Mieguistame Siesikų kaime esančiame sode veši viena didžiausių Lietuvoje rožių kolekcijų. Kai kurie egzemplioriai yra tokio dydžio ir aukščio, kad sunku patikėti, jog rožės auga Lietuvoje.
© Shutterstock nuotr.

Net įdomu būtų sužinoti, ar kas augina aukštesnę ‘Alchymist‘ rožę – jos žiedų grožiui retas gali atsispirti. O dabar – ir bloga naujiena. Šis rožynas uždaras ir lankomas tik su šeimininkės Loretos ANDROSOVIENĖS kvietimu. Tad, atsiradus galimybei apsilankyti žydint rožėms, antrą kartą mąstyti nereikėjo.

Tik šešeri metai

Užėjus į kiemą, iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo gana įprastai – keliolika vešlių rožių krūmų, tvarkingi daugiamečių augalų gėlynai, autentiškas medinis ūkinis pastatas. Tačiau, kaip ir moko kraštovaizdžio dizaino vadovėliai, nereikia atskleisti viso grožio kaip ant delno. Vos aplenkus ūkinį supranti, koks teisingas šis profesionalų patarimas. Mat čia vaizdas smogia visa jėga – kiek akys užmato – vien rožės rožės rožės...

Svečiuose viename iš didžiausių rožynų
© R.Laurinavičienės nuotr.

Vaikštant po sodą ir matant drūto medelio storumo rožių stiebus, sunku patikėti, kad rožynas gyvuoja tik šeštus metus.

„Pirmosios rožės mano sode atsirado 2007-ųjų rudenį visiškai atsitiktinai, – pasakoja Loreta. – Ieškodama, kur nusipirkti augalų sodui, netyčia radau Sibirkos rožyno puslapį. Tuo metu Lietuvoje Sibirkos rožynas prekiavo rožėmis internete. Man tai pasirodė labai patrauklu – nereikia stumdytis mugėje, po to vilkti pilnus krepšius iki automobilio.“

Taip atsirado keletas pirmųjų erškėčių. Ilgais žiemos vakarais truputį daugiau pasidomėjus rožėmis, prieš pavasarinį sodinimą iš to paties rožyno atkeliavo dar keletas augalų.

„2008 m. vasarą gavau pakvietimą į „Rožių dienas“ Sibirkos rožyne. Štai nuo tos vasaros viskas ir prasidėjo…“ – paprastai apie nepaprasto sodo pradžią pasakoja Loreta. Kiek iš viso rožių šiuo metu auga sode, ji jau seniai pametusi skaičių. Kasmet kai kurios rožės numiršta, kitos pasidaugina atžalomis. Tad bendras skaičius – maždaug 250 pavadinimų daugiau kaip 300 rožių kerų.

Rožės
Rožės
© Shutterstock nuotr.

Pirmenybė – senovinėms rožėms

Loretos rožių kolekcija labai vertinga tuo, kad čia pirmenybė teikiama senovinėms rožėms. Daugelis šios grupės rožių žydi tik kartą, todėl nėra itin vertinamos augintojų. Tačiau jos yra atsparesnės šalčiui, o tai ypač svarbu turint galvoje atšiaurias lietuviškas žiemas. Ir daugelis jų labai stipriai kvepia.

Šiame sode veši dešimtys baltažiedžių (Alba), burboninių (Bourbon), Provanso (Centifolia), damaskinių (Damask), kininių hibridinių (Hybrid China), remontantinių (Hybrid Perpetual), Moss, prancūzinių (Gallica) rožių. Nepaprastai gražios yra arbatinės (Tea) rožės, bet mūsų klimato sąlygomis, deja, jų grožis arba neatsiskeidžia, arba jos atrodo netgi visai nepatraukliai.

Tačiau nepamirštos ir modernios rožių veislės, nemažai populiarių angliškųjų Davido Austino rožių. Man lankantis sode, lyg koks degantis krūmas bene ryškiausiai švietė ‘Tess d’Urbervilles’.

Svečiuose viename iš didžiausių rožynų
© Shutterstock nuotr.

Loretos nuomone, tai ypač tinkama veislė pradedančiam augintojui.
„Pastaraisiais metais vis labiau pradeda patikti erškėčiai, kurie nereikalauja jokios priežiūros – nei dengti žiemai, nei iškarpyti peržydėjusius žiedynus. Net ir minimaliai prižiūrimi jie atrodo puikiai“, – neslepia priežiūros tikrai nestokojančio rožyno šeimininkė.

Nors sode dominuoja rožės, atsiranda vietos ir kitiems augalams: vaismedžiams, vaiskrūmiams, dekoratyviems krūmams bei medžiams.

„Kadangi rožių auginu nemažai, sodas įgavo krūmyno vaizdą. Tad norėdama jį kiek pakeisti, įsigijau keletą vertikalių siaurai augančių kadagių ir pušelių, taip pat ir visai nemenkų medžių, pavyzdžiui, himalajinį beržą ar katalpą (Catalpa ovata)“, – apie savo sukurtą reginį dalijasi mintimis Loreta.

Dirbk nedirbęs

Žvelgiant į vešlius rožių kerus, pradedi galvoti, kad gal čia dirvožemis ypač derlingas, arba šeimininkė sugeba tas rožes paveikti kokiais nors stebuklingais apžavais. Dėl dirvožemio gal ir tiesa, tačiau paprastai tokios įspūdingos kolekcijos slepia ir sunkų nuolatinį darbą. Dengimas žiemai čia prilygsta karinei operacijai, kuriai prireikia šimtų metalinių lankų ir kablių bei ne vieno šimto metrų agroplėvelės.

Pavasarį nugenėti tokį kiekį rožių tenka per vieną ar dvi dienas, pamirštant visus kitus darbus. Net iš šono romantiškai atrodantis vasaros darbas – nužydėjusių žiedų skabymas – ir tas suryja keletą ir taip trumpos mūsų vasaros dienų, nes tų žiedų prisirenka ne vienas ir ne du šiukšlių maišai.

Rožės
Rožės
© Shutterstock nuotr.

Išrinkti gražiausią – neįmanoma

Ir kaip mamai, kuriai iš savo vaikų sunku išrinkti gražiausią, Loretai sunku išskirti tik vieną rožę – jos tokios skirtingos ir visos labai gražios. Daug metų mėgstamiausių sąraše – damaskinės rožės ‘Pink Leda‘ ir ‘Leda‘, ‘R. Kordes‘, o ‘Alchymist‘ neatsispiria beveik niekas. Labai mielos prancūzinės hibridinės (Gallica) ‘Complicata‘ bei ‘Alain Blanchard‘, burboninės (Bourbon) ‘Louise Odier‘ ir ‘Coupe d'Hebe‘, na, ir, be abejo, raudonlapis erškėtis (Rosa glauca).

Šis gražuolis melsvai violetine lapija puikuojasi tarp melsvaspyglės dygiosios eglės ir violetiniais žiedais žydinčios ‘Reine des Violettes‘. Ši trijulė yra pirmas ir paskutinis vaizdas, pasitinkantis ir išlydintis visus, kuriems tenka privilegija apsilankyti šiame stebuklingame sode.

Svečiuose viename iš didžiausių rožynų
© Shutterstock nuotr.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (348)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Naujoji Mokesčių inspekcijos vadovė žada išieškoti daugiau mokesčių (230)

„Šuniui uodegą geriau iš karto nukirsti, negu kapoti kelis kartus“, – apie būsimas...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 7.41 (45)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Apklausa: gyventojai abejoja dėl koalicijos ateities (56)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija su socialdemokratais Lietuvos...

Kas apsaugos mūsų darbo vietas? (17)

JAV ir Europos politikos lyderiai nerimauja dėl kokybiškų darbo vietų likimo. Ta proga jiems...

Ateities perspektyvos: protingėjantys automobiliai ir kvailėjantys vairuotojai (18)

Jeigu jūsų automobilis geba kritinėje situacijoje sustoti ir mato aplinką geriau, nei jūs pats,...

J. Arlauskaitė – Jazzu rengiasi išleisti poezijos knygą (23)

Besirengdama savo ir Leono Somovo koncertams Kaune ir Vilniuje DELFI TV konferencijoje...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (13)

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

„Real“ futbolininkai antrą kartą pranoko „Barceloną“ ir iškovojo Supertaurę (4)

Ispanijos Supertaurės atsakomose rungtynėse Madrido „Santiago Bernabeu“ stadione vietos klubas...

Pakistanietis turi ką papasakoti apie gyvenimą Lietuvoje (19)

Į Lietuvą pakistanietis elektronikos inžinierius Muhammadas Rohanas atvyko patartas dėdės ir...