Nuomonė. Kaip atskirti asmenybę nuo vidutinybės

 (84)
Kiekvienas turime socialinį ratą, kuriame galime būti savimi. Būdami tarp draugų nejaučiame jokio pavojaus, nes esame „savi“. Todėl sakome, ką norime, nekvaršindami galvos apie turinį. Tačiau pastatyk žmogų į situaciją, kuri jam nėra įprasta, ir visą asmens bendravimą bei elgesį gali sutalpinti į rėmus – drovus, tylus ir susivaržęs. Jis taps nuobodžia vidutinybe. O kiti, priešingai, tampa ekspresyvūs, pasitikintys savimi, įtraukiantys savo energija ir turintys tvirtą pasaulėžiūrą, kurios nebijo reikšti.
© Shutterstock nuotr.

Tad kodėl ne kiekvienas žmogus jam neįprastoje situacijoje, pavyzdžiui, apsuptas nepažįstamų asmenų, negali elgtis laisvai? Arba, kitais žodžiais tariant, kodėl ne kiekvienas žmogus yra asmenybė?

Žiūrėkime į praeitį. Į tai, kas privertė susiformuoti pasąmoningoms mintims, neleidžiančioms elgtis laisvai.

Žmogaus asmenybės formavimuisi didelę įtaką turi akmens amžius. Mat evoliuciškai mūsų smegenys prisitaikiusios taip: jei pasakysi ar padarysi ką nors netinkamo, gentis ištrems tave iš gyvenvietės ir būsi pasmerktas klaidžioti vienas, kas pasibaigs mirtimi. Arba jei sutinki kitą gentį ir pasakysi kažką netinkamo, kokią nors nesąmonę, būsi negyvai uždaužytas kuokomis.

Nors dabar pasielgus kvailai niekas netvos vėzdu per galvą, vis vien bijoma atskleisti save kaip asmenybę nepažįstamų žmonių apsupty.

„Ką pagalvos aplinkiniai, jei pasakysiu tą ir aną? Ar būsiu apipiltas abejingais ir teisiamais žvilgsniais? Geriau pasėdėsiu tyliai, laukdamas, kol į galvą šaus mintis, kuri visus sužavės.“
Nors prieš kelias akimirkas toks žmogus, nebežinantis, ką pasakyti, draugų apsuptyje jautėsi laisvas kaip gėjus homoseksualų parade, atsidūręs už savo komforto zonos tapo nuobodybe.

Asmenybės vystimąsi lemia ne tik istorija. Pagalvokime apie ketverių metų vaiką, kuriam pirmą kartą į rankas buvo įteiktas pieštukas su popieriaus lapu. Jeigu aplinkiniai girs bei aukštins kiekvieną jo nupieštą meno kūrinį kaip ir kitą jo atliekamą veiklą, vaikas nesąmoningai duos sau leidimą elgtis kaip panorėjęs, nes, kad ir ką darys, manys, kad tai teisinga.

Žinoma, bręsdamas vaikas eksperimentuos bei supras, kokios yra visuomenės normos, tačiau pasitikėjimas savimi išliks ir taip pagrindu tvirtam charakteriui gimti. O galbūt gims pasipūtėlis, mokykloje mušantis bendraklasius ir atiminėsiantis saldainius. Bet net ir šis neklaužada prisidės lyg kūjis prie nuskriaustųjų asmenybės formavimosi. Nes nuskriaustieji arba ieškos būdų pasipriešinti, arba leis save trypti. Nors mokytoja ir sakydavo, kad neklaužada atsiims ateity, plaudamas nuskriaustojo kompanijos tualetus, vis tiek ir mušeika, ir verksnys, galbūt, blizgins batus juos samdančiam darbdaviui – tikrai asmenybei, nebijančiai iššūkių.

Nuo pirmykščių žmonių mąstymo iki šiuolaikinės civilizacijos, nuo vaikystės iki senatvės, nuo šeimos iki draugų – viskas formuoja charakterį, tačiau ne viskas leidžia formuotis asmenybei. Tik tu pats gali grūdinti save kaip kalvis ne vieną kartą grūdina metalą, kad šis taptų tvirtas ir nepalaužiamas.

Įvairiausios literatūros skaitymas, konsultacijos su mentoriais ir jų patarimo klausymas, mokymasis iš aplinkos, komforto zonos plėtimas, drąsa būti savimi, kryptingumas ir tikslo siekimas, imantis sunkaus darbo – štai kas skiria drugelį nuo vikšro. Štai kas skiria vidutinybę nuo asmenybės.

Hm? Nesutinki? Tuomet atsakymas į klausimą, tu asmenybė ar vidutinybė, aiškus.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Aplankytas Gardinas nuteikė maloniai: plačiai naudojamos prekės ten perpus pigesnės (72)

Smalsumas ir noras susipažinti su artimuoju užsieniu nuvedė į Gardiną, esantį Baltarusijoje. Nuo namų Lietuvoje iki Gardino centro vos 135 kilometrai.

Įvertino muzikos festivalį Lenkijoje: įėjimas nemokamas, bet vargiai kartočiau (49)

Po skandalingai pasibaigusio „Granatos Live“ festivalio, daugelis skaitytojų pradėjo žiūrėti skeptiškai į masinius renginius. Taip jau sutapo, kad prieš savaitę pats buvau nuvažiavęs į vieną didžiausių pasaulio festivalių – „Woodstock“ Lenkijoje, kuris turėjo priminti legendinį koncertą tokiu pačiu pavadinimu JAV. Skaitykite toliau ir sužinosite, ar verta ten važiuoti.

Leidimas vedžioti augintinius paplūdimiuose papiktino: jei šuo su skafandru, tuomet pritariu (159)

DELFI paskelbta informacija, kad Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino naują tvarką, kai leidžiama eiti į paplūdimį su augintiniais, sukiršino DELFI skaitytojus. Gyvūnų mylėtojams džiūgaujant, skeptikai, deja, išsakė priešingą nuomonę.

Nusifotografavo prie Sosnovskio barščio – augalo dydis stebina (23)

DELFI skaitytojas Ričardas Suslavičius užfiksavo rekordinio dydžio Sosnovskio barštį ir pasidalino nuotrauka su redakcija.

Atostogavo Maltoje: jeigu jums tinka J. Basanavičiaus g. Palangoje, tada gal ir čia patiks (219)

Mes su žmona nemažai keliaujame ir bent du kartus per metus renkamės poilsines keliones į šiltus kraštus. Šį pavasarį nusprendėme aplankyti Maltą. Keliones paprastai planuojamės patys: ieškome viešbučių, bilietų, automobilių nuomų, renkamės viešbučius skirtinguose miestuose, kad per minimalų dešimties dienų laikotarpį galėtume aplankyti kuo daugiau vietų.