Aktorius Marius Čižauskas (28 m.) po vaidybos magistro studijų ir darbų teatre, kine bei televizijoje, suprato jog teatras jam įdomiausias iš galimų profesinių užsiėmimų. Balandį Marius debiutuos Vilniaus mažajame teatre, kuriame rengiamasi režisierės Gabrielės Tuminaitės premjerai „Fantazijus“.
Marius Čižauskas
© Asmeninis archyvas

Pasak M. Čižausko, spektaklyje ką nors įdomaus turėtų rasti tiek svajingi, linkę gyvenimą idealizuoti, tiek kritiškai ar ironiškai reaguojantys žiūrovai.

– Mariau, kada pajutote, jog aktorystė – jūsų kelias?

– Nuo vaikystės labai mėgau paišyti, norėdavau perpiešti matytus animacinius filmukus, paišydavau per pamokas ir savo malonumui. Devintoje klasėje pradėjau lankyti teatro būrelį, kuriame man labai patiko, ir greitai neliko abejonių, kad stosiu į aktorinį.

Baigus magistro studijas akademijoje, reikėjo laiko susivokti, ko pats noriu iš profesijos. Pamačiau teatro užkulisius, taip pat daug nuobodžių ir nemotyvuojančių dalykų. Sužinojau, kaip yra dirbama televizijoje ir lietuviškuose filmuose. Greitai sugriuvo kažkokie idealizuojami įsivaizdavimai. Įgavęs įvairios patirties supratau, kad teatras, nors ir ne pats pelningiausias, vis gi man įdomiausias iš galimų profesinių užsiėmimų. Džiaugiuosi, kad pirmieji spektakliai teatre buvo pas garsiausius Lietuvos režisierius, suburiančius puikius aktorius, kurie savo pavyzdžiu palaikė tikėjimą profesija.

Marius Čižauskas
Marius Čižauskas
© L.Vansevičienės nuotr.

– Šiuo metu repetuojate Vilniaus mažajame teatre. Prancūzų romantiko Alfredo de Musset pjesė „Fantazijus“ parašyta prieš 200 metų ir apibūdinama kaip komedija, kuri baigiasi blogai arba drama su laiminga pabaiga. Kokia ji pasirodė jums?

– Pjesės autorius – maištaujantis romantikas. Pjesėje ironizuojamos XIX a. pradžios manieros, kuriamos absurdiškos situacijos, tačiau kartu ji ir labai poetiška. Pjesės veikėjai (kaip ir autorius) yra užkietėję romantikai, nepasitenkinantys buitimi ir dažnai slepiantys savo jautrumą po cinikų kaukėmis.

Dėl absurdo ir žaismės ši medžiaga šiek tiek priminė tame pačiame amžiuje parašytą, bet jau labiau groteskišką pjesę „Karalius Ūbas“, kuri man yra labai brangi. Nes akademijoje repetuojant Ūbo vaidmenį susipažinau su aktoriumi ir režisieriumi Vytautu Kaniušoniu, kuris yra vienas pagrindinių mano mokytojų.

Marius Čižauskas
Marius Čižauskas
© Asmeninis archyvas

– Papasakokite apie šiuo metu kuriamą vaidmenį, koks jis – XIX amžiaus princas?

– Princas – nenustygstantis vietoj ir vis bandantis sukurti savąjį idealų pasaulį, kuriame viskas yra pakylėta ir riteriška. Iš pradžių atrodo, kad jis perdėtai naivus ir gal net kiek infantilus. Bet tuo jis ir žavus, nes nuoširdžiai tiki gražesniu pasauliu. Tuo pačiu jis užsispyręs ir karštligiškai siekiantis, kad jo kuriamas spektaklis įvyktų, ir dėl to šokdinantis visus aplinkui, kad žaistų kartu jo sugalvotame sumanyme. Princo sumanyme pagrindinis yra pats princas.

– Jūsų kūrybiniame kelyje būta daugybės įdomių vaidmenų spektakliuose „Oidipo mitas“, „Timonas“, „Išvarymas“ ir daugelyje kitų. Kuris jums pats brangiausias, įsimintiniausias? Ir kodėl?

– Man vienas svarbiausių – „Išvarymas“, nes jis jau skaičiuoja šeštus metus ir yra ilgiausiai trunkantis ir ilgiausiai repertuare rodomas spektaklis, kuriame vaidinu. Tai pirmas darbas pas režisierių Oskarą Koršunovą, ir man tai buvo labai didelis įvykis, kai gavau kvietimą. Taip pat labai branginu darbus pas Gintarą Varną, kuriuose turėjau galimybės susipažinti su antika.

Visi spektakliai kuo nors brangūs, nes jie nužymi tam tikrą etapą. Pavyzdžiui, dirbant pas minėtus režisierius, būdavau jauniausias, o repetuodamas Kamilės Gudmonaitės režisuotame spektaklyje „Timonas“ pastebėjau, kad esu vyriausias trupėje. Negaliu neišskirti ir spektaklio „Katedra“, kurio dėka turėjau galimybę paklaidžioti Kinijoje. Kaip sakė Rolando Kazlo sukurtas personažas, „iš daugybės vaidmenų, kurių buvo keturi, visus keturis ir išskirčiau“.

Marius Čižauskas
Marius Čižauskas
© Asmeninis archyvas

– Kinija minima ir pjesėje „Fantazijus“, kur karaliaus juokdarys sako bičiuliui: „O, kad tu galėtum perkelti mane į Kiniją! O, kad galėčiau porai valandų išsinerti iš savo kailio!“ Kokių įspūdžių dovanojo Kinija?

– Savaitę su trupe buvome Pekine, aplankėme Kinų sieną, Uždraustąjį miestą ir pagrindines šventyklas. Trupei išskridus namo, dvi savaites keliavome savarankiškai: iš Pekino nusigavom į šalies pietus, aplankėme Geltonuosius kalnus, kuriuose buvo filmuojamas filmas „Avataras“, ryžių plantacijas ir kinų pamėgtą kurortą Guiliną, išskirtinį unikaliu reljefu.

Tai nuostabią gamtą turinčios vietos, kuriose galėjome pasidžiaugti saule, kurios Pekine per smogą nematai. Rūke stovinčių nebaigtų statyti daugiabučių rajonai pasirodė puikios lokacijos siaubo filmams. Kinija – išties kontrastų šalis, vis dar veikiama ilgamečio komunistinio režimo. Norint labiau pažinti šią šalį, reikėtų kur kas daugiau laiko. Kartu tai viena seniausių civilizacijų, turinti savo filosofiją ir be galo turtingą istoriją. Gali būti, kad bus dar proga su teatru viešėti Kinijoje, norėčiau aplankyti Šanchajų, nuvykti į Honkongą.

Man įdomios kitos kultūros, tradicijos ir religijos, todėl mėgstu keliauti. Paskutiniu metu svajojau apie kelionę į Iraną. Aplinkoje, kurioje esi pirmą kartą ir nieko nežinai, visos namie paliktos problemos palengva tampa antraeilės. Nepaisant kelionėje atsirandančių iššūkių, neaiškumų ar nuovargio, grįžęs namo jaučiuosi pailsėjęs ir pasikrovęs.

Marius Čižauskas
Marius Čižauskas
© Asmeninis archyvas

– Mariau, kuo užsiimate kai nekeliaujate, nerepetuojate, nevaidinate?

– Laisvalaikiu stengiuosi pamatyti kuo daugiau naujų spektaklių. Seniau į teatrą vaikščiodavau lyg laukdamas kažkokio stebuklo, dabar žvelgiu paprasčiau. Supratau, kad geras spektaklis yra išimtis, o ne taisyklė. Todėl stengiuosi eiti į kuo daugiau ir nekritikuoju, jei man neįdomu. Bet džiaugiuosi, kai įtraukia ir paliečia.

Laisvu laiku realizuoju kokias nors idėjas. Seniau organizuodavau stand up comedy vakarus „Comedy Kasta“, vėliau sekė internetinis serialas „Serialas“, kuris susilaukė daug dėmesio ir už kurį su komanda renginyje „Login“ buvome apdovanoti už indėlį į Lietuvos internetą. Vėliau nufilmavome eskizą pavadinimu „Ringo zona“ – kovų be taisyklių parodiją, kurioje kaunamasi dėl taikos pasaulyje.

Paskutiniu metu pradėjau kaupti elektroninę šokių muziką, kuria kartais pasidalinu vienoje ar kitoje Vilniaus kavinėje. Su bičiuliais turime savo pirmadienio futbolo lygą, kuri einant metams jau peraugo į pirmadienio ir ketvirtadienio. Tad šiltuoju metų laiku žaidžiu futbolą.

Marius Čižauskas
Marius Čižauskas
© Asmeninis archyvas

– Ar sunku jaunam žmogui gyventi, kurti ir išgyventi Lietuvoje, ar niekuomet neaplankė mintis, kad norėtųsi ateitį kurti kur nors kitur?

– Dirbti tik ten, kur norėtum – būtų prabanga, todėl dažnai tenka būti lanksčiu ir eiti į kompromisus su savimi. Kasmet išleidžiama labai daug aktorių ir toli gražu ne visi iškart gauna darbus pagal profesiją. Todėl visi stengiasi kažkaip suktis, skleisti žinią apie save. Vieni pradeda kas valandą feisbuke rašyti, ką šiuo metu mato ir galvoja, kiti apsikarsto grotažymėmis ir stengiasi nepraleisti progos nusifotografuoti vakarėlyje ar prie rėmėjų sienelės.

Yra tam tikros taisyklės kaip elgtis, kaip save parduoti viešoje erdvėje, bet dažnai Lietuvoje taip tampama tiesiog labiau žinomais. Bet nebūtinai gerai vaidinančiais ir daug dirbančiais aktoriais. Asmeniškai nesiskundžiu, turėjau įvairios profesinės patirties, bet negaliu sakyti, kad viskas „rožėm klota“. Dauguma mano kursiokų jau atsitraukė nuo vaidybos ir dirba kitus darbus, nes nebuvo kito pasirinkimo. Norint gyventi Lietuvoje reikia stengtis, bet emigruoti niekada negalvojau. Čia daug ko nėra, bet daug ką galima ir nuveikti. Gimiau ir užaugau Vilniuje, kuris man labai patinka ir turi didelį potencialą kaip miestas.

Premjera „Fantazijus“ bus rodomas balandžio 12,13, 21 ir gegužės 2 dienomis Vilniaus mažajame teatre.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Devintasis teatro „Kitas kampas" sezonas kviečia improvizacijos pagalba keisti gyvenimą (1)

Šį rudenį devintąjį sezoną pradedantis vienintelis Lietuvoje profesionalus improvizacijos...

Bardų sostinėje Anykščiuose nusileido „Purpurinis vakaras" (2)

Vakar Anykščių Vyskupo skvere suskambę gitarų akordai paskelbė Nacionalinio bardų festivalio...

Dievo žodį turėtų girdėti visi – Lvove mišios yra laikomos ir gestų kalba (1)

Daugumai kurčiųjų ar silpnai girdinčiųjų pamaldos vyksta spengiančioje tyloje. Dvasininkas iš...

Aktorė N. Varnelytė: kadaise teko išprašyti draugę iš namų...

Profesionalus komedijos teatras „Domino“ pristato karščiausią rudens sezono naujieną –...

Buvusiame žiemgalių kariniame centre Tervetėje - tvirtovės šturmas

Latvijos Tervetės gyvenvietėje vyko didžiausia šalyje atkuriamosios istorijos šventė.

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (17)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (22)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (69)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...