Vis dėl to keliuose pasitaiko įvairiai. Iki šių metų balandžio mėnesio policijos pareigūnai išaiškino daugiau kaip 90 tūkst. kelių eismo taisyklių pažeidimų, daugiausiai tarp jų greičio viršijimo, saugos diržų nesegėjimo, naudojimosi mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, pavojingo ir chuliganiško vairavimo atvejų. Tad, ar galime sakyti, kad gerbiame vieni kitus kelyje?

„Lietuvos ryto“ krepšininkai sako, kad pagarbą vieni kitiems vairuotojai išreiškia kiekvieną kartą, kai laiku parodo posūkio signalą, praleidžia pėsčiuosius per perėją, pasirenka saugų greitį. Apie tai, kodėl svarbu kelyje žaisti pagal taisykles ir kokia eismo kultūra yra mūsų šalyje pasakoja krepšininkai Adas Juškevičius, Kšištofas Lavrinovičius ir Mindaugas Lukauskis.

Adas Juškevičius: „Labiausiai vairuoti trukdo vairuotojai, kurie užsiima pašaliniais dalykais, pavyzdžiui, kalba telefonu. Jų dėmesys sutelktas į kitus dalykus, todėl jie prasčiau orientuojasi kelyje, lėčiau manevruoja, užsižiopso ir trukdo kitiems. Darydami vieną pažeidimą, dar daro ir kitus. Sudaro pavojingą avarinę situaciją. Baisu, kai, pavyzdžiui, užmiesčio keliuose, ypač kur siauri keliai, vietose, kur blogas matomumas, kur negalima lenkti, vairuotojai vis tiek lenkia, rizikuoja savo ir kitų gyvybe, nors nežino, ar spės prasilenkti, sustoti. Nors tikriausiai didžiausi chuliganai yra tie, kurie stato prabangias mašinas neįgaliųjų vietose.

Man yra tekę gyventi Vokietijoje, tai vokiečiai nustebino, kad ten kelyje niekas niekur neskuba, važiuoja pagal taisykles, todėl lengvai įsilieji į mašinų srautą. Manau, kad lietuvių eismo kultūra gerėja, bet dar būtų galima sumažinti tą lėkimą, nes kelyje niekur neprilakstysi. Reikia pasimokyti iš vokiečių neskubėjimo, tada visiems eismo dalyviams būtų mažiau avarinių situacijų ir streso.“

Kšištofas Lavrinovičius: „Paskutiniu metu tikrai vairuotojai mandagūs ir laikosi taisyklių. Atsimenu, kad prieš dešimt metų pasitaikydavo daugiau pažeidimų, nemandagių vairuotojų. Manau dabar daugiau supratingesni vairuotojai, baudos sugriežtintos, didesnė atsakomybė. Nors kartais vairuotojams dar reikia pasimokyti pagarbos pėstiesiems. Aišku būna, kad jaunas žmogus nepatyręs, ne specialiai pažeidžia taisykles, o todėl kad dar neturi patirties, jis dar išmoks, todėl nereikia jo keikti ar labai pykti, signalizuot. Reikia būti kantriems, gerbti kitus vairuotojus, pačiam gerai elgtis, nes kartais tos avarijos būna per kvailumą, kai žmogus neįvertina situacijos. Reikia būti atidžiam visą laiką ir kuo atsargiau važinėt, kreipt dėmesį į kitus vairuotojus ir jiems ne trukdyti, o padėti. Tada visiems bus geriau.“

Mindaugas Lukauskis: „Palyginus eismo kultūrą, kokia buvo anksčiau ir dabar, šiandien ji yra geresnė: daugiau vairuotojų leidžia persirikiuoti, daugiau dėmesio skiria pėstiesiems, sustoja padėti, jei sugenda automobilis. Kiek teko būti kitose šalyje, pas mus vairuotojai keliuose dažnai elgiasi geriau. Aišku nemažai yra vairuotojų, kurie lekia, užlenda, važiuoja per mirksintį šviesoforo signalą ir kartais pridaro avarinių situacijų. Būtų daug saugiau vairuoti, jei tokių dalykų nebūtų. Reikia saugoti ne tik save, bet ir kitus, nes ir saugiau, ir maloniau važiuoti, kai visi laikosi taisyklių, tvarkingai važinėja. O jeigu tokių vairuotojų pasitaiko, kurie negerbia kitų, reikia stengtis neprarasti kantrybės, tiesiog pačiam būti atsargiam, nepulti jo mokyti. Reikia tikėtis, kad toks vairuotojas pasimokys iš savo elgesio, ir kad niekas, nei jis, nei kiti nenukentės.“

„Lietuvos ryto“ krepšininkai primena patarlę „Elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad elgtųsi su tavimi“ ir ragina vairuotojus būti dėmesingais kelyje ir gerbti vieniems kitus.