Ieškodami darbo, kandidatai imasi įvairių priemonių įsidarbinti. Viena iš jų – kandidatuoti pagal daug skelbimų iš eilės netgi tais atvejais, kai turima kompetencija neatitinka keliamų reikalavimų.
Darbuotojų paieška
© Shutterstock nuotr.

Tokia tendencija dažniausiai piktina darbdavius, nes iš daugybės kandidatų sunku ir reikia ilgo laiko atsirinkti tinkamus kandidatus.

Beveik pusė darbuotojų kandidatuoja tik pagal tuos skelbimus, kuriuose siūlomas darbas atitinka turimą darbo patirtį arba įgyto išsilavinimo sritį, rodo darbo paieškos portalo CVbankas.lt apklausos rezultatai.

Kita pusė pripažįsta, kad kandidatuoja net ir tuo atveju, jei atitinka ne visus darbo skelbimuose keliamus reikalavimus. Dar 4 proc. respondentų sąmoningai renkasi dar neišbandytą arba priešingą turimam išsilavinimui darbo sritį.

Pasitaiko atvejų, kad kandidatuodami iš eilės beveik visur, darbuotojai išsiunčia neatnaujintus gyvenimo aprašymus ar motyvacinius laiškus. Nors dauguma (69 proc. respondentų) kaskart siųsdami patikrina, ką yra įrašę savo CV ar motyvaciniame laiške, tačiau likusieji pripažįsta, kad nėra tokie atidūs. 16 proc. teigia turį vieną CV šabloną, kurį visuomet siunčia, kiti 15 proc. pripažįsta, kad kartais siųsdami patikrina, kokia informacija pateikta, kartais nepatikrina, ir kad gali būti, jog kartą ar keletą kandidatavo, pateikdami pasenusią ar neteisingą informaciją.

Apie kandidatų tinkamumą, jų motyvaciją ir reikalavimų, nurodytų darbo skelbime, paisymą kalbamės su personalo atrankos agentūros „Amston“ konsultante Lina Grigaliūnaite.

Ar paskelbę darbo pasiūlymą sulaukiate tinkamų kandidatų? Ar pasitaiko atvejų, kai nurodote reikalavimus, o gaunate CV asmenų, kurie tų reikalavimų visiškai neatitinka?

Į darbo skelbimus atsiliepiantys, tačiau nurodytų reikalavimų neatitinkantys kandidatai – kiekvieno atrankų specialisto kasdienybė. Negalėčiau prisiminti tokios atrankos, kai visi gauti gyvenimo aprašymai atitiko pirminius atrankai keliamus reikalavimus. O jeigu taip atsitiktų, greičiausiai kiltų nerimas, ar Lietuvos gyventojai neprarado tikėjimo savo jėgomis. Taigi kalbėti reikėtų ne apie tai, ar gauname keliamus reikalavimus neatitinkančių kandidatų CV, o kurią dalį visų gautų CV jie sudaro.

Tai, kad vienais atvejais kandidatuoja reikalavimus atitinkantys kandidatais, o kitais – atitinkantys iš dalies, būtų galima sieti su skirtingomis priežastimis. Galima nujausti, kad tam turi įtakos darbuotojo ieškančios įmonės vardas (žinomos įmonės sulaukia daugiau bandančiųjų laimę dėmesio), metų laikas (vasaros pradžioje ką tik baigę mokslus jaunuoliai pradeda intensyviau ieškotis darbo), darbo sritis (visi žinome, kaip trūksta IT specialistų) ir kt.

Esame turėję atvejų, kai darbuotojų į lygiai tokią pačią vadovaujančią poziciją ieškojome keliuose Lietuvos miestuose. Vilniuje sulaukėme tikrai nemažai kompetentingų kandidatų CV, o mažesniuose miestuose daugumą sudarė visai darbinės patirties neturinčių asmenų CV.

Ar yra buvę, kad atsiųstame CV akivaizdžiai matytųsi, jog informacija yra skirta kitai įmonei? Pavyzdžiui, kandidatas anksčiau siuntė laišką vienai įmonei, o paskui atsiuntė Jums, nepakeitęs gavėjo rekvizitų?

Yra pasitaikęs ne vienas atvejis, kai siųsdamas CV ir rašydamas motyvacinį laišką kandidatas supainioja įmonės pavadinimą, nurodo, kad jį domina visai kita pozicija, ar pasisveikindamas kreipiasi vardu ne į tą asmenį. Visiškai normalu, kad dauguma savo CV siunčia į daugiau nei vieną poziciją. Nesu atmetusi kandidato vien todėl, kad suklydo nurodydamas kurį nors iš išvardintų dalykų, tačiau tai gali būti vienas iš informacijos šaltinių vertinant asmens kruopštumą ar pastabumą.

Kaip manote, ar teisingai elgiasi darbuotojai, jei kandidatuoja, neatitikdami reikalavimų? Ar tai apsunkina darbuotojo paieškas? O galbūt kaip tik taip surandami darbuotojai, kurių šiaip neatrastumėte, jei jie nekandidatuotų net ir neatitikdami reikalavimų?

Reikėtų išskirti du atvejus. Pirmas – kai kandidatuoja asmuo, neatitinkantis dalies reikalavimų. Šiuo atveju neretai ir patys paskatiname kandidatus atsiųsti savo CV, nes neradę „tobulo darbuotojo“ kalbamės ir su nevisiškai reikalavimus atitinkančiais asmenimis. Taigi darbo ieškantį skaitytoją, kuris atitinka bent dalį keliamų reikalavimų, norėčiau padrąsinti surizikuoti ir išsiųsti savo gyvenimo aprašymą į dominančią poziciją.

Antras atvejis – kai kandidatuoja visai reikalavimų netenkinantys darbuotojai. Tokiose situacijose yra gana naivu tikėtis būti pakviestam į darbo pokalbį. Šūsnys reikalavimų neatitinkančių kandidatų CV prailgina laiką, kurį atrankų specialistas turi skirti jų skaitymui, o tai ištęsia ir visos atrankos trukmę. Galėčiau duoti patarimą. Jeigu jus domina darbas konkrečioje įmonėje, tačiau šiuo metu ji neieško tokių darbuotojų kaip jūs – susiraskite įmonės interneto svetainėje karjeros skiltį arba kontaktinį el. pašto adresą ir išsiųskite savo CV su prierašu, kokie darbai jus domina.

Taip pat visada galima savo CV išsiųsti personalo atrankų įmonėms, kad jus įsitrauktų į savo duomenų bazę ir susisiektų atsiradus jums tinkamai pozicijai. Tokiu būdu parodysite iniciatyvą ir išvengsite pavojaus būti palaikytas kaip neadekvačiai savo kompetenciją vertinantis darbuotojas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (7)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (201)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (15)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (21)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (50)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (299)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Prasidėjo visiškas Saulės užtemimas: pasigrožėkite vaizdais (28)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (23)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (113)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (86)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...