Delfi 11. Lietuvoje daržoves naikiname, pieno miltelius pilame laukuose - gal laikas mažinti gamybą (6)

24086
2020 m. gegužės 20 d. 09:00
Laidoje Delfi 11 kalbame kur link turėtų eiti Lietuvos žemės ūkis, nes pandemija parodė, jog kai kurios sritys, apie kurių plėtrą kalbėjome dar prieš keletą mėnesių, traukiasi ir net paramos šioms šakoms nėra kaip duoti.

Ar paprasčiausias kelias gamybą sumažinti iki to lygio, kurio užtenka vietos rinkai ir tuo pačiu išspręsti vartojimo ir ūkių gyvybingumo problemą.? Taip elgiasi kai kurios Vakarų šalys.

Lietuvoje, pavyzdžiui, niekaip nesutariame, kaip pieno sektorių paremti 120 mln. eurų, kad būtų palaikytos bent pernai metų supirkimo kainos, nors dar neseniai buvo kuriama valstybinė strategija gamybą padvigubinti. Apie pusę pieno produkcijos, pagamintos iš vietinės žaliavos, mes eksportuojame. Palyginimui, Vokietija eksportuoja tik keletą procentų pieno produktų.

Kitas sektorius – daržovės – taip pat patyrė sunkumų ir dalį sandėliuose saugomo derliaus teks sunaikinti, nes dėl pandemijos sustojo eksportas ir viešojo maitinimo sektorius.

Galbūt laikas nustoti remti neperspektyvias šakas ir atskiruose sektoriuose mažinti gamybą bei auginti ir gaminti tik tiek, kiek galime sunaudoti stabilioje vidaus rinkoje arba užtikrintai eksportuoti, kad žemės ūkio nereikėtų dotuoti iš nacionalinio biudžeto lėšų ir nuolat galvoti apie išskirtinę paramą.

Apie tai kalbėsime su Lietuvos agrarinės ekonomikos ekspertu Albertu Gapšiu, Martynu Laukaičiu, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos nariu ir Jonu Kuzminsku, kooperatyvo „Pieno gėlė“ valdybos pirmininku.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai