Geriamajame vandenyje - medikamentai

 (14)
Agentūros "Associated Press" iniciatyva atlikto tyrimo metu 24 JAV didmiesčių geriamajame vandenyje rasta plataus spektro medikamentų, pradedant antibiotikais, baigiant vaistais prieš konvulsijas ir hormonais. Rastų medžiagų koncentracijos nėra labai didelės, tačiau pažymima, jog vandens tiekėjai retai patys savo noru pateikia tokių tyrimų rezultatus.
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Pavyzdžiui, Kalifornijos (JAV) vandens tiekėjų grupės vadovas viešai pareiškė, jog visuomenė "nežino kaip interpretuoti informaciją" ir dėl to gali bereikalingai jaudintis.

Kaip vaistai patenka į vandenį? Pirmiausia, žmonės juos gamina ir vartoja. Jų organizmai absorbuoja dalį medžiagų, tačiau didžioji jų dalis praeina virškinamąjį traktą ir patenka į kanalizaciją. Vandens nuotėkos išvalomos valymo įrenginiuose. Išvalytas vanduo išleidžiamas į natūralius gamtinius vandens telkinius - upes bei ežerus. Tada dalis vandens vėl paimama, papildomai valoma geriamojo vandens valymo įrengimuose, Vamzdžiais vanduo vėl patenka pas vartotojus. Tačiau dauguma šiuo metu naudojamų valymo mechanizmų nepašalina visų vaistų liekanų.

Mokslininkai kol kas dar nesugeba tiksliai įvertinti ir suprasti dešimtmečiais nuolat vartojamų atsitiktinių mažos koncentracijos vaistų kombinacijų poveikio. Tačiau pastaruoju metu atliekami tyrimai rodo nerimą keliančius poveikius žmogaus ląstelėms ir gyvajai gamtai. Keista, tačiau visuomenė tokio pobūdžio tyrimų beveik nepastebi.

"Mes pripažįstame, jog tai yra didėjanti ir rūpestį kelianti tendencija, ir mes atsižvelgiame į ją labai rimtai", teigia JAV Aplinkos Apsaugos Agentūros (angl. Environmental Protection Agency) atstovas Benjamin H. Grumbles.

Kol kas neaišku, ar Lietuvoje atliekami nepriklausomi geriamojo vandens tyrimai ir ar jų metų kreipiamas dėmesys į jame esančius medikamentus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Sveikatos naujienos

Kiek kainuoja senelis?

Prie žalia gelumbe aptraukto stalo sėdėjo garbūs ponai su kortomis rankose. Gėrimo taurės prietemoje taip pat švytėjo smaragdo spalva. Grojo tyli muzika. Tačiau lygiai septynioliktą valandą buvo uždegti didieji sietynai (žalsvi atspalviai iškart dingo), muzika nutilo, ir pro duris įžengęs ponas skardžiu balsu pranešė, kad žaidimas dešimčiai minučių stabdomas. Nes... laikas gerti vitaminus.

Vilniečiams – geros žinios dėl legioneliozės (13)

Vilniaus daugiabučių, dėl kurių buvo paskelbtas ekstremalus įvykis, nustačius taršą legionelėmis, karšto vandens sistemos sėkmingai dezinfekuotos ir užkrato nebėra, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Tėvų eksperimentas: maiste esanti „chemija“ veikia vaikus (9)

Konservantai ir dirbtiniai dažikliai vaikų pamėgtuose skanumynuose – ryškiaspalviuose gėrimuose ir saldainiuose – gali skatinti hiperaktyvumą. Tokią išvadą padarė britų mokslininkai.

Lietuvoje situacija sudėtinga: pavojingu virusu užsikrečia vis daugiau (1)

Dauguma Vakarų Europos valstybių jau kalba apie visišką žmogaus imunodeficito viruso suvaldymą. Tuo tarpu Lietuvoje liga tik plinta. 2015 m. užregistruoti 157 nauji ŽIV atvejai, o pernai – net 214.

Paralyžiuotas vyras dėl naujo medicinos pasiekimo atgavo gebėjimą valdyti ranką (1)

Vienas amerikietis, suparalyžiuotas žemiau kaklo po nelaimingo atsitikimo važiuojant dviračiu, praėjus dešimtmečiui vėl gali pats valgyti, trečiadienį paskelbė mokslininkai, kurie šį atvejį vadina pirmu tokiu pasaulyje.