Baisiausios pasaulio statulos II

 (13)
Statulos (foreignpolicy.com nuotr.)
Statulos (foreignpolicy.com nuotr.)
© Reuters/Scanpix

Indijos Utar Pradešo valstijos ministrė pirmininkė Kumari Mayawati labiausiai garsėja kaip dalitų, istoriškai engiamų ir nuvertinamų žmonių, vadinamų „neliečiamaisiais“, kastos teisių gynėja. Tačiau K. Mayawati populistinis įvaizdis neseniai nukentėjo po to, kai Indijos Aukščiausiasis teismas papeikė ją už 425 mln. JAV dolerių mokesčių mokėtojų lėšų, sunaudotų statant savo ir kitų garsių dalitų skulptūras.

K. Mayawati vis dar yra populiari tarp dalitų, tačiau skandalas dėl milžiniško lėšų švaistymo vienoje skurdžiausių Indijos valstijų iki šiol neišblėso, rašo foreignpolicy.com.

Užaugęs Edgaras Hernándezas tikriausiai norės būti žinomas ne tik kaip „nulinis pacientas“ – pirmasis žmogus, užsikrėtęs H1N1 virusu, numarinusiu daugiau nei 14 000 žmonių visame pasaulyje. Tačiau nedidelis La Gloria kaimelis Meksikos rytinėje dalyje, kur gyvena šešiametis Edgaras, pasiryžęs išsaugoti šį prisiminimą (ir tuo patraukti turistus) berniuko garbei pastatant statulą. Šios statulos prototipas – kita prieštaringai vertinama, bet kur kas senesnė skulptūra – Belgiškasis besišlapinantis berniukas.

Didžioji dalis žmonių mano, kad Čingischanas buvo žiaurus užkariautojas, kurio imperija XIII a. pradžioje buvo užėmusi didžiąją Azijos dalį, tačiau Mongolijoje jis vertinamas kaip nacionalinis herojus, kuris, be kita ko, padeda pritraukti turistus. Jo vardas puikuojasi visur – nuo oro uostų ir viešbučių iki cigarečių ir degtinės, tačiau pats tvirčiausias Čingischano įamžinimas yra maždaug už valandos kelio nuo sostinės Ulan Batoro pastatyta jo 40 metrų aukščio statula, žvelgianti į stepes.

Statula padengta 250 tonų nerūdijančio plieno, o lankytoja gali liftu pasikelti ant pačios statulos viršūnės – arklio galvos. Šia statula tikriausiai didžiuotųsi ir pats Čingischanas.

Pastarieji du dešimtmečiai Jugoslavijos valstybei nebuvo labai sėkmingi: ją kamavo civilinis karas, diktatūra, atskilo Juodkalnija ir Kosovas. Tikriausiai tokia slegianti istorija yra susijusi su keistu Serbijos kaimų papročiu statyti užsienio įžymybių statulas. Tarp šių įžymybių yra Rocky Balboa vadinantis Sylvesteris Stallone, Tarzaną vaidinantis Johnny Weissmulleris, kung fu legenda Bruce‘as Lee, regio žvaigždė Bobas Marley, dainininke tapusi britų erotikos žvaigždė Samantha Fox ir aktorius Johnny Deppas.

Vienas mažučio Zitiste miestelio, kur pastatyta Rocky Balboa statula, gyventojas leidinio „New York Times“ korespondentui sakė: „Mano kartoje nėra pavyzdžių, kuriais galima būtų didžiuotis, todėl tenka žvalgytis aplinkui, o Holivudas gali pateikti atsakymą“.

Venesuelos nepriklausomybės kovų herojus Simónas Boliváras svajojo apie gigantišką imperiją, apimančią visą Lotynų Imperiją, tačiau net ir jis nustebtų išvydęs save kaip Teherano puošmeną. Irano sostinėje 2004 metais, Venesuelos prezidento Hugo Chavezo apsilankymo proga, buvo atidengta S. Bolivaro statula. Šios dvi valstybės pastaraisiais metais, sudarius kelias energetikos sutartis ir sutapus neigiamam požiūriui į JAV užsienio politiką, tapo artimais ekonominiais partneriais. Praėjus metams Venesuelos sostinėje Karakase buvo atidengta XI a. Persijos mokslininko Omaro Khayyamo statula.

Dauguma vadovų nori kad juos prisimintų, ir nesvarbu, ar jie vadovautų mažam kaimeliui Meksikoje, ar supervalstybei, paprasčiausias būdas siekti šio tikslo – organizuoti viešuosius darbus. Tačiau, kaip rodo Lenino statulų, aikščių ir parkų išnykimas iš Rytų Europos, nemirtingumo simboliai gali labai greitai iškeliauti užmarštin. Tuo tarpu Pchenjane esantis Mansudae monumentas vis dar vaizduoja buvusį Šiaurės Korėjos vadovą Kim Il Sungą, rodantį šlovingą socialistinę ateitį.


Corbis com. nuotr.

www.DELFI.lt
 
13
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

G. Drukteinio nuotykiai kruiziniame laive: kapitonas-Kazanova, riebios žuvėdros ir spalvinga įgula (85)

2014 rugpjūčio mėn. 29 d. 20:33
G. Drukteinio nuotykiai kruiziniame laive: kapitonas-Kazanova, riebios žuvėdros ir spalvinga įgula
Asmeninio archyvo nuotr.
Prieš daugiau nei 500 metų Bažnyčios hierarchai, atsisakydami finansuoti Kristupo Kolumbo kelionę, taip jam bylojo: “Žmogus nėra sutvertas gyventi vandenyje ir keliauti vandenimis (…). Nuodėminga yra bristi į vandenį, kuris užteršia mūsų kūnus, nerti po vandeniu žuvis pamėgdžiojant, plaukti vandenimis pasipelnymo ieškant (…) nemažai žmonių veržiasi tai daryti, ir todėl Dievas baudžia juos už tokią puikybę”.

Tarptautinis festivalis nowJapan kviečia pasinerti į dar neregėtą Japoniją (1)

2014 rugpjūčio mėn. 29 d. 17:24
Pasinerk į Japoniją! Taip šiais metais kviečia tarptautinis šiuolaikinės ir tradicinės Japonijos kultūros festivalis nowJapan. Jau 6-tus metus skaičiuojantis renginys, šiais metais kelia sau vienintelį tikslą - padėti įvairių šalių, kultūrų ir amžiaus žmonėms įgyti naujos patirties bei dalintis jau sukaupta.

Spalvingoji Indija: mitologiją ir tikrovę supinančios legendos

2014 rugpjūčio mėn. 28 d. 15:03
Ko gero kiekviena Indijos vieta turi bent po vieną nuostabią legendą, kurioje sunkiai atskiriamos ribos tarp mitologijos ir tikrovės. Indiškos legendos ne tik gražios ir patraukiančios – jos pažymi pasaulio tvarką. Tokią, kur viskas įvyksta taip, kaip turi įvykti, kur nepažeidžiama pasaulio harmonija. Kur valdo kilmingi ir teisingi. Kur išlaikoma ir gerbiama religinė tradicija.

Noriu prasitęsti atostogas! Majos pamąstymai: kiek pinigų reikia atostogoms ir laimei? (15)

2014 rugpjūčio mėn. 27 d. 19:33
Noriu prasitęsti atostogas! Majos pamąstymai: kiek pinigų reikia atostogoms ir laimei?
Asmeninio archyvo nuotr.
Sveiki, mano vardas Maja. Mano atostogos baigėsi tada, kai į užjūrį išvyko mano šeimininkas. Namie likome trise: aš, šeimininkė ir Justė. Pamenu, per paskutines atostogas Palangoje mes visi vaikščiojom tiltu, ir šeimininkas Justei pasakė, kad rytoj jis išplauks kitapus jūros, nes ten daug uždirbs ir galės siųsti namo money money money. Ir dar sakė, kad per atostogas jis būtinai sugrįš.

Ambicingas lietuvis savo statyta jachta ketina apiplaukti pasaulį gal nori prisijungti ir tu? (84)

2014 rugpjūčio mėn. 28 d. 22:39
Ambicingas lietuvis savo statyta jachta ketina apiplaukti pasaulį
Asmeninio archyvo nuotr.
Darius nuo pat vaikystės turėjo svajonę – praplaukti Kapitono Granto keliais. 30 metų brendusi svajonė įgavo milžiniško projekto ribas. Šiandien 48-erių metų laivų statytojas ir kapitonas Darius Vinkevičius, padedamas „Kapitono Granto klubo“, organizuoja 7 metus truksiančią kelionę, į kurią kviečia prisijungti visus, norinčius atrasti save šniokščiant vandenyno bangoms.