Tvarkydami įvairius dokumentus dažnai susiduriame su vienokiais ar kitokiais sunkumais. Gyventojų žinias pralenkia besikeičiantys įstatymai, o teisinių žinių trūkumas vilkina procesą. Naujienų portalas Etaplius.lt vis dažniau sulaukia skaitytojų klausimų, susijusių su nekilnojamojo turto pardavimu, pirkimu, dokumentų tvarkymu. Į skaitytojų klausimus atsako Nekilnojamojo turto įmonės „Rebest“ ekspertas Viktoras Rakitinas.
© Shutterstock nuotr.

Jei mes su savo kaimynu, su kuriuo gyvename daugiabutyje, norėtume nupirkti namą, bet namas nėra padalintas dviems šeimoms, kokius dokumentus mes turėsime tvarkyti perkant ir kokius nusipirkus, kad ji padalintume pusiau? Ar notarinėje sutartyje rašys du savininkus?

Notarinėje sutartyje gali būti nurodyti ir keli (du ir daugiau) savininkų. Svarbiausia tiksliai nurodyti, kokiomis dalimis perkamas turtas (pvz., ½ ir ½ arba 49/100 ir 51/100). Sutartį notaras gali užregistruoti Registrų centre, todėl visi veiksmai atliekami pas notarą. Svarbiausia, kad parduodamo namo (reikia atkreipti dėmesį, kad jis gali būti su priklausiniais) dokumentai būtų tvarkingi.

Ar yra didelis skirtumas kainos ar dokumentų tvarkymo, kai dovanojimą daro mama dukrai ir anyta marčiai ?

Dovanojant turtą artimiesiems: sutuoktiniui, vaikui ar įvaikiui, tėvams ar įtėviams, broliams ir seserims, taip pat kai seneliai dovanoja anūkams gyventojų pajamų mokesčio mokėti nereikia. Dovanos gavėjas turi žinoti, kad gavus dovanų iš asmens, su kuriuo dovanos gavėjo nesieja artimi giminystės ryšiai, jam reikės mokėti 27 proc. gyventojų pajamų mokestį valsty­bei, skaičiuojamą nuo dovanos vertės.

2009 metais, mirus tėvui, paveldėjau pusę sodybos. Kitą pusę paveldėjo teta. 2012 metais iš tetos nupirkau jos dalį. Dabar noriu parduoti visą sodybą. Ar reikės mokėti pajamų mokestį nuo visos sumos, jei pusė sodybos mano nuosavybė jau 5 metai? 

Parduodant NT turtą, išlaikytą mažiau nei 3 metus, privaloma mokėti 15 % GPM nuo gauto NT vertės prieaugio. Jei turtas įsigytas po 2011.01.01, išlaikyti reikia 5 metus. Tačiau, jei savininkas parduodamame NT buvo registruotas ilgiau nei 2 metus, GPM mokėti nereikia.

Parduodant dovanotą turtą ankščiau nei po 3 m. nuo dovanojimo momento, reikia mokėti GPM, tačiau tik nuo skirtumo, tarp pardavimo kainos ir dovanojimo sutartyje nurodytos turto vertės.

Jei parduodate butą, kurį išlaikėte mažiau negu 2 metus, tačiau esate jame registruotas ir 12 mėn. laikotarpiu įsigyjate kitą būstą kuriame taip pat prisiregistruojate GPM mokėti nereikia.
Planuoju pirkti butą. Dar prieš pasirašant preliminarią sutarį sužinojau, kad pardavėjas nėra savininkas, o tik turi įgaliojimą parduoti butą. Klausimas: ar čia galima įžvelgti kažkokių rizikų ir ar verta ir preliminarią sutartį tvirtinti pas notarą? 

Jei įgaliojimas yra patvirtintas notariškai ir yra galiojantis jokios rizikos nėra. Preliminarią sutartį tvirtinti pas notarą galima, bet neprivaloma, be to kainuoja, todėl geriau sutartį tvirtinti per tarpininką.

2004 metais esu paveldėjusi močiutės butą. Dabar tvarkausi dokumentus ji parduoti. Nuo 2008 metų esu deklaravusi gyvenamąją vieta Anglijoje. Jei dabar parduosiu butą, ar man reikės mokėti 15% pajamų mokesčio?

Šiuo atveju pajamų mokesčio mokėti nereikia.

Bankui, už suteiktą būsto kreditą, įkeitėme statomą namą ir žemės ūkio paskirties žemės sklypą, kuriame statomas namas (viso 3ha), nes nebuvo atidalinta namų valda. Dabar norime sklypą atidalinti ir pusę sklypo padovanoti vaikui. Nuo ko reikia pradėti? Ar bankas gali nesutikti dėl žemės sklypo padalinimo ir perleidimo vaikui?

Žemės sklypų atidalijimas – žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo būdas, kai iš bendrosios nuosavybės teise valdomo žemės sklypo vieno ar daugiau bendraturčių reikalavimu atskiriamos šiems bendraturčiams priklausančios žemės sklypo dalys suformuojant iš jų atskirus žemės sklypus.

Žemės sklypai atidalijami sudarant notariškai tvirtinamą sutartį, išskyrus atvejus, kai pertvarkomas vienam asmeniui priklausantis žemės sklypas (sklypai). Atidalijant žemės sklypo dalį natūra, taip pat atliekant žemės sklypų amalgamaciją, prie sutarties turi būti pridedami suformuotų žemės sklypų planai, parengti Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

Atidalijant žemės sklypus pertvarkomų žemės sklypų savininkai, sudarydami sutartį dėl atidalijimo, privalo apie tai pranešti tretiesiems asmenims, turintiems teises į pertvarkomus žemės sklypus, įregistruotus Nekilnojamojo turto registre. Negali būti atidalijami areštuoti žemės sklypai arba teisminio ginčo objektu esantys žemės sklypai.

Šiuo atveju reikia atidžiai perskaityti kreditavimo sutartį, kokie apribojimai taikomi sklypui ir statomam namui.

Patartina kreiptis į asmeninį vadybininką (tarpininką), kuris pas notarą padėtų išspręsti šiuos klausimus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Parduodama V. Kudirkos klėtelė (2)

Rašytojo, valstybės himno autoriaus Vinco Kudirkos tėvo Motiejaus prieš pusantro šimto metų...

Daugiabutį šalia „Crowne Plaza“ viešbučio planavę verslininkai svarsto dėl 1 mln. eurų ieškinio valstybei (4)

Nacionalinei žemės tarnybai apskundus teismo nutartį, kuria nuspręsta sklypą greta Vilniaus...

Prekybos centras GO9 turės naujus savininkus atnaujinta (5)

Fondas „East Capital Baltic Property Fund II“ šiandien paskelbė pasirašantis prekybos centro...

Statybos inspekcija: leidimas „Misionierių sodų“ plėtrai išduotas neteisėtai (15)

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija pranešė baigusi tyrimą ir nustačiusi,...

Ketinantiems nuomotis butą – teisininkės patarimai (10)

Planuojantys nuomotis būstą neišvengiamai susiduria su įvairiais teisiniais klausimais: į ką...

Top naujienos

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (44)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

R. Karbauskis: G. Paluckas nori išvesti socialdemokratus iš koalicijos dėl artėjančių rinkimų (9)

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas nori išvesti partiją iš valdančiosios koalicijos su...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (128)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (78)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (24)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (11)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (12)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (39)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...

Grikių pudingas – tobuliems veganiškiems pusryčiams (3)

Grikių ir chia sėklų pusryčiai , paruošiami iš vakaro, yra tikrai neįtikėtinas atradimas....