Medicininė statistika žiauri: 8 iš 10 žmonių kada nors gyvenime susiduria su tokia bėda kaip vidurių užkietėjimas, ir bent pusė iš jų šį „malonumą“ patiria keliaudami.

Gydytojai gastroenterologai tikina, jog žarnynas dėl to nekaltas. Mes patys suteikiame priežasčių jam maištauti kelionėje tinkamai nesirūpindami organizmu.

Nes per mažai geriame

Skubėdami iš namų į autobusų stotį ar oro uostą, o iš to – į dar vieną, arba jau pasiekę kelionės tikslą puolę apžiūrinėti vietos įžymybių, pamirštame vieną labai svarbų dalyką: vartoti pakankamai skysčių. Ir kartais net sąmoningai geriame mažiau.

Specialistai sako suprantantys, kodėl žmonės taip daro. Kam čia labai norisi šokinėti iš autobuso pusiaukelėje pasinaudoti viešuoju stoties tualetu? Bėda tik, jog skysčių nevartojimas, apsaugantis nuo būtinybės eiti mažo reikalo, paprastai sudaro organizmui klaidingą įspūdį, jog jums nereikia eiti ir didelio.

Dehidratacija ir vidurių užkietėjimas visada žengia koja kojon. O jeigu jūs dar alkoholį vartojate dažniau nei vandenį (tokių dalykų pasitaiko atostogaujantiems vyrukams), problema tik gilėja.
Prisideda prie jos ir pasikeitusi mityba. Namuose būname pratę prie vienokio maisto, tačiau išvažiavę kur nors nusprendžiame save palepinti vietiniais kulinarijos šedevrais. Ir dar ne po truputį, nes akys juk mato viską, širdis nori… Paskui kažkodėl baisingai nustembame, kai žarnynas ima ir pasako „stop“.

Jeigu nenorite savo kailiu patirti tokio streiko pasekmių, gastroenterologai pataria per dieną suvartoti nuo 25 iki 35 gramų maistinių skaidulų – nesvarbu, keliaujate, lepinatės kurorte ar sėdite namuose. Nenorite grožėdamiesi Paryžiaus architektūra ar mėgaudamiesi Viduržemio jūros saule krimsti obuolių? Vaistinėse galima rasti vandenyje tirpinamų papildų. Juo labiau kad vandenį jūs vis tiek turėtumėte nepamiršti gerti.

Nes per mažai judame

Retas iš mūsų atostogaudamas keliasi pusę septintos ryto pabėgioti ar pasivažinėti dviračiu. O kadangi fiziniai krūviai užtikrina normalią virškinimo trakto veiklą – „kaip pagal laikrodį“, mėgsta sakyti specialistai, – jiems staiga nutrūkus, nutrūksta ir natūralūs jo procesai.

Net kai keliaujate, atostogaujate ir leidžiate sau nieko daugiau neveikti, būtinai pasistenkite bent truputėlį mankštintis, pataria gydytojai. Nebūtina keltis su aušra – pabėgioti pajūriu ar pasivažinėti dviračiu galima ir saulei leidžiantis, ne tik tekant.

Aišku, jeigu per dieną pėstute sugebėjote apeiti didesniąją dalį Romos ar Atėnų, jūsų žarnynas veikiausiai ir taip patenkintas, be papildomos mankštos.

Nes mums sutriko laiko pojūtis

Kirtus kelias laiko juostas organizmo paros ritmo pajutimas neišvengiamai sutrinka. O jis, nesuklyskite, reguliuoja ne tik miego ir būdravimo ciklus, bet taip pat sprendžia, kada užsimanysime valgyti ar eiti į tualetą. Taigi nenustebkite, jei, pasirinkus atostogas kokiame nors tolimame egzotiškame kurorte, jūsų virškinimo traktas staiga nebežinos, kada ir ką jam priklauso daryti.

Bet ir sutrikusio paros ritmo simptomus labai palengvina gausus skysčių vartojimas ir fiziniai krūviai. Bet jeigu tualete rimčiau jau nesilankėte kelias dienas ir jaučiatės taip, tarsi būtumėte priaugę penkis kilogramus, gali tekti patiems pasufleruoti žarnynui, ko iš jo tikitės, – išgėrus švelnių laisvinamųjų.