aA
Skaičiuojama, kad Lietuvos gyventojai yra sukaupę apie 30 mlrd. eurų, tačiau didžiąją dalį pinigų laiko tiesiog grynais arba bankuose einamosiose sąskaitose. Visgi nedidelė dalis ryžtasi bandyti išsaugoti savo santaupas nuo jas graužiančios infliacijos ir ieško kelių, kaip savo pinigus įdarbinti.
Mokesčiai
Mokesčiai
© Shutterstock

INVL Investicijų valdymo padalinio vadovas Vaidotas Rūkas nuotoliniu būdu vykusioje konferencijoje „Mano investicija“ dalijasi trimis strategijomis, kuriomis galima vadovautis investuojant.

„Ar iš tiesų niekas negali išmokyti investuoti? Čia pasinaudosiu knygos „Melagių pokeris“ citata, kuri sako, kad jei būtų mokykla, kuri išmokytų kaip tapti geriausiu investuotoju, ji būtų brangiausia pasaulio mokykla. Deja, tokios mokyklos nėra ir kokią išvadą galima padaryti“, – savo pranešimą pradėjo finansų ekspertas.

V. Rūkas pastebėjo, kad iš visų lietuvių sukauptų pinigų trys ketvirtadaliai pinigų laikomi indėlio, grynųjų pinigų forma.

„Taigi lietuviai pakankamai laikosi taisyklės iš minėtos knygos: jei negalima išmokti investuoti, tai ir neinvestuoja“, – reziumavo konferencijos pranešėjas.

Dar šeštadalis gyventojų sukaupto turto yra investuota antros pakopos pensijų fonduose, tačiau į akcijas, obligacijas ar investicinius fondus lietuviai investuoja vos kelis procentus savo turto. V. Rūkas tokią statistiką įvardija kaip liūdną.

Važiavimo dviračiu malonumas

Čia pranešėjas siūlo pasižiūrėti ir į dar vieną citatą. Šį kartą prieš maždaug 250 metų užrašytą Adamo Smitho sakinį knygoje „Tautų turtas“.

„Ten rašoma, kad visose saugiose šalyse kiekvienas sveikos nuovokos žmogus stengsis lėšas panaudoti arba išleisti, investuoti taip, kad ateityje turėtų pelną. Tiesa, nelaimingose šalyse žmonės ne investuoja, o laiko santaupas sukaupę po pagalve ar net užkasa, kad visada turėtų jas po ranka“, – škotų ekonomistą citavo INVL atstovas.

Vaidotas Rūkas
Vaidotas Rūkas
© DELFI / Julius Kalinskas

Jis pabrėžė, kad jau tais laikais buvo kalbama apie investavimą kaip natūralų dalyką.

V. Rūkas siūlė į investavimą pažiūrėti, kaip į išmokimą važiuoti dviračiu. Vieni juo važiuoja pramogai, o kiti – dalyvauja lenktynėse.

„Bet nereikia pamiršti, kad juo važiuoti galima malonumui. Iš pradžių išmokti važiuoti gali būti sunku, gali nusibalnoti kelius, bet kartą išmokus važiuoti, kai tai pavyksta, galite sėstis ir su malonumu važinėti. Su investavimu tas pats. Nebūtina suprasti kiekvienos detalės ar niuanso, kad patirtumėte investavimo naudą“, – akcentavo investavimo ekspertas.

Namų darbai prieš pradedant investuoti

Prieš pasiryžtant investuoti galioja tam tikri patarimai ir taisyklės, į kurias reikėtų atsižvelgti.

„Akivaizdu, kad iš pradžių reikėtų grąžinti skolas su aukštomis palūkanomis. Turėti finansinį buferį, kurį sudarytų 2–6 mėnesių pajamos. Apsidrauskite savo sveikatą, gyvybę, jei jūsų netektis būtų skaudi žmonėms, kuriuos išlaikote“, – patarimus dalijo ekspertas.

