Tačiau daug kas tokiuose pranešimuose įžvelgia savotišką pirkėjų šantažą – nepirksi dabar, paskui buto nebegausi arba mokėsi kur kas daugiau.

Lietuvos vidutinių ir smulkiųjų nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos prezidentas Gediminas Bareika atkakliai tvirtino, jog tokios statybininkų kalbos tėra bandymas sukelti ažiotažą rinkoje. „Tai reklaminis triukas, kuriuo siekiama pritraukti daugiau pirkėjų, juos pagąsdinti, kad skubėtų pirkti. Naujos statybos būstų pasiūla ateityje nemažės, žmonės neturėtų dėl to panikuoti“, – ramino G.Bareika.

G.Bareika pripažino, kad pirkėjų susidomėjimas naujos statybos būstu pastaruoju metu smarkiai sumažėjo, butai perkami vis rečiau. „Tokiais pareiškimais tikimasi pagąsdinti pirkėjus, paraginti vėl pirkti būstą nieko nelaukiant. Žinia, dabar pirkėjai laukia palankesnių sąlygų, galbūt kainų kritimo. Tai neatmestina“, – sakė nekilnojamojo turto ekspertas.

Projektus užbaigs užsieniečiai

Atrodo, lietuvių verslininkų gąsdinimai gali atsisukti prieš juos pačius. Sekdami padėtį rinkoje, užsienio investuotojai jau ploja rankomis ir džiaugiasi mūsų statytojų planais stabdyti kai kuriuos projektus.

Užsienio kapitalo bendrovės „Verdispar“ rinkodaros ir pardavimų skyriaus vadovas Audrius Valatkevičius įsitikinęs, jog dabartinė situacija išeis tik į naudą – rinkoje sumažės prastos kokybės gyvenamosios paskirties projektų. „Mes domimės plėtojamais projektais, gauname pasiūlymų juos pirkti, juos analizuojame. Suprantama, domina ne visi, kai kurių net veltui neimčiau. Bet yra ir gerų projektų, kuriuos norėtume perpirkti“, – kalbėjo pašnekovas.

Jo teigimu, užsienio investuotojams dabartinė situacija rinkoje yra naudinga. „Atsiras normali konkurencija, o rinkoje išliks tik stipriausi ir labiausiai patyrę“, – teigė „Verdispar“ rinkodaros ir pardavimų skyriaus direktorius.

Bendrovės „Merko statyba“ rinkodaros vadovas Paulius Nezabitauskas tvirtino, kad jų įmonė dažniausiai investicinių pasiūlymų gauna iš mažų įmonių, kurios yra nupirkusios žemės sklypus, parengusios detaliuosius planus, bet pačios nepajėgios pastatyti dėl lėšų ar kompetencijos stokos. Iš didesnių statybos įmonių pasiūlymų pirkti pradėtus įgyvendinti projektus “Merko statyba” dar nėra gavusi.

Trūksta valdžios dėmesio

Manoma, kad didžiųjų statybų bendrovių kalbos apie stabdomus projektus turi ir kitų tikslų. Pirmiausia - prieš artėjančius rinkimus išpešti valdžios pažadą palengvinti sąlygas verslui. Šiuo metu naujų daugiabučių statytojams labai svarbu, kad valdžia prie naujai plėtojamų projektų parūpintų reikiamą infrastruktūrą – nutiestų kelius, inžinerinius tinklus.

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos ir statybų bendrovės „Eika“ vadovas Robertas Dargis priminė, jog naujai statomuose kvartaluose gatvės ir kiti inžineriniai tinklai buvo tiesiami už investuotojų pinigus, kuriuos statytojai vėliau atsiimdavo iš pirkėjų. Verslininko nuomone, naujas būstas būtų įperkamesnis, jeigu valdžia priimtų tinkamus sprendimus dėl infrastruktūros.

A.Valatkevičiaus teigimu, tokie verslininkų norai yra pagrįsti. „Užsienyje priimtina, jog miestų valdžia pirmiausia sutvarko infrastruktūrą ir tik po to padalintą sklypą pardavinėja. Lietuvoje šias išlaidas turi padengti patys verslininkai, o tai ženkliai koreguoja būsto kainas“, - aiškino „Verdispar“ atstovas A.Valatkevičius.

Statytojai kaltina bankus

Bendrovės „Ober Haus“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Nerijus Juodelis tvirtino, jog mažinti statybų apimtis skatina ir sugriežtėjęs bankų tonas projektų finansavimo klausimais.

„Dabar bankai žymiai griežčiau išdavinėja kreditus statybininkams, jie reikalauja geresnio pardavimų grafiko, daugiau išankstinių pardavimų, nei iki šiol. Verslininkai, net jei ir norėtų, negalėtų įgyvendinti tiek projektų, kiek anksčiau, nes bankai nebesikirs tiek pinigų“, - kalbėjo N. Juodelis.

Bendrovės „Hanner“ pardavimų projektų ir rinkodaros skyriaus vadovė Jurgita Bažanovienė mano, kad susidariusiai situacijai įtakos turi ir auganti infliacija. Gyventojai jau nebegali skolintis tiek, kiek anksčiau, todėl perka mažiau butų. Tačiau jų suplanuotiems projektams, atstovės teigimu, tai neatsilieps. J.Bažanovienė paneigė kalbas, kad bendrovė „Hanner“ svarsto galimybę sustabdyti „Bajorų kalvų“ kvartalo statybas. Tačiau neatmetė galimybės, kad įmonė gali pristabdyti kai kurių statybų tempus.

Statyti nebeskubės

Kol kas apie ketinimus stabdyti suplanuotus projektus atvirai prabilo tik bendrovės „Eika“ vadovas R. Dargis. Kiti statytojai apie tai nutyli arba kalbą pasuka kita linkme.

Skubėti kaip iki šiol neketina ir „Ober Haus“. Jos atstovas N.Juodelis sakė, kad sumažinus statybos tempus bus sumažinamos ir išlaidos. „Iki šiol buvo skubama, visą kvartalą buvo siekiama pastatyti per vieną etapą. Dabar tas pats kvartalas bus statomas keliais etapais“, – aiškino N.Juodelis.

„Vilniaus dienos“ žiniomis, nebeskubėti statyti daugiabučių arba kuriam laikui atidėti projektų įgyvendinimą planuoja ir daugiau sostinėje dirbančių statybos bendrovių.

„Vilniaus dienoje“ taip pat skaitykite:

Pramoga šalia Vilniaus – požeminis baimės bunkeris.

Savižudis išgelbėtas elektrošoku.

Prancūzijos prezidentas susirado naują širdies draugę?