Gydytoja Juškienė – apie gresiančias epidemijas: pateikė pastarųjų metų šokiruojančią statistiką (9)

19657
DELFI DIENA | www.DELFI.lt
2018 m. rugsėjo 7 d. 20:07
Kodėl žmonės skiepijami? Kodėl nuo seno bijoma skiepų, o pastaruoju metu vis daugėja nesiskiepijančių? Pasirodo, dėl pastarosios priežasties Europoje kelis kartus išaugo sergamumas tymais, nors ši liga anksčiau buvo lengvai valdoma.

daugybę klausimų apie skiepus penktadienį laidoje DELFI DIENA atsakė Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Izabelė Juškienė. Pateikiame pokalbį.

– Kam reikalingi skiepai?

– Skiepai reikalingi tam, kad galėtume valdyti pavojingas ligas.

Nuo 2016 metų tymų susirgimų atvejų Europoje buvo 5200. 2017 metais jau buvo užregistruota 20 tūkst. atvejų. 2018 metų pirmąjį pusmetį jau užsregistruoti 41 tūkst. atvejų susirgimų tymais. Kai nebuvo tiek daug nesiskiepijančiųjų, liga buvo sėkmingai valdoma, tačiau dabar Europoje turime epidemiją. Lietuvoje šiemet užfiksuoti du tymų atvejai, abu – Vilniuje.

Žmonės bijo sklandančių mitų, yra prigąsdinti, tačiau tai nėra patvirtinta.

– Kokios galimos tymų komplikacijos?

– Tymai yra virusinis susirgimas ir vaistų nuo jų mes neturime. Pagrindinis kovotojas – žmogaus imunitetas. Jį mes galime sustiprinti skiepais. Jei žmogus yra neskiepytas ir turi silpną imunitetą, susirgimas tymais gali baigtis mirtimi.

– Kokios yra Lietuvos vaikų skiepų kalendoriaus naujovės?

– Nuo liepos 1 nemokamai skiepijami 3 ir 5 mėnesių kūdikiai nuo meningokokinės infekcijos. Nuo rugsėjo 1 – vaikai skiepijami geriama rotavirusine fakcina, vakcinos dozės trys – 2,4, 6 mėnesių.

– Ar skiepai apsaugo nuo žaibinės meningokoko infekcijos?

– Skiepai nuo susirgimo neapsaugo, jie apsaugo nuo komplikacijų. Pasiskiepyję jūs irgi galite susirgti, bet tikimybė mirti sumažėja 3-4 kartus negu nepasiskiepijus.

– Vieni vaikų neskiepyja visai dėl įsitikinimų, kiti – dėl to, kad vaikai alergiški tam tikros medžiagoms, kurios yra vakcinose. Ar dar yra kokių priežasčių?

– Paprastai tėveliai bijo dėl to, kad vaikai gali būti alergiški kurioms nors vakcinos, ypatingai tai gali pasireikšti po pirmojo skiepo. Tačiau dažniausiai bijoma ne alergenų, bet sunkių šalutinių skiepų reakcijų, dėl kurių išsivystytų kokie nors šalutiniai poveikiai.

Daugiau

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai