Atvirkščiai nei moterys, išgyvenančios menopauzę, vyrai nepatiria staigių vaisingumo pokyčių dėl amžiaus. Jie susilaukti vaikų gali iki garbaus amžiaus.

Moteriai gimdyti optimalus laikas – tarp 20-30 metų. Tokio amžiaus moteris paprastai yra sveikiausia, jai lengviausia išnešioti vaiką. Vyresnio amžiaus dailiosios lyties atstovės turi didesnę įvairių komplikacijų riziką. Joms pastoti sunkiau. Daug didesnė persileidimų tikimybė. Vaikai dažniau gimsta turėdami įvairių genetikos ligų ir sklaidos ydomis.

Atvirkščiai nei moterys, išgyvenančios menopauzę, vyrai nepatiria staigių vaisingumo pokyčių dėl amžiaus. Tie pokyčiai vyksta pamažu ir yra vadinami andropauze. Tai – su amžiumi susijęs androgenų nepakankamumas. Išgyvenantiems ją vyrams atsiranda nemalonūs psichologiniai, somatiniai ir vegetaciniai bei seksualiniai simptomai.

Metams bėgant tiek vyro, tiek moters organizme hormonų kiekis mažėja. Moterims stabilus jis būna visą jų vaisingo gyvenimo laiką. Vyrų hormonų „pikas“, sulaukus brandaus amžiaus, pamažu ima mažėti. Vieniems tai atsitinka anksčiau, kitiems – vėliau. Amžius vyrams nėra tinkamas vaisingumo indikatorius.

Atsako urologas prof. habil. dr. Balys Dainys:

- Vyrai susilaukti vaikų gali iki garbaus amžiaus. Yra įvairių pavyzdžių: ir septyniasdešimtmečiai, ir aštuoniasdešimtmečiai tampa tėvais. Jei neklystu, rekordininkas – aštuoniasdešimt šešerių metų vyras. Susilaukė vaikų, buvo labai laimingas ir teigė, kad joks kaimynas jam nepadėjo.

Vaiko sveikata priklauso nuo moters. Vyro pareigos – labai nedidelės. Jis duoda tik vyrišką chromosomą, kuri dėl amžiaus nekinta. Kūdikį išnešioja moteris. Koks nešiojimo periodas – toks ir vaikelis. Jei moteriškės reprodukcinis amžius į pabaigą – išnešioti kūdikį vis sunkiau. Tam, kad neįvyktų persileidimas, ji turi vartoti moteriškų hormonų. Jei laukiamasi mergaitės – viskas iš dalies gerai, tačiau jei tai – berniukas – situacija prasta. Tokie berniukai gimsta, turėdami įvairių lytinės sistemos defektų. Tokių atvejų praktikoje turiu iš tiesų nemažai. Pasitaiko fimozės atvejų, būna nenusileidusios sėklidės ar didesnių apsigimimų. Pavyzdžiui, pastebima, kad nėra vienos sėklidės, atvyksta konsultacijai, pasirodo, kad nėra abiejų. Tai yra – jos ne savo vietoje. Tokių atvejų paskutiniu metu daugėja. Jei sėklidės pasiekiamos, situaciją įmanoma ištaisyti. Tačiau, jei jos užstringa kažkur pilvo ertmėje arba aukščiau – būna rimtesnių problemų.