Tvarkingai įrengtos saulės elektrinės savaime negali tapti gaisro priežastimi. Bet jei elektrinę planuojant, statant ar prižiūrint buvo palikta klaidų, jos ilgainiui gali privesti prie gaisro. Klaidų kainą puikiai iliustruoja šiemet Merilando valstijoje užsiliepsnojęs „Amazon“ sandėlio stogas. Gaisro priežastimi įvardijama neteisingai įrengta saulės elektrinė, rašoma pranešime.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad didžiausias rizikas kelia elektros išlydžiai, sugedusios laidų sistemos arba nepakankama izoliacija. Laimei minėto gaisro metu niekas nebuvo sužalotas, bet ugnies sukeltas nuostolis siekia 0,5 milijono JAV dolerių.

„Saulės elektrinės generuoja elektrą, o laiduose yra aukšta nuolatinė įtampa. O kur aukšta įtampa, aukšta ir rizika. Todėl į saulės elektrinės įrengimą negalima žiūrėti pro pirštus. Sprendimai turi būti pamatuoti kiekviename projekto žingsnyje. Pradedant nuo plano sudarymo, tęsiant statybos etapais, o ir pastačius elektrinę, svarbu ir toliau tinkamai ją prižiūrėti“, – sako „Eternia Solar LT“ vadovas Andrius Džiaugys.

Saugumas prasideda brėžiniuose

Prieš montavimą ant stogo, saulės elektrinės visų pirma nugula ant popieriaus, brėžiniuose. Būtent čia privaloma imtis pirmųjų atsargumo žingsnių ir elektrinės projektą planuoti taip, kad būtų eliminuotos net menkiausios rizikos. Šiame etape itin svarbu patyrę inžinieriai, kurie turi gebėti planuose pasirūpinti trimis elementais: universaliais elektrinės montavimo standartais, unikaliais konkrečios vietos poreikiais bei išeigos optimizacija.

„Universalūs standartai ir normos inžinieriams leidžia naudotis iki šiol sukaupta patirtimi ir taip užtikrinti aukščiausio lygio kokybę. Bet vien jų neužtenka, tikri profesionalai privalo įvertinti unikalius konkrečios vietos poreikius, pritaikant elektrinę būtent tam stogui ar laukui. O elektros generacijos optimizacija užtikrins elektrinės pelningumą“, – teigia A. Džiaugys.

Andrius Džiaugys

Planavimo etape numatoma ir konkreti įranga, kuri bus statoma.

Vienas šansas įsirengti saulės elektrinę teisingai

Saulės elektrinės įrengimas vyksta tik vieną kartą. Todėl svarbu tą vieną kartą įgyvendinti tinkamai nuo pradžios iki pabaigos. Pirmasis statybų žingsnis yra profesionaliai parengtas projektas, o vėliau reikėtų preciziškai vadovautis planu ir išvengti net menkiausių nuokrypių.

Vykdant techninius elektrinės įrengimo darbus, svarbi patikima ir kvalifikuota komanda. Patyrę montuotojai konstrukcijas ir modulius privalo įrenginėti vadovaudamiesi instrukcijomis ir atsižvelgdami į apkrovų skaičiavimus. Ypatingai svarbu tinkamai pasirūpinti kabeliais. Jie negali liestis prie aštrių kampų, kad nebūtų pažeisti. To išvengti padeda kabelių dėklai ir vamzdžiai, užtikrintai apsaugantys izoliaciją.

„Saulės elektrinės statybos tai daugiau nei įrangos surinkimas pagal instrukcijas. Siekiant maksimalaus saugumo, reikia ir maksimalaus dėmesingumo. Pavyzdžiui, įranga pasirūpinti būtina ne tik montuojant ją ant stogo, bet ir atsivežant iš sandėlio. Transportavimas turi būti stabilus ir saugus, kad nebūtų pažeisti jokie elementai“, – sako „Eternia Solar LT“ vadovas.

Saulės elektrinės įrengimo darbai nesibaigia įsukus paskutinį varžtą. Statybų pabaigoje būtinas nuodugnus sistemos patikrinimas ir įvertinimas, ar grandinėje nėra kaistančių kontaktų. Tik įrengtas ir patikrintas objektas yra tinkamas perduoti naudojimui.

Gera pradžia – pusė darbo, bet reikia ir priežiūros

Profesionaliai ir tinkamai įrengta elektrinė išties yra reikšminga pusė darbo, nes techniškai tvarkinga sistema ženkliai sumažina gedimų ir ugnies riziką. Vis dėlto, norint, kad saulės elektrinė dirbtų saugiai, ilgai ir maksimaliai produktyviai, būtinos nuolatinės aptarnavimo ir eksploatacijos paslaugos.

Nuosekli saulės elektrinės priežiūra padeda pastebėti net menkiausius nuokrypius. O greita reakcija į pokyčius padeda išvengti stambesnių gedimų ir nuostolių. Rūpintis profilaktine ir technine priežiūra turėtų specialistai, nes kartais neprofesionalus sistemos taisymas gali padaryti daugiau žalos, nei naudos.

„Nors elektrinės statytojai ir aptarnavimo specialistai gali būti iš skirtingų įmonių, vis dėl to geriausia, kai yra vienas žmogus, valdantis visą informaciją nuo projekto rengimo iki elektrinės eksploatacijos. Dėl to savo klientams visuomet skiriame vieną dedikuotą vadybininką, kuris turi visą svarbiausią informaciją, ir gali greitai bei profesionaliai reaguoti net į menkiausius elektrinės veikimo pokyčius“, – teigia A. Džiaugys.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės