G4 pavojus paskelbtas vakar apie 22:00 val. Lietuvos laiku – geomagnetinė audra Žemę pasiekė 21:39 Lietuvos laiku. Laimė, naktį Lietuvos teritoriją nuo plazmos pliūpsnio kaip tik pridengė horizontas ir apšviestoji Žemės rutulio dalis.

Tačiau svetainėje Solarham.com informuojama, kad birželio 23 d. geomagnetinis aktyvumas pasieks net violetinį G7 lygmenį. Pastarąjį kartą (šių metų kovą) po tokių prognozių Lietuvos padangės naktį pasidabino spalvingomis šiaurinėmis pašvaistėmis.

Tiesa, šį kartą rimtų kliūčių dangaus grožybių stebėtojams gali kelti debesimis apsitraukęs dangus – deja, nuo Saulės aktyvumo ciklonų ir anticiklonų judėjimas Žemėje nedaug tepriklauso.

„Naktį iš birželio 22 d. į birželio 23 d. buvo tik pati audros pradžia, atkreipia dėmesį NASA Kosminių prognozių centro (Government's Space Weather Prediction service) specialistai. – Audra tik intensyvės ir tęsis ne vieną valandą, gal net ir birželio 24 d. Beje, Europoje (net iki Prancūzijos, Austrijos, Rumunijos ir pan. platumų, o gal ir dar piečiau) birželio 23-iosios naktį tikriausiai bus galima išvysti šiaurės pašvaisčių spektaklį. Tikimės, kad jis šiąnakt buvo matomas ir Šiaurės Amerikoje.“

Šįkart galingą geomagnetinį štormą sukėlė trys tiesiai į Žemę paleisti plazmos užtaisai, dar vadinami vainikinės masės išsiveržimais arba saulės pliūpsniais. Visus tris paleido saulės dėmė arba aktyvusis regionas AR 2371. Pirmąją salvę Saulė paleido birželio 18 d., antrąją – po dienos, o trečiąją – birželio 21 d. Pastarojo pliūpsnio dalelės skrieja greičiau bei pirmųjų dviejų, todėl pasivys savo pirmtakes ir gerokai sustiprins geomagnetinę audrą.

Iš pradžių minėta JAV Kosminių orų tarnyba prognozavo, kad birželio 22 d. geomagnetinis aktyvumas išaugs iki G3 (stiprios saulės audros), tačiau pastarosios paros patikslintomis prognozėmis Žemę talžys kur kas galingesni Saulės elektromagnetinių dalelių srautai. Prognozė ir informacija apie esamą padėtį kas pusvalandį atnaujinama čia.

Beje, Solarham.com svetainės duomenimis, geomagnetiniai neramumai neturėtų nurimti iki pat birželio 25 d., nes pirmadienio vakarą 21:23 Lietuvos laiku minėta saulės dėmė AR 2371 paleido naują šūvį – šįkart tai buvo M 6,5 (vidutinės galios) gama spindulių žybsnis, kurį palydėjo dar vienas (jau ketvirtas per pastarąsias keletą dienų) plazmos pliūpsnis. Šviesos greičiu skriejančios žybsnio dalelės Žemę per 8 min. pasiekė dar naktį, o štai gerokai lėčiau skriejančios plazmos pliūpsnio dalelės mūsų planetą įprastai pasiekia po 1,5-2 parų.

Žemės magnetinio aktyvumo kitimą galite stebėti šioje diagramoje (vaizdas atnaujinamas kas 3 val.)

Pašvaisčių prognozę galima rasti ir šioje svetainėje.

Nufotografavote pašvaistę? Atsiųskite jos nuotrauką el.paštu pilieciai@delfi.lt!

Domitės mokslo ir technologijų naujienomis? Skaitykite jas ir „Facebook“ socialiniame tinkle!