Nors tai (net 2 litrais) mažiau nei anksčiau skelbti duomenys, Lietuva vis dar yra daugiausiai alkoholio vartojanti šalis, tikina PSO atstovas.

PSO Priklausomybių ir psichikos sveikatos centro profesorius Jurgenas Rehmas teigia, kad naujausi duomenys rodo, kad Lietuvoje vienas gyventojas suvartoja 16,3 litro alkoholio. Tačiau, anot jo, tai nėra galutiniai duomenys ir jie dar turės būti patvirtinti.

„Šie duomenys dar turės būti patvirtinti valstybės. Jūs vis dar esate pirmas numeris“, - spaudos konferencijoje trečiadienį teigė J. Rehmas.

Pasak jo, ankstesni PSO duomenys, rodę, kad Lietuvoje alkoholio vartojimas siekia 18,2 litro vienam gyventojui, buvo paremti 2013-2014 metų duomenimis. Naujausi duomenys paremti 2016 metų duomenimis.

Alkoholio suvartojimas vienam suaugusiam asmeniui, PSO

PSO atstovas tikino, kad naujausi duomenys perduoti Lietuvai, kuri dar turės juos įvertinti ir patvirtinti arba pateikti savo pastebėjimus. Pagal PSO duomenis, antroje vietoje pagal alkoholio suvartojimą yra Baltarusija, trečioje - Čekija.

Pasak J. Rehmo, kaskart, kai PSO paskelbia, kad kuri nors valstybė suvartoja daugiausiai alkoholio pasaulyje, sulaukiama kritikos, abejojama organizacijos metodologija.

„Mes sulaukiame protestų, kodėl jūs taip padarėte, bet kažkas turi išgerti daugiausiai ir paprastai tai yra kas nors iš Rytų Europos. Tai nebus Indija, Afrika, paprastai tai Europos valstybė esanti arčiau rytų“, - tikino J. Rehmas.

Jis tikino, kad skaičiuojant valstybių alkoholio suvartojimą yra įtraukiami ne tik oficialūs statistikos duomenys, bet ir neapskaitytas alkoholis, kuris suvartojamas nelegaliai. Anot jo, penkių ekspertų grupė, kurių pavardžių PSO atstovas neatskleidžia, pateikė savo vertinimus, kiek Lietuvoje alkoholio suvartojama nelegaliai. Vėliau šie duomenys buvo tikslinami ir iš naujo pateikiami ekspertams, kad šie būtų patvirtinti dar kartą ir galutinai įtraukti į statistiką.

Be to, anot J. Rehmo, skaičiuojant alkoholio suvartojimą, galutiniai skaičiai pateikiami valstybėms, kurios gali pateikti savo pastabas. Tačiau į jas neatsižvelgiama tais atvejais, kai valstybės nepagrindžia jų. Anot PSO atstovo, matoma tendencija, kad kiekviena valstybė siekia sumažinti alkoholio vartojimo statistiką.

„Pavyzdžiui, pateikėme duomenis Iranui ir jie teigė, kad jie neteisingi, nes Irane nėra alkoholio. (...) Klausiame, kodėl tuomet pas jus sulaikyta 2 tūkst. žmonių dėl prekybos nelegaliu alkoholiu? Šalys turi savo teiginius pagrįsti duomenimis“, - aiškino J.Rehmas.

Lietuvoje kilo pasipiktinimas, kad PSO Lietuvą įvardija Nr. 1 alkoholio suvartojimo srityje, kai Lietuvos statistikos departamentas fiksuoja legalaus alkoholio vartojimo mažėjimo tendenciją. Praėjusį mėnesį buvo skelbta, kad 2016 m. vienam 15 metų ir vyresniam šalies gyventojui teko 13,2 litro suvartoto absoliutaus (100 proc.) alkoholio (0,8 litro mažiau nei 2015 m.).

Skirtumai atsirado dėl to, kad Statistikos departamentas fiksuoja tik legalaus alkoholio vartojimą, o PSO legalaus, nelegalaus ir neapskaityto. Tiesa, lieka diskusija, ar nelegalaus bei neapskaityto alkoholio suvartojimas šalyje gali būti toks didelis.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (464)