Nuo Everesto kalno surinktos šiukšlės paverstos meno instaliacija (1)

224
REUTERS
2021 m. sausio 21 d. 15:20
Šiukšlės, surinktos nuo Everesto kalno, bus paverstos meno instaliacija šalia esančioje galerijoje. Tokiu būdu iniciatyvos autoriai nori atkreipti dėmesį, kad aukščiausias kalnas pasaulyje yra ir aukščiausias savartynas.

Panaudoti oro konteineriai, sudraskytos palapinės, virvės, kopėčios, skardinės ir plastiko pakuotės mėtosi 8848 metrų 86 centimetrų aukštyje. Visas šias šiukšles paliko tie, kas greičiausiai įkėlė ne vieną nuotrauką į socialinius tinklus, besipuikuodamas įveikta viršūne.

Dabar gimė iniciatyva, pagal kurią užsienio ir vietos menininkai iš atliekų kurs meno kūrinius ir mokys vietinius - iš šiukšlių daryti vertingus dalykus.

Meno centras yra įsikūręs beveik 4 km aukštyje, ant pagrindinio tako, kuriuo turistai kopia į Everesto viršukalnę. Atvykti iki centro nuo kalno papėdės užtrunka porą dienų.

Kol kas šį centrą aplankyti galės tik vietiniai, nes dėl pandemijos turistų atvykimas draudžiamas.

Šiukšlės, paverstos menu, turėtų labiau sujudinti žmonių sąmoningumą. Kiti gi galės įsigyti šiukšlių, paverstų suvenyrais.

Šiukšlės, kurios susikaupia kalnuose įrengtose tarpinėse stotelės, vadinamuose “arbatos nameliuose”, taip pat palaidos šiukšlės trasoje yra surenkamos vietos gamtos apsaugos iniciatyvinių grupių, tačiau jas išgabenti yra be galo sunku, nes nėra kelių.

Labai dažnai šiukšlės yra tiesiog deginamos vietoje iškastose duobėse, o tai kenkia orui, vandens šaltiniams, taip pat ir pačiai žemei.

Todėl yra ir dar viena iniciatyva - visi nuo kalno grįžtantys turistai bus prašomi paimti kilogramo svorio šiukšlių maišą ir pristatyti jį į Luklos aerodromą, iš kur surinktos šiukšlės bus išskraidintos į Katmandu.

2019 metais kalno viršūnėn kopė apie 80 000 alpinistų ir gidų.

Pirmą kartą Eversto viršūnė pasidavė 1953 metais. Tąkart ją nugalėjo naujazelandietis Seras Edmundas Hillary ir šerpas Tenzing’as Norgay.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai