Mokslininkai: po Fukušimos avarijos kiekvienas gavo dozę radiacijos

 (65)
Nepanikuokite - tai yra pirmas dalykas, kurį nori pasakyti mokslininkų komanda, atlikusi pasaulinį tyrimą dėl radiacijos, susijusios su Fukušimos atominės elektrinės avarija Japonijoje, skelbia „IFL Science“.
© Reuters / Scanpix

Mokslininkai priėjo prie išvados, kad visi Žemės gyventojai po Fukušimos avarijos gavo tokią dozę radiacijos, kiek jos gaunama kartą darant rentgeno nuotrauką. Tai labai mažas kiekis, nes kiekvienais metais žmonės visame pasaulyje atliekant rentgeno ir kompiuterinės tomografijos tyrimus gauna gerokai daugiau radiacijos.

Avarija Fukušimos jėgainėje įvyko 2011 metų kovo 11 d., 9 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimui sukėlus cunamį. Tuomet ištekėjo didelis kiekis radioaktyvaus vandens, ir maždaug 80 proc. radioaktyvių medžiagų nusėdo vandenyne ir ašigaliuose. Pagrindinis radiacijos šaltinis buvo cezis-137.

„Tikrai nereikia jaudintis“, - sako Vienoje vykusio Europos geologinių mokslų sąjungos metinio susitikimo dalyvis, Norvegijos oro tyrimų instituto mokslininkas Nikolaos Evangeliou.

„Mes nustatėme, kad kiekvienas iš mūsų gavome papildomai rentgeno nuotraukai prilygstančią radiacijos dozę“, – sakė jis.

Ši komanda atliko pirmąjį pasaulyje tyrimą dėl Fukušimos avarijos paskleistos radiacijos. Didžiąją dalį duomenų jie gavo iš Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties organizacijos, kuri naudoja pasaulinį radiaciją aplinkoje matuojančių stotelių tinklą.

Tam, kad paskaičiuotų biologinį radiacijos kiekį, kurį sukaupia žmogaus audiniai, mokslininkai naudoja vienetą, vadinamą sivertu. Po Fukušimos avarijos vidutinis žmogus gavo 0,2 milisiverto radiacijos.

Palyginkime: vidutinis žmogus, kuriam daromos rentgeno nuotraukos, per metus gauna maždaug 2,7 milisiverto radiacijos.

Viena standartinė rentgeno nuotrauka prilygsta maždaug 0,1 milisiverto, o kompiuterinės tomografijos tyrimas – 15 milisivertų.

Palyginkime: tam, kad žmogui pasireikštų spindulinė liga, jis turi gauti tūkstantį milisivertų (vieną sivertą) radiacijos.

Netoli Fukušimos jėgainės gyvenę žmonės gavo 1-5 milisivertus radiacijos, o toliau gyvenantieji – vidutiniškai 0,5 milisiverto.

Radiacija smarkiau paveikė aplinką aplink Fukušimos elektrinę. Pranešama, kad gerokai sumenko paukščių, vabzdžių ir žinduolių įvairovė.

Be to, maždaug 160 tūkst. žmonių buvo priversti palikti savo namus. Avarijos pasekmių likvidavimo darbai vyksta iki šiol ir dar truks dešimtmečius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Mokslas

Už nuopelnus kosmoso tyrimams pagerbtas lietuvis astronautas (22)

Rusijoje, netoli Maskvos esančiame Žukovskio mieste, liepą atidengta anotacinė lenta lakūnui-bandytojui ir kosmonautui-bandytojui – Rimantui Stankevičiui atminti. Lietuvoje jo vardu yra pavadinta Marijampolės Rimanto Stankevičiaus pagrindinė mokykla.

Taikosi išnaikinti daugiausiai žmonių pražudančius vabzdžius: mieste išleis 20 mln. kitokių uodų (6)

Per artimiausius penkis mėnesius technologijų gigantė į Fresno miesto gatves išleis 20 mln uodų. Taip Kalifornijoje rengiamasi kovoti su vabzdžiais, platinančiais pavojingų ligų virusus – zika virusą, chikungunya, Dengė karštinę ir geltonąją karštinę.

10 pasaulinės svarbos lobių, kuriuos praradome per paskutinį šimtmetį (14)

Šimtas metų yra ilgas laikas žmogui. Pasaulio paveldui jis buvo dar sunkesnis dėl karų, stichijų, politinės situacijos ar tiesiog žmonių neatsakingumo. Tad ką svarbiausio praradome? Šį sąrašą sudarė Ouvenas Jarusas iš livescience.com.

NASA astronauto „timelapse” vaizdo įraše – įspūdinga Šiaurės pašvaistė (2)

NASA astronautas Jackas Fischeris iš kosmoso užfiksavo įspūdingą Šiaurės pašvaistę. „Timelapse“ įrašą jis paviešino sekmadienį, liepos 23 dieną.

Mėnulis yra drėgnesnis negu lig šiol manyta, sako mokslininkai (20)

Mėnulis, kuris daugelį metų buvo laikomas sausi nesvetingu pasauliu, iš tikrųjų turi netikėtai dideles vandens atsargas po savo paviršiumi, ir kada nors juo galės malšinti troškulį iš Žemės atvykę tyrinėtojai, pareiškė pirmadienį mokslininkai.