Prie Velykų stalo suaugusieji turėtų būti ypač atidūs duodami vaikams pirmą kartą ragauti kiaušinių. Jo baltymas – bene dažniausiai alergiją sukeliantis maisto produktas. Šis sutrikimas paprastai pasireiškia iki 3–5 metų mažyliams. Vyresnieji alergiją kiaušiniams paprastai išauga, bet kartais ji gali tęstis ir ilgiau.

Dažniausiai ši alergija praeina su amžiumi ir kiaušinius galima vartoti. Vien iki 3 metų apie 50 proc. vaikų ją išauga ir toliau skaičius tik didėja.

Atsako specialistė

VUL Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės pulmonologijos ir alergologijos centro vadovė prof. Odilija Rudzevičienė:

– Alergija kiaušiniams, kaip ir pienui, yra viena dažniausių mažus vaikus varginančių maisto alergijų. Kiaušinio baltymas dažniausiai sukelia greito tipo reakciją, todėl susekti šią alergiją paprastai nėra sunku. Pavartojus produkto bėrimai arba virškinimo problemų gali atsirasti per kelias valandas ar greičiau. Kiti galimi simptomai: kai kurių kūno dalių tinimas, užkimimas, nosies varvėjimas, akių paraudimas, niežėjimas, kosulys, dusulys, bendras suglebimas.

Pastarieji požymiai daugiau regimi ypač stiprios alerginės – anafilaksinės – reakcijos metu, kuri gali ištikti ir nuo visiškai nedidelio produkto kiekio. Atsiradus minėtiesiems simptomams reikia nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą. Alergiškiems žmonėms patariama visada su savimi turėti adrenalino švirkštų, kadangi niekada nežinoma, kokiame patiekale gali būti kiaušinio pėdsakų. Jei alerginė reakcija nėra stipri, pakanka išgerti vaistų nuo alergijos.

Kiaušinio baltymas – vienas stipresnių alergenų ir vienas dažniausiai alergizuojančių maisto produktų. Todėl kiaušiniams alergiškam žmogui būtina laikytis griežtos dietos. Iki 10 proc. galimos kryžminės alerginės reakcijos ir vartojant paukštieną. Be to, alergija gali atsirasti dėl išorinio kontakto, t.y. vaikui vien palietus termiškai neapdorotą kiaušinį arba minkant tešlą, kurioje yra žalio kiaušinio. Tokiais atvejais dažniau pasireiškia kontaktinė dilgėlinė.

Įtarus, kad vaikas yra alergiškas, jis siunčiamas pas gydytoją alergologą atlikti tyrimų. Tuomet yra atliekami odos dūrio mėginiai. Alergiją gali parodyti ir kraujo tyrimas. Jau kelintus metus mūsų ligoninėje turime galimybę iš kraujo nustatyti antikūnus ne tik visam kiaušinio baltymui, bet ir labai svarbiam jo komponentui – ovomukoidui. Jis tiksliau parodo, ar vaikas visiškai netoleruoja baltymo, ar yra alergiškas tik žalio kiaušinio baltymui, kurį termiškai apdorotą, esantį pyragėlių bei kitų gaminių sudėtyje valgyti galėtų.

Vėliau toks vaikas yra stebimas, tyrimai kartojami kas pusę metų. Norint galutinai patikrinti, ar vaikas yra alergiškas kiaušiniui, ar gal jau išaugo alergiją, yra atliekami provokaciniai oraliniai mėginiai su kiaušinių milteliais.

Dažniausiai ši alergija praeina su amžiumi ir kiaušinius galima vartoti. Vien iki 3 metų apie 50 proc. vaikų ją išauga ir toliau skaičius tik didėja. Aišku, kai kurie žmonės alergiški kiaušiniams išlieka visą gyvenimą.

Viena alternatyvų tokiems žmonėms – kiaušinio pakaitalai, dažniausiai naudojami tešlai sutirštinti ir įvairiems kepiniams ruošti.

Verta žinoti

Alergiją kiaušiniams sukelia jų baltyme esantys proteinai. Kartais alergizuoja ir kiaušinio trynio proteinai.

Alergija paprastai pastebima pirmaisiais gyvenimo metais. Vienas naujausių tyrimų parodė, kad galbūt ši alergija užtrunka ilgiau: iki 4 metų išnyksta tik 4 proc., 12 proc. – iki 6 metų, 37 proc. – iki 10 metų ir 68 proc. – iki 16 metų.