Praėjusį ketvirtadienį vykusiame Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje nuo rugsėjo nustatyti maksimalūs daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros tarifai. Jie reikalingi, kad bendrijų samdomi šių sistemų prižiūrėtojai ar patys bendrijų pirmininkai, organizuodami priežiūrą, turėtų tam tikras lubas skaičiuojamiems mokesčiams.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Nereglamentuota priežiūra ir perdavimas

Visą vasarą tarp Alytaus miesto savivaldybės ir daugiabučių namų bendrijų atstovų vyko diskusijos dėl šių namų šilumos punktų, priklausančių jos tiekėjams, priežiūros ir remonto. Pagal Šilumos ūkio įstatymo pataisas, nuo liepos 1-osios šilumos tiekėjai – Dzūkijos sostinės atveju bendrovės „Litesko” filialas „Alytaus energija” – nebegalėjo teikti šilumos priežiūros bei remonto paslaugų.

Vėliau buvo pasiekta Šilumos ūkio įstatymo pataisų, šilumos tiekėjams sugrąžinta teisė atlikti minėtas paslaugas. Tačiau „Alytaus energija” jas teikti atsisakė.

Iš Alytuje esančių 579 daugiabučių, kurie šilumą gauna iš „Alytaus energijos”, 559-iuose šilumos punktai priklauso jos tiekėjams. Didžioji jų dalis perimta iš savivaldybės valdomos bendrovės „Alytaus šilumos tinklai”, per kurią šilumos ūkis nuomojamas „Litesko”. Iki šios dienos teisės aktais nėra reglamentuota šilumos punktų priežiūra bei remontas, taip pat ir jų perdavimas daugiabučių bendrijoms.

Iki šiol bendrijų pirmininkams išlieka neatsakytas klausimas, kaip iš šilumos tiekėjų susigrąžinti už šilumos punktų priežiūrą mokėtus ir nepanaudotus pinigus. Jų neįtikina šilumos tiekėjų ne kartą kartotas atsakymas, jog surinktos lėšos už šilumos punktų bei karšto vandens tiekimo sistemų priežiūrą buvo panaudotos prižiūrėtojams išlaikyti, remonto, transporto išlaidoms padengti, ir jokių sukauptų pinigų šiems darbams neturima.

Tenka gelbėtis patiems

Artėjant šildymo sezonui šilumos punktų, šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūra bei remontas tampa vis aktualesni, tad daugiabučių bendrijos ėmė savo ruožtu ieškotis naujų prižiūrėtojų. Kadangi rinkoje laisvų erdvių nebūna, bendrijoms paslaugas ėmė siūlyti ne tik Alytaus, bet ir Kauno įmonės.

Šiandien net 158 daugiabučiai minėtų įrenginių priežiūrai bei remontui yra pasirinkę „Alytaus butų ūkį”, 140 – kitą Alytaus bendrovę „Žaidas”, maždaug šimte daugiabučių reikiamus darbus, susijusius su šilumos punktų, šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūra bei remontu, atliks pačios bendrijos, 30-yje daugiabučių tai darys alytiškio Algio Matulevičiaus individualioji įmonė, 25-iuose – Kauno bendrovė „Santermita”, 20-yje – Alytaus įmonė „Vadena”. Kol kas dar 80 miesto daugiabučių neturi šildymui ir karštam vandeniui tiekti reikalingų sistemų prižiūrėtojų.

Kainos – derybų objektas

Dėl priežiūros ir remonto kainų bendrijos su prižiūrėtojais derasi savo ruožtu. Dar liepos viduryje miesto savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio skyriaus specialistams buvo žinoma, kad už kvadratinį metrą naudingo gyvenamojo ploto per mėnesį buvo prašoma 10 centų be PVM. Miesto savivaldybės tarybos sprendimu šis mokestis vienu metu buvo nustatytas 17 centų be PVM.

Kad prižiūrėtojams ir pačių daugiabučių bendrijų pirmininkams nekiltų noro išsikelti paslaugų kainas, užvakar vykusiame miesto tarybos posėdyje nuo rugsėjo 1-osios nustatyti maksimalūs daugiabučių namų šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūros bei remonto tarifai.

6 centų be PVM už kvadratinį metrą naudingo gyvenamojo ploto per mėnesį maksimalus tarifas nustatytas šilumos punktų priežiūrai namuose, kuriuose yra karšto vandens ruošimo įrenginiai. Tokių daugiabučių mieste – dauguma. 5 centų be PVM už kvadratinį metrą naudingo gyvenamojo ploto per mėnesį maksimalus tarifas – namams be karšto vandens ruošimo įrenginių.

Už punktų remontą maksimalūs tarifai, atsižvelgiant į daugiabučių bendrąjį naudingą plotą, svyruoja nuo 73 centų iki 3 centų už kvadratinį metrą naudingo gyvenamojo ploto per mėnesį be PVM. Vyraujantis tarifas – 9 centai be PVM.

Šildymo sistemų priežiūrai nustatytas 5 centų be PVM už kvadratinį metrą naudingo gyvenamojo ploto maksimalus tarifas per mėnesį. Karšto vandens sistemų priežiūrai – 4 centų be PVM už kvadratinį metrą naudingo gyvenamojo ploto per mėnesį maksimalus tarifas butams, kuriuose yra gyvatukas, ir 2 centų be PVM už kvadratinį metrą naudingo gyvenamojo ploto per mėnesį maksimalus tarifas būstams, kuriuose nėra gyvatukų, daugeliu atvejų – bendrabučiams.

Daugumos daugiabučių gyventojams pagal nustatytus maksimalius tarifus šilumos punktų, šildymo ir karšto vandens sistemų priežiūrai per mėnesį už kvadratinį metrą naudingo gyvenamojo ploto tektų mokėti 15 centų be PVM arba 18 centų su PVM. Plius mokesčiai, jei tektų remontuoti sugedusius šilumos punktus ar atlikti jų planinius remontus.

Tačiau minėtų punktų ir sistemų priežiūros bei remonto konkretūs tarifai yra bendrijų derybų su prižiūrėtojais objektas, ir tai turėtų būti nustatyta sutartyse. Tarifai negali būti didesni nei užvakar nustatė miesto savivaldybės taryba.

Daugiabučių namų bendrijos ar juos administruojančios įmonės sutartyse gali nusistatyti šalims priimtiną ir kitokią sugedusių šilumos punktų įrangos keitimo ar remonto darbų apmokėjimo tvarką, pavyzdžiui, atsiskaityti iš karto ar per susiderėtą terminą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Litgas“: SGD perteklius rinkos dar nepasiekė (10)

„Galima apibendrintai pasakyti, kad keletą metų prognozuojamas vadinamasis suskystintų gamtinių...

„Achema“ planuoja dujų prekyba užsiimti Baltijos šalyse (7)

Didžiausios dujų vartotojos Jonavos trąšų gamyklos „ Achema “ naujai įsteigta bendrovė...

Rugpjūtį benzinas ir dyzelinas brango, suskystintos dujos pigo

Rugpjūtį praktiškai visose degalinėse benzinas ir dyzelinas brango, o suskystintos dujos...

S. Skvernelis: Baltarusijai eksportuoti naftos produktus per Rusiją būtų nuostolinga ir pavojinga (33)

Jeigu Rusija priverstų Baltarusiją eksportuoti naftos produktus per jos geležinkelius ir...

Energijos tiekėjai sąskaitas perskaičiuoti galės tik už du mėnesius (5)

Energetikos ministerija siūlo, kad energijos tiekimo bendrovės negalėtų perskaičiuoti sąskaitų...

Top naujienos

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (20)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (16)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (3)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (12)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (9)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (70)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (29)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Po lengvo pasivaikščiojimo D. Adomaitis saviškiams turėjo pastabėlių specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (20)

Jokio ažiotažo Rygoje nesukėlusios ir uždarų durų vykusios Lietuvos ir Rumunijos rinktinių...

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (48)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (63)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....