Moterys slepia savo pyktį

 (3)
Ar moteris gali supykti? Žinoma, kad taip. Tačiau daugeliui moterų klausimas, kaip išreikšti savo pyktį, nėra toks paprastas. Nauji tyrimai rodo, jog moterys mano, kad joms dėl visuomenės spaudimo ir lyties stereotipų nedera rodyti savo pykčio. Mokslininkai teigia, kad stiprių jausmų, pvz. įsiūčio užslėpimas gali būti žalingas psichinei sveikatai.
Moterys jaučiasi geriau, sakydamos “Aš buvau susierzinusi ar išsigandusi,” tačiau pasakyti “Aš esu pikta” joms žymiai sunkiau, sako daktarė Deborah Cox iš Southwest Missouri State universiteto, ištyrusi per 200 vyrų ir moterų, mėgindama išsiaiškinti, kaip jie išlieja ir slepia kai kurias emocijas. Moterys tyrimo metu teigė, kad jaučia, jog “turėtų slėpti pyktį ir kad žmonės jas neteisingai supranta arba neigiamai vertina, kai jos būna įpykusios.”

Kai kurie ekspertai ginčijasi, kad jausmas, jog moterims neleidžiama demonstruoti pykčio, yra sukeltas visuomenės nelygybės ir dvigubų standartų, kai tuo tarpu vyrai suprantami visiškai kitaip, kai praranda savikontrolę.

Vyrai gali būti pikti, kritiški ir reikalaujantys, tačiau kai tą patį daro moteris, ji dažnai pavadinama isterike.

“Tai vis dar labai didelis tabu,” sako daktarė Harriet Lerner – bestselerio “Pykčio šokis” (The Dance of Anger) autorė ir Menninger klinikos Topeke psichologė. “Jei pagalvosite apie žodžius, kuriais apibūdinate piktą moterį, tai bus, vyriški, grubūs žodžiai.” Šie kritiški terminai implikuoja, kad moters pyktis yra visagalis, o vyrai yra ganėtinai pažeidžiami, teigia Lerner.

Tačiau ar visuomet pykčiui galioja taisyklės? Viskas priklauso nuo aplinkos, teigia ekspertai. Pavyzdžiui moterys, dirbančios moteriškame kolektyve, jaučia žymiai mažiau suvaržymų.

“Pykčio slopinimą galite pastebėti bet kurioje grupėje,” teigia Lerner. “Čia daugiau kalbama apie buvimą mažumoje, o ne galios turėjimą. Bet kuriuo atveju, jei jūsų yra mažuma – nesvarbu, ar būtumėte tik kelios moterys, ar keli juodieji – į jus kreipiamas padidintas dėmesys ir tokiu atveju yra žymiai sudėtingiau būti objektyviai suprastam ir įvertintam.”

Uždelstas pyktis

Pyktis

Kai pyktis pastoviai nuslopinamas, jis gali virsti kita, dar žalingesne emocija. Ekspertai teigia, kad kartais tai gali baigtis depresija arba valgymo sutrikimais.

Vietoj to, kad būtumėte pikta, jūs būnate liūdna ar įskaudinta, o tai žymiai pasyviau nei pyktis. Vyrams buvimas piktu reiškia buvimą grubiu arba fiziškai negatyviu; moterims tai reiškia verkimą arba marinimą save badu.”

Jei jūs negalite įvardinti tikrųjų savo pykčio priežasčių arba savarankiškai užimti reikiamą poziciją, jūs galite išsivystyti vieną iš neigiamų simptomų. Tai gali būti depresija, chroniškas nuovargis arba energijos trūkumas seksualinėje ar kūrybinėje srityse.”

O kaip pyksta vyrai?

Tiriant moterų pyktį ir jo pasekmes bei supratimą, svarbu ištirti ir kitą pusę: o kaip gi elgiasi vyrai? 49% visų gyventojų, turinčių Y chromosomą, turi savus būdus, kaip susidoroti su pykčiu.

“Kovok arba pasiduok” reakcija yra giliai paplitusi tarp žinduolių, įskaitant ir mus,” sakė Lerner. “Reikia tik labai nedaug streso ir žmonės arba pasitrauks (pasiduos) arba susikoncentruos dviejuose pykčio stovyklose (kovos). Vyrai pasistumia į šių reakcijų kraštutinumus – jie arba tyli ir užsidaro lyg už akmeninės sienos arba sprogsta su agresija ir konfrontacija.”

“Ironiška tai, kad su visais šiais tabu dėl moterų pykčio vyrai patiria didesnių sunkumų, nes jie žymiai labiau linkę į kraštutinumus,” pridūrė ji.

Kaip su tuo susidoroti

Cox teigia, kad jos tyrimas rodo, jog pyktis abiems lytims kelia nemažai problemų. “Egzistuoja didelis spaudimas kontroliuoti pyktį,” teigia ji. “Tačiau žmonės gali būti labai emocionalūs ir vis tiek padaryti reikiamus dalykus.”

Ji pataria pergalvoti, kaip kovojame su pykčiu. “Ar mūsų protas ir mintys tampa aiškesni ir skaidresni, kai esame pikti? Dauguma mūsų, ypač moterys, nemanome, kad būdamos piktos galvojame teisingai…tačiau turbūt tuomet darome tai, ką tuo metu galime geriausio.”

Tačiau Lerner nesutinka ir teigia, kad geriausia išeitis, kaip elgtis užplūdus pykčiui, nėra tiesiog leisti jam išsilieti – reikia jį paversti “kūrybišku būdu išspręsti problemą.”

Jos teigimu, iššūkis yra nusiraminti ir galvoti: "Jei aš susidūriau su emociškai aktyviu klausimu, aš toliau elgsiuos labai ramiai bei apgalvotai ir maksimizuosiu šansus, kad būsiu išgirsta ir kad reikalai nepablogės.”

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Myli nemyli

2 svarbūs meilės principai: juos perpratus, santykiai pagerėja (19)

Kasdien išyra ne viena santuoka ar ilgalaikiai santykiai. Kartais taip nutinka dėl objektyvių priežasčių – jis buvo neištikimas, ji melavo, jis neatsakingas, jai per sunku įtikti. Tačiau kartais santykiai išyra ir mes nesuprantame, kodėl.

Kaip lietuvių poravimosi įpročius keičia šylantys orai? (7)

Šylantys orai žadina lietuvių lūkesčius susirasti širdies draugą. Pažinčių svetainės flirtas.lt tyrime paaiškėjo, kad beveik kas antras vienišas lietuvis pavasarį laiko geriausiu metų laiku ieškoti antros pusės. Ir tai yra geriausias metas ne tik ieškoti, bet ir surasti meilę. Pasirodo, tam yra tvirtas mokslinis pagrindas.

Mano vyras – impotentas: ką daryti? (225)

Viename internetiniame forume moters rašė: „Turiu labai gėdingą paslaptį su kuria niekaip negaliu susigyventi. Ta problema kamuoja ne mane, bet mano vyrą. Jis impotentas ir apie tai su niekuo nekalba, o aš taip pat nedrįstu. Tad ir noriu paklausti Jūsų, gal Jūs žinote atsakymą į klausimą, kaip toliau gyventi su impotentu? Ar verta gyventi santuokoje su vyru, kuris tavęs negali patenkinti seksualiai?“.

Priklausomybė nuo pasimatymų – svarbiau susitikinėti, nei rimtai draugauti? (17)

Tankiau plakanti širdis, nedrąsūs žvilgsniai vienas į kitą, karštos kavos puodelis rankoje ir saldus atsisveikinimo bučinys. Kas tai? Ogi pirmasis pasimatymas su nepažįstamuoju!

Priežastys, dėl kurių moterys imituoja orgazmą (127)

Laikas atskleisti vieną didžiausių paslapčių – taip, jos tai labai dažnai imituoja. Neseniai Kanadoje atliktas tyrimas parodė, kad bent kartais orgazmą suvaidina net 90 proc. moterų. Liūdna, bet tenka pripažinti kad tai yra tiesa.