Ne itin garsus filosofas su šeima apsigyvena kalnuose, name ant bedugnės krašto. Jis bėga nuo kasdienybes ir gyvenimo menkystės (dėl to aukoja svaiginančią karjerą sostinėje). Bet čia, nedideliame miestelyje ir net savo šeimoje, jis susiduria su ta pačia jausmų menkyste, tomis pačiomis apkalbomis, tuo pačiu žmogišku pavydu ir pykčiu. „Gyvenimas virš kasdienybės“ nenusiseka. Ir tada jo gyvenime savaime atsiranda keistos, paukštes primenančios moterys, ir, svarbiausia, ji, erelė. Erelė atskrenda iš kalnų ir ilgai ant šakos, per atstumą, tupi ištisas valandas.
© Fotolia nuotr.

Galbūt tai žmogaus siela?

Jaroslavo Melniko romanas „Dangaus valdovai“ iš vienos pusės šokiruoja, o iš kitos verčia susimąstyti apie tai, kaip mes gyvename, kur dingsta artumas tarp vaikų ir tėvų, brolių ir seserų, vyro ir žmonos...

Kone dauguma nesusipratimų tarp vyrų ir moterų kyla todėl, kad moterys nežino, kas dedasi vyrų sieloje. Ir atvirkščiai. Kaip tą galima sužinoti?

Esama rašytojų, kuriuos drąsiai galima pavadinti „žmogaus sielos inžinieriais“. Jaroslavas Melnikas, kurio knygos triskart yra patekusios į Metų knygos penketukus ir verčiamos į daugelį kalbų (jo romas „Tolima erdvė“ tapo BBC metų knyga), – būtent toks rašytojas. Jis apnuogina savo personažų sielas. Kodėl vyriškis myli, kodėl nekenčia? Kas jį erzina moteryje? Kokie kompleksai kankina? Juk nusileisti ir suprasti – skirtingi dalykai! Jei mes, moterys, giliau suprastume vyrišką pasaulį, mūsų gyvenime būtų daugiau harmonijos.

Ko gero, naują J. Melniko romaną „Dangaus valdovai“ galima pavadinti romanu apie „vyrišką krizę“. Kaip visuomet, iš pirmo žvilgsnio realistinis šio keisto rašytojo pasakojimas netrukus pereina į fantazijų ir neįtikėtinų įvykių plotmę. Tai būdas, leidžiantis parodyti sielos skerspjūvį.

Kiekvienas vyras trokšta būti stiprus ir laisvas, sako autorius. Bet jėga gali suprantama įvairiai: pinigai? Karjera? Šlovė? Protas? Aukščiausi jausmai? Romano herojui tai veikiausiai yra protas ir jausmai.

Bet protas leidžia suprasti, kokia niekinga taip vadinama „šlovė“, „karjera“. Tačiau tuomet koks gyvenimo tikslas? Vaikai? Jie jau suaugo? Namas? Jis jau pastatytas (arba įsigytas). O dar pusė gyvenimo prieš akis. Tai ir romanas apie šiuolaikinio pasaulio vertybių sistemą.

Bet tu juk ne vaikas, sakiau sau, šluostydamasis ašaras. Tu suaugęs žmogus. Gyvenk pats, vienatvėje. Tokia žmogaus lemtis. Nesvajok apie tai, kas šiame pasaulyje nepasiekiama. Nesitikėk, kad tavo siela kam nors reikalinga, nesitikėk to. Kad kas nors panorės sužinoti, kas esi. Kas tu esi iš tiesų. Niekada to nebus. Artimieji nenori žinoti, kas tu esi iš tiesų.

Tačiau tada – kokie jie artimieji?

Mano širdis... Ji buvo žiauri. Nesuprantamas žiaurumas gyveno mano širdyje. Ir jis paradoksaliai buvo susijęs su kažkokia nepaaiškinama tiesa. Ši tiesa ir darė mano širdį žiaurią.

Na, o romano moterys? Be nuolatos į isteriją puolančių žmonos ir dukters, tai pat ir tarsi iš niekur herojaus gyvenime atsirandančius ir neaišku kokiame pasaulyje išnykstančios sielos. Mergužėlė, perskaičiusi visus filosofinius herojaus darbus ir atvažiavusi mokytis į jo miestą, kad galėtų būti netoliese. O dar moteris, su kuria susipažįsta pliaže, atostogaudamas prie jūros. Ir dar kita – sutikta mero priėmime... Meilės nuotykiai? Ir taip, ir ne. Iš esmės jis nėra neištikimas žmonai. Bet atsitiktinės moterys įeina į jo pasaulį ir palieka jame apčiuopiamus pėdsakus. Jų negalima pavadinti meilužėmis, bet ir negalima pavadinti svetimomis.

Viskas neapibrėžta, trapu, viskas mainosi J.Melniko romanuose. Nuolatos kyla klausimai: kas tai? Kūniškas artumas (jei jis apskritai yra) tarsi netikras. O vis dėlto romano personažai iš kūno ir kraujo. Ir herojaus talento gerbėja - stambiakrūtė, gražiomis šlaunimis, lendančiomis iš po mini sijono mergina.

Staiga supratau, kas jai esu. Tai buvo kvaila. Bet tai buvo tiesa. Aš jai buvau „viskas“. Kaip kam nors „viskas“ yra tas, kurį beviltiškai myli.

Bet argi aš norėjau šio vaidmens? Tiesiog jis man atiteko. „Meilės objekto“ vaidmuo. Ir tas vaidmuo, nors ir suteikė šiokio tokio malonumo, vis dėlto varžė mano laisvę. Kaip bet koks kitas vaidmuo.

Kai tave myli, į tave prasiskverbia. Prieš tavo paties valią. Net jei tu nemyli. Kito žmogaus meilės šiluma įsiskverbia į tave, net jei esi šaltas kaip akmuo. Ir mylinti širdis ima tau šį tą reikšti. Ypač jei esi vienišas.

O aš buvau labai vienišas.

Tai dar ir romantiškas romanas – apie kalnus, tikrą meilę, ištikimybę, laisvę, apie tai, kaip žmogaus siela trokšta pakilti virš kasdienybės. „Dangaus valdovai“ – knyga, panaši į muzikos kūrinį, net skyriai pavadinti taip, kaip neretai pavadinami muzikiniai kūriniai: „Sapnas. Vienatvė. Gyvenimo laikas. Kalnai...“

O pats romano pavadinimas? Tai apie vyrus ar apie paukščius? Ar jis skamba skamba rimtai ar ironiškai? O gal tai apie žmonių sielas...

Puikus knygos apipavidalinimas – ne tik neįprastas, „ištemptas“ formatas, bet ir fantastiškas romano viršelis, nuspalvintas žydrais tonais, su erelės atvaizdu ir vyro galvos kontūrais mėnulio apskritime. Knyga netikėtai prasideda ir baigiasi gražių kalnų peizažų nuotraukomis. Taip ir norisi vykti tenai, į tą stebuklingą nežemišką pasaulį, kur nėra žmonių, sumaišties ir mūsų gyvenimo vergystės.

Knygos viršelis
Knygos viršelis
© Leidykla "Alma littera"

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gavo sąskaitą už sunaudotą vandens kiekį: nesutinku mokėti padidintos kainos atgaline data (30)

Noriu papasakoti apie AB „Vilniaus šilumos tinklai“ elgesį su savo klientais. Įmonė...

Lankėsi koncerte ir negalėjo patikėti: taip kovojame su alkoholizmu (75)

Rugpjūčio mėnesio vakare Vilnius dūzgė nuo žmonių antplūdžio Vingio parke vykusiame koncerte....

Nusivylė „Emodži filmu“: pasigedau kritikos šiuolaikinėms problemoms (64)

Dar kartą įsitikinau, kad kino teatruose karaliauja konsumerizmas ir prastos kokybės kultas. Ko...

Glaustytis mėgstantis katinas ieško namų arba globos (3)

Mielas, jaukus, pūkuotas, minkštas, gražus, švelnus, meilus iki begalybės katinas ieško namų...

Įsiutino dukart pabrangusi draudimo poliso įmoka: ar visi jau uždirba didesnius atlyginimus? (480)

Kosminiu greičiu augančios kainos ir jausmas, kad tu, žmogau, esi tiesiog įkaitas – tai ir...

Top naujienos

V. Laučius. Kauno medžių apokalipsė (12)

Saugoti senus medžius reikia, labai gerai, kad žmonės juos bando ginti, bet stebina viena...

Miestelis Airijoje, kuriame lietuviams net nebereikia anglų kalbos (328)

Dėl lietuvių kiekio Airijos šiaurėje esantis Monachano miestelis jau vadinamas mažąja Lietuva....

Lietuvai – galimybė prisitraukti pinigų iš Lenkijos (125)

Politinis neapibrėžtumas Lenkijoje verčia tenykštį verslą žvalgytis į užsienį, o Lietuva...

Ragina būti atsargius: stiprus vėjas prilaužė medžių (5)

Ugniagesiai ketvirtadienio rytą gavo šešis iškvietimus šalinti nuvirtusių medžių.

S. Skvernelis: padidinti alkoholio akcizai pasiteisino (139)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog šiemet drastiškai padidinti alkoholio akcizai pasiteisino -...

Nyderlanduose užkirstas kelias potencialiam teroristiniam išpuoliui nutrauktas roko grupės koncertas (86)

Nyderlanduose vienas ispanas buvo sulaikytas netoli roko koncerto vietos vairuojantis dujų balionų...

Sąžiningai pasielgusi vairuotoja liko apgauta „teisininkės“: eismo įvykio nė nebuvo (72)

Darydama automobilio dureles kitos mašinos dureles įbrėžusi klaipėdietė sulaukė netikėtų...

Traumos padariniai: neišvengiami M. Kalniečio viršvalandžiai ir alternatyvos (19)

Tai turėjo būti metai, kai Lietuvos rinktinė pagaliau nebūtų turėjusi bėdų įžaidėjų...

Provincijos turguje vaikinas susikūrė naują įvaizdį ir tai kainavo visai nedaug (34)

DELFI Stilius vėl apsilankė Raseinių turguje ir šį kartą žvalgėsi, kokių drabužių čia...

Pigu ir kokybiška: egzotiškesnės alternatyvos pabodusiai Turkijai (12)

Visame pasaulyje viena iš populiariausių žmones apsėdusių manijų tampa kelionių manija....