A. Bagatskio rankose – sužibusios latvių žvaigždės: mes galime įveikti lietuvius

 (83)
Ainaras Bagatskis turėjo pasiūlymą vesti paskaitą trenerių seminare Belgrade. Atsisakė. Trenerio iš Latvijos sūnus baigė universitetą. Trumpam nuvažiavo į Rygą ir pasveikino savo atžalą, bet po šventės vėl sėdo į automobilį ir grįžo į Kauną. „Buvau pasižadėjęs Donatui, o aš savo žodžio laikausi“, – Krepšinis.lt pasakojo Donato Motiejūno stovykloje paslaptis Lietuvos talentams dalijantis A. Bagatskis.
Ainaras Bagatskis tiki naująja Latvijos krepšinio karta (DELFI ir Vida Press nuotr.)
© DELFI montažas

50-mečiui specialistui praėjęs sezonas buvo kupinas įdomybių. Iš pradžių latvis kartu su Davidu Blattu į pergales vedė Stambulo „Daruššafaka“ krepšininkus, o prieš Kalėdas sulaukė pasiūlymo tapti vyriausiuoju Tel Avivo „Maccabi“ treneriu.

Bet Izraelyje A. Bagatskio karjera neužsitęsė – „Maccabi“ vadovai sezono finiše nusprendė jį atleisti, o komanda galiausiai šalies čempionės titulą. Visgi pats treneris užantyje pykčio nelaiko ir per metus įgytą patirtį vadina neįkainojama.

Tai, ką išmoko dirbdamas Eurolygoje jis ketina panaudoti su Latvijos rinktine grumdamasis Europos čempionate. O kartų kartą išgyvenusi mūsų kaimynė šiemet turi kaip niekada daug potencialo.

Nacionalinėje vyrų komandoje debiutuos ryškiausia Latvijos krepšinio žvaigždė Kristapas Porzingis (Niujorko „Knicks“), NBA lygoje taip pat rungtyniauja Davis Bertanis (San Antonijaus „Spurs“), o ketvirtadienio naktį naujokų biržoje 25-as buvo pašauktas ir Anžėjus Pasečnikas (Orlando „Magic“).

Ne vienas latvis rungtyniauja stipriausiose Europos krepšinio lygose, iš kurių keli jau sudomino ir galingiausius: Janis Timma sukirto rankomis su Vitorijos „Baskonia“, Janis Strelniekas papildė Pirėjo „Olympiakos“, o Dairis Bertanis vilki „Daruššafaka“ marškinėlius.

Į kovą prieš šias galingas kaimynų pajėgas mažiausiai kartą draugiškų rungtynių cikle teks stoti ir Lietuvos rinktinei. A. Bagatskis neabejoja – latviai bus pajėgūs nukauti Dainiaus Adomaičio auklėtinius.

„Yra tik viena priežastis, kodėl lietuviai krepšinyje geresni už latvius – jūs turite tik vieną stiprią sporto šaką“, – vertindamas abiejų šalių pasiekimus tarptautinėse arenose nusijuokė latvių vairininkas.

Ainaras Bagatskis
Ainaras Bagatskis
© Sputnik / Scanpix

– Treneri, esate latvis, bet savo žiniomis dalinatės su Lietuvos talentais. Nekyla interesų konfliktas? – Krepšinis.lt paklausė A. Bagatskio

– Oi, ne. Lietuvoje jaučiuosi kaip namuose. Kaip treneris ir žaidėjas čia praleidau beveik trejus puikus metus ir čia jaučiuosi labai gerai.

– Kalbant apie mūsų šalis, tai Latvija su Lietuva žais draugiškas rungtynes...

– Rugpjūčio 19 dieną Rygoje. Žinau todėl, kad į šias rungtynes jau išpirkti beveik visi bilietai. Pirmą kartą mūsų šalių istorijoje gali būti situacija, kai vienu metu aikštelėje bėgios 7 NBA žaidėjai. Ir taip pat turime galimybę prieš Lietuvą žaisti rugpjūčio 5 dieną Klaipėdoje, jeigu tinkamai susiklostys aplinkybės (abi komandos laimės arba pralaimės pusfinalius – Krepšinis.lt). Ir kaip žaidėjas, ir kaip treneris esu rungtyniavęs prieš lietuvius, todėl man tai nebus kažkas naujo. Bet laukiu šios akistatos.

– Daug kartų esate pralaimėję Lietuvos rinktinei, bet galbūt šiais metais išmušė latvių valanda?

– Galiu prisiminti istoriją su kiek kitokiais pavyzdžiais, bet to nedarysiu (juokiasi). Draugai yra draugai, bet aikštėje draugystės nebelieka – tai yra kova. Bet kodėl gi ne: aš nematau jokios priežasties, kodėl negalėtume įveikti lietuvių.

– Kokia didelė paspirtis jūsų komandai yra Kristapas Porzingis?

– Ou... Žinote, kiekvieno trenerio svajonė yra treniruoti tokį gerą krepšininką kaip Kristapas. Pirmiausia, tai jis – labai geras, pozityvus žmogus. O su juo ir be jo mes esame dvi visiškai skirtingos komandos. Akivaizdu, kad su juo esame aukštesni ir kur kas agresyvesni po krepšiu – manau, kad Kristapas bus tas žmogus, šalia kurio kiti taps geresni.

Kristapas Porzingis
Kristapas Porzingis
© AFP / Scanpix

– Pastaraisiais metais Latvijos rinktinėje įvyko akivaizdi kartų karta, tačiau dabar jūsų šalyje yra ne vienas aukšto kalibro krepšininkas. Ar jaučiate, kad su šia komanda galima pasiekti ir skambių pergalių?

– Kai prieš septynerius metus perėmiau rinktinės vairą, vyko kartų kaita. Totali. Bet man patinka, kaip dirba mūsų žaidėjai, kaip dirba mūsų treneriai – tuos septynerius metus mūsų krepšininkų lygis kyla aukštyn. Porzingis, Pasečnikas, Bertanis žaidžia NBA, kitas Bertanis, Timma, Strelniekas – geruose Eurolygos klubuose. Mes turime gerų krepšininkų, kurie su kiekvienais metais tobulėja ir užkopia į kitą lygį – mano žodžius patvirtina klubai, kuriuose jie žaidžia. Ir tose komandose jie nėra eiliniai žaidėjai – jie vaidina svarbius vaidmenis ir netgi yra lyderiai. Taip kad mes tikrai galime būti geri.

– „Eurobasket 2015“ pateikėte staigmeną, sugebėję aštuntfinalyje eliminuoti ir slovėnus bei patekti į ketvirtfinalį. Bet kur gali būti šios kartos lubos?

– Pirmas ir pagrindinis dalykas, apie kurį dažniausiai galvoju – kaip paruošti komandą kuo įmanoma geriau. Mano kredo – nesijaudinti prieš ką žaidžiame. Ir aš tikrai nesijaudinu nei dėl varžovų pavardžių, kontraktų ar tautybės: juk jie visi yra žmonės. Man svarbiausia komandą paruošti taktiškai, fiziškai ir psichologiškai, be to, reikia ir šiek tiek sėkmės – krepšinyje be jos kažką laimėti yra neįmanoma.

Paskutinius du čempionatus Latvija užėmė 8 ir 11 vietas: pernai už savo nugarų palikome tokias galingas krepšinio šalis kaip Rusija, Turkija ar Slovėnija. Bet mes turime tikslą su kiekvienais metais pasirodyti vis geriau ir geriau. Tačiau aš visada sakiau, kad niekada nesijaudinsiu dėl prizų čempionatuose: jeigu žaidėjai mėgaujasi rungtyniaudami rinktinėje, bus ir geri rezultatai. Be to, vienas esminių momentų mūsų rinktinei pernai buvo faktas, kad po grupių etapo pagal gynybą buvome trečia turnyro komanda. Tai taip pat yra svarbu.

Latvijos vytrų krepšinio rinktinė
Latvijos vytrų krepšinio rinktinė
© DELFI / Kiril Čachovskij

– Šiemet „Daruššafaka“ klube turėjote garbės dirbti su vienu geriausiu Europos treneriu Davidu Blattu. Kokios patirties pasisėmėte iš Turkijoje praleisto laiko?

– Praėjęs sezonas man buvo neįtikėtinas: gavau puikios patirties dirbdamas su Blattu ir įdomios treniruodamas „Maccabi“. Viską galėsiu panaudoti ateityje – abi patirtys leido suprasti, kaip daryti ir kaip nedaryti (juokiasi). O iš Davido išmoktus dalykus ypatingai noriu panaudoti rinktinėje.

– Pastaruosius kelerius metus „Maccabi“ nebebuvo toks pats stabilus klubas kaip anksčiau. Kodėl nusprendėte surizikuoti ir priimti žydų pasiūlymą viduryje sezono perimti komandos vairą?

– Galiu 100 proc. patvirtinti, kad kai atvažiavau į Tel Avivą, komanda nebuvo geroje situacijoje. Bet po trijų savaičių mes dar netekome Sony Weemso ir Mike'o Zirbeso – tai buvo kokie 20 taškų Eurolygoje. Nepaisant to, treneriai, žaidėjai ir vadovai atliko puikų darbą taisydami padėtį. To rezultatas – laimėta Izraelio taurė. Ir Eurolygoje žaidėme neblogai.

Bet tada pasipylė traumos: vienu metu jas patyrė penki žaidėjai, iš kurių trys buvo gynėjai. Norėčiau pamatyti nors vieną trenerį pasaulyje, kuris galėtų ištaisyti padėtį neturėdamas įžaidėjų, galinčių persivaryti vidurio liniją. Juk krepšinis prasideda būtent nuo šios pozicijos. Bet už šią situaciją kažkas turėjo būti atsakingas ir...

Tačiau aš „Maccabi“ klube sutikau pamišusių žmonių. Iš gerosios pusės. Žmonių, kuriems rūpi krepšinis, rūpi „Maccabi“ komanda. Bendrai pasižiūrėjus, „Maccabi“ yra Izraelio krepšinio veidrodis – prieš Eurolygos rungtynes visas miestas eina iš proto. Tai mačiau ir Kaune, bet Izraelyje jie pamišę dar labiau.

Visgi negalėčiau pasakyti, kad „Maccabi“ komandai tai buvo blogas sezonas – praėjęs buvo panašus. Paskutinį kartą gerą sezoną jie turėjo 2014 metais, kai Blattas klubą atvedė į Eurolygos viršūnę. Bet visa tai yra mūsų darbo dalis, tiesiog svarbu žinoti problemą, ją sutvarkyti ir judėti į priekį. Tai yra svarbiausia. Nereikia gyventi praeitimi.

– Bet ar jūs labai nusivylėte negavęs progos užbaigti sezono Tel Avive?

– Tai trenerio darbo dalis. Vadovybė taip nusprendė – bet kokiu atveju aš buvau teisus. Aš sakiau jiems ir pažadėjau sau, kad laimėsiu lygą, nes žinojau, kaip reikia žaisti. Ir dar sezono pabaigoje visi žaidėjai jau buvo sveiki. O man teko žaisti be trijų gynėjų ir dviejų didelių... Ir mes žaidėme... Bet kartais taip būna.

Šarūnas Jasikevičius
Šarūnas Jasikevičius
© DELFI / Kiril Čachovskij

– Šarūnas Jasikevičius buvo pagrindinis „Maccabi“ taikinys, tačiau treneris nusprendė likti Kauno „Žalgiryje“. Matant situaciją Tel Avive, tikriausiai galima sakyti, kad jis priėmė teisingą sprendimą?

– Aš negaliu komentuoti, kas yra gerai, o kas blogai. Tik Šarūnas gali žinoti, kas jam geriausia.

– Na, bet jūs turėjote galimybę dirbti abejose komandose („Žalgiryje“ dirbo 2006 metais), todėl galbūt galėtumėte palyginti organizacijas?

– Tai labai gera, profesionali organizacija. Iš tikrųjų visos Eurolygos komandos turi puikias organizacijas. Skirtumas yra vienintelis – komandų tradicijos, laimėjimų ir pralaimėjimų istorija. Bet „Maccabi“ turi gerą organizaciją – net nėra jokių abejonių. Kaip ir „Žalgiris“. Todėl jeigu Jasikevičius nusprendė likti, reiškia, kad tai buvo tinkamiausias sprendimas. Nors blogų sprendimų niekada nebūna – kad ir kokį priimtum, jis vis tiek bus teisingas.

– Šaras į Europos trenerių elitą įsiveržė akimirksniu ir daug kas jam jau piešia itin šviesią ateitį trenerio karjeroje. O kaip jo potencialą vertintumėte jūs?

– Jam tai buvo pirmas pilnas sezonas su komanda. Labai svarbu, kad treneris pats surinktų žaidėjus ir dėl jų žaidimo prisiimtų atsakomybę. Aišku, Lietuvoje visi nori, kad laimėtum visas rungtynes – net nesvarbu žaidi prieš CSKA ar „Barceloną“. Ir tai yra gerai – trenerį tai motyvuoja. Manau, kad Jaska atliko labai gerą darbą. Man labiausiai patinka, kai komandos demonstruoja stabilų žaidimą – nesitaiko, žaidžia savo stiliumi, nežiūri į varžovus ar į favoritų statusą, o tiesiog žaidžia krepšinį. Atrodo, kad ir Jasikevičius, ir žalgiriečiai mėgavosi savo demonstruotu žaidimu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Herojai

Kertinius karjeros epizodus išskyręs R. Javtokas: turiu daug noro ir planų (14)

Kertinius karjeros epizodus išskyręs R. Javtokas: turiu daug noro ir planų
„Su mama Šiauliuose ėjau į turgų ir sutikome Antaną Sireiką, kuris pasakė: „Jau laikas, aš renku grupę“, – taip savo krepšininko kelio pradžią prisimena šiemet karjerą baigęs vienas geriausių Lietuvos vidurio puolėjų Robertas Javtokas.

Sportinį pyktį jautęs J. Mačiulis: mūsų galybė – po krepšiu (3)

Sportinį pyktį jautęs J. Mačiulis: mūsų galybė – po krepšiu
Nors Jonas Mačiulis prie Lietuvos rinktinės stovyklos prisijungė pats paskutinis, tačiau į žaidimą įsiliejo be jokių sunkumų. Vyriausias Dainiaus Adomaičio kariaunos narys jau trečiame mače iš tiek pat žaistų surinko dviženklį taškų skaičių – šįkart su 15 buvo antras pagal rezultatyvumą. „Kai ne visą laiką giniesi, o kartais įmeti ir tritaškį – žymiai lengviau žaisti“, – po Kaune 96:71 iškovotos pergalės prieš prancūzus šyptelėjo 32-ejų metų puolėjas.

Kamuolį perėmęs M. Kuzminskas netrukus suposi ant prancūzų krepšio lanko (1)

Kamuolį perėmęs M. Kuzminskas netrukus suposi ant prancūzų krepšio lanko
Kamuolį perėmęs ir dėjimą dviem rankomis atlikęs Mindaugas Kuzminskas iš savo vietų pakėlė visus sirgalius.

Idealiai namų darbus atlikęs D. Adomaitis: tokią komandą ir norėtume matyti (35)

Idealiai namų darbus atlikęs D. Adomaitis: tokią komandą ir norėtume matyti
„Išvadas bus galima daryti po rungtynių namuose su Prancūzija“, – prieš savaitę atspirties tašką nubrėžė Dainius Adomaitis. Ir Kauno „Žalgirio“ arenoje pamatytas vaizdas daugelį sirgalių turėjo nuteikti itin pozityviai – iš Orleano parsivežtus namų darbus idealiai atlikę lietuviai net 96:71 sutriuškino prancūzus ir ne tik atsirevanšavo jiems už antausį išvykoje, bet ir pasiekė pergalę po trijų nesėkmių iš eilės.

„Ačiū, kapitone“: R. Javtokui – A. Sabonio ir Lietuvos rinktinės sirgalių padėka (22)

„Ačiū, kapitone“: R. Javtokui – A. Sabonio ir Lietuvos rinktinės sirgalių padėka
„Robke, Robke!“, – vieningai skandavo Kauno „Žalgirio“ arenoje iš savo vietų pakilę Lietuvos krepšinio gerbėjai. Prieš lietuvių akistatą su prancūzais karjerą baigusį Robertą Javtoką pagerbė tiek jie, tiek Europos čempionatui besiruošiantys rinktinės kandidatai, tiek LKF vadovai.

18-mečio slovėnų vunderkindo fenomenas: Europa tokio žaidėjo nematė jau seniai (28)

18-mečio slovėnų vunderkindo fenomenas: Europa tokio žaidėjo nematė jau seniai
Dar būdamas nepilnametis Luka Dončičius išdarinėjo stebuklus Eurolygoje. Ne be reikalo Madrido „Real“ vunderkindas yra įvardijamas kaip vienas realiausių kandidatų tapti pirmuoju 2018 metų NBA naujokų biržos šaukimu. Tačiau iki šio renginio dar marios laiko, o artimiausia scena, kurioje tikimasi 18-mečio švytėjimo – Europos vyrų krepšinio čempionatas.

Universalusis prancūzas „Žalgirį“ pasirinko po pokalbių su Šaru, Leo ir D-Mo (6)

Universalusis prancūzas „Žalgirį“ pasirinko po pokalbių su Šaru, Leo ir D-Mo
Naujasis Kauno „Žalgirio“ komandos puolėjas Axelis Toupane'as praėjusią savaitę pasitiko intensyvia dienotvarke. Pirmadienį Kaune sėkmingai praėjęs medicininę apžiūrą prancūzas spėjo susipažinti su klubo atstovais bei „Žalgirio“ arena, o jau po poros dienų gynė nacionalinės rinktinės garbę rungtynėse su lietuviais.

Judesys su S. Belickaite: R. Giedraitis užkariauja šokių aikštelę (3)

Judesys su S. Belickaite: R. Giedraitis užkariauja šokių aikštelę
Iš krepšinio į šokių aikštelę: po santūraus Artūro Gudaičio pasirodymo maloniai nustebino komandos draugas Rokas Giedraitis, kuris atidžiai klausėsi Sigitos Belickaitės nurodymų ir uoliai juos vykdė dėliodamas šokio žingsnelius.

Tritaškiais prapliupęs M. Gecevičius: nėra ką sakyti, kai praleidi 100 taškų specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (20)

Tritaškiais prapliupęs M. Gecevičius: nėra ką sakyti, kai praleidi 100 taškų
Jeigu ne Martyno Gecevičiaus tolimi šūviai, Lietuvos rinktinė Orleano „Palais des Sports“ arenoje galėjo būti ir pažeminta. Trečiojo kėlinio viduryje tritaškių tiradą paleidęs snaiperis sužaidė savo rezultatyviausias šios vasaros rungtynes ir privertė Dainių Adomaitį ties savo pavardę uždėti riebų pliusą. Tiesa, pats 29-erių vilnietis savo gero žaidimo nebuvo linkęs sureikšminti.

Prancūzų pamoką gavęs D. Adomaitis: komunikacija – neišgyvendinta mūsų problema specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (378)

Prancūzų pamoką gavęs D. Adomaitis: komunikacija – neišgyvendinta mūsų problema
„Tavo yra pagalba, tu turi padėti“, – po klaidos gynyboje, leidusios Nando de Colo visiškai laisvam įmesti iš po krepšio, pakeistam Jonui Valančiūnui aiškino Dainius Adomaitis. Daugybė skylių gynyboje, dėl kurių prancūzai netrukdomi galėjo rinkti lengvus taškus nulėmė skaudžią išvykos į Orleaną pabaigą. „Komunikacija – neišgyvendinta mūsų problema“, – žurnalistams po pralaimėjimo 77:98 kalbėjo nacionalinės komandos vairininkas.

L. Westermannas prancūzų rinktinėje pasijuto nevertinamas: Šaras su manimi taip nesielgdavo specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (17)

L. Westermannas prancūzų rinktinėje pasijuto nevertinamas: Šaras su manimi taip nesielgdavo
„Kai sakau, kad „Žalgiris“ yra ypatinga komanda – aš tikrai nemeluoju“, – po interviu su Krepšinis.lt tikino Leo Westermannas. Kaune metus praleidęs prancūzas patogiai įsitaisęs Orleano „Palais des Sports“ arenos tribūnoje stebėjo Lietuvos rinktinės akistatą su kroatais. Bet ne tam, kad išanalizuotų būsimų varžovų žaidimą, o kad galėtų pasišnekučiuoti su buvusiais komandos draugais.

Vieną barjerą nugriovęs M. Kuzminskas nuogąstauja dėl kito: negalime išsiugdyti pralaimėtojų mentaliteto specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (12)

Vieną barjerą nugriovęs M. Kuzminskas nuogąstauja dėl kito: negalime išsiugdyti pralaimėtojų mentaliteto
Pirmuosius tris tolimus metimus prametęs Mindaugas Kuzminskas vėl sulaukė perdavimo ties tritaškio linija, tačiau net ir būdamas visiškai laisvas kiek sudvejojo. Visgi paragintas komandos draugų Niujorko „Knicks“ puolėjas atliko metimą. Kamuolys paspurdėjo virš lanko, bet įkrito į krepšį, o Kūzia tarsi supykęs ant savęs mostelėjo ranka. „Atrodė, kad pramušiau ir pajutau šiokį tokį palengvėjimą“, – kalbėdamas su Krepšinis.lt šyptelėjo 26-erių metų puolėjas.

Į rinktinės kovas įsijungęs J. Mačiulis: dar reikia pajusti ritmą specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (11)

Į rinktinės kovas įsijungęs J. Mačiulis: dar reikia pajusti ritmą
Kairiajame aikštės kampe stovėjęs Jonas Mačiulis sulaukė nepatogaus perdavimo, tačiau ne tik kad sugebėjo atlikti metimą, bet ir tritaškis skrodė tinklelį. Netrukus vyriausias Lietuvos rinktinės narys perėmė kamuolį ir akrobatiškai išvengęs varžovo pražangos leido Mantui Kalniečiui likti vienam po krepšiu bei atlikti elegantišką dėjimą. Akimirksniu kroatų persvarą iki minimumo sumažinti padėjęs 198 cm ūgio puolėjas galingu žaidimu abejose aikštės pusėse priminė tą Joną, kuris vienas ant savo pečių ištempė nacionalinę komandą 2015 metų aštuntfinalyje prieš gruzinus.

Dėl J. Valančiūno lengviau atsikvėpęs D. Adomaitis: mes norime tokio charakterio specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (47)

Dėl J. Valančiūno lengviau atsikvėpęs D. Adomaitis: mes norime tokio charakterio
Lietuvoje per televizoriaus ekraną rinktinės kovą su kroatais stebėjusių sirgalių emocijos turėjo svyruoti tarsi amerikietiški kalneliai. Už čiurnos susigriebęs ir į rūbinę nukulniavęs Jonas Valančiūnas bei 15 taškų deficitas privertė sunerimti ne vieną. Bet netrukus viskas apsivertė aukštyn kojomis – JV vėl žengė ant Orleano „Palais des Sports“ arenos parketo, o mažais žingsniukais artėję lietuviai pavijo Kroatijos komandą. Ir nors pergalės išplėšti nepavyko, Dainius Adomaitis džiaugėsi rinktinės kandidatų pademonstruotu charakteriu.

D. Motiejūnas: kinai pasiūlė tokius pinigus, kad atsisakyti būtų kvaila specialiai Krepšinis.lt iš Orleano (109)

D. Motiejūnas: kinai pasiūlė tokius pinigus, kad atsisakyti būtų kvaila
„Donatai, nekalbėk“, – po rytinės treniruotės Orleano „Palais des Sports“ arenos koridoriuje leptelėjo Artūras Gudaitis. „Apie tave nekalbėsiu, nebijok“, – šyptelėjo Donatas Motiejūnas. Bet Lietuvos krepšinio sirgalius šią akimirką domina tikrai ne sėkmingas A. Gudaičio žaidimas pirmose dvejose draugiškose rungtynėse, o 26-erių metų D-Mo sprendimas savo karjerą pratęsti Kinijoje.