aA
Žemės ūkio milžinė „Cargill Inc.“ pradės prekiauti metaną absorbuojančiais įtaisais karvėms, paremdama eksperimentinę technologiją, kuri galėtų padėti sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas.
Karvė
Karvė
© Shutterstock

Į kaukę panašų aksesuarą sukūrė Jungtinės Karalystės startuolis „Zelp Ltd.“, teigiantis, kad šis įtaisas gali sumažinti metano emisijas daugiau nei perpus. „Cargill“ antradienį pranešė, kad tikisi pradėti siūlyti kaukes Europos pieno gamintojams jau 2022 m. Kompanijos dar nenustatė kainos, tačiau „Zelp“ svarsto, kad metinis abonentinis mokestis galėtų būti maždaug 80 dolerių už karvę.

Galvijų išmetamo metano mažinimas – viena iš svarbiausių ir sudėtingiausių klimato problemų mėsos ir pieno kompanijoms, kurios patiria vis didesnį spaudimą švarinti tiekimo grandines. Prieiga prie didžiulio „Cargill“ klientų tinklo galėtų padėti „Zelp“ užtikrinti paklausą, ruošiantis plačiai pristatyti produktą, kuris tebėra kuriamas.

„Cargill“ gali pasiekti visos Europos pieno ūkius, – sakė „Zelp“ generalinis direktorius Francisco Norrisas. – Jie yra išskirtinėje pozicijoje platinti mūsų technologijas dideliam klientų skaičiui – tiek ūkininkams, tiek pieno bendrovėms, padedant mums maksimaliai įsitvirtinti nuo pat pirmųjų pasirodymo rinkoje dienų.“

Apie 95 proc. karvių išskiriamo metano išeina kaip atsirūgimai ir per šnerves. Per pirmus 25 metus atmosferoje metanas sulaiko 80 kartų daugiau šilumos nei anglies dioksidas. „Zelp“ kaukės, prisegamos karvėms ant snukio, veikia panašiai kaip automobilio katalizatorius. Ventiliatorių rinkinys, įkraunamas saulės baterijomis, susiurbia atsirūgimus ir uždaro juos kameroje su metaną absorbuojančiu filtru. Kai filtras prisotinamas, cheminė reakcija paverčia metaną anglies dioksidu ir jis išsiskiria į orą.

„Zelp“ bando technologiją miniatiūrizuoti ir optimizuoti įtaiso viduje esančią energiją, sakė F. Norrisas. Bendrovė tariasi su keletu potencialių gamybos partnerių ir siekia būti pasirengusi masinei gamybai jau šių metų pabaigoje. Pirmaisiais metais siekiama pagaminti 50 000, o vėliau – net 200 000 vienetų per metus. Pasak F. Norriso, bendrovė jau beveik užbaigė naują finansavimo etapą.

Kaukės karvėms
Kaukės karvėms
© Stop kadras

„Cargill“ susidomėjo kaukėmis, nes jas galima naudoti kartu su kitais sprendimais, teigė kompanijos Vakarų Europos atrajotojų strateginės rinkodaros ir technologijų vadovas Sanderis van Zijderveldas. Keli maisto tiekėjai testuoja arba jau pradėjo naudoti pašarų priedus, kurie slopina mikrobus karvių skrandyje, kad padėtų joms gaminti mažiau metano.

„Zelp“ kaukė smagi tuo, kad ją galima uždėti karvei, kuri ir taip gauna pašarų priedus, siekiant sumažinti metano išskyrimą, – sakė jis. – Ji galėtų papildomai surinkti išeinantį metaną. Galėtume dar labiau jį sumažinti.“

„Cargill“ tikisi, kad dėvimi įtaisai prekyboje atsiras kitų metų antroje pusėje, atlikus daugiau bandymų, kuriuose daugiausia dėmesio bus skiriama gyvūnų elgsenai ir metano mažinimo poveikiui, o jei paklausa bus didelė, schema galėtų būti išplėtota ir už Europos ribų. „Zelp“ kol kas dar turi nepriklausomiems ekspertams įrodyti, kad jų technologija veikia. F. Norrisas sakė, kad recenzuojami tyrimai vyks ketvirtąjį ketvirtį, kai produktas bus visiškai optimizuotas.

