Mokslas

Nustatė, kurie žmonės lengviau įveikia mirties baimę (42)

2017 kovo mėn. 29 d. 14:25
Nustatė, kurie žmonės lengviau įveikia mirties baimę
Shutterstock
Britanijos, Australijos ir Naujosios Zelandijos mokslininkų atlikta metaanalizė parodė, kad ateistai ir religingiausieji žmonės mirties bijo mažiausiai. Darbo rezultatai publikuoti žurnale „Religion, Brain & Behavior".

S. Klimašauskui suteikta 2,5 mln. eurų dotacija: ji leidžia dirbti negalvojant apie finansavimą (11)

2017 kovo mėn. 29 d. 09:16
Vilniaus universiteto profesorius – pirmasis Lietuvos mokslininkas gavęs prestižinę Europos mokslo tarybos dotaciją. 2,5 mln. eurų siekianti dotacija bus išleista naujiems prof. Sauliaus Klimašausko tyrimams. Kitas universiteto profesorius – Virginijus Šikšnys – pernai buvęs netoli Nobelio premijos, vasarį apdovanotas dar viena prestižine premija. Danijos fondas „Novo nordisk“ skyrė daugiau nei 400 tūkst. eurų. Pokalbis su mokslininkais ir Vilniaus universiteto rektoriumi prof. Artūru Žukausku – laidoje „Dėmesio centre“.

Iš Etnos ugnikalnio teka raudonos lavos srovė (8)

2017 kovo mėn. 28 d. 17:55
Didelė ryškiai raudonos lavos srovė pirmadienį nutekėjo iš Etnos ugnikalnio. Etna – aktyviausias ugnikalnis Europoje.

Vestuviniai žiedai iš kosmoso: geriausio draugo dovana (9)

2017 kovo mėn. 28 d. 20:47
T. Pesqueto į kosmosą atvežti žiedai, T. Pesqueto, ESA nuotr.
NASA
Prancūzų astronautas Thomas Pesquetas savo 6 mėnesių viešnagei Tarptautinėje kosmoso stotyje atsivežė labai ypatingą krovinį: porą blizgių, sidabrinių vestuvinių žiedų.

Nobelio premijos laureatė parašė pjesę apie Trumpą (10)

2017 kovo mėn. 28 d. 14:38
Donaldas Trumpas
Sipa / Scanpix
Amerikos teatro mylėtojai pirmadienį galėjo susipažinti su nauja Nobelio literatūros premijos laureatės Elfriede Jelinek pjese, kurioje stengiamasi suprasti prezidentą Donaldą Trumpą ir jo kalbas apie šiuolaikinę visuomenę.

Vyrų nevaisingumą gali nustatyti programėlė (6)

2017 kovo mėn. 28 d. 11:16
Vyrų nevaisingumą gali nustatyti programėlė
Shutterstock
Skaičiuojama, kad viena iš šešių porų kenčia nuo nevaisingumo, rodo „Amerikos nėštumo asociacijos“ duomenys. Beveik trečdalis to priežasčių yra susiję su vyrų sveikata, o tai nustatyti bent jau iki šiol nebuvo labai paprasta.

Bene didžiausias pastarųjų metų proveržis: rado, kas pakeis donorus (2)

2017 kovo mėn. 28 d. 10:24
Bene didžiausias pastarųjų metų proveržis: rado, kas pakeis donorus
DELFI / Rokas Tenys
Lietuvoje ir kitose šalyse per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, idant būtų išgelbėtos žmonių gyvybės, atstatytas prarastas didelis kiekis kraujo po sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų, žarnyno kraujavimo ar komplikuoto gimdymo. Kraujo perpylimas skiriamas ir kraujo ligomis ar vėžiu sergantiems pacientams. Maži kraujo rezervai ir kraujo donorų trūkumas - iš esmės viso pasaulio problema, tačiau naujo atradimo dėka, panašu, nebeilgam.

VU profesoriui – prestižinė 2,5 mln. eurų dotacija (14)

2017 kovo mėn. 27 d. 17:17
Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto profesoriui Sauliui Klimašauskui paskirta prestižinė, 2,5 mln. eurų siekianti Europos mokslo tarybos (EMT) dotacija patyrusiems mokslininkams (angl. European Research Council Advanced Grant). Tai pirmas kartas per dešimt Europos Komisijos finansuojamos programos gyvavimo metų, kai Lietuva gauna tokį įvertinimą.

Pavogta 3,67 mln. eurų vertės moneta milžinė (41)

2017 kovo mėn. 27 d. 16:44
Iš Berlyno Bodės muziejaus pirmadienį vagys pavogė auksinę 100 kilogramų sveriančią monetą, kurios nominalioji vertė – 1 mln. JAV dolerių (0,92 mln. euro).

Australijoje aptikta „be precedento daug“ dinozaurų pėdsakų (5)

2017 kovo mėn. 27 d. 14:49
Atokiame Australijos pakrantės regione buvo aptikta „be precedento daug“ – 21 skirtingo tipo – dinozaurų pėdsakų, pirmadienį pranešė mokslininkai, kurie tą vietovę praminė australų „Juros periodo parku“.

Šunis klonuojanti P. Korėjos bendrovė: jų nori augintinių netekę turtuoliai (1)

2017 kovo mėn. 27 d. 09:38
Šunis klonuojanti P. Korėjos bendrovė: jų nori augintinių netekę turtuoliai
Shutterstock
Dažnai pasigirsta pasakojimų apie mokslininkų svajones grąžinti kadaise išnykusias gyvūnų rūšis, pavyzdžiui, mamutus. Pasirodo, tai gali virsti tikrove.

Titano istorija: žvilgsnis į mums nepažįstamą pasaulį (3)

2017 kovo mėn. 25 d. 20:19
NASA povandeninis laivas Titano jūroms tyrinėti
Stopkadras / Youtube
Balandį NASA erdvėlaivis „Cassini“ leisis į savo 126-ąją ir paskutinę misiją aplink Saturno palydovą Titaną.

Astronautai penktadienį eina į atvirą kosmosą nuo 12.30 val. tiesiogiai (39)

2017 kovo mėn. 24 d. 12:06
Astronautas Thomas Pesquetas
Sipa / Scanpix
Du astronautai, prancūzas ir amerikietis, penktadienį turi išeiti iš Tarptautinės kosmoso stoties (TKS) į atvirą kosmosą ir atlikti orbitinės laboratorijos modernizavimo darbus rengiantis būsimų įgulų atvykimui.

Istorija, kuri iki šiol kelia konfliktus (50)

2017 kovo mėn. 24 d. 10:32
Lenkijoje atidarytas vyriausybės ir istorikų konflikto epicentre esantis Antrojo pasaulinio karo muziejus.

Neįtikėtinai brangūs deimantai atskleidžia paslapčių (10)

2017 kovo mėn. 26 d. 11:47
Kai kurie žmonės matydami milžinišką deimantą galvoja – noriu jo. O štai geologas Evanas Smithas tokiu atveju galvoja, kad norėtų jį ištyrinėti.

Kaip iš reklamos: sukurta žaibo greitumu teršalus surenkanti medžiaga (6)

2017 kovo mėn. 23 d. 18:07
Rodos laikas, kai į aplinką išsilieję teršalai reiškia ne ką kitą kaip tik katastrofą, pagaliau praeityje. Mokslininkai sukūrė kempinę primenančią medžiagą, galinčią absorbuoti iki 90 proc. savo pačios svorio teršalų. O tai, kaip greitai šis procesas vyksta, tiesiog užburia, ir demonstracinį video norisi žiūrėti dar ir dar kartą.

Tamsioji materija: ką apie ją žinome (33)

2017 kovo mėn. 28 d. 17:54
Standartinė struktūros formavimosi Visatoje teorija teigia, kad tamsioji materija nuo seniausių laikų kaupėsi į įvairaus dydžio daugmaž sferinius telkinius - halus, o juose vėliau telkėsi ir žvaigždes formavo įprasta medžiaga - dujos.

Elektros rijikai: nenaudojami išpučia jūsų sąskaitas (76)

2017 kovo mėn. 23 d. 11:33
Elektros rijikai: nenaudojami išpučia jūsų sąskaitas
GRYNAS.lt
Atrodo, jei prietaiso nenaudojate, jis elektros „nevalgo“, deja, tai – netiesa. Net toks nekaltas daiktas, kaip elektros lizde paliktas telefono kroviklis, kuris nekrauna telefono, elektrą naudoja.

Eksperimentas: kas nutinka po žemės drebėjimo (5)

2017 kovo mėn. 22 d. 22:40
žemė po žemės drebėjimo
Stopkadras
Žemės drebėjimai pražūtingi patys savaime, tačiau ne ką mažesnę žalą vėliau gali padaryti ir jų paveiktas dirvožemis. Puraus, suslėgto grunto ir smėlio mišinys – ideali kombinacija leidžianti žemės paviršiui transformuotis į šį tą siurrealaus.

„Mokslo sriuba“: kosmoso turistui bilieto kaina – 250 tūkstančių JAV dolerių (5)

2017 kovo mėn. 23 d. 11:07
„Mokslo sriuba“
Stopkadras
JAV prezidentas Džonas Kenedis 1961 m. inicijavo „Apollo“ programą. Prie šios sudėtingos ir nesuvokiamai brangios programos įgyvendinimo prisidėjo apie 400 000 įvairių specialistų bei daugiau nei 20 000 įmonių ir universitetų. Pirminis programos tikslas – sukurti raketą, galinčią žmones nuskraidinti į Mėnulį.

Dirba 100 metrų po žeme ir į Lietuvą atveža žinią, kodėl mes išgyvenome (28)

2017 kovo mėn. 22 d. 15:07
Stevenas Goldfarbas
Asmeninio albumo nuotr.
Šią savaitę į Lietuvą atvyksta Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijos (CERN) fizikas Stevenas Goldfarbas. Interviu DELFI mokslininkas pasakoja apie savo kasdienybę ir žinią, kurią atveža į Lietuvą.

Įspėjimas: stichinių nelaimių tik daugės (8)

2017 kovo mėn. 22 d. 12:15
Pasaulinės meteorologijos agentūros ataskaita apie praėjusių metų klimatą Žemėje parodė, kad tai buvo ne tik rekordiškai šilti metai, bet gerokai padidėjo tokio atšilimo pastiprintų stichinių nelaimių griaunamoji galia.

Netikėtas galaktikų judėjimas (17)

2017 kovo mėn. 22 d. 11:25
Aplink Paukščių Taką ir Andromedą yra maždaug pusantro megaparseko spindulio mažų galaktikų žiedas.

Juodųjų skylių augimas: kuo jos minta (17)

2017 kovo mėn. 21 d. 16:45
Supermasyvios juodosios skylės, randamos galaktikų centruose, atsirado labai anksti Visatos gyvenime. Praėjus vos 700 milijonų metų po Didžiojo sprogimo, jau buvo juodųjų skylių, kurių masė siekė milijardą Saulės masių.

Kaip miegama kosmose? (32)

2017 kovo mėn. 21 d. 20:21
Miegas kosmose, mikrogravitacijos sąlygomis, nėra toks jau lengvas dalykas. Astronautams prie jo tenka pratintis, palengvinimui naudojama įvairi pagalba – nuo specialių lempų iki melatonino papildų.

Beveik mokslinė fantastika: kuria valgomus robotus (7)

2017 kovo mėn. 21 d. 15:59
Valgomų robotų kūrimo pradžia, Šveicarijos federalinio technologijų instituto Lozanoje nuotr.
Organizacijos archyvas
Šveicarijos miesto Lozanos federalinio technologijų instituto mokslininkai paskelbė mokslinį darbą, kuris aprašo mechanizmų iš želatinos sukūrimą. Ši technologija galiausiai gali leisti sukurti valgomus robotus.

5 lengvi pokyčiai pasikelti IQ (21)

2017 kovo mėn. 21 d. 22:28
5 lengvi pokyčiai pasikelti IQ
Shutterstock
Žmogus - protingas gyvūnas. Mūsų protas dažnai apsprendžia mūsų vietą visuomenėje ir karjeros sėkmę, todėl visi nori būti kiek įmanoma protingesni. Knygų skaitymas, domėjimasis aplinkiniu pasauliu, naujų įgūdžių įsisavinimas tikrai padeda, bet ar žinojote, kad IQ galima pagerinti ir kur kas keistesniais būdais?

„Mokslo sriuba“: paukščių žiedavimą pakeitė moderniosios technologijos

2017 kovo mėn. 21 d. 13:20
Paukščiai per kelias dienas įveikia nesuvokiamus atstumus. Gandrai nuskrenda apie 7, plėšrieji paukščiai – 6, jūrinės antys 3-4 tūkstančius kilometrų. Vieniems paukščiams nuskristi ilgus nuotolius padeda šilto oro srovės, gebėjimas sklandyti. Tačiau kai kurie, pavyzdžiui, jau minėtos jūrinės antys, sklandyti nemoka ir skrenda tiesiog iš jėgos, tankiai plasnodamos sparnais.

Stephenas Hawkingas paskelbė apie planus skristi į kosmosą (7)

2017 kovo mėn. 21 d. 09:56
Britų fizikas Stephenas Hawkingas rengiasi skristi į kosmosą kompanijos „Virgin Galactic“ erdvėlaiviu. Apie tai jis paskelbė programoje „Good Morning Britain“, perduoda „The Times“.

Rastas 5-asis medžiagos būvis: įsivaizduoti padeda kava (13)

2017 kovo mėn. 21 d. 09:19
Rastas 5-asis medžiagos būvis: įsivaizduoti padeda kava
Shutterstock
Mokyklose mokėmės, kad medžiagos esti kietos, skystos arba dujinės. Teisingumo dėlei, dar egzistuoja plazminė agregatinė būsena, kuri dažnai pamirštama. Tačiau ir tai dar ne viskas. Panašu, kad mokslininkai atrado naują – penktąjį medžiagos būvį.