Nuomonė. Nori greitosios dėl menkniekio - susimokėk

 (31)
Ne retai susiduriame su situacija, kaip tenka ilgai laukti greitosios medicinos pagalbos (GMP), ar ji atsisako vykti į iškvietimą. Tai atsitinka dėl didelių apkrovų ar bereikalingo GMP kvietinėjimo. Ar nevertėtų apmokestinti kai kurių GMP paslaugų?
© A.Stackevič nuotr.

Didelis skaičius greitosios pagalbos kvietimų yra ne tikslingi, arba dėl pačių asmenų kaltės, neskaitant atvejų kaip žmogus gauną traumą dėl neatidumo ar buvo užpultas.

Keletas pavyzdžių: ligonis ilgą laiką vartojo alkoholinius gėrimus, surogatus, o tai daryti nustojus, jį kankina pagirios. Jis kviečiasi GMP, kad padėtų, nors pats sąmoningai ilgą laiką kenkė savo organizmui.

Kitas atvejis - kai ligonis blogai jaučiasi savaitę ar kelias dienas, niekur nesikreipia, o atėjus vakarui ar savaitgaliui, kai nedirba poliklinikos, kviečiasi GMP. Pasitaiko atvejų, kai GMP kviečiamasi piktybiškai - „etatiškai“ per savaite ar dieną po kelis kartus, realiai tam, kad pabendrautų ir nemokamai gautų vaistų, pavyzdžiui, raminamųjų ar nuo kraujo spaudimo.

Dar vienas atvejis - kai turi paskirtą gydymą, bet nevartoja vaistų, o kviečiasi GMP. Dažna žmonių grupė turi paskirtą gydymą, baigė vartoti vaistus, nevyksta išsirašyti naujų, o kviečia GMP.

Manau, kad jei žmogus yra neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotikų ir gavo traumą, ypač eismo įvykio metu, kai nustatoma jo kaltė, tai galima būtų traktuoti kaip sunkinančią aplinkybę. Ir tokius kvietimus reiktų apmokestinti kad ir 10-15 litų už iškvietimą. Kodėl greitoji turi atlikti šeimos daktarų ar poliklinikų darbą? Niekas nesako apmokestinti visų kvietimų, taip būtu pažeista teisė į nemokamą gydymą. Jei kvietimas atitiktų būtinąją pagalbą, jis būtų nemokamas.

Latvijos Respublikoje GPM apmokestinta seniai ir kainuoja nuo 5-10 latų, priklausomai nuo situacijos ir kvietėjo statuso. Vieną kartą Latvijoje teko susimokėti 10 latų (apie 50 litų) už tai, kad kelionės metu vienam keleiviui pradėjo skaudėti pilvą. Iškvietus GMP jis neturėjo draudimo, už apžiūrą teko susimokėti. Sumokėjus buvo suteikta pagalba ir jis nukreiptas pas chirurgus.

Žinoma, telefonu nustatyti, ar tai būtinoji pagalba, ar ne, iš karto gali būti ir sunku, bet dauguma atvejų tai padaryti įmanoma. O jei GMP nuvykus, kad ir į mokamą kvietimą, paaiškėja, kad žmogaus būklė reikalauja skubiosios neatidėliotinos pagalbos, mokestis nebūtų imamas.

Įvedus tokia praktiką, manau, tikrai sumažėtų GMP iškvietimų skaičius, nes žmonės prieš kvietimą pagalvotų, ar verta tai daryti, nes reikės susimokėti už iškvietimą. Taip būtų papildytas valstybės biudžetas ir palengvintas GMP darbas.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Asmeninis išbandymas – įveikti sunkūs kilometrai vaizdingoje Norvegijoje (5)

Ecotrail? Kodėl? Tiksliai net nežinau. Pirmas mano rimtesnis ultra bėgimas būtent ir buvo šios serijos pionierius – Ecotrail de Paris 80 km, o šią žiemą, kai jau netikėtai sužibo viltis išbristi iš traumų, atėjo nereali mintis įveikti visus Ecotrail serijos ultra bėgimus.

Naujasis Darbo kodeksas: vieniems atiteko žirgas, kitiems – sudėtingesnės darbo sąlygos (60)

Gyvenimas intensyvus, kiekviena diena sklidina naujienų, jų daug, ne visada įmanoma jas visas suvokti ir įvertinti. Svarbiausia naujiena laikyčiau Darbo kodekso pataisų priėmimą ir tikėtiną kodekso įsigalėjimą nuo liepos 1-osios dienos. Bandžiau suvokti kodekso naujumą ir galimą demokratijos plėtrą dirbantiesiems.

Moteris turi aukso vertės patarimą, kaip atpažinti neištikimybę (109)

Įtariate, kad sutuoktinis neištikimas? Turiu auksinį patarimą – atsakykite sau į vienui vieną klausimą: ar jis tebeužsiima ta veikla, kurios dėka susipažinote? Pavyzdžiui, eina į klubus, į mįslingas vakarones su draugais, į rungtynes, į golfo aikštyną? Deja, skaudi patirtis sako, jog tai yra, taip sakant, raudona vėliavėlė...

Melu prasidėjęs tarnybinis romanas pateikė ne vieną siurprizą (64)

Tai buvo pirmoji mano diena naujajame darbe. Galvoje sukosi įvairiausios mintys: kaip man seksis? Kokie žmonės čia dirba? Ar pritapsiu? Iš tikrųjų, sekės gana sunkiai: nepavykdavo rasti reikiamų dokumentų, ne kartą teko paklaidžioti įstaigos suktais koridoriais ieškant tam tikro kabineto, o ir kalbant telefonu su klientais padariau ne vieną klaidą.

Apskaičiavo prabangų savaitgalio poilsį Palangoje: pagaliau nemačiau čeburekų pardavėjų (88)

Pastebėjau tokią tendenciją – Lietuvos gyventojai (arba labiau tie, kurie dar liko Lietuvoje), vis dažniau renkasi užsienio kurortus ar turistinius miestus. Dabar retai kada tai būna uždari miesteliai kaip Šarm el Šeichas ir Hurgada Egipte ar Marmario kurortas Turkijoje.