Mokslininkai įminė Stounhendžo kilmės paslaptį, bet paskirtis – vis dar nežinoma (1)

1257
REUTERS
2020 m. rugpjūčio 7 d. 11:00
Pasitelkę cilindrinius mėginius, kurie laikomi Jungtinėse Valstijose, mokslininkai išsprendė seniai ramybės nedavusią Stounhendžo kilmės mįslę.

Mokslininkams pavyko nustatyti daugelio megalitų (didelių akmenų, sudarančių paminklinę konstrukciją), iš kurių sudarytas žymusis Viltšyro grafystėje Anglijoje esantis monumentas, kilmės vietą.

Geocheminiai tyrimai rodo, kad 50 iš 52 pilkšvų Stounhendžo smiltainio megalitų, dar vadinamų sarsenais, yra atgabenti iš tos pačios vietos, esančios už maždaug 25 km nuo Stounhendžo, Vestvudse – vietovėje, esančioje Viltšyro Marlboro Kalvų pakraštyje, trečiadienį, liepos 29 d., pranešė mokslininkai.

Žymųjį išorinį apskritimą sudarantys sarsenai Stounhendže iškilo maždaug 2500 m. prieš mūsų erą.

Seniau buvo išsiaiškinta, kad mažesnieji Stounhendžo akmenys yra iš Velse už 250 km esančio Pembukšyro, tačiau buvo aišku, jog sarsenų kilmė yra kitokia, nors jos išsiaiškinti nepavyko, kol nenusišypsojo sėkmė – reta Stounhendžo dalelė sugrįžo į Jungtinę Karalystę. Cilindrinis sarseno mėginys, paimtas atliekant konservavimo darbus šeštojo dešimtmečio pabaigoje, kai siekiant stabilizuoti megalitą į jį buvo įkišti metaliniai stulpai, suteikė esminės informacijos.

Šis mėginys buvo padovanotas kaip suvenyras žmogui vardu Robertas Phillipsas – jis dirbo kompanijoje, vykdžiusioje konservavimo darbus, ir dalyvavo vykdant megalito stabilizavimo operaciją.

R. Phillipsas gavo leidimą ir išsivežė mėginį 1977-aisiais emigruodamas į Jungtines Valstijas. Jis gyveno Niujorke, Ilinojuje, Kalifornijoje, o galiausiai – Floridoje.

2018-aisiais R. Phillipsas nutarė sugrįžti į Didžiąją Britaniją ir vykdyti tyrinėjimus. Praėjusiais metais jis mirė. Mokslininkai išanalizavo retojo mėginio fragmentus ir atliko vietovėje esančių tikėtinų megalitų cheminę analizę, kad nustatytų geocheminį sarsenų parašą. Jis sutapo su Vestvudse vis dar esančiu smiltainio ir visų, išskyrus dviejų, Stounhendžo sarsenų, geocheminiu parašu.

Stounhendžo akmenys yra vienas labiausiai atpažįstamų Didžiosios Britanijos objektų. Jie traukia turistus iš viso pasaulio, yra įdomūs žmonėms, ieškantiems dvasinio ryšio su praeitimi. Tiksli jų paskirtis ir tikslas mokslininkams išlieka nežinomi.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai

00:26
Dekonstrukcijos

dekonstrukcijos video 4

1089
00:29
Dekonstrukcijos

dekonstrukcijos video 5

1008
00:47
Dekonstrukcijos

dekonstrukcijos video 6

941
01:19
Dekonstrukcijos

dekonstrukcijos video 7 (2)

745