Priversti neturtingus ūkininkus mokėti už naujas technologijas iki šiol buvo didžiausias iššūkis, tačiau situacija keičiasi, sakė S. van Zijderveldas. Jo manymu, paskatos didės, nes vis daugiau pieno perdirbimo įmonių yra pasirengusios mokėti priemoką už pieną, gaminamą ūkiuose, kurie atitinka aplinkosaugos ir gyvūnų gerovės standartus. Ūkininkai taip pat galėtų susigrąžinti išlaidas, parduodami anglies dvideginio kompensacijas, kurias galės įsigyti kitos kompanijos, atpirkdamos savo pačių taršą.

Mineapolyje įsikūrusi „Cargill“ siekia iki 2030 m. 30 proc. sumažinti savo pasaulinės tiekimo grandinės išmetamųjų teršalų kiekį. Šiaurės Amerikoje bendrovė siekia iki šio dešimtmečio pabaigos regioninėje jautienos tiekimo grandinėje 30 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančias emisija

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.6000

IT įmonės vadovas: vertybėmis grįstą kultūrą reikia užsiauginti (2)

Verslo augimas šiandien yra neįmanomas be kruopščiai suburtos talentų komandos. Vis dėlto...

Ekscentriškasis japonų milijardierius: nuo skrydžių į Mėnulį iki įspūdingo superautomobilio (4)

Yusaku Maezawa – milijardierius , kurio turtai įspūdingi. Jis planuoja dalį savo turimų...

Ugnė Karaliūnaitė | D+

Jų protėviai paliko Lietuvą: nustebsite, kokius turtus susikrovė šie milijardieriai (8)

Viena turtingiausių šeimų JAV, pasaulinis kazino tinklas ar prabangūs nekilnojamojo turto objektai...

Singapūro valstybinis investuotojas bando laviruoti: teršėjų vienareikšmiai nenurašo (2)

Gali atrodyti prieštaringa investuoti į anglies dvideginį generuojančius teršėjus , tuo...

Verslas visame pasaulyje susiduria su ta pačia problema: kenčia 7 iš 10 įmonių (15)

Net 7 iš 10 (69%) apklaustų įmonių trūksta darbuotojų , rodo „ ManpowerGroup “ tarptautinis...

Top naujienos

Europai – dar vienos pabėgėlių bangos grėsmė: keičiasi net Merkel pozicija (227)

JAV ir sąjungininkams pasitraukus iš Afganistano, kyla naujos pabėgėlių bangos grėsmė....

Atlyginimai ir nedarbas neteisėtų migrantų šalyse: dėl ko bėgama į Europą (172)

Irake gyventojai uždirba beveik dešimt kartų mažiau nei Švedijoje ar Vokietijoje, kas aštuntas...

Nuo šios nakties migrantai apgręžiami prie sienos: ar gali būti panaudota jėga, priklauso nuo aplinkybių svarstomi du nepaprastosios padėties scenarijai (6)

Ekstremalios padėties situacija dėl migrantų yra tolygiai blogėjanti ir pereinanti į...

Pasaulio ir olimpinių čempionų kaktomuša: Ispanija – JAV gyvai (8)

Antradienį antrame Tokijo žaidynių ketvirtfinalyje susitinka olimpinių žaidynių čempionė JAV...

Kauno klinikų tyrimas parodė, kada po vakcinos nuo koronaviruso antikūnų pasigamina daugiausia (105)

Sutikti gatvėje žmonės vardina pojūčius, kurie užklupo po vakcinos nuo koronaviruso . Dauguma...

Arti trigubo dublio likęs Dončičius ir slovėnai – per žingsnį nuo olimpinių medalių (36)

Tokijo olimpinių žaidynių debiutantai slovėnai turnyro ketvirtfinalyje 94:70 (25:14, 19:23, 22:17,...

Į ieties metimo finalą užtikrintai žengusi Jasiūnaitė palieka intrigą: apetitas auga bevalgant specialiai Delfi iš Tokijo (20)

Lietuvos lengvaatletė Liveta Jasiūnaitė prasibrovė į Tokijo olimpinių žaidynių ieties metimo...

Šių specialistų trūkumas garantuoja, kad darbą tikrai gausite: jokių viršvalandžių ir vidutinis 2000 eurų atlyginimas (97)

Ar pamenate, kai jūsų klausdavo, kuo norėsite būti užaugę? Ką darėte, kai atėjo laikas...

5 žingsniai, kaip pasiruošti darželiui: dažnai tai tampa iššūkiu ir vaikams, ir tėvams

Vasara yra ypatingas metas – visi laimingi, atsipalaidavę, atostogaujantys arba gyvenantys...