Nuomonė. Nori greitosios dėl menkniekio - susimokėk

 (31)
Ne retai susiduriame su situacija, kaip tenka ilgai laukti greitosios medicinos pagalbos (GMP), ar ji atsisako vykti į iškvietimą. Tai atsitinka dėl didelių apkrovų ar bereikalingo GMP kvietinėjimo. Ar nevertėtų apmokestinti kai kurių GMP paslaugų?
© A.Stackevič nuotr.

Didelis skaičius greitosios pagalbos kvietimų yra ne tikslingi, arba dėl pačių asmenų kaltės, neskaitant atvejų kaip žmogus gauną traumą dėl neatidumo ar buvo užpultas.

Keletas pavyzdžių: ligonis ilgą laiką vartojo alkoholinius gėrimus, surogatus, o tai daryti nustojus, jį kankina pagirios. Jis kviečiasi GMP, kad padėtų, nors pats sąmoningai ilgą laiką kenkė savo organizmui.

Kitas atvejis - kai ligonis blogai jaučiasi savaitę ar kelias dienas, niekur nesikreipia, o atėjus vakarui ar savaitgaliui, kai nedirba poliklinikos, kviečiasi GMP. Pasitaiko atvejų, kai GMP kviečiamasi piktybiškai - „etatiškai“ per savaite ar dieną po kelis kartus, realiai tam, kad pabendrautų ir nemokamai gautų vaistų, pavyzdžiui, raminamųjų ar nuo kraujo spaudimo.

Dar vienas atvejis - kai turi paskirtą gydymą, bet nevartoja vaistų, o kviečiasi GMP. Dažna žmonių grupė turi paskirtą gydymą, baigė vartoti vaistus, nevyksta išsirašyti naujų, o kviečia GMP.

Manau, kad jei žmogus yra neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotikų ir gavo traumą, ypač eismo įvykio metu, kai nustatoma jo kaltė, tai galima būtų traktuoti kaip sunkinančią aplinkybę. Ir tokius kvietimus reiktų apmokestinti kad ir 10-15 litų už iškvietimą. Kodėl greitoji turi atlikti šeimos daktarų ar poliklinikų darbą? Niekas nesako apmokestinti visų kvietimų, taip būtu pažeista teisė į nemokamą gydymą. Jei kvietimas atitiktų būtinąją pagalbą, jis būtų nemokamas.

Latvijos Respublikoje GPM apmokestinta seniai ir kainuoja nuo 5-10 latų, priklausomai nuo situacijos ir kvietėjo statuso. Vieną kartą Latvijoje teko susimokėti 10 latų (apie 50 litų) už tai, kad kelionės metu vienam keleiviui pradėjo skaudėti pilvą. Iškvietus GMP jis neturėjo draudimo, už apžiūrą teko susimokėti. Sumokėjus buvo suteikta pagalba ir jis nukreiptas pas chirurgus.

Žinoma, telefonu nustatyti, ar tai būtinoji pagalba, ar ne, iš karto gali būti ir sunku, bet dauguma atvejų tai padaryti įmanoma. O jei GMP nuvykus, kad ir į mokamą kvietimą, paaiškėja, kad žmogaus būklė reikalauja skubiosios neatidėliotinos pagalbos, mokestis nebūtų imamas.

Įvedus tokia praktiką, manau, tikrai sumažėtų GMP iškvietimų skaičius, nes žmonės prieš kvietimą pagalvotų, ar verta tai daryti, nes reikės susimokėti už iškvietimą. Taip būtų papildytas valstybės biudžetas ir palengvintas GMP darbas.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Chemijos mokytoja įvardijo didžiąją Lietuvos švietimo problemą (14)

Kiekvienas iš mūsų tiesiogiai ar netiesiogiai esame susiję su švietimu: turime vaikų, anūkų, sūnėnų ar dukterėčių, kurie lanko mokyklą, mokomės patys ar mokome kitus. Gaila tik, kad tiek mažai žinome apie Lietuvos švietimą, ypač apie pagrindinį ir vidurinį ugdymą. Dažnai straipsniuose rašoma apie problemas sukeliančius mokytojus. O prie ko čia mokytojai?

Suomijos mokykloje apsilankiusios mokytojos pamatė, ko reikia Lietuvai: kai kurie daiktai sukėlė ir pavydą (177)

Pastaruoju metu viešoje erdvėje daug kalbama apie švietimo kaitą. Nuomonės pačios įvairiausios, bet atsakingų požiūrių ir kaitos krypčių įvardyti nedrįstama. Visiems aišku, kad keisti reikia, bet ką ir kaip? Marjo Kylonen, Helsinkio pradinio ugdymo kuratorė, uždavė prasmingą klausimą: „Ar eitumėte pas stomatologą, kuris naudoja praeito amžiaus įrankius?“

Nufilmuota patirtis kelyje: įpykęs vairuotojas nusprendė man atkeršyti? (122)

Į DELFI kreipėsi pasipiktinęs skaitytojas Miroslavas, nusistebėjęs kito vairuotojo elgesiu kelyje. Vairuotojas pasakoja, kad užsitraukė pastarojo nemalonę, kai neva neleido persirikiuoti kitam automobiliui. Pateikiame skaitytojo atsiųstą vaizdo įrašą ir pasakojimą, kviečiame jus įvertinti situaciją bei dalintis savo patirtimi kelyje el. paštu pilieciai@delfi.lt.

Grįžti į Lietuvą emigrantui trukdo 3 klausimai: valstybė daro viską, kad neparvyktume (182)

Norėčiau paklausti premjero ir kitų mūsų valstybės politikų, kodėl kasdien yra kalbama kaip emigrantai grįš į Lietuvą, bet iš tikrųjų daroma viskas, kad jie būtų paversti „blogiečiais“? Jau nebe pirmus metus kasdien skaitau, kaip daug bus padaryta pritraukiant žmones grįžti – tokie pažadai prisidėjo ir prie valstiečių išrinkimo. Bet viskas daroma atvirkščiai: ne tik nesudarytos padorios sąlygos grįžti, bet nuolat priimami sprendimai, užkertantys visus įmanomus kelius į tėvynę.

Buvusi dailės mokytoja sugėdino lietuvių kalbos mokančią kolegę (114)

Gerbiama Lietuvių kalbos mokytoja, parašiusi, kad dailės pamokos yra mažiau svarbios nei lietuvių kalbos, man priimtinas Jūsų noras nedaugiažodžiauti, todėl iš karto einu prie esmės. Na, pažiūrėkime į Tamstos argumentus iš kitos pusės.