4 būdai, kaip kariauti informaciniame kare

 (4)
Nesiliaujant neramumams Ukrainoje, neseniai Seime vyko diskusija dėl pilietinės gynybos, kurioje Lietuvos šaulių sąjungos centro valdybos narys Mindaugas Nefas pareiškė savo nuomonę. Pasak jo, pagrindinė problema šiuo klausimu yra informacijos trūkumas - prasidėjus karui, žmonės tiesiog nežinotų ką daryti, taip pat žmonės gynybą suvokia kaip išskirtinai kariuomenės kompetencija ir kad su tokiu požiūriu reikia kovoti, juk krašto apsaugos sistema sudaro ne tik kariuomenė, bet ir mes, paprasti jos piliečiai. Manau, su Mindaugu Nefu galime tik sutikti, bet norėčiau aptarti klausimą, kuris liko neapaliestas.
© Shutterstock nuotr.

Manau, su Mindaugu Nefu galime tik sutikti, bet norėčiau aptarti klausimą, kuris liko neapaliestas.

Kaip jau supratote, diskusijoje buvo modeliuojami galimi ateities scenarijai - kas būtų jeigu prasidėtų karas, ar žmonės žinotų ką daryti ir panašiai, bet mes pamirštame vieną faktą, kad karas jau seniai prasidėjo, tik jis vyksta informacinėje erdvėje. Žinoma, atrodo, kad tai nekelia realios grėsmės, patiriama žala nėra realiai apčiuopiama, bet žinant rusų taktiką - skaldyti ir valdyti, keliamą grėsmę labai nuvertiname, juk smugiuojama į jautriausią mūsų vietą - tautinį identitetą.

Taigi, pratęsiant Mindaugo Nefo mintį, kad krašto apsaugos sistema sudaro ne tik kariuomenė, manau, kad reikia sugriauti ir kitą stereotipą: informacinę erdvę saugo ne tik neaiškios institucijos, kaip kad VSD, kurių neveiksnumu,a trodo, jau seniai įsitikinome, bet ir mes patys. Bet ką gi mes, paprasti piliečiai, galime padaryti?

1. Pirmiausia išmokti atsirinkti atsirinkti informaciją, niekada nepasitikėti vienu informacijos šaltiniu - sekti bent kelis skirtingus, kad atmetus požiūrių skirtumus, galima būtų susidaryti kuo objektyvesnį vaizdą, tačiau net ir tuo atveju išlikti kritiškam ir informaciją nuolat atnaujinti;

2. Nepasiduoti emocijoms. Kai mus bando įtikinti klaidinga informacija, dažniausiai į mūsų galvas bando įsibrauti per emocijas, tai labiausiai liečia kultūrą ir meną, bet taip pat ir viešą nuomonę. Pirmenybę visada reikia teikti faktams - pasidomėti kas šitą filmą finansavo, kokiais šaltiniais jis remiasi ir t.t.;

3. Padėti informacinio karo aukoms. Jei matote, kad šeimos narys/draugas/pažįstamas/bendradarbis tapo informacinio karo auka, nepatingėti ir paprotinti, tačiau jei to padaryti nepavyksta, į tolimesnes diskusijas geriau nesivelti ir nerekomenduoti to daryti aplinkiniams;

4. Jeigu matote, kad kažkas piktybiškai skleidžia klaidingą informaciją, reikia nelikti abejingam ir apie tai pranešti. Tarkim, DELFI komentaruose yra mygtukas „siūlau šalinti“. Jeigu sklaidos kanalas masiškesnis, tarkim televizija, taip pat yra atitinkamos institucijos, kurioms galima pranešti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Vox Populi

Kauno pokyčiai: net latviai ar estai klausia, kas čia vyksta (328)

Rašau kaip Kauno pilietis, kuris didžiuojasi vykstančiomis pertvarkomis mieste. Beveik neabejoju, kad tai yra Visvaldo Matijošaičio nuopelnas.

Patarimai nuo ko pradėti verslą: labai svarbus aplinkinių palaikymas (67)

Matyti ir girdėti nusivylusiųjų gimtąja šalimi veidus Lietuvoje tapo taip įprasta, jog nenuostabu, kad beveik kas antras Lietuvos pilietis mintimis žemėlapyje jau skrenda „svajonių“ šalies link.

Ištekėjau už klasės gražuolio – po 20 metų sutiktas „moksliukas“ sukėlė nostalgiją (101)

DELFI Gyvenimo straipsnis, kuriame aiškinamos priežastys, kodėl sunku pamiršti pirmąją meilę, sukėlė prisiminimus ir DELFI skaitytojai. Ji pasidalino istorija, kai jaunystėje klasės „moksliukas“ visai netraukė jos dėmesio, bet sutikus jį po 20 metų, privertė viską permąstyti iš naujo.

Žmonių nuomonė pašiurpino: nesuprantu, kaip galima palaikyti eutanaziją (98)

Neseniai skaičiau apie moterį, kuri papuolė į Antakalnio ligoninę ir jos pakraupimą persipildymu. Daug komentatorių pasisakė už eutanaziją. Iš karto prisiminiau veterinarą, kuris 17 metų gydė mūsų katiną. Jis pasakė, kad gyvūnų buvimas paremtas komfortišku gyvenimu, tad kai buvo išsiaiškinta, kad serga vėžiu, pasiūlė užmigdyti.

Nebrangių atostogų idėja Lenkijoje: su žmona likome patenkinti šiuo sprendimu (86)

Galvojate kur įdomiai ir nebrangiai praleisti atostogas šią vasarą, tačiau Lietuvos pajūris nebetraukia? Rekomenduoju aplankyti Lenkijoje esančius Aukštuosius Tatrus.