Baisiausios pasaulio statulos II

 (13)
Statulos (foreignpolicy.com nuotr.)
Statulos (foreignpolicy.com nuotr.)
© Reuters/Scanpix

Indijos Utar Pradešo valstijos ministrė pirmininkė Kumari Mayawati labiausiai garsėja kaip dalitų, istoriškai engiamų ir nuvertinamų žmonių, vadinamų „neliečiamaisiais“, kastos teisių gynėja. Tačiau K. Mayawati populistinis įvaizdis neseniai nukentėjo po to, kai Indijos Aukščiausiasis teismas papeikė ją už 425 mln. JAV dolerių mokesčių mokėtojų lėšų, sunaudotų statant savo ir kitų garsių dalitų skulptūras.

K. Mayawati vis dar yra populiari tarp dalitų, tačiau skandalas dėl milžiniško lėšų švaistymo vienoje skurdžiausių Indijos valstijų iki šiol neišblėso, rašo foreignpolicy.com.

Užaugęs Edgaras Hernándezas tikriausiai norės būti žinomas ne tik kaip „nulinis pacientas“ – pirmasis žmogus, užsikrėtęs H1N1 virusu, numarinusiu daugiau nei 14 000 žmonių visame pasaulyje. Tačiau nedidelis La Gloria kaimelis Meksikos rytinėje dalyje, kur gyvena šešiametis Edgaras, pasiryžęs išsaugoti šį prisiminimą (ir tuo patraukti turistus) berniuko garbei pastatant statulą. Šios statulos prototipas – kita prieštaringai vertinama, bet kur kas senesnė skulptūra – Belgiškasis besišlapinantis berniukas.

Didžioji dalis žmonių mano, kad Čingischanas buvo žiaurus užkariautojas, kurio imperija XIII a. pradžioje buvo užėmusi didžiąją Azijos dalį, tačiau Mongolijoje jis vertinamas kaip nacionalinis herojus, kuris, be kita ko, padeda pritraukti turistus. Jo vardas puikuojasi visur – nuo oro uostų ir viešbučių iki cigarečių ir degtinės, tačiau pats tvirčiausias Čingischano įamžinimas yra maždaug už valandos kelio nuo sostinės Ulan Batoro pastatyta jo 40 metrų aukščio statula, žvelgianti į stepes.

Statula padengta 250 tonų nerūdijančio plieno, o lankytoja gali liftu pasikelti ant pačios statulos viršūnės – arklio galvos. Šia statula tikriausiai didžiuotųsi ir pats Čingischanas.

Pastarieji du dešimtmečiai Jugoslavijos valstybei nebuvo labai sėkmingi: ją kamavo civilinis karas, diktatūra, atskilo Juodkalnija ir Kosovas. Tikriausiai tokia slegianti istorija yra susijusi su keistu Serbijos kaimų papročiu statyti užsienio įžymybių statulas. Tarp šių įžymybių yra Rocky Balboa vadinantis Sylvesteris Stallone, Tarzaną vaidinantis Johnny Weissmulleris, kung fu legenda Bruce‘as Lee, regio žvaigždė Bobas Marley, dainininke tapusi britų erotikos žvaigždė Samantha Fox ir aktorius Johnny Deppas.

Vienas mažučio Zitiste miestelio, kur pastatyta Rocky Balboa statula, gyventojas leidinio „New York Times“ korespondentui sakė: „Mano kartoje nėra pavyzdžių, kuriais galima būtų didžiuotis, todėl tenka žvalgytis aplinkui, o Holivudas gali pateikti atsakymą“.

Venesuelos nepriklausomybės kovų herojus Simónas Boliváras svajojo apie gigantišką imperiją, apimančią visą Lotynų Imperiją, tačiau net ir jis nustebtų išvydęs save kaip Teherano puošmeną. Irano sostinėje 2004 metais, Venesuelos prezidento Hugo Chavezo apsilankymo proga, buvo atidengta S. Bolivaro statula. Šios dvi valstybės pastaraisiais metais, sudarius kelias energetikos sutartis ir sutapus neigiamam požiūriui į JAV užsienio politiką, tapo artimais ekonominiais partneriais. Praėjus metams Venesuelos sostinėje Karakase buvo atidengta XI a. Persijos mokslininko Omaro Khayyamo statula.

Dauguma vadovų nori kad juos prisimintų, ir nesvarbu, ar jie vadovautų mažam kaimeliui Meksikoje, ar supervalstybei, paprasčiausias būdas siekti šio tikslo – organizuoti viešuosius darbus. Tačiau, kaip rodo Lenino statulų, aikščių ir parkų išnykimas iš Rytų Europos, nemirtingumo simboliai gali labai greitai iškeliauti užmarštin. Tuo tarpu Pchenjane esantis Mansudae monumentas vis dar vaizduoja buvusį Šiaurės Korėjos vadovą Kim Il Sungą, rodantį šlovingą socialistinę ateitį.


Corbis com. nuotr.

www.DELFI.lt
 
13
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė

Kelionės ir laisvalaikis

Pamukalės stebuklas Turkijoje (6)

2014 liepos mėn. 31 d. 12:06
Ak, tos atostogos, atostogos! Taip ir norisi pakeliauti, įdomius kraštus pamatyti. Štai ne vienas kraštietis ir netgi kaimynas išvažiuoja į Turkijos kurortus, maudosi šiltoje jūroje, ilsisi. Kiek patinginiavus kyla noras ir apsidairyti, šį tą išskirtinio pamatyti, kad ir grįžus būtų apie ką papasakoti. Jeigu renkatės keliones į Turkiją, tikrai verta bus pavažiuoti pora šimtų kilometrų į šalies gilumą ir aplankyti gamtos stebuklą Pamukalę.

10 įdomių faktų apie Bulgariją (20)

2014 liepos mėn. 30 d. 00:01
Bulgarija – turtinga be galo gražia gamta šalis, išsaugojusi daugelio joje gyvenusių tautų patirtį bei dvasią, kiekvienam keliautojui galinti pasiūlyti itin platų kultūrinių vertybių bei pramogų spektrą. Švelnus klimatas, puikūs paplūdimiai, gera virtuvė, turizmo infrastruktūros vystymas – visa tai lemia, kad kelionės į Bulgariją vis populiarėja. Tai unikali šalis, turinti kuo nustebinti.

Kaip per atostogas pailsėti kokybiškai?

2014 liepos mėn. 29 d. 00:01
Kiekvienam žmogui reikalingos atostogos, kad tiek mūsų fizinė, tiek psichinė savastis pailsėtų ir įgautų naujų jėgų. Juk žmogus mažai skiriasi nuo buityje kiekvieną dieną naudojamų daiktų, mums irgi reikia energijos. Vis dėlto ne visi moka taip paprastai atsiriboti nuo minčių apie darbą ir kokybiškai pailsėti.

Porcelianinio puodelio istorija (4)

2014 liepos mėn. 29 d. 00:01
XVI a. portugalai vystė prekybinius mainus su Kinija ir įkūrė šioje šalyje savo prekybos atstovybę. Taip į senąjį žemyną atkeliavo pirmieji kiniško porceliano gaminiai. Europiečius lengvučio porceliano indai labai žavėjo.

7 būdai, kaip paįvairinti poros atostogas (8)

2014 liepos mėn. 28 d. 11:17
Nieko neveikimą, įprastą gulėjimą paplūdimyje ar „nardymą“ Europos sostinių gatvėmis vasaros atostogų metu jau dauguma porų išbandė. Tačiau, kad atostogos būtų išties įsimintinos, o grįžus iš jų tarpusavio santykiai dar geresni, verta peržengti savo komforto ribas ir ryžtis ekstremaliems arba tiesiog neįprastiems užsiėmimams.