Atsistatydina Ukrainos premjeras Hroismanas, prezidentas Zelenskis pareiškė paleidžiantis šalies parlamentą (0)

4576
REUTERS
2019 m. gegužės 21 d. 13:05
Ukrainos premjeras Volodymyras Hroismanas pirmadienį paskelbė, kad ketina atsistatydinti gegužės 22-ąją. V. Hroismanas taip pat priminė, kad per savo inauguracijos kalbą V. Zelenskis pareiškė, jog vyriausybė privalo grąžinti savo įgaliojimus. Visgi Ukrainos įstatymai numato, kad tai būtina atlikti tik po parlamento rinkimų.

„Vyriausybė nesprendžia mūsų problemų – vyriausybė ir yra mūsų problema“, – kalbėjo naujuoju Ukrainos prezidentu anksčiau pirmadienį prisaikdintas V. Zelenskis.

Ukrainos vyriausybės vadovu 41-erių V. Hroismanas dirbo nuo 2016-ųjų balandžio. Ministras pirmininkas sakė siūlęs prezidentui ir parlamentui drauge „suformuoti naują darbotvarkę ir labai greitai pradėti priiminėti sprendimus, kurie sustiprins Ukrainą“, bet V. Zelenskis esą „pasirinko kitą kelią“.

V. Zelenskis per inauguracijos kalbą taip pat pareiškė paleidžiantis šalies parlamentą. Naujasis prezidentas neturi daugumos paramos dabartiniame parlamente. Sakydamas inauguracinę kalbą valstybės vadovas pareiškė paleidžiantis šalies parlamentą, kad galėtų inicijuoti pirmalaikius rinkimus, įprasta tvarka turėjusius vykti spalį.

„Į valdžią turi ateiti žmonės, tarnausiantys visuomenei“, – pabrėžė jis.
Pirma laiko paleidus parlamentą Aukščiausioji Rada ir toliau priima įstatymus, Rados pirmininkas turi įgaliojimus, pasirašo įstatymus ir siunčia prezidentui juos pasirašyti.
Ukrainos konstitucija numato, kad Aukščiausioji Rada netenka įgaliojimų, kai į pirmąjį posėdį susirenka naujos sudėties parlamentas. Šiame konstitucijos straipsnyje numatytos aplinkybės, kada prezidentas turi teisę pirma laiko paleisti Aukščiausiąją Radą, tačiau nėra normos, kad pirma laiko paleidus parlamentą jis tęsia darbą iki naujos sudėties parlamento prisaikdinimo.

Naujasis lyderis pareiškė, kad jo pirmutinis uždavinys bus paliaubų paskelbimas, nuo 2014 metų Ukrainos rytuose tęsiantis konfliktui su Maskvos remiamais separatistais, jau nusinešusiam apie 13 tūkst. gyvybių.

Separatistų vadovybė jau yra užsiminusi, kad galėtų derėtis su V. Zelenskiu. Kalbėdamas apie Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį V. Zelenskis sakė, kad prarastų teritorijų susigrąžinimas bus kitas didelis iššūkis.

Tamsų kostiumą ir kaklaraištį dėvėjęs V. Zelenskis pasielgė netradiciškai, pėsčiomis atėjęs į inauguracijos ceremoniją iš netoliese esančių savo namų. Jis sakė norįs, kad iškilmės būtų mažiau pompastiškos.

Buvusiam prezidentui Petro Porošenkai, kuris vadovavo penkerius metus, pavyko išvengti visiško šalies kracho; jis pradėjo virtinę svarbių reformų, bet buvo kritikuojamas, kad nesugebėjo pagerinti gyvenimo sąlygų paprastiems ukrainiečiams ir veiksmingai kovoti su išsikerojusia korupcija.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai