Raudona spalva:

· stimuliuoja, atgaivina, įkvepia, jaudina, suteikia energijos;
· asocijuojasi su karščiu, krauju, ugnimi, aistra, meile, derlingumu, susijaudinimu;
· simbolizuoja didingumą ir triumfą; naudojama perspėjimo ženklams;
· priskiriamai pagrindinei (1-ai) čakrai;
· neturėtų būti naudojama ten, kur žmonės ilsisi ar miega, arba kur esama nervingų, įsitempusių, emociškai pažeidžiamų žmonių.

Oranžinė spalva:

· gyva, šilta, stimuliuoja, spindi džiaugsmu;
· asocijuojasi su draugiškumu, puikybe ir troškimais;
· simbolizuoja džiaugsmą, gerą valią;
· priskiriama sakraliajai (2-ai) čakrai;
· be kitų dalykų, stimuliuoja apetitą. Ją tinka naudoti restoranuose ar kavinėse. Gali sukelti nerimastingumą, kai kuriems žmonėms yra per daug stimuliuojanti.

Geltona spalva

· entuziazmas, užsidegimas, džiugesys, optimizmas;
· asocijuojasi su saulės šviesa ir laime;
· naudojama saugumo ženklams;
· priskiriama centro (3-ai) čakrai;
· emociškai pakylėjanti, stimuliuoja intelektą, gerina virškinimą. Neturėtų būti naudojama ten, kur žmonės atsipalaiduoja po įtemptos dienos ar bando atsigauti po įtempto streso.

Žalia spalva

· ramybė, atsipalaidavimas, taika, harmonija;
· asocijuojasi su natūralumu, pusiausvyra, draugyste;
· simbolizuoja gamtą ir harmoniją;
· priskiriama širdies (4-ai) čakrai;
· ramina, mažina nerimą, sudirgimą, irzlumą, susijaudinimą, baimingumą ir susirūpinimą. Gali kelti šleikštulį, todėl neturėtų būti naudojama, tarkime, laivo restorane.

Mėlyna spalva:

· šaltis, vėsa, nuraminimas, poilsis;
· asocijuojasi su ramumu ir vandeniu;
· simbolizuoja pedantiškumą, sąžiningumą, lojalumą ir dorumą;
· priskiriama kaklo (5-tai) čakrai;
· gali sukelti melancholiją, nerekomenduotina laukiamuosiuose.

Violetinė spalva:

· karališka, dieviška, kilminga;
· asocijuojasi su karališkąja valdžia, religija;
· simbolizuoja karališkumą, išmintį, misticizmą;
· priskiriama pakaušio (7-tai) čakrai;
· emociškai stabilizuoja.

Skirtingų spalvų poveikis skirtingiems žmonėms priklauso nuo daugelio veiksnių – naudojamo jų kiekio, tonų santykio, kaip jos įsilieja į bendrą planą.

Taip pat svarbu pabrėžti, kad paviršiaus tekstūra taipogi įtakoja spalvos regimybę. Šiurkštus, nelygus paviršius paprastai atrodo tamsesnis, nes absorbuoja šviesą ir spalvą, o ne atspindi, priešingai nei blizgūs paviršiai, be to, tamsesnis atrodo ir dėl metamų šešėlių.

Kadangi darbo aplinka turi tiesioginį poveikį darbo efektyvumui, nuobodžiai pilkas ar rusvai gelsvas biuras, dirbtuvė ar studija gali kelti depresiją ir netgi mažinti darbingumą. Tokiose vietose derėtų naudoti gyvas, įkvepiančias spalvas ir jų derinius.

Šviesios spalvos turėtų būti naudojamos vaikų darželiuose ar pradinėse mokyklose, taip pat vaikų miegamuosiuose, kadangi tokio amžiaus vaikai yra daugiau ekstravertiški. Šiai amžiaus grupei tokios spalvos gali mažinti neramumą ir stimuliuoti aktyvumą.

Vidurinėse mokyklose šviesiai geltona, žalsva ir melsvai žalia naudojamos sukurti pasyvesnei aplinkai, didinant susikaupimą.

Apskritai dauguma žemės spalvų (geltona, ruda, tamsiai ruda, tamsiai raudona ir kt.) kuria patogumo įspūdį, todėl gali būti naudojamos viešbučio vestibiulyje ar klubo drabužinėje.

“Gryna” balta spalva niekada neturėtų būti naudojama kambariuose, kur žmonės praleidžia daug laiko, išskiriant nebent operacines ar kitas medicinos patalpas.

Sveikatos priežiūros įstaigose šviesiai žydra spalva sukurs raminantį poveikį ir suteiks erdvės pojūtį.

Kadangi raudona ir oranžinė gerina apetitą, o geltona stimuliuoja, nieko nuostabaus, kad šias spalvas dažnai naudoja kavinių ir greito maisto užeigų interjere.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją