Vaizdo įraše – nuo „kobros“ apsvaigę Pravieniškių kaliniai (10)

34005
Dainius Sinkevičius, Domantas Pipas, DELFI TV | www.DELFI.lt
2018 m. rugsėjo 10 d. 08:12
Pravieniškių pataisos namų administracija ir toliau paklūsta kalinių subkultūrą toleruojančių ir jos besilaikančių nuteistųjų nerašytoms taisyklėms – „bachūrų“ šiukšles atsiunčiami išnešti „gaidžiai“, kuriems už šį darbą dar yra sumokamas atlyginimas iš valstybės biudžeto. Juk taip zonoje visiems paprasčiau, kyla mažiau problemų. Tačiau, kaip sako pataisos namuose medicinos slauge dirbanti Rūta Baltušytė-Sakalauskienė, Pravieniškėse nėra taip blogai, kaip Alytaus pataisos namuose.

„Kai pradėjau dirbti Pravieniškėse, man susidarė toks įspūdis, kad kalėjimai yra skirtingose šalyse – galioja ne tie patys įstatymai, ne tas pats Baudžiamasis kodeksas: visą laiką sakau, kad Alytuje yra ko mokytis iš Pravieniškių, nes čia saugios darbo sąlygos, – sakė medikė. – Alytuje manęs nelydi pareigūnas, jeigu dalinu vaistus, net jeigu paprašysi, pareigūnas neateis. Žinoma, negaliu jų kaltinti, jeigu trūksta darbuotojų. Po mano kolegės užpuolimo gavome pavojaus pultelius, kuriais galima išsikviesti pagalbą, bet kas iš to, kad tu jį paspausi, jeigu nėra kam atbėgti. Žmonės, kurie nesusidūrę, nedirbę ir su kalėjimu neturėję jokių reikalų, nesuvokia, kaip čia yra, įsivaizduoja, kad dirba daug pareigūnų, kurie saugo nuteistuosius, bet įsivaizduokite, jeigu pataisos namuose yra tūkstantis kalinių, o naktį dirba septyni pareigūnai. Ką jie gali pamatyti ar padaryti? Jie nieko negali, jiems patiems yra nesaugu.“

Medikė sako, kad Alytaus pataisos namuose nuteistiesiems pareigūnai „viską leidžia“, tuo metu Pravieniškėse medikai yra gerbiami.

„Aš žinau, kad Pravieniškėse už manęs stovi pareigūnai, o Alytuje – jeigu tave užpuls, liksi pati kalta, – sakė R. Baltušytė-Sakalauskienė. – Kai pradėjau dirbti, niekaip negalėjau suprasti, kaip nuteistasis gali prisigerti, išsimiegoti baudos izoliatoriuje ir kitą dieną vėl eiti į darbą, už tai nesulaukti bausmės. Nes buvo vadovaujamasi tokiu požiūriu – nu ir kas, kad prisigėrė, svarbu, ramu ir nebuvo jokio kipišo.“

Slaugytoja neslepia, kad baisiausi vaizdai, kokius teko matyti Pravieniškėse, yra susiję su apsvaigimais nuo vadinamosios „kobros“.

„Būna, atneša žmogų, kuris yra kaip zombis – tokio siaubo akyse nesu mačiusi: jis slepiasi, lenda po stalu, rėkia, tas rėkimas yra baisus, jis turbūt mato tai, ko mes neįsivaizduojame, – pasakojo R. Baltušytė-Sakalauskienė. – Tokioje situacijoje turi tiesiog išlaukti – nuo valandos iki šešių, kartais ir iki aštuonių valandų. O kai būna apsinuodijimas ir žmogus neberėkia, turi užtikrinti gyvybines funkcijas, konkrečiu atveju sprendi, kaip elgtis toliau.“

Anot jos, į Alytų iš Pravieniškių pervežti „bachūrai“ vietos pareigūnams nekelia jokių problemų. „Perduodu Alytaus pareigūnų nuomonę – jie sakė, kad tokių mandagių, kultūringų nuteistųjų, kokie atvežti iš Pravieniškių, mes dar neturėjome“, – teigė medikė.

Interviu su medike ir šokiruojančius vaizdus, kaip atrodo nuo „kobros“ apsvaigę nuteistieji, žiūrėkite vaizdo įraše ir skaitykite specialiame DELFI projekte „Pravieniškių mafija. Nerašyti zonos įstatymai“.

Daugiau

Rekomenduojame

Naujausi