R.Butautas mokosi išgyventi konkurencijos sąlygomis

 (14)
Naujasis Lietuvos rinktinės ir Rygos ASK strategas Ramūnas Butautas galvoja apie aukščiausius tikslus. “Iš pradžių save graužiau, kad neišsilaikau vairuotojo teisių, bet paskiau pagalvojau - kam man save kankinti? Aš gi nesu sau priešas. Klausiau kursus, bet egzaminų neišlaikiau. Galvoju, gal kada nors. Bet juk aš ne vienintelis toks”, - patogiai įsitaisęs keleivio vietoje kalbėjo krepšinio treneris Ramūnas Butautas, kol jo žmonos vairuojamas visureigis vinguriavo siauromis Rygos senamiesčio gatvėmis.
Ramūnas Butautas („ASK Riga“)
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės ir Rygos ASK vyriausiasis treneris R.Butautas turi didesnių galvosūkių nei automobilio vairavimas. Svarbiausi - sėkminga sezono pabaiga Latvijos čempionate ir reikšmingas debiutas nacionalinėje komandoje.

Į Rygą - su visa šeima

R.Butautui ASK klubas skyrė erdvų keturių kambarių butą Rygos Senamiestyje, “Kia Sportage” visureigį, kurį vairuoja jo žmona. Rasa Butautienė juokiasi, kad ji šeimoje turi vairuotojos etatą.

Latvijos sostinėje gerai jaučiasi vyriausias Butautų sūnus 11-metis Stepas, lankantis Rygos lietuvių mokyklą. Jis mokosi latvių kalba ir šeimoje jau turbūt geriausiai moka šią kalbą. Tik vasarą penktąjį gimtadienį švęsianti jaunėlė Liepa sakė, kad Kaune gyventi geriau, nes Rygoje sunku susikalbėti su vaikais. Todėl ji mielai leidžia laiką namuose su močiute, kuri ją moko ir skaičiuoti, ir rašyti. Praeityje žinoma trenerė, šviesios atminties legendinio žaidėjo ir trenerio Stepo Butauto sutuoktinė Ona Butautienė Rygoje su sūnaus šeima būna dažnai.

Gyvenant kartu su šeima R.Butautui nereikia laiko švaistyti ilgesiui, todėl jis visas mintis gali sutelkti darbui. Trenerių dinastiją tęsiantis vyras yra savo srities fanatikas, apie tokius žmones sakoma - “darboholikas”. Todėl pasisukinėti po virtuvę su prijuoste R.Butautas Rygoje turi mažiau laiko, nei gyvendamas Kaune, ir pastaruoju metu rečiau palepina šeimyną savo firminiais patiekalais - meksikietiškomis pupelėmis su šonine ir faršu bei daržovėmis ar kepta žąsimi.

Prieš keletą mėnesių Lietuvos rinktinės strategu tapęs kaunietis turi didelių ambicijų ir tikslų. Jo sutartis su ASK klubu galios dar ir kitą sezoną, tačiau apie tai gegužę 43-iąjį gimtadienį švęsiantis R.Butautas žada galvoti tik tada, kai užbaigs šį.

Kaimynai sveikinasi lietuviškai

- Treneri, ar jau įpratote prie legionieriaus statuso?

- Rygoje jaučiuosi kaip namie. Sakyčiau, kad jokios adaptacijos net nejaučiau. Reikėjo pažinti žaidėjus, aplinką, kitas Latvijos komandas, bet tai ilgai neužtruko. Juk ne į Afriką atvažiavau. Su Latvija mus sieja ir panaši kalba, mentalitetas, istorija. Be to, Rygoje turėjau pakankamai pažįstamų ne tik iš krepšinio pasaulio. Pirmąjį sezoną Rygoje gyvenau be šeimos, tad daugiau bendravau su draugais.

Būdamas legionieriumi įgijau naujos patirties. Įgijau patirties bendraudamas su skautais, krepšinio agentais, su legionieriais, kitos tautybės žmonėmis. Visa tai man yra tik pliusas.

Man labai patinka, kad klubas turi dideles ambicijas, net svajoja žaisti Eurolygoje. Gal šis tikslas nebus greitai pasiektas, bet vien jau toks siekis yra didelis dalykas. Aš irgi esu ambicingas, tad gerai, kad mūsų tikslai sutampa.

Man labai patinka, kad Rygoje vis labiau domimasi krepšiniu, pagal lankomumą krepšinis jau pasivijo ir ledo ritulį. Ryškus populiarumo šuolis aukštyn įvyko per pastaruosius metus. Nors manęs žmonės gatvėje pirštais dar nebado, bet kaimynai tai tikrai pažįsta, sveikinasi lietuviškai.

- Galbūt Jus klube pradėjo vertinti dar labiau, kai tapote Lietuvos rinktinės treneriu?

- Klubo vadovai iš tiesų buvo patenkinti. Tačiau aš tam rengiausi, todėl ir kontrakte buvo numatyta sąlyga dėl galimo darbo Lietuvos rinktinėje, kad nebūtų kliūčių. Kita vertus, aš pats galvoju, kad tam tikrų problemų gali kilti, nes kartu su manimi dirbantis fizinio rengimo treneris Virginijus Mikalauskas taip pat yra ir rinktinės treneris. Rugsėjį mes su Lietuvos komanda dalyvausime Europos čempionate, todėl baiminuosi, kad nenukentėtų ASK krepšininkų pasirengimas sezonui. Paliksime visus treniruočių planus mano asistentui, bet, aišku, norėtųsi pačiam viską matyti ir kontroliuoti.

Darbotvarkė visur ta pati

- Gyvenimo ritmas Kaune ir Rygoje skiriasi?

- Trenerio darbotvarkė turbūt visur vienoda yra. Ryte treniruotė, vakare - irgi. Tarp jų dažniausiai žiūriu vaizdo įrašus, vartau popierius, rengiuosi varžyboms, darome vaizdo įrašus žaidėjams - “miksus”. Bet būna, kad laisvesnę dieną galiu ir numigti.

Mano šeima prisitaiko prie mano darbo grafiko - jai išeiginės būna ne savaitgalį, o tada, kai laisvadienį gauna komanda. Dažnai tai būna pirmadienis, tada stengiamės visi kur nors kartu praleisti laiką. Žaidžiame boulingą, plaukiojame baseine, nuvažiuojame į Jūrmalą, kur nors papietaujame. Mėgstame kinų virtuvę, nes ir vaikams patinka. Pramogų Rygoje daug.

- Kaip vertinate lietuvių Martyno Andriukaičio ir Stepo Babrausko žaidimą?

- Galiu atsakyti trumpai - jie komandai davė apčiuopiamos naudos. Kartais jų žaidimas bangavo, bet abu krepšininkai mums yra reikalingi. Latvių krepšinis pasižymi greitomis atakomis ir tritaškiais metimais. To negalėjau nepaisyti, nes turime daug latvių. Tačiau stengiausi sudaryti kiekvienam žaidėjui didelį komfortą, išnaudodamas geriausias jo savybes. Tačiau kiek esu kalbėjęs su kitais specialistais, jų manymu, mūsų komandoje juntamas lietuviškos krepšinio mokyklos atspalvis. Aš tai vertinu kaip komplimentą visam Lietuvos krepšiniui. Apskritai Latvijoje Lietuvos krepšinis yra labai aukštai vertinamas. Jeigu prieš keletą metų dar buvome buvusios Jugoslavijos specialistų šešėlyje, tai dabar viskas keičiasi lietuvių naudai.

Bet nereikia bijoti, kad lietuviai treneriai išvyksta svetur, o į Lietuvą atvyksta užsieniečiai. Tai yra globalizacijos reiškinys, ir prieš vėją nepapūsi. Reikia mokytis išgyventi konkurencijos sąlygomis.

Įspėjo neklausyti gandų

- Ar klubo vadovai ir Jūs pats labai išgyvenote dėl to, kad ASK komanda nepateko į Baltijos lygos finalo ketvertą?

- Mane užplūdę dvejopi jausmai. Man, kaip treneriui, tai yra didelis pralaimėjimas. Klubo vadovai didelių vilčių neturėjo, nes ASK Baltijos lygoje žaidė pirmą sezoną. Jiems atrodė didelė sėkmė, kad patekome į stipriausiųjų šešetą ir už tai išmokėjo didžiules premijas. Bet apetitas kyla bevalgant, todėl vėliau visi tikėjosi, kad Rygoje vykstančiame finalo ketverto turnyre žaisime ir mes. Tiksliau apie tai buvo kalbama tik puse lūpų. Po pralaimėjimo man klubo vadovai iškart paskambinę pasakė, kad niekas nesikeičia, kad neklausyčiau gandų, jeigu jie sklis. Nepaisant to, man asmeniškai, kaip ir sakiau, tai buvo didelė nesėkmė. Ir žaidėjai kelias dienas po to buvo kaip nesavi.

- Jūs visada maksimalistas buvote?

- Aš visada padarydavau tai, ko iš manęs tikisi ir dar truputį daugiau. Dabar visi kalba, kad mūsų tikslas - patekti į Latvijos čempionato finalą, bet aš gi žinau, ko jie nori iš tikrųjų. Vis dėlto šiuo metu galvoju ne apie tai, kaip laimėti finalą, o kaip pusfinalyje įveikti “Barons” (pokalbis Rygoje vyko prieš Latvijos čempionato pusfinalio seriją - red.). “Ventspils” pavadinimas net netariamas treniruotėse.

- Ar dviejų Rygos klubų - ASK ir “Barons” - konkurencija neperžengia padorumo ribų?

- Tiesą sakant, atmosfera yra įkaitinta. Mes su Gundaru Vėtra (“Barons” vyriausiasis treneris - red.) sutariame labai gerai, esame tos pačios kartos žmonės. Bet tarp klubų vyksta apsižodžiavimas ir per spaudą, konkuruoja sirgaliai. Tačiau ši konkurencija yra daug kultūringesnė nei Lietuvoje.

Mintyse - ir Lietuvos rinktinė

- Tikriausiai Jūsų galvoje nuolat sukasi mintys ir apie Lietuvos rinktinę?

- Jei atvirai, tai pagaunu save net per daug apie tai galvojantį. Kiek galiu, veju mintis apie rinktinę, nes tai gali man trukdyti dabartiniam darbui. Rinktinės žaidimo strategiją reikės numatyti vėliau, kai bus tiksliai žinoma, kurie krepšininkai žais. Po sezono turėsiu mėnesį laiko, tad spėsiu atlikti visus būtiniausius pasirengimo darbus. Į pirmąją treniruotę noriu atvažiuoti jai pasirengęs iki smulkmenų. Jau ir dabar visi planai yra parengti, su žaidėjais vis pabendrauju, tad, manau, kol kas viskas gerai.

- Iki šiol neišgirdote nė vieno žaidėjo atsisakymo žaisti rinktinėje?

- Kol kas ne. Konkrečių atsakymų lauksiu gegužę, baigiantis nacionaliniams čempionatams.

- O kaip dėl Kęstučio Kemzūros - ar darbas su Maskvos srities “Chimki” ekipa jam nesutrukdys būti Jūsų asistentu Lietuvos rinktinėje?

- Esu tikras, jeigu keistųsi jo planai, jis man pirmiausia paskambintų, o ne su spauda apie tai kalbėtų. Kol iš Kęstučio negavau tokių žinių, galvoju, kad viskas lieka, kaip sutarta, - jis dirbs rinktinėje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Serbai prarado svarbų aukštaūgį ir vis dar laukia M. Teodosičiaus

Serbai prarado svarbų aukštaūgį ir vis dar laukia M. Teodosičiaus
Viena iš Europos krepšinio favoričių Serbijos rinktinė sulaukė dar vieno smūgio – prie žaisti negalėsiančio Marko Simonovičiaus prisijungę ir aukštaūgis Miroslavas Raduljica.

Didysis krepšinis grįžta į 10-mečio jubiliejų švenčiančią Šiaulių arena (1)

Didysis krepšinis grįžta į 10-mečio jubiliejų švenčiančią Šiaulių arena
Po metų pertraukos ant Šiaulių arenos parketo ir vėl žengs Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė, kuri rupgjūčio 23-ą dieną 19 valandą 30 minučių kontrolinėse rungtynėse priims Islandijos krepšininkus.

„Žalgiris“ pasiruošimą sezonui pradės turėdamas tik pusę sudėties (6)

„Žalgiris“ pasiruošimą sezonui pradės turėdamas tik pusę sudėties
Jau visai netrukus Kauno „Žalgirio“ krepšinio komanda pradės oficialų pasiruošimą naujajam sezonui. Aiškėja ir Lietuvos čempionų ikisezoninių rungtynių grafikas.

Prisiviliojo: M. Echodas tobulėjimą tęs „Lietuvos ryto“ gretose (9)

Prisiviliojo: M. Echodas tobulėjimą tęs „Lietuvos ryto“ gretose
„Lietuvos ryto“ priekinė linija sulaukė solidaus pastiprinimo. Vilniaus klubas pasiekė susitarimą ir pasirašė net trejų metų kontraktą su vienu perspektyviausių Europos aukštaūgių Martynu Echodu.

D. Adomaitis į Rygą išsivežė 14 kandidatų – su vienu atsisveikinta (68)

D. Adomaitis į Rygą išsivežė 14 kandidatų – su vienu atsisveikinta
Iki 2017 metų Europos krepšinio čempionato likus 14-ai dienų Lietuvos rinktinės treneris Dainius Adomaitis sutrumpino kandidatų sąrašą. Ketvirtadienį jis „ačiū“ ištarė Mindaugui Girdžiūnui, bet į turnyrą Rygoje išsivežė ne visus 15 likusių žaidėjų – Deividas Gailius dėl apsinuodijimo liko Kaune.

A. Jasilionis: apie pasikeitusią nuomonę dėl Lietuvos rinktinės ir mūsiškių potencialą (5)

A. Jasilionis: apie pasikeitusią nuomonę dėl Lietuvos rinktinės ir mūsiškių potencialą
Šakių „Vyčio“ treneris Aurimas Jasilionis, kaip ir visa Lietuva, akylai stebi šalies nacionalinės krepšinio rinktinės rungtynes. Strategas žiūrėjo visas penkerias rungtynes, tačiau nė karto neapsilankė arenoje. Anot jo, tikras mačo stebėjimas yra esant vienam namuose, kuomet nėra jokių papildomų trikdžių.

B. Dixono tritaškis lėmė Turkijos rinktinės pergalę prieš Čekiją (2)

B. Dixono tritaškis lėmė Turkijos rinktinės pergalę prieš Čekiją
Europos vyrų krepšinio čempionatui besirengianti Turkijos rinktinė Prahoje žaidė draugiškas kontrolines rungtynes su aikštės šeimininke Čekija, kuri taip pat ruošiasi tam pačiam turnyrui, ir nugalėjo varžovus 67:66 (21:16, 12:15, 19:17, 15:18).

Europos čempionatui pasiruošę: belgų treneris išsirinko dvyliktuką (1)

Europos čempionatui pasiruošę: belgų treneris išsirinko dvyliktuką
Iki Europos krepšinio čempionato likus 14-ai dienų, pirmoji galutinę sudėtį paskelbė Belgijos rinktinė. Tiesa, treneris Eddy Casteelsas dar pasiliko du žaidėjus atsargoje.

Graikijos rinktinė: patyrę asai, „pilkas“ treneris ir badą kentusi superžvaigždė (2)

Graikijos rinktinė: patyrę asai, „pilkas“ treneris ir badą kentusi superžvaigždė
Graikijos rinktinė gali tapti viena rimčiausių Lietuvos krepšininkų varžovių kovoje dėl medalių greitai prasidėsiančiame Europos čempionate.

„Kibirkšties“ sudėtyje liko ir duetas iš Kėdainių

„Kibirkšties“ sudėtyje liko ir duetas iš Kėdainių
Vilniaus „Kibirkšties“ moterų krepšinio komanda toliau rikiuoja gretas naujas sezonui, kuriame varžysis Lietuvos moterų krepšinio lygoje (LMKL), Rytų Europos krepšinio lygoje ir Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) taurės varžybose. Ir toliau sostinės klubo aprangą vilkės duetas iš Kėdainių - Laurita Jurčiūtė ir Agnė Bobinaitė.

Estai užsitikrino bilietą į 2019 metų pasaulio čempionato atranką (2)

Estai užsitikrino bilietą į 2019 metų pasaulio čempionato atranką
2019 metų FIBA pasaulio vyrų krepšinio čempionato Europos atrankos zonos kvalifikaciniame turnyre sėkmingai trečiadienį pasirodė Estijos ir Kęstučio Kemzūros treniruojama Austrijos rinktinės. C grupės rungtynėse estai savo aikštėje 74:65 nugalėjo Makedoniją ir užsitikrino kelialapį į pagrindinį atrankos etapą, o austrai išvykoje 78:71 įveikė Nyderlandus.

Gimtadienį švenčiantis R. Giedraitis: ateis kada nors ir mano laikas patekti į rinktinę (10)

Gimtadienį švenčiantis R. Giedraitis: ateis kada nors ir mano laikas patekti į rinktinę
Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšininkas Rokas Giedraitis šią vasarą ilsėjosi nedaug – pasibaigus sezonui jis sportavo individualiai, liepą atšventė savo vestuves, o vėliau buvo kandidatas į pagrindinę šalies krepšinio rinktinę.

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (80)

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero
Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį Lietuvos rinktinė 74:80 (20:19, 13:16, 17:25, 24:20) nusileido turnyro šeimininkams Juodkalnijos krepšininkams ir toliau tęs kovą dėl 5–8 vietų. Pirmieji Edvino Justos auklėtinių varžovai penktadienį bus ispanai.

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą (7)

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą
Nors dabar Dainiaus Adomaičio galvoje daugiausiai vietos užima mintys apie artėjantį Europos čempionatą, tačiau net ir nenorėdamas 43-ejų specialistas, tarsi žaisdamas šachmatais, turi susidėlioti kelis ėjimus į priekį. Šiuo atveju – padaryti įdirbį laukiančiam naujam iššūkiui. Būtent dėl šios priežasties iki pirmojo mačo Tel Avive likus vos 14 dienų, Lietuvos rinktinės kandidatų sąraše – vis dar 16 pavardžių.

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (37)

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų
Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos rinktinių vyks be žiūrovų.