Štai keturiolika priežasčių, dėl kurių apie kivius prisiminti vertėtų dažniau, ir sąrašas įdomių faktų, kaip tinkamai vartoti šį supermaistu vadinamą produktą.

1. Enzimų pagalba virškinimui

Termiškai neapdorotų kivių sudėtyje yra baltymus tirpdančių enzimų, galinčių padėti virškinant maistą. Kiviuose esančių enzimų veikimo principas panašus į papajose esančio papaino ar ananasuose esančio bromelaino, rašo care2.com.

2. Kraujospūdžio sureguliavimas

Kivių sudėtyje esantis kalis padeda subalansuoti elektrolitus ir neutralizuoti natrio poveikį.

3. Apsauga nuo DNR pažeidimų

Mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad išskirtinė antioksidantų kombinacija kivių sudėtyje padeda apsaugoti ląstelių DNR nuo oksidacinės žalos. Kai kurie ekspertai teigia, kad toks poveikis gali užkirsti kelią vėžiui atsirasti.

4. Imuniteto stiprinimas

Kiviuose gausu vitamino C ir kitų antioksiduojamuoju poveikiu pasižyminčių junginių, stiprinančių imuninę sistemą.

5. Padeda numesti svorio

Žemas kivių glikemijos indeksas ir jų sudėtyje esančios gausios skaidulų atsargos reiškia, kad suvalgius kivių kraujyje nebus sukeltas staigus insulino rodiklio šoktelėjimas, skirtingai nuo kitų vaisių, kurių sudėtyje gausu cukraus, taigi organizmas nereaguos kaupdamas riebalus.

6. Gerina virškinimo sistemos būklę

Kiviai – puikus skaidulų šaltinis, apsaugantis nuo vidurių užkietėjimo ir kitų žarnyno problemų.

7. Padeda pašalinti toksinus

Kivių sudėtyje esančios skaidulos padeda surinkti ir pašalinti toksinus virškinamajame trakte.

8. Padeda kovoti su širdies ligomis

Suvalgius 2-3 kivius per dieną kraujo krešėjimas sumažėja 18 proc., o trigliceridų kiekis – 15 proc. Dažniausiai siekiant suskystinti kraują vartojama aspirino, tačiau šis vaistas sukelia nemažai šalutinių poveikių, įskaitant uždegimą ir kraujavimą žarnyne.

Kiviai pasižymi tomis pačiomis kraują skystinančiomis savybėmis, tačiau jokio šalutinio poveikio nesukelia, o tik teigiamai veikia žmogaus sveikatą.

9. Tinka diabetikams

Kivių glikemijos indeksas žemas, o tai reiškia, kad cukraus lygis kraujyje nedidėja labai greitai. Taigi kiviai tinkami diabetikams vartoti.

10. Apsaugo nuo geltonosios dėmės degeneracijos ir kitų akių ligų

Geltonosios dėmės degeneracija – viena iš dažniausiai pasitaikančių apakimo priežasčių tarp vyresnio amžiaus asmenų. Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo per 110 000 vyrų ir moterų, paaiškėjo, kad suvalgant tris ar daugiau porcijų vaisių per dieną geltonosios dėmės degeneracijos rizika sumažėja 36 proc.

Manoma, kad tai susiję su kivių sudėtyje esančiu dideliu liuteino ir zeaksantino kiekiu. Abiejų šių natūralių cheminių medžiagų aptinkama žmogaus akyje. Nors atliekant šį tyrimą gilintasi tiek į vaisių, tiek ir į daržovių daromą poveikį, daržovės tokiu pat efektu nepasižymėjo.

11. Atkuria šarmų balansą

Kiviai patenka į labiausiai organizmą šarminančių vaisių kategoriją, o tai reiškia, kad jų sudėtyje gausu mineralų, galinčių pakeisti organizmą rūgštinančių maisto produktų, kurių per daug vartoja dauguma žmonių, perteklių. Štai vos keli tinkamo rūgščių ir šarmų balanso privalumai: jaunatviška oda, geresnis miegas, fizinės energijos gausa, retesni peršalimai, mažesnis artrito pavojus ir mažėjanti osteoporozės problema.

12. Apsaugo odą

Kiviai – puikus vitamino E šaltinis, o juk šis vitaminas – tai antioksidantas, apsaugantis odą nuo degeneracijos.

13. Pasižymi puikiu skoniu

Kiviai atrodo puikiai ir pasižymi puikiu skoniu. Vaikai dažnai mėgsta kivius, nes šie labai skiriasi nuo daugumos vaisių. Siekiant išsaugoti maistingųjų medžiagų balansą svarbu visada vartoti įvairių maisto produktų. Kiekvienas produktas pasižymi išskirtinėmis savybėmis ir galiomis. Dažniausiai pagrindinė žmogaus raciono problema – vartojamų maisto produktų įvairovės ribotumas, dėl kurio žmogaus organizmas gauna ribotą maistingųjų medžiagų kiekį.

14. Turi mažiau pesticidų

Kiviai patenka į sąrašą maisto produktų, kurie iš esmės yra apsaugoti nuo pesticidų. 2016 m. kiviai įtraukti į saugiausių produktų dešimtuką.

Įdomūs faktai apie kivius

Šis vaisius pavadintas Naujojoje Zelandijoje gyvenančių paukščių kivių vardu. Beje, šie paukščiai neįprasti tuo, kad negali skraidyti. Šių paukščių ir vaisių panašios savybės: maži, rudi, pūkuoti.

Ne visi kiviai yra pūkuoti! Populiariausios kivių rūšys vadinamos pūkuotaisiais kiviais, tačiau dar yra ir auksiniai kiviai, kurie turi lygią bronzinio atspalvio odelę. Auksinis kivis iš tikrųjų yra saldesnis ir aromatingesnis.

Kiviai šimtmečiais augo Kinijoje ir dar prieš šešis dešimtmečius Šiaurės Amerikoje apie juos praktiškai niekas net nežinojo. JAV jie pirmą kartą pasirodė 1962 metais ir netrukus labai išpopuliarėjo.

Nors kiviai gali augti bet kokios temperatūros klimate, daugiausiai šių vaisių užauginama Italijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Čilėje.

Taip, jeigu norite, kivius galima valgyti su pūkuota odele.

Kaip vartoti:

Jeigu kivio nesigauna šiek tiek įspausti pirštu, leiskite jam prinokti – palaikykite kambario temperatūroje toliau nuo saulės.

Jeigu norite paskubinti kivių nokimą, įdėkite jį į popierinį maišelį kartu su bananais, obuoliais ar kriaušėmis.

Kai kiviai prinoksta, laikykite juos atokiau nuo kitų vaisių (net jeigu laikote šaldytuve), kadangi kiviai labai jautrūs etileno dujoms, kurias skleidžia kiti vaisiai ir dėl kurių kiviai gali pernokti.

Dėl žaliuose kiviuose esančio aktinidino šis vaisius netinkamas desertams ar kitiems patiekalams, kurie suvalgomi ne iš karto – dėl kivių kiti ingredientai gali virsti koše. Tai galioja baltymams bei kitiems vaisiams.

Įspėjimai:

Kiviuose yra pakankamai daug oksalatų – tai daugelyje augalų ir gyvūnų natūraliai atsirandanti medžiaga. Kai oksalatai kūno skysčiuose įgauna pernelyg didelę koncentraciją, jie gali kristalizuotis ir sukelti sveikatos problemas. Žmonės, kuriuos kankina inkstų ar tulžies pūslės problemos, dėl to turėtų vengti šių vaisių. Vis dėlto, iki šiol nesutariama, koks oksalatų kiekis laikomas reikšmingu, ypač augalų atveju.

Kiviuose taip pat yra fermentų, susijusių su latekso-vaisių alergijos sindromu. Jeigu esate alergiški lateksui, taip pat galite būti alergiški ir kiviams. Kadangi vaisiui nokstant dėl etileno dujų šios medžiagos kiekis auga, natūraliai prinokusiuose kiviuose bus mažiau šių alergiją sukeliančių junginių. Be to, fermentus deaktyvuoja ir terminis apdorojimas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (22)