Kaip ketvirtą taisyklę V. Rūkas įvardijo valstybės paramą: „Pasinaudokite valstybės skatinamomis programomis. Jei valstybė teikia lengvatas ar grąžina dalį pajamų mokesčio arba kokias lengvatas taikys ateityje, tokia investavimo priemonė bus pelningesnė dėl savo paskatos nei kitos“.

Pradėjus investuoti V. Rūkas siūlo tai daryti pasirinkus tinkamą investavimo strategiją.

Vaidotas Rūkas
Vaidotas Rūkas
© DELFI / Julius Kalinskas

„Kalbėdamas apie tinkamą strategiją norėčiau pažymėti, kad iš tiesų niekas nežino, kas yra tinkama strategija“, – tęsė konferencijos pranešėjas, pridėdamas, kad ji gali priklausyti ir nuo žmogaus asmeninių savybių.

Trys strategijos

Kiekvienas investuotojas gali turėti skirtingą investavimo strategiją: vieni tai daro trumpam laikui, kiti investuoja daugybę metų, investuotojai skirtingai renkasi elgtis ir padarę klaidą.

„Todėl visų gurų investavimo patarimus prisitaikykite sau, kad jums būtų teisinga ir tinkama“, – pabrėžė INVL atstovas.

Galvojant apie investavimo strategiją, pasak pranešėjo, pirmiausiai reikia nusimatyti pusiausvyrą tarp investicinių klasių – nuo saugių iki rizikingų.

„Kalbant apie laiką, tai pradėjus investuoti, laikas gali būti labai svarbus, bet po penkerių ar dešimt metų jis jau bus nesvarbus, nes ilguoju laikotarpiu investicijos visgi duoda grąžą“, – tęsė ekspertas.

V. Rūkas konferencijoje pasidalijo trimis strategijomis. Pirmoji – legendinio investuotojo Warreno Buffeto.

„Jei atlikote visus veiksmus, kuriuos patariama padaryt prieš investavimą, didžiausią dalį investicijų skirkite akcijoms. Žinoma, nepamirškite ir šiokio tokio buferio investuojant į obligacijas. Koks rezultatas būtų, jei būtume laikęsi šios strategijos per paskutinį dešimtmetį> Investicijų vidutinė metinė grąža būtų 10 proc.“, – apžvelgė INVL atstovas.

Vaidotas Rūkas
Vaidotas Rūkas
© DELFI / Julius Kalinskas

Kitą strategiją V. Rūkas nuskaitė iš Talmudo – investuokite trečdalį turto į žemę (dabartinis atitikimas – nekilnojamasis turtas, trečdalį į verslą (dabar – akcijas) ir trečdalį pasidėkite saugiau (dabar – obligacijas). Pagal istorinius duomenis, pasak pranešėjo, tokia strategija taip pat būtų atnešusi artimą 10 proc. vidutinę metinę grąžą.

„Dar viena strategija teigia, kad mes nežinome, koks pasaulis bus po dešimt metų, bet galime susidėlioti tokį portfelį, kad jis elgtųsi tinkamai kiekvienai situacijai. Pavyzdžiui, infliacijos atvejui turėkite aukso, ekonomikos kilimui – akcijas. Todėl patariama išskaidyti savo investicijas tarp saugių obligacijų: turėti šiek tiek akcijų, žaliavų, aukso. Toks portfelis taip pat istoriškai atneštų apie 10 proc. vidutinę metinę grąžą“, – komentavo V. Rūkas. – Matome, kad patarimai skirtingi, bet neša panašią grąžą.

Savo ruožtu INVL atstovas pataria su savo turtu elgtis taip, kaip jums atrodo tinkama.

„Pasyviai investuokite savo investicijas tarp akcijų, obligacijų fizinio turto. Nekiškite rankų prie šių investicijų, nepriiminėkite greitų sprendimų. O žaiskite ir priiminėkite sprendimus tik su nedidele dalimi investicijų. Galbūt išsirinkite jums patrauklią rinką ar obligacijas, kuriomis tikite. Jei jums pasiseks, šaunu, bet jei sprendimas bus nesėkmingas nieko blogo nenutiks, nes didžioji dalis turto bus saugūs ir pasyviai dirbt kapitalo rinkose“, – kalbėjo V. Rūkas.

Visus konferencijos „Mano investicijos“ pranešimus galite peržiūrėti portale „Delfi Plius“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.0909

Į Egiptą su šeima išsikraustęs ir verslą ten kuriantis lietuvis: reikia ne skųstis, o imti ir daryti (20)

Kilus idėjai, svarbiausia per daug neanalizuoti ir negalvoti, kas bus, kitaip galima save sustabdyti...

Vadovai įvardijo didžiausius praėjusių metų iššūkius

Koronaviruso pandemijai neleidus pernelyg atsipalaiduoti ir 2021 metais, verslams netrūko...

Drąsiai paskelbusi nuosprendį dujoms Pietų Korėja sulaukė priekaištų (11)

Pietų Korėjos vyriausybė sulaukė kritikos už tai, kad įtraukė gamtines dujas į veiklų,...

Įvertino verslininkų finansinio raštingumo lygį: labiausiai kenčia smulkiausieji (1)

Bendras Lietuvos gyventojų finansinio raštingumo indeksas siekia vos 45 iš 100 galimų balų,...

Įmonės be sustojimo giriasi savo sprendimais: kaip atskirti tikrus nuo akių dūmimo

Šešerius metus rašęs apie visa, kas susiję su klimato kaita , aš supratau, kad mano užduotis...

Top naujienos

Kaip elgtis su naujus žemėlapius braižančiu Putinu: Vakaruose vyrauja du požiūriai (18)

Ukrainoje sprendžiasi Europos saugumo situacija. Vakaruose vyrauja du požiūriai, kaip reikėtų...

Ekonomikos sąstingis ar gili krizė: ekonomistai įvertino galimus scenarijus Lietuvai (10)

Ekonomistas Rimantas Rudzkis prognozuoja, kad dėl sparčiai augančios infliacijos bus pristabdytas...

Specialistai – apie šiuolaikinio gyvenimo būdo sukeliamą ligą: į medikus derėtų kreiptis, net jei jaučiate tai vos kartą per savaitę

Bjaurus deginimo ir graužimo pojūtis skrandžio srityje gali būti ženklas, jog jūs susiduriate su...

D+Alex Nicholson

Kylanti įtampa ir auganti rizika dėl Ukrainos jaukia pasaulines rinkas į ką atkreipti dėmesį

Rusijos pajėgų telkimą Ukrainos pasienyje strategai dabar įvardija kaip vieną pagrindinių...

D+Žinių radijas

Ar pavyks normalizuoti santykius su Kinija?

Ar vokiečiai ir prancūzai stos į Lietuvos pusę mūšyje su drakonu? Ar visgi ES jau per daug...

Pilvo skausmas ir pykinimas gali būti net infarkto požymis: gydytoja patarė, kaip nustatyti negalavimo priežastį

Virškinimo sutrikimai – vieni dažniausių sveikatos sutrikimų sąraše. Streikuojant...

Po neblaivaus skandalo Anastasija Voločkova gimtadienį šventė apsupta kamerų: sekėjai tai pavadino cirku, pasigedo šeimos ir draugų (2)

Anastasija Voločkova savo gimtadienio proga surengė didelę šventę, į kurią sukvietė begalę...

Po galingo ugnikalnio išsivežimo La Palmoje į kraterį nusileido mokslininkai: reginys jo viduje – įspūdingas

Ispanijai priklausančios La Palmos salos ugnikalnio pagrindiniame krateryje stovi du pliki pušų...

Į miškus vėl beldžiasi reforma – ką ji atneš

2018 m. Lietuvą it buldozeriu pervažiavo tik per pusmetį subrandinta valstybinių miškų reforma,...

Pergalingai žygiuojantis Butvilas pateko į „Australian Open“ jaunių turnyro ketvirtfinalį baigė kovas dvejetų turnyre

Edas Butvilas „ Australian Open “ jaunių turnyro aštuntfinalyje trečiadienį 7:6 (7:4), 6:1...