Detektyvas, ugdantis skaitytojus: A. Marininos „Trijų ne dėsnis“

 (11)
Prieš kelerius metus draugė ne kartą siūlė paskaityti A. Marininos detektyvų. Atsikalbinėjau, kad tokiam žanrui gaila akių ir laiko. Vieną kartą nuobodžiaudama paėmiau pavartyti kažkurį jos detektyvinį romaną ir likau ištikima šios rašytojos gerbėja.
© Shutterstock nuotr.

Kaip ir dera detektyvo žanrui, jos knygose rezgama paini istorija. Skirtingai nuo kitų šio žanro autorių, A. Marinina daug dėmesio skiria nusikaltimų tyrėjų charakteriui, jų pomėgiams, kasdienybei. Kadangi pati rašytoja yra dirbusi panašų darbą, tai tokie pasakojimai yra įtaigūs ir įdomūs. Tie patys personažai keliauja iš knygos į knygą ir tampa lyg gerai pažįstama šeima.

Labiausiai A. Marininos knygose mane domina psichologiniai dalykai: ne tik mėginama suvokti, koks žmogus galėjo padaryti vieną ar kitą nusikaltimą, bet ir aiškinamos įvairios gyvenimiškos tiesos, į jas neretai žvelgiama tarsi psichologo akimis. Kai kurios teorijos, pavyzdžiui, apie tai, kad šunis mėgsta į egoizmą, o kates - į altruizmą linkę žmonės, man kėlė įtarimą. Paieškojusi informacijos kituose šaltiniuose, radau patvirtinimą, jog tai tiesa: šuo tarnauja žmogui, o katei - pats šeimininkas... Viename iš interviu Rusijos televizijoje autorė neslėpė, kad turėjo gerus psichologijos, psichiatrijos mokytojus, be to, suvokė, jog svarbiausia stebėti žmones: ką ir kaip jie kalba, kaip rengiasi, ką veikia. Rašytoja teigia: „Man įdomūs tie detektyvai, kurie panašūs į psichologinius romanus. Detektyvai, kuriuose nėra asmenybių, konfliktų, likimų, išgyvenimų – man neįdomūs.“

Nors detektyvinis romanas „Trijų ne dėsnis“ parašytas 2003 m., bet į mano rankas pateko visai neseniai. Gal dėl to, kad senokai skaičiau kokį šios autorės kūrinį, gal dėl žavios dviejų žanrų - detektyvo ir saviugdos pratybų - sintezės norėčiau laisvalaikio skaitiniams parekomenduoti šią istoriją. Kad išvengčiau knygos turinio atpasakojimo, pateiksiu visur skelbiamą anotaciją:

Nastiai Kamenskajai nepasisekė – ji pateko į avariją. Greitai ją išrašys iš ligoninės, bet sulaužytą koją vis dar taip skauda, kad moteris beveik nepaeina. Tada ji nusprendžia kreiptis į specialistę, gydančią netradiciniais metodais. Tačiau kai Nastia jai paskambina, paaiškėja, kad toji specialistė nužudyta. O čia dar vienas nemalonumas – išėjusi iš ligoninės, Nastia neturi kur gyventi – jos butas užimtas netikėtai užgriuvusių giminaičių. Taip Kamenskaja atsiduria buvusio bendradarbio vasarvietėje. Ten ji toliau gydosi ir su ją lankančiais kolegomis sprendžia garsios žmogžudystės bylą. Kartą likusi vasarnamyje viena, pastebi, kad ją kažkas seka...

Detektyvas - toks žanras, kad skaitytojas apie nusikaltėlį turi sužinoti palaipsniui pats, be suflerių, todėl, vengdama išduoti paslaptis, norėčiau pakalbėti apie psichologinius dalykus, kurie man knygą darė įdomesnę už paties nusikaltimo atskleidimą. Nastia Kamenskaja - dažniausia A. Marininos istorijų pagrindinė veikėja, Maskvos kriminalinės paieškos analitikė - šioje istorijoje labiausiai gilinasi į save. Pavelas Diužinas, buvęs Nastios bendradarbis, ilgai jai atrodė beprotis ar bent keistuolis, „ kol pripažino seniai visiems žinomą tiesą, kad visi žmonės skirtingi ir neprivalo būti vienas į kitą panašūs“.

Romane aiškinama apie kineziologiją, kuri daugeliui skaitytojų, kaip ir pagrindinei veikėjai, turbūt sunkiai suvokiamas dalykas. Kamenskaja, realistė, tiksliukė, nelengvai priima ir Diužino propaguojamą kosminį dėsnį: „Niekada nieko nedaryk, nesakyk ir negalvok, jeigu tavęs to neprašo“. Perkračiusi savo santykius su žmonėmis, Nastia suvokia, kad daug mažiau problemų būtų kilę, jei būtų laikiusis šios taisyklės. Manau, taip būtų ir mums, skaitytojams. Knygoje „Trijų ne dėsnis“ nuolat grįžtama prie tos svarbios taisyklės ir tai nori nenori turėtų paveikti skaitytoją. Skirtingai nuo saviugdos knygų, propaguojamos idėjos yra tikrinamos pačių personažų, jos nėra iškart priimamos kaip aksioma, tai leidžia ir skaitytojui palaipsniui priprasti prie tos idėjos ir pagalvoti, ar neverta ir pačiam kai ko pasimokyti...

Pavelas Diužinas moko Nastią ir kitų kosminių dėsnių: gerbti savo tėvus, mokytojus ir vyresniuosius; būti dėkingam viskam, kas mus supa ir kas mums atsitinka. Išties nelengvas dalykas išmokti rasti priežastį jausti dėkingumą visur be išimties. Oho, kaip pasikeistų gyvenimas, jei ta taisykle vadovautųsi daugelis žmonių. Kiek pozityvo atsirastų mūsų gyvenime, kaip mieliau ir lengviau būtų bendrauti su kitais žmonėmis, nes neliktų niurgzlių, menkintojų, aimanuojančiųjų, kaip pas mus viskas blogai... Aišku, to pramokti gali prireikti daug laiko, bet ši knyga ne tik Kamenskajos patirtimi, bet ir detektyvine istorija parodo, kad stengtis verta...

Įdomiai knygoje svarstoma apie pasirinkimo laisvę. Visada galima sugalvoti keletą priežasčių, dėl ko verta daryti vieną ar kitą dalyką, o tada išsirinkti tą, kuri malonesnė, arčiau prie širdies: „... jei negali pasirinkti veiksmo, visada gali pasirinkti motyvaciją“, kuri yra rimtas norinčio tobulėti žmogaus pagalbininkas. Išties čia tiktų ir kitas posakis, jau ne iš knygos: „Kas nori - ieško galimybių, kas nenori - priežasčių.“

Šiais visuotino pasipūtimo ir nepagarbos kitam žmogui laikais detektyve teigiamos senos kaip pasaulis taisyklės: išmok kiekviename žmoguje matyti savo mokytoją ir jį gerbti; džiaukis kiekviena diena, minute, įvykiu, žmogumi, nes nėra atsitiktinių dalykų; labiau pasitikėk savimi („...žmonės labai dažnai nepasinaudoja savo pačių galimybėmis, o teikia pirmenybę svetimoms, nes iš anksto yra įsitikinę, jog nieko jiems neišeis.“); atskirk tikruosius poreikius nuo kieno nors įpirštų, nes tai ir yra tikroji išmintis. Tai, kas atrodė juoda ir bloga, gal žmogų pamoko, atveda prie šviesos, tik reikia dėkoti už tai, kas buvo... Neskaičiusiam knygos tos mintys gali pasirodyti kaip koks pasenusių moralų rinkinys, bet tikrai taip nėra.

P. S.: filmai apie Kamenskąją man nepatiko, nėra to šarmo, kurio turi knygos herojė...

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Piliečių naujienos

Po švenčių – nuoširdi padėka policininkams už ne tik tiesioginį darbą

Prabėgus savaitgalio šventėms, kuriose Lietuvos policijai teko daugiau darbo prižiūrėti viešąją tvarką, Vilkaviškio šventės mugėje dalyvavusi dalyvė nusprendė padėkoti netikėtai papildomų rankų ištiesusiems policininkams.

Kapinėse pamatytas vabzdys sukėlė skaitytojui klausimų (9)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytojas, prašydamas padėti atpažinti Karveliškių kapinėse nufotografuotą drugį. Lietuvos entomologų draugijos narys Vitalijus Bačianskas padėjo tai padaryti ir atsakė į skaitytojo užduotą klausimą.

Baltarusijos apsuptyje esantis Navikų kaimelis kviečia į Petrines (9)

Daugeliui žmonių kultūra, regis, asocijuojasi tik su didmiesčiais ir masiniais renginiais, kuomet mažesniuose miesteliuose ar kaimuose gali atrodyti, kad visa kultūra yra mirusi arba gyvuoja tik anti-kultūra.

Įžūlus užsieniečio automobilio statymas sunervino praeivį (32)

DELFI skaitytojas vakar užfiksavo įžūliai vairuotojo pastatytą automobilį – ne tik per dvi vietas, bet ir neįgaliesiems skirtoje zonoje.

Ramunė Vilkoitytė. Nevaisingos poros renkasi ir emigraciją (28)

Lietuvoje nevaisingų porų skaičius sudaro vidutinį šalies miestą. Kūdikio susilaukti trokštančios šeimos pagalbos ieško Lietuvos klinikose, artimajame užsienyje, o kartais pasirenka ir ilgalaikę emigraciją.