aA
Lyderystės įgūdžius vystykite sistemiškai. Kuo daugiau žmonių galės vadovauti ir turės erdvės tai daryti, tuo bus geriau.
SBA biuras Vilniuje
SBA biuras Vilniuje
© DELFI / Julius Kalinskas

Tradicinė vadovų ir vadybininkų sluoksnių struktūra šiuolaikinėms organizacijoms nebetinka. Ji tiesiog yra pernelyg lėta. Daugelis inovatyvių įmonių meta iššūkį tokiam status quo. Savo darbuotojams jos siūlo laisvę ir iki šiol dar nematytas profesinio augimo galimybes, rašo entrepreneur.com.

Į lyderystę, sprendimų priėmimą, organizacinę praktiką ir struktūras jos žvelgia visiškai kitaip. Tyrimai rodo, kad vadovai daugiau negu pusę savo laiko skiria susitikimams ir administraciniams reikalams, užuot vadovavę savo žmonėms ir augę savo profesinėje srityje. Taigi įmonėms atėjo laikas imtis apgalvotų pokyčių.

Tikri lyderiai gimsta organiškai – žmonės visada atsirenka, kam jie leidžia vadovauti. Supratus ryškėjančios lyderystės prigimtį, paskirtieji vadovai lengviau taps tikrais lyderiais. Žinoma, pasakyti, kad žmones reikia nukreipti sėkmei, kuri leistų jiems sužibėti, yra lengviau, negu tai padaryti, tačiau štai keli žingsniai, kurie padės tai įgyvendinti.

Vadovaukite pasitelkdami įtaką, o ne nurodymus

Konsultuodamas lyderius, dažnai klausiu: „Ką darote, kai kas nors bando priversti jus padaryti tai, ko nenorite?“ Įprasti atsakymai, kalbant apie taktiką, būna „imituoju“, „kovoju“, „ignoruoju“ arba „paklūstu“. Tačiau niekas nepamini noro įsitraukti, entuziazmo ar bandymų prisiimti atsakomybę. Kitas mano klausimas būna toks: „Kodėl manote, kad jūsų žmonės reaguotų kitaip?“

Mes, žmonės, būname labai protingi, kai reikia išvengti dalykų, kurių nenorime daryti. Verslo aplinkoje tai gali turėti neigiamos įtakos produktyvumui ir kūrybiškumui. Jei norime, kad mums sektųsi, turime įtraukti žmones ir suteikti jiems atsakomybę.

Metasite biuras
© Asmeninio albumo nuotr.

Stipri lyderystė yra grįsta vadovavimu pasitelkiant įtaką, o ne nurodymus. Aplinka, kurioje dirbame, yra tokia sudėtinga, o naujų duomenų ir informacijos, kurią reikia apdoroti, yra tiek daug, jog vienam asmeniui neįmanoma visko aprėpti. Todėl labai svarbu vadovauti taip, kad galėtum naudotis kolektyviniu intelektu.

Kad žmonės atliktų prasmingus veiksmus, jie turi mąstyti savarankiškai ir jiems turi būti suteikta erdvė tai padaryti. Jūs negalite mąstyti už kitus. Kur kas greičiau ir efektyviau yra vesti ir užduoti klausimus, kurie skatintų ieškoti sprendimų bendradarbiaujant. Tikėtina, kad sprendimas, kuris buvo priimtas bendradarbiaujant, bus daug geresnis, nes apims daugiau perspektyvų.

Autonomiškos ir savo darbą organizuojančios komandos

Konsultavimo įmonės „Reaktor“ komandos yra saviorganizacinės ir autonomiškos savo sudėtimi. Žmonės projektams nepriskiriami – jie patys pasirenka, su kuriuo projektu nori dirbti. Komandos pačios organizuoja savo darbą. Visi darbai yra surašyti į neatliktų darbų sąrašą taip, kad žmonės patys suprastų, kurie iš jų yra svarbiausi.

Komanda pati sprendžia, kaip ji dirbs su kiekviena užduotimi, ir reguliariai apžvelgia užbaigtus darbus, darbo praktikas bei tai, ko išmoko. Komandos nariai paeiliui rengia diskusijas ir yra išmokę efektyviai dirbti kartu, spręsti problemas bei konfliktus. Žmonės, kurie imasi ypatingų vaidmenų, yra apmokomi ir sulaukia pagalbos atliekant užduotį. Darbuotojai, rinkdamiesi projektus, pakaitomis imasi tokių vaidmenų.

Jungtinė lyderystė sukuria skaidrumą ir pasitikėjimą. Tai taip pat reiškia, kad žmonės nelaukia, kol jiems bus pasakyta, ką daryti, o gali greitai imtis veiksmų, užkirsdami kelią neefektyvumui. Suteikus žmonėms tokio lygio asmeninę atsakomybę, ugdomas stiprus nuosavybės, įsitraukimo ir įsipareigojimo jausmas.

Prasmingos lyderystės poreikis

Kurti vertę, o ne švaistyti laiką organizaciniams reikalams – lengviau pasakyti, nei padaryti, tačiau tai yra raktas į verslo augimą. Daugelis vadovų, su kuriais teko dirbti, skundžiasi, kad didelė dalis jų laiko iššvaistoma žmogiškiesiems ištekliams, finansiniams reikalams ir kitoms administracinėms užduotims, todėl jie jaučiasi nusivylę, kad negali skirti pakankamai laiko darbui su savo darbuotojais ir komandomis. Daug kas stebisi, kokią vertę jie sukuria įmonės viduje ir savo klientams.

Asociatyvioji nuotr.
Asociatyvioji nuotr.
© Shutterstock

Savo lyderystės kelionę pradėjau dar 9-jame dešimtmetyje Suomijoje ir visą tą laiką mačiau, kaip įmonės rengia mokymo programas lyderiams. Daugiausia dėmesio buvo skiriama vadovavimo įgūdžiams ugdyti. Nuo 90-ųjų pabaigos pastebėjau, kad smarkiai išplito daug platesnės žmogiškųjų išteklių praktikos (tiek įrankių, tiek šablonų). Nors tai yra grįsta gerais ketinimais – tobulinti lyderystės praktikas, užtikrinti didesnį procesų matomumą ir nuoseklumą – šie procesai tapo daug sunkesni ir užimdavo vis daugiau laiko. Man atrodo, kad dabar įgūdžių stoką bandome kompensuoti procesais.

Kartais disfunkciška praktika užsilieka įmonėje ir metų metais kelia problemų. Vienoje bendrovėje, kurioje dirbau, buvo įdiegta veiklos valdymo sistema, kuria skundėsi tiek darbuotojai, tiek vadovai, tiek personalo specialistai. Nors visi jautėsi vienodai, žmonės buvo bejėgiai ją pakeisti. Prireikė dviejų metų, kol ši sistema buvo pertvarkyta – štai kodėl kiekviename įmonės augimo etape lyderiai turi įvertinti darbo metodus ir nuspręsti, ar jie yra tinkami. Atsižvelkite į savo darbuotojus – jie jums pasakys, kas yra neveiksminga, o kas sukuria vertę.

Pastabos dėl produktyvumo ir organizacijos struktūros

Mano rekomendacija kuriant sveikas organizacijas, kurios sėkmingai vystytų verslą ir kuriose žydėtų darbuotojai, yra sistemingai ugdyti lyderystės įgūdžius. Kuo daugiau žmonių galės vadovauti ir turės erdvės tai daryti, tuo bus geriau. Lyderystės įgūdžiai geriausiai įsisavinami dirbant ir reflektuojant savo patirtį, sulaukiant grįžtamojo ryšio ir bendradarbiaujant su savo kolegomis. Komandų apmokymai ir ugdymas rezultatų duoda greičiau, negu atskirų asmenų parengimas.

Biuras
Biuras
© Shutterstock

Egzistuoja subtili pusiausvyra tarp pernelyg daug ar pernelyg mažai proceso. Tendencija ta, kad laikui bėgant procesai taps sunkesni, jei nekreipsime į juos dėmesio. Lyderių darbas turėtų būti orientuotas į tai, kad lengviau būtų dirbti priešakinės linijos darbuotojams, kurie kuria tiesioginę vertę klientams. Paranki taisyklė gali būti ta, kad jei žmonės šiek tiek skundžiasi dėl proceso stokos, tuomet žinosite, kad einate teisingu keliu. Galiausiai tie lyderiai, kurie skiria savo laiką pasitikėjimui kurti ir pagarbiam elgesiui su žmonėmis, sulauks geriausių rezultatų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.0000

Ukrainos piliečiams – galimybė tapti paklausiais specialistais „Fintech“ sektoriuje

„ Fintech HUB LT“ asociacija drauge su pinigų plovimo prevencijos (AML) specialistais, Pinigų...

Kokią vertę įmonei sukuria lojalūs darbuotojai

Lojali komanda yra bendrovės stiprybė bei konkurencinis pranašumas. Praktika rodo, kad greito...

Verslas PliusEugenija Grižibauskienė

Spalvingas Rusijos oligarcho azero Achmedovo gyvenimas: nuo prekybos kailiais iki vienų brangiausių skyrybų

Vakarų taikomos sankcijos ne vienam Vladimirui Putinui palankiam Rusijos oligarchui stipriai...

„Wizz Air“ ir partneriai siūlo 10 tūkst. nemokamų bilietų Ukrainos karo pabėgėliams, keliaujantiems į JK

„Wizz Air” oro linijų bendrovė ir toliau prisideda prie paramos nuo karo bėgantiems Ukrainos...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Neįtikėtina lietuvės Kristinos gyvenimo istorija: nuo indų plovimo bare iki „Forbes“ perspektyviausių verslininkų sąrašo

Kad galėtum pasiekti aukštumas, tenka nemažai paklampoti apačioje. Tą galėtų patvirtinti dar...

Top naujienos

Vilnietę šokiravo policijos elgesys ieškant nusikaltėlio: ar galima taip elgtis su vaiku Ekspertas: tai – grubus pažeidimas

Prie gatvėje einančio vaiko privažiuoja policija, iškrato jo kišenes, paima telefoną ir...

Buvęs policininkas Nikita papasakojo, kaip po kone 20 metų metė rūkyti: sprendimą priėmė po draugo mirties

Privatus detektyvas Nikita Maliutinas pasakoja, kad rūkyti pradėjo 22 metų. Mesti šį įprotį...

Delfi PliusMichael P. Regan, Vildana Hajric

Ekspertas: Putinas įsiuto išgirdęs vos vieną žodį (3)

Danielius Jerginas dalyvavo Sankt Peterburgo Tarptautiniame ekonomikos forume, kai sulaukė...

Prof. Vytautas Ašeris – apie lyčių lygybę: frazės, kurių šiandien nevalia sakyti moteriai, ir pasakymai, kurie įžeis daugelį vyrų po vieno sakinio – sulaukė aršaus kolegės pasipiktinimo

„Sutarkime vyriškai“, „pasakei kaip moteris“, „nesijaudink kaip mergaitė“. Galima...

Delfi PliusKalbino Tomas Stasiukevičius, parengė Vytautė Merkytė

Išskirtinis „Delfi Plius“ interviu su paskutinės „Space X“ misijos kapitonu Isaacmanu: galbūt ir jūs galėsite rasti darbo orbitoje

Pastarųjų metų įvykiai vėl nukreipė žmonių akis į kosmosą: kaip seniau sulaikę kvapą...

Karas Ukrainoje. Ukraina skelbia Rusijai padariusi beprecedentį nuostolį: ačiū propagandistams britų žvalgyba: „Terminator“ rusams vargu ar padės (2)

Rusijos kariuomenė ir toliau intensyviai atakuoja Rytų Ukrainą. Pranešama, jog sekmadienį...

Lietuvis net neįtarė, kokią sudėtingą užduotį gaus Ukrainoje: parodė, kaip atrodo nesuvokiamus žiaurumus išgyvenę šunys (3)

Daugybė gyvūnų per karą Ukrainoje liko vieni. Kol dalis klaidžioja bombarduojamose gatvėse, kiti...