16
Kitas

2 žingsnis. Suplanuokite savo pokalbio laiką

Tomas žinojo, dėl ko Dovilė prislėgta, bet užuot ką nors sakęs, nusprendė patylėti ir taip išspręsti problemą.

Sandra ir Mantas nuolat ginčijasi dėl vaikų. Sandra mano, kad Mantas jiems pernelyg nuolaidus, o Mantas – kad Sandra su jais elgiasi lyg griežtas seržantas ir neleidžia net šiek tiek paišdykauti. Vaikai jaučiasi atsidūrę tarp dviejų skirtingų pusių ir nuteikinėja tėvus vieną prieš kitą.

Kiekvienuose santykiuose problemos neišvengiamos ir kiekviena pora randa būdą, kaip jas spręsti. Pavyzdžiui, Dovilė nuliūsta dėl Tomo elgesio, bet nemoka tiesiai ir paprastai paaiškinti, dėl ko ji nerimauja. Tomas per daugelį metų suprato, kad jeigu jis nusileis, neramumai šeimoje liausis. Sandra ir Mantas nesugeba susitarti dėl vaikų auginimo, todėl jie pasidalijo į priešingas stovyklas, taip tarsi atsilygindami vienas kitam už savo veiksmus, ir naudojasi vaikais kaip savotišku mūšio lauku savo kovoms.

Deja, galiausiai šioje kovoje pralaimėtojai yra jų vaikai. Kitos poros yra uždaresnės ir niekada nesiginčija. Jos tyliu sutarimu vengia ginčų ir nustumia problemas į šalį, tačiau taip santykiuose kuria nerimą ir slogumą.

Neišspręstos problemos – pagrindinis streso šaltinis, jis gali ne tik pakenkti jūsų santykiams, bet ir pasunkinti diabetą. Tyrimų duomenimis, sėkmingi santykiai nebūtinai yra tie, kuriuose mažiau problemų, o tie, kuriuose pavyksta veiksmingai jas išspręsti.

Pateikiame 6 žingsnius, padėsiančius išspręsti iškilusias santykių problemas.

1 žingsnis. Apibrėžkite problemą ir sprendimą. Žinoma, esate nuliūdę, tačiau dėl ko konkrečiai? Dovilė gali būti pikta dėl naujos žvejybos įrangos, tačiau problema yra tai, kiek pinigų Tomas išleido, ir faktas, kad jis iš anksto nepasitarė su ja? O galbūt priminimas, kad beveik kiekvieną savaitgalį jis praleidžia žvejodamas su draugais ir dėl to jie neleidžia laiko kaip pora?

Sandra liūdi dėl to, jog Mantas visada ją erzina, bet labiau jaudinasi dėl fakto, kad vaikai yra pasimetę ir nuteikinėja juos vieną prieš kitą.

Skirkite laiko apibrėžti, kas jums labiausiai kelia nerimą. Išsiaiškinkite, ką ir kodėl jaučiate. Pyktis – įprasta reakcija, tačiau pamėginkite žengti žingsnį toliau ir paklauskite savęs, kas jus jaudina ir žeidžia jūsų jausmus. Daugelis psichologų pyktį apibūdina kaip reakciją į gilesnes emocijas.

Žinoma, Dovilė pyksta, bet iš tiesų jaučiasi įskaudinta, jai atrodo, kad Tomas nenori su ja leisti laiko (žr.Vyrų depresija ‒ ne tik liūdnas veidas). Sandra susierzina, o jos susierzinimas slepia nerimą dėl to, kad vaikai pradeda jais manipuliuoti. Kad būtų galima kalbėti apie užslėptas emocijas, o ne apie pyktį, reikia suvokti tikruosius savo jausmus, taip kitam asmeniui bus paprasčiau jus išgirsti ir suprasti.

Problemų sprendimas yra daugiau negu skundų svarstymas. Jums reikia aiškiai parodyti, ką norėtumėte pakeisti, ir tai daryti turite pozityviai, konkrečiai ir tiksliai. Tarkim, Dovilė suvokia, kad iš tiesų ji nori daugiau laiko praleisti kartu su Tomu. Vietoj skundų, kad jis skiria per daug laiko žvejybai ar kad ji norėtų praleisti daugiau laiko kartu, Dovilė galėtų pasiteirauti, ar Tomas atrastų daugiau laiko jiems kaip porai ir galbūt norėtų tam skirti 2 šeštadienius per mėnesį. Sandra galėtų pasakyti, kad bijo, jog vaikai atrodo per daug pasimetę dėl to, ko iš jų tikimasi, ir norėtų, kad Mantas padėtų sudaryti namų ruošos sąrašą vaikams, kuris būtų priimtinas jiems abiem.

16
Kitas

2 žingsnis. Suplanuokite savo pokalbio laiką