Geriamajame vandenyje - medikamentai

 (14)
Agentūros "Associated Press" iniciatyva atlikto tyrimo metu 24 JAV didmiesčių geriamajame vandenyje rasta plataus spektro medikamentų, pradedant antibiotikais, baigiant vaistais prieš konvulsijas ir hormonais. Rastų medžiagų koncentracijos nėra labai didelės, tačiau pažymima, jog vandens tiekėjai retai patys savo noru pateikia tokių tyrimų rezultatus.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Pavyzdžiui, Kalifornijos (JAV) vandens tiekėjų grupės vadovas viešai pareiškė, jog visuomenė "nežino kaip interpretuoti informaciją" ir dėl to gali bereikalingai jaudintis.

Kaip vaistai patenka į vandenį? Pirmiausia, žmonės juos gamina ir vartoja. Jų organizmai absorbuoja dalį medžiagų, tačiau didžioji jų dalis praeina virškinamąjį traktą ir patenka į kanalizaciją. Vandens nuotėkos išvalomos valymo įrenginiuose. Išvalytas vanduo išleidžiamas į natūralius gamtinius vandens telkinius - upes bei ežerus. Tada dalis vandens vėl paimama, papildomai valoma geriamojo vandens valymo įrengimuose, Vamzdžiais vanduo vėl patenka pas vartotojus. Tačiau dauguma šiuo metu naudojamų valymo mechanizmų nepašalina visų vaistų liekanų.

Mokslininkai kol kas dar nesugeba tiksliai įvertinti ir suprasti dešimtmečiais nuolat vartojamų atsitiktinių mažos koncentracijos vaistų kombinacijų poveikio. Tačiau pastaruoju metu atliekami tyrimai rodo nerimą keliančius poveikius žmogaus ląstelėms ir gyvajai gamtai. Keista, tačiau visuomenė tokio pobūdžio tyrimų beveik nepastebi.

"Mes pripažįstame, jog tai yra didėjanti ir rūpestį kelianti tendencija, ir mes atsižvelgiame į ją labai rimtai", teigia JAV Aplinkos Apsaugos Agentūros (angl. Environmental Protection Agency) atstovas Benjamin H. Grumbles.

Kol kas neaišku, ar Lietuvoje atliekami nepriklausomi geriamojo vandens tyrimai ir ar jų metų kreipiamas dėmesys į jame esančius medikamentus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Sveikatos naujienos

Gydytojas sukritikavo pavojingą tėvų įprotį: vaiko galite netekti per 10 minučių (22)

Neseniai pasaulį sukrėtė žinia apie Teksase įkaitusiame automobilyje mirusias mergaites. Vienerių ir dvejų metukų sesutės karštame automobilyje prabuvo net 15 valandų, kai tuo metu oro temperatūra lauke siekė iki 33 laipsnių karščio.

Kaune užfiksuotas legioneliozės atvejis (59)

„Pacientui buvo diagnozuota legioneliozė ir suteikta visa reikalinga medicininė pagalba“, – BNS penktadienį sakė Kauno klinikinės ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas.

Per karščius žolę pjovusiam vaikinui – 2-ojo laipsnio nudegimas ką daryti nudegus (85)

Vienas iš tų, kurie nesidžiaugia šiuo metu Jungtinę Karalystę svilinančiais karščiais, yra sodininkas Gregas Binnie. Šeštadienį, birželio 17 dieną, dvidešimtmetis 7 valandas pjovė žolę Damfrise, o tada jam buvo nustatytas antrojo laipsnio nudegimas, rašo bbc.co.uk.

Su medikais pasirašyta kolektyvinė sutartis: bus sumaišties (6)

Sveikatos apsaugos ministras ir medikų profesinių bendruomenių atstovai pasirašė Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinę sutartį. Tiesa, šį susitarimą medikai vertina kiek skeptiškai, nes kolektyvinė sutartis gali būti keičiama ir netgi nutraukiama.

Atsakymai, kodėl krūties vėžys - vis dar onkologinis susirgimas nr. 1 (14)

Priežasčių, kodėl krūties vėžys nepaliauja „persekioti“ Lietuvos moterų, galima rasti daug. Tačiau remiantis moterų elgsenos tyrimu, galima išskirti keturias pagrindines.