aA
Akys, širdis, inkstai, kepenys, išsamūs kraujo tyrimai – po truputį įprantame, kad savimi rūpintis būtina, ir profilaktinis sveikatos patikrinimas neretai užkerta kelią pavojingoms ir varginančioms ligoms. Lygiai taip pat būtina rūpintis ir savo augintiniais, sako specialistai ir rekomenduoja į veterinarijos kliniką atvežti gyvūną ne tada, kai jau liga įsibėgėja, bet kai šuo ar katė dar sveiki. Atlikus profilaktinius tyrimus galima išvengti daugelio ligų.
Veterinarijos gydytojas: gelbėjame šuniukus iš daugyklų, tačiau savo augintinių sveikata nesirūpiname
© Organizatorių nuotr.

Mažas šuniukas auga itin greitai – per mėnesį jis bus dvigubai didesnis nei buvo, dar po mėnesio, žiūrėk, ir trigubai. Tuo metu sparčiai auga jo raumenynas, kaulai, sąnariai, daug dirba širdis – ji turi aprūpinti augantį gyvūną visomis būtinomis medžiagomis. „Tokiam mažam šuniukui profilaktinius kraujo tyrimus reikėtų atlikti reguliariai, kas 1-2 mėnesius, kol pakeis pieninius dantis, nes šiame augimo periode atsiranda ypač didelis mineralinių medžiagų poreikis kaulams, baltymų – raumenims, geležies – kraujui. Trūkstant geležies, jaunam gyvūnui vystosi mažakraujystė, vidaus organai ir raumenys neaprūpinami pakankamu kiekiu deguonies, tad gali sutrikti jų vystymasis ir veikla. Laiku nustačius, geležies trūkumą galima pašalinti ir užbėgti už akių galimoms neigiamoms pasekmėms ateityje“, – sako veterinarijos klinikų „Siaurio Šnauceris“ įkūrėjas, gydytojas veterinaras Vytautas Siaurys.

Jaunų gyvūnų ligos vienokios, senjorų – kitokios

Šunų bei kačių sveikatos reguliarus profilaktinis patikrinimas labai svarbus dėl daugelio priežasčių, nes vienomis ligomis serga jauni gyvūnai, visai kitokios gali užklupti vyresnius. Reguliarūs cholesterolio, elektrolitų ir širdies tyrimai gali ankstyvoje stadijoje rasti pakitimų, o laiku pradėtas gydymas gali palengvinti ir prailginti gyvenimą. Lygiai taip pat reguliarus vidaus organų tyrimas gali leisti anksti aptikti inkstų ar kepenų nepakankamumą, ir gal užteks pritaikyti dietą ir bus stabilizuota jų veikla. Patinams prostatos taip pat nereiktų pamiršti – šunų specifinis prostatos antigenas gali parodyti labai ankstyvas problemas, o laiku pritaikytas gydymas užbėgti rimtoms ligoms už akių. Lygiai taip pat kalyčių pieno liaukų ir gimdos profilaktinis patikrinimas gali padėti laiku diagnozuoti problemą. Norėtųsi, kad žmonės į veterinarijos klinikas kreiptųsi ne tik su jau sergančiu gyvūnu, kai liga pažengusi, bet tiesiog atvyktų su sveiku gyvūnu profilaktiniam sveikatos būklės patikrinimui. Tada atsirastų galimybė imtis priemonių, kurios leistų užbėgti daugeliui ligų už akių ir taip užtikrinti kokybiškesnį bei laimingesnį augintinio gyvenimą.

Išnaudojamos ne visos galimybės

Kai žmogus su augintiniu kreipiasi dėl skiepų, jis net nepagalvoja, kad šiais laikais išsamūs kraujo tyrimai, apžiūra endoskopu, ultragarsinė diagnostika ar net sudėtingos galvos smegenų operacijos bei širdies stimuliatorių įdėjimas, sąnarių endoprotezavimas bei hemodializė gali būti atliekamos ir gyvūnams. Paprastas, neinvazyvus, nė trupučio neskausmingas širdies, pilvo ar inkstų echoskopavimas veterinarijos gydytojams gali suteikti labai daug informacijos apie gyvūno būklę bei galimas ligas. „Inovacijos ir naujos galimybės atsiveria visur, ne tik gydant žmones, – sako V. Siaurys. – Savo klinikose itin plačiai taikome viską, kas naujausia ir geriausia jūsų augintiniui. Kad ir hemodializė – pakaitinė inkstų terapija, kuri taikoma esant ūminiam inkstų pažeidimui ar apsinuodijus toksinėmis medžiagomis. Viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių, kada prireikia šio gydymo – erkių pernešamų ligų (babeziozės ir kt.) komplikacija. Ligos pažeisti inkstai nesugeba normaliai funkcionuoti, ir organizme kaupiasi nuodingos medžiagos, tad medikamentinis gydymas gali būti neefektyvus. Vienintelė galimybė išgelbėti augintinį yra hemodializė. Mums nebėra naujiena atlikti akių tyrimus ar net kataraktos operacijas, protezuoti sąnarius ar net operuoti smegenis.“

V. Siaurys sako, kad privalo žengti koja kojon su šiuolaikine medicina ir užtikrinti augintiniui ilgą bei laimingą gyvenimą. „O tai, kad mūsų siūlomų paslaugų spektras dažną šeimininką nustebina, mus tik džiugina – jie žino, kad nutikus bėdai, bus, kas pasirūpins jų mylimais augintiniais“, – šypsosi veterinarijos gydytojas ir teigia neskaičiuojantis, kiek pinigų kainuoja naujausia aparatūra, nes svarbiausia – laiku užkirsti kelią ligai, o jei jau gydomas sergantis gyvūnas, pasirūpinti, kad jis pasveiktų be jokių liekamųjų reiškinių.

Šioje rubrikoje publikuojami įmonių ir organizacijų pranešimai spaudai. Už jų turinį atsako juos atsiuntę asmenys ir jų atstovaujamos organizacijos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vėjo energetikos sektoriaus dalyviai aktyviais veiksmais siekia visiško vėjo elektrinių perdirbimo ar antrinio panaudojimo (1)

Vėjo energetikai sparčiai plečiantis Europoje, sektoriaus dalyviai imasi veiksmų, kad užtikrintų...

Ištiesė pagalbos ranką šalies ūkininkui: „Lidl“ siūlys įsigyti unikalios formos burokų (2)

Daugiau kaip dešimtmetį ūkininkaujantis Martynas Laukaitis, šiemet savo paties nuostabai nuėmė...

„Ecoservice“ investicijos į automobilių parką – daugiau nei 2 mln. eurų

Ekologinių sprendimų bendrovė „Ecoservice“ investuoja į naujas darbui skirtas transporto...

„Ignitis grupė“ iki 2030 m. emisijas ketina sumažinti dvigubai

„Mokslu grįstų tikslų iniciatyva“ (angl. Science Based Targets initiative, SBTi) patvirtino...

Kalėdinė kampanija kviečia įsigyti dovanas iš smulkiųjų verslų ir taip paremti vietos gamintojus

Šiaulių bankas pradėjo kalėdinę kampaniją, raginančią gyventojus šių metų šventėms...

Top naujienos

Papasakojo, kuo skiriasi omikron atmaina nuo kitų: ar turimi skiepai išliks veiksmingi?

Pasaulyje kyla nerimas dėl koronaviruso omikron atmainos ir kol kas nepakanka duomenų daryti...

D+Roma Macijauskaitė

Modelių agentūra tiems, kam per 60 – patirtis ir išmintis meta iššūkį jaunuoliams

„Tokio dalyko pas mus dar nebuvo“, – šypsosi prieš kelerius metus unikalų projektą „60+”...

D+John Follain, Suzi Ring

COVID-19 šmėkla vėl smogė visu pajėgumu: laukia dar daugiau nemalonių „siurprizų“

Lapkričio 22 d. ryte beveik devyni milijonai Austrijos gyventojų pabudo karantino gniaužtuose. Po...

Pasienyje – vienas už kitą įžūlesni bandymai gadinti koncertiną: apie vieną incidentą paliudijo patys migrantai (15)

Pasienyje – vis daugiau bandymų gadinti koncertiną, ją prakerpant specialiomis žirklėmis. Nors...

Kavos barą atidariusi Eskedar Tihalun: kažkada aš buvau pabėgėlė, dabar pabėgėliai ateina pas mane (47)

Vilniuje, Pilies gatvėje, duris atvėrė naujas kavos baras. Jo šeimininkė – iš Etiopijos kilusi...

Psichoterapeutė išdėstė, apie kokį iš savo žmonų patiriamą smurtą pasakoja vyrai: kontroliuoja dėl pinigų, išnaudoja seksualiai (2)

Statistika rodo, kad smurtą artimoje aplinkoje dauguma atvejų patiria moterys. Vis dėlto dalis...

Ekspertai paaiškino, kaip rinktis baldus ir stalviršį: šios klaidos vėliau gerokai patuština piniginę (1)

Planuojant naujus arba atnaujinant esamus namus, nemažai laiko ir nervų kainuoja baldų rinkimasis....

D+Siddharth Philip

Nauji apribojimai dėl omikron kelia oro kelionių sumaištį: kokių sprendimų ėmėsi šalys

Oro linijų bendrovėms, keleiviams ir įmonėms teko reaguoti į kelionių apribojimų potvynį,...

Dzūkai kalėdinių puošmenų ieško ir turguje: prekybos centruose tokių grožybių už kelis eurus nerasite (3)

Nors prekybos centrai jau nuo lapkričio vidurio siūlo pirkėjams neaprėpiamą kalėdinių prekių...

D+Edmundas Jakilaitis

Apie ginklus. Netikėtas Jakilaičio eksperimentas: ar alaus skardinėmis šaudantis ginklas pavojingas gyvybei?

Ar signalinė raketa mirtinai pavojinga žmogui ir kam galėtų būti naudojamas ginklas,...