Kas naujo parodoje "Lietuviškos mados"?

 (3)
Kartu su "Pelene" kovo 1-4 d.d. Vilniaus "Litexpo" parodų rūmuose klegėjo ir paroda "Lietuviškos mados". Tik įžengus į parodos salę pasijutome tarsi didžiulėje parduotuvėje - daugeliui firmų pagrindinis dalyvavimo parodoje tikslas - savo produkcijos pardavimas. Stendai beveik nesiskyrė viens nuo kito - dizainu nebuvo per daug rūpinamasi. Kadangi dalyvių buvo pakankamai daug - visų ir neaprašysi - pabandėme pakalbinti kelių firmų atstovus.
Albertas Kupinas

AB "Dainava" Ekonomikos direktorius Albertas Kupinas maloniai sutiko papasakoti apie jo atstovaujamos bendrovės produkciją. "Laikai sunkūs, tačiau atlyginimus darbuotojams mokame, ir netgi laiku." - sakė p. Kupinas. Anot jo, Lietuvos gyventojų perkamoji galia tiek sumažėjusi, kad tenka ieškoti visokių kelių ir būdų produkcijai realizuoti. Tariamasi su užsienio partneriais, kurie Lietuvoje siuva ir paskui eksportuoja drabužius į Vokietiją ir Prancūziją. Deja, jau nebe su "Dainavos" ženklu. Iš kitos pusės, tuo gal reikėtų džiaugtis, nes tai rodo aukštą įmonės siuvėjų kvalifikaciją ir gerą siuvinių kokybę.

Lietuvoje "Dainavos" produkcijos parduodama tik apie 5%. Modeliai šiuolaikiški, patrauklūs ir jaunimui, taigi, gal nevertėtų per daug žvalgytis į importines prekes, kurios traukia savo etiketėmis, tačiau dažnai būna nepatikrintos kokybės, o rinktis kokybiškai ir kruopščiai pasiūtą lietuvišką prekę. Beje, daugiausia "Dainavos" drabužių vilniečiai gali rasti "Aprangos" salonuose. Iš kokių gi žaliavų siuvami drabužiai, skirti vietinei rinkai? Dažniausiai iš olandiškų, belgiškų, vokiškų, turkiškų, kurios vežamos nedideliais kiekiais.

P. Kupinas pasidžiaugė, kad prieš dvi savaites "Dainava" pristatė prekybininkams naują savo darbų kolekciją, taigi, dabar belieka laukti užsakymų.

"Rožės stendas"

"Parodoje "Lietuviškos mados" AB "Rožė" pristatė 2001 metu pavasario klasikines "Rožė" ir drabužių merginoms "Tiks" linijų kolekcijas. Klasikinę pavasario kolekciją sudaro ilgų ir trumpų švarkų su kelnėmis arba sijonais komplektai, suknelės ir palaidinės. Šiam pavasariui "Rožė" siūlo ir elegantiškus 52-56 dydžių drabužius. "Tiks" kolekciją sudaro funkcionalūs švarkai, striukės, keičiančios ilgį kelnės, sijonai iš moderniausių audinių.

Kauno kolegijos eksponatai

Maloniai akį patraukė mažučiukas Kauno Kolegijos stendas, kuriame buvo demonstruojami meniniai studentų diplominiai darbai - įvairiomis technikomis paruošti audiniai, kurių žaismingumu ir nuotaika negalėjai nepasidžiaugti.

Rankų darbas mielas kaip visada. Todėl malonu buvo peržvelgti kauniečių salono "Skiaučių menas" darbus, išsiskiriančius iš kitų savo šiltumu ir spalvingumu bei meniškumu.

Gildijos steigėja dailininkė Jolanta Šmidtienė

Netikėtai atsidūrėme visiškai kitoje aplinkoje - vietoj pririkiuotų ant pakabų drabužių prieš akis atsivėrė pienių laukas, voratinkliai ir kitokios nenusakomos kompozicijos. Pasirodo, patekome į kauniečių "Tekstilininkų ir dailininkų gildijos" stendą, kurį palyginti būtų galima nebent su fantazija...Negalėdami atgauti žado ir atsižiūrėti į eksponuojamus meno kūrinius, paprašėme juos pakomentuoti dailininkę ir šios gildijos steigėją Jolantą Šmidtienę.

Gerb. Jolanta vienu iš pagrindinių gildijos dalyvavimo šioje parodoje tikslų įvardijo modernios tekstilės - dailininkų darbų - propagavimą. Parodos eksponatai - tai daugiausia jaunų dailininkų kursiniai, diplominiai darbai, žavintys savo originaliomis idėjomis ir atlikimo technikos bei naudojamų medžiagų netikėtumu. Darbuose naudojami augalai ir netgi... statybinės medžiagos. Grožėjomės kvepiančiais audiniais iš gėlių, shibori technika margintais audiniais.

Anot p. Jolantos, kiekvienas dailininkas dažnai atranda savą techniką, dar niekada nenaudotą, todėl ir darbai išeina tokie originalūs. Štai kad ir Astos Kleizaitės "Geltoni kankorėžiai" - niekada neatspėsite, iš ko jie padaryti. Arba darbas "Gegužio žiedai" - jame gal koks tūkstantis keliasluoksnių "pilnavidurių" žiedelių, padarytų dailininkės Astos Masiulionytės rankomis. Jauna dailininkė Laura Daujotytė pristato iki šiol dar negirdėtą "kvepiantį audinį", taip pat shibori technika išmargintus audinius.

Anot p. Jolantos, idėjų pasisemti į Lietuvą dažnai atvažiuoja dizaineriai ir dailininkai iš užsienio. Tik lietuvių dizaineriai kažkodėl nedažni svečiai gildijoje. O vertėtų čia apsilankyti - idėjų prisisemtų tiek ir tiek, ir būtų originalūs. Gal čia kalta konservatyvi lietuviška prigimtis, bijomasi naujovių ar būti nesuprastam? O mes linkime gildijai kūrybinės sėkmės ir tinkamo įvertinimo. Taip pat dėkojame už leidimą fotografuoti autorinius darbus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata
Tekstilininkų ir dailininkų gildijos darbai
Portjeros. Kristina Guzovičienė
Pūkai. Jolita Virbickaitė
Shibori technika. Laura Daujotytė
Kankorėžiai. Aušra Kleizaitė
Kankorėžis. Aušra Kleizaitė

Shibori technika. G. Leigaitė
Kvepiantys audiniai. Laura Daujotytė
Augalinės medžiagos. Asta Masiulionytė

Stilius

Vilnietė ryžosi stiliaus pokyčiams: atrodau sau keistai įdomiai (48)

Vilnietę Ritą dažniau pamatysi dėvinčią motociklininko aprangą ir šalmą nei besisukinėjančią prieš veidrodį. Tačiau atėjo pavasaris ir jai, kaip ir daugeliui moterų, kilo nepaaiškinamas pokyčių troškulys. „Kažko noriu“, – tarė sau Rita.

Nei žiema, nei pavasaris: kaip rengtis? (2)

Esant dabartiniams orams, kai sunku suprasti, ar jau pavasaris, ar dar žiema, natūraliai kyla klausimas – kaip rengtis? Ir kaip rengtis, kad nesusirgtume?

Plinta naujas vestuvių ritualas, atėjęs dar iš pagonių laikų (19)

Viena iš vis labiau populiarėjančių tradicijų šventėse - gintaro dulkių ritualas. Ši apeiga kilo iš pagonių, kuomet gintaro dulkės buvo aukojamos jas metant į laužą ir mintyse sugalvojant slapčiausius troškimus. Dabar ši graži tradicija populiarėja įvairiausių švenčių bei vestuvių metu.

Sandra Straukaitė: Koks Paryžius? Yra tik Vilnius (3)

Jau daugiau nei dvidešimt metų Lietuvos mados pasaulyje besisukanti dizainerė Sandra Straukaitė apie lietuvišką madą ir daugiausiai žadančius jaunuosius Lietuvos kūrėjus žino labai daug.

Kolekciją Londone pristačiusi lietuvė: vestuvinės suknelės vertė - tai ne tik 5 metrai audinio (3)

Kai kurie dalykai gyvenime – tik vienam kartui. Bet jei pasirenki teisingai – daugiau ir nereikia. Tik buvusios ar būsimos nuotakos supras, kaip nelengva išsirinkti vestuvinę suknelę. Ypatingai šiandien, kai atakuoja tokia stilių įvairovė.