Papiktino pašalpa už ligą, dėl kurios nebegali dirbti

 (41)
Sergu cukriniu diabetu. Susirgus viskas prasideda nuo to, jog atlikus HbA1C ir įtarus ligą niekas nesiteikia padaryt papildomo tyrimo, rodančio kasos išskiriamo insulino kiekį. Paguldo į ligoninę ir pratina prie procedūros „leiskis, kad išgyventum“.
© DELFI / Tomas Vinickas

Pamokėlės apie ligos kontrolę paprastai sutampa su gliukozės kiekio tyrimais, todėl atgulėjęs 2 savaites esi išleidžiamas „remontuotis pats“, pagal tai kaip nemokytas išmanai. Kadangi man buvo įdomu kaip su tokia liga gyventi, teko ieškoti informacijos internete. Dabar prie gausybės teorijos aš turiu ir 7 metus praktikos, kuri nemažą teorijos dalį paneigia (...). Tačiau šioje valstybėje nėra viskas taip paprasta. Viskas prasideda, kai turint šią ligą tu esi atleidžiamas iš darbo.

Su tokia liga tu esi pirmas sąraše. Norint gauti vaistus, tu privalai būti socialiai apdraustas, taigi, kreipiesi į darbo biržą. Ten tave kiekvieną dieną siuntinėja pas neva potencialius darbdavius, nors dauguma tų darbdavių nežino, kad jiems reikia darbuotojų ir man sako, kad paraiškos neteikė.

Suprantant, kad taip ilgai nesitęs, sieki nedarbingumo. Kiek pamenu, pagal įstatymą su tokia liga buvo draudžiama dirbti aukštai, su elektros instaliacija ir prie besisukančių įrengimų (įvairios apdirbimo staklės), samdomo vairuotojo darbą bei ką nurodys NDNT komisija. Taigi, pirmą kartą apsilankius vietoje, kur nustato darbingumą, NDNT komisija nusprendžia uždraust man dirbti mano darbą (aš esu lakuotojas).

Galbūt jie mano, kad tai buvo mano ligos priežastis, tačiau, kiek teko skaityt mokslinius darbus, tai šios ligos pradžia būna 1 - 4 metai iki tol, kol pasireiškia simptomai. Iš gaunamos ligos pensijos išgyventi nebuvo lengva, tačiau šiemet ji sumažėjo perpus, mat buvo nuspręsta, kad bet kokia papildoma komplikacija yra lengvinanti aplinkybė, o apskundęs NDNT sprendimą, sužinojau, kad jie nelaiko žvynelinės cukrinio diabeto komplikacija, nors seniai yra įrodyta, kad sergančių cukriniu diabetu žmonių išskiriamas prakaitas yra saldesnis, o tai sudaro palankias sąlygas žvynelinei vystytis.

(...) Aš nesuprantu, ar ta komisija paprasčiausi turi darbovietes ir nesidomi europiniais tyrimais, ar jie tiesiog vykdo politinius sprendimus, o politikai, panašu,kad yra linkę susidorot su tauta? Mano atveju, nei aš galiu dirbt tai, ką aš sugebu, nei aš galiu kontroliuot ligą iš skiriamų 276 litų per mėnesį.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI pasiteiravo Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos komentaro:

„Atsakydami į skaitytojos laišką paaiškiname, kad Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai (toliau – NDNT) yra priskirta funkcija tik nustatyti neįgalumo ir darbingumo lygius, specialiuosius ir profesinės reabilitacijos poreikius – NDNT nėra įgaliota spręsti darbuotojų ir darbdavių darbo santykių, vaistų kompensavimo klausimų, diagnozuoti, skirti gydymo ir pan.

NDNT vertinimus atlieka pagal gydančio gydytojo parengto siuntimo į NDNT ir prie jo pridėtų medicininių dokumentų duomenis – ji negali kvestionuoti asmens sveikatos priežiūros įstaigos gydančio gydytojo pateiktų medicininių duomenų. Gydantis gydytojas atsako už pateiktų duomenų teisingumą. Tuo atveju, kai atliekant vertinimą nustatoma, kad pateikti medicininiai duomenys neišsamūs, netikslūs ar prieštaringi, NDNT kreipiasi į gydymo įstaigą, kad juos patikslintų arba pateiktų papildomus dokumentus.

Taip pat paaiškiname, kad NDNT darbingumo lygį vertina ir nustato vadovaudamasi socialinės apsaugos ir darbo bei sveikatos apsaugos minstrų įsakymu apibrėžtais medicininiais (bazinis darbingumas) bei asmens veiklos ir gebėjimo dalyvauti kriterijais. Vertinant bazinį darbingumą atsižvelgiama į visas asmens darbingumui įtaką darančias ligas, traumas, patologines būkles ir su tuo susijusius organizmo funkcijų sutrikimus. NDNT iš dalies darbingiems asmenims išduoda ir išvadą dėl darbo pobūdžio ir sąlygų. Joje nurodomi tik bendro pobūdžio rizikos veiksniai, ribojantys galimybę dirbti. Ar asmuo gali dirbti konkretų darbą, sprendžia asmenį gydantis arba darbo medicinos gydytojas – kiekvienas asmuo, prieš įsidarbindamas, privalo pasitikrinti sveikatą, kartą per metus sveikatą turi pasitikrinti ir kiekvienas dirbantis asmuo.

Dėl išmokų neįgaliesiems pasisakyti negalime, nes tai ne NDNT kompetencija. Į likusius pateiktus klausimus skaitytojai turėtų atsakyti kitos kompenentingos institucijos.“

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Mergaičių elgesys pradžiugino Ukmergės policiją: esame sužavėti jų poelgiu (58)

Norime papasakoti apie gražų dviejų mergaičių poelgį. Vakar maždaug 10 metų mergaitės į Policijos komisariatą atnešė vyrišką piniginę, tikėdamosios, kad pareigūnai padės nustatyti savininką.

Įspėja dviratininkus: šioje Kauno vietoje būkite akylesni (3)

Norėjau pranešti apie įvykį, kuris nutiko rugpjūčio 15 d. dienos metu tarp 14.00 iki 16.50 val. Buvau nuvažiavęs su dviračiu prie Kauno bazių Pramonės p. 1.

Prašo padėti susirasti darbą: esame jauna šeima ir mums labai trūksta pinigų (129)

Pamačiusi darbo (darbo, o ne pašalpos) maldaujančių žmonių prašymus, dažnai atkreipdavau dėmesį ir aš. Ir visuomet apimdavo toks nenusakomas nesmagumo jausmas. Kokioje beviltiškoje situacijoje turėjo atsidurti toks žmogus, kad viešai atvertų savo žaizdas? Dabar pati savo kailiu suprantu, kad tai padaryti nėra lengva.

Kino seansas po atvirumi dangumi virto chaosu: pirkę bilietus žiūrovai neįleisti (42)

Trečiadienio vakare į Valdovų rūmų kiemelyje rodytą filmą norėję patekti kino mėgėjai liko skaudžiai nusivylę. Nepaisant didžiulių eilių, bilietų buvo parduota dvigubai daugiau ir daugelis net nepamatė filmo – jiems tiesiog nebeliko vietų.

Kur slypi mokinių ugdymo prastų rezultatų šaknys – ar tikrai kalti tik mokytojai? (96)

Prieš savaitę vykęs Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio ir šalies švietimo profesinių sąjungų susitikimas atgaivino diskusijas apie moksleivių ugdymo kokybę.