09:55 2016 rugsėjo mėn. 26 d.

Diskusijos „Realybės įvertinimas: dvidešimt penkeri metai po Sovietų Sąjungos griūties“ transliacija (0)

3243
DELFI TV
2016 rugsėjo mėn. 26 d. 09:55
VšĮ Geopolitinių studijų centras kartu su Lietuvos Sąjūdžiu 2016 rugsėjo mėn. 26 d. 10 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Gedimino pr. 51, Vilniuje organizuoja viešą diskusiją "Realybės įvertinimas: dvidešimt penkeri metai po Sovietų Sąjungos griūties".

XXI amžius atnešė Europai ir mums naujus išbandymus. Europa vėl nesaugi, autokratiška Rusija bando rodyti savo galią. O šie metai Europai ypač svarbūs: įvyko rinkimai į Rusijos Dūmą, Baltarusijos Nacionalinį Susirinkimą, netrukus – rinkimai į Lietuvos Seimą, JAV prezidento rinkimai.

Šioje diskusijoje "Realybės įvertinimas: dvidešimt penkeri metai po Sovietų Sąjungos griūties" diskutuos asmenys iš Rusijos, Lenkijos ir Lietuvos, kurie Sovietinės imperijos žlugimo metu buvo pagrindiniai valstybių atkūrimo architektai, bei plačiai žinomi ekspertai. Galbūt jie patvirtins ar paneigs Norman Davies mintį apie 1991 m. rugpjūčio 19 – 21 dienų pučą Maskvoje, kad „iš tikrųjų tai buvo visai ne pučas, o paskutinis gaištančio dinozauro uodegos virptelėjimas“?

Kokiomis aplinkybėmis buvo susirinkta prieš 25 metus, 1991 m. gruodžio 8 d., kai paskutinė Europos imperija išleido kvapą: Belovežo giria, pasirašyta deklaracija, skelbianti, kad „SSSR nebeegzistuoja“? Kokius kelius pasirinko šalys, atkūrusios savo nepriklausomybę? Kaip Lietuvoje, atgavus nepriklausomybę ir sovietams išvedus kariuomenę, sekėsi atkurti valstybę?

Ką patars mums 1990 – 1991 metų politikai idealistai ir ekspertai: kokias ateities vizijas jie mato, kokie iššūkiai mūsų dar laukia? Ar „dinozauras“ iš tikro nugaišo? O gal, atgimęs kita forma, jis vis dar gali mus skaldyti, pjudyti tarpusavyje, priešinti su kaimynais? Gal vis dėlto istorija mus jau išmokė sutarimo ir solidarumo su tokios pat patirties kaimyninėmis valstybėmis? Kaip mes pasirengę kurti saugų regioną, saugią Europą – kartu su Lenkija ir kitomis kaimyninėmis šalimis?

Burbulis, Gennady Eduardovich – Rusijos politikas, B. Jencino bendražygis, pirmosios Rusijos vyriausybės Valstybės sekretorius, vienas iš Belovežo susitarimo 1991 m. gruodžio 8 d. rengėjas ir signataras.

Prof. Vytautas Landsbergis – politikas, visuomenės veikėjas, meno, muzikos ir kultūros istorikas, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas, 1990-1992 m. – Lietuvos Respublikos valstybės vadovas, 1990-1991 m. – Lietuvos Respublikos Konstitucijos metmenų rengimo komisijos pirmininkas, Valstybinės derybų su SSRS delegacijos pirmininkas. Apdovanotas daugelio Lietuvos ir daugelio šalių valstybiniais apdovanojimais, tarp jų Norvegų tautos Taikos premija, Prancūzijos Fondation du Future premija, Vytauto Didžiojo ordinas su aukso grandine, Vyčio Kryžiaus ordino Didysis Kryžius, Norvegijos Karališkojo ordino „Už nuopelnus“ Didysis kryžius, Prancūzijos Garbės Legiono ordino Didysis Kryžius.

Prof. Przemysław Piotr Żurawski vel Grajewski – lenkų politologas, socialinių mokslų habilituotas daktaras, Lodzės universiteto Tarptautinių ir politologinių studijų fakulteto ir Europos instituto Lodzėje bendradarbis, Nacionalinės viešojo administravimo mokyklos lektorius, specializuojasi šiuolaikinės istorijos ir tarptautinių santykių klausimais. 2006 m. dėstė Vilniuje veikiančiame baltarusiškame Europos humanitariniame universitete. 2015 m. prezidento A.Dudos paskirtas Nacionalinės plėtros tarybos nariu, Lenkijos Užsienio reikalų ministro patarėjas.

Andrius Tučkus – Lietuvos politikas, nuo 1975 m. iki Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktyviai dalyvavo rezistencinėje ir Lietuvos laisvės lygos veikloje. 1990–1992 m. buvo Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo Saugumo komiteto patarėjas. 1996–2000 m. buvo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko patarėjas. Nuo 2004 m. iki dabar Europarlamentaro V. Landsbergio patarėjas. Lietuvos Sąjūdžio pirmininko pavaduotojas. Valstybiniai apdovanojimai: Vyčio Kryžiaus ordinas, Lietuvos Nepriklausomybės medalis, Sausio 13-osios atminimo medalis, atminimo ženklas „Už indėlį plėtojant Lietuvos transatlantinius ryšius“ bei Lietuvos Respublikos pakvietimo į NATO proga.

Konstantin von Eggert – Rusijos žurnalistas, politikos komentatorius. 1990 metais buvo dienraščio „Izvestija“ diplomatinis korespondentas. 2002 – 2008 m. BBC Rusija biuro vadovas. 1012 – 2013 m. – Komersant FM redaktorius ir vyriausiasis redaktorius. 2009 – 2010 m. dirbo ExxonMobil Rusia viešųjų ryšių viceprezidentu. 2008 m. už darbą BBC Karalienė Elžbieta II jam suteikė Britanijos Imperijos ordino garbės nario titulą.

Monika Garbačiauskaitė Budrienė – delfi.lt vyriausioji redaktorė. Jos vadovavimo metu DELFI.lt tapo skaitomiausiu ir didžiausiu Lietuvos naujienų portalu. Tai viena iš naujosios kartos Lietuvos lyderių savo įžvalgomis prisidedanti prie pilietinės visuomenės stiprinimo.

Programa:

Įžanga į diskusiją:

Andrius Tučkus (Lietuvos Sąjūdis)

Konstantin von Eggert (Britanijos Imperijos ordino garbės narys, Rusija)

Pagrindiniai pranešėjai:

• Gennady Eduardovich Burbulis (Rusijos politikas, pirmosios Rusijos Vyriausybės valstybės sekretorius, Rusija)

• Prof. Vytautas Landsbergis (Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo Pirmininkas, Lietuvos valstybės vadovas 1990-1992, Lietuva)

• Prof. Przemyslaw Żurawski vėl Grajewski (Lenkijos užsienio reikalų ministro patarėjas, Lenkija)

Komentarai:
• Monika Garbačiauskaitė Budrienė (delfi.lt vyr. redaktorė, Lietuva)

Daugiau

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai