aA
Neretai tenka girdėti vietinio verslo nusivylimo gaidelę dėl didesnio visuomenės ir valdžios palankumo į rinką ateinančioms užsienio kapitalo bendrovėms. Vietinis verslas sako nesulaukiantis tokio dėmesio. Nenuostabu, kad vietinis verslas netrykšta entuziazmu, kai Lietuvoje kuriasi užsienio kapitalo konkurentai – tai reiškia nuožmesnę kovą dėl klientų ir darbuotojų, būtinybę išeiti iš įprastos komforto zonos. Vis dėlto, manau, kad konkurencija su stipresniais lemia žymiai didesnį vystymosi greitį. Be to, stipresni užsienio konkurentai ne atima darbuotojus, bet paruošia rinkai aukštesnės kvalifikacijos specialistus.
Diana Dominienė
Diana Dominienė
© Rytis Šeškaitis

Visam verslui, nepaisant jo kilmės, svarbiausias yra klientų dėmesys, o klientai intuityviai seka paskui tuos, kurie geriau išpildo jų lūkesčius ir atliepia poreikius. Jeigu klientas arba darbuotojas išėjo pas užsienio kapitalo konkurentą, reiškia, jo pasiūlymas geresnis – kartelė pakilo ir tau reikės ją ne tik pasiekti, bet iššokti dar aukščiau.

Stiprios užsienio kapitalo bendrovės atsineša didesnę ir įvairesnę patirtį, gerą valdymo stilių ir verslo kultūrą, veiksmingas personalo valdymo, rinkodaros strategijas. Į mūsų mažą rinką jos atneša naujus standartus ir vietinis verslas priverstas adaptuoti tą gerąją praktiką, jeigu nori būti konkurencingas ir neaukoti pelno varžydamasis vien mažesne kaina. Stipresnių, labiau patyrusių bendrovių atsiradimas rinkoje – tiek konkurento, tiek kliento vaidmenyje – lemia daug didesnį vietinio verslo vystymosi greitį. Lyg per metus įveiktum trijų metų atkarpą.

Pažiūrėkime, kaip užsienio kapitalo bendrovės – klientų vaidmenyje – pakeitė biurų pastatų vystymo, įrengimo ir valdymo standartus. Jų socialinės atsakomybės politika, verslo kultūros standartai, darbuotojų motyvavimo strategijos gerokai paspartino tarptautinių tvarių pastatų standartų diegimą vystant verslo centrus. O tai reiškia spartesnį naujausių technologijų diegimą ir vis kokybiškesnius pastatus – taupančius ir pasigaminančius sau energiją, darančius minimalų poveikį aplinkai, komfortiškus darbuotojams, draugiškus aplinkinėms bendruomenėms. Prieš 15 metų tai rūpėjo pavieniams entuziastams. Vietinis verslas nesiryžo investuoti į inovatyvius, tvarius sprendimus komerciniuose pastatuose, nes reta lietuviška įmonė būtų sutikusi daugiau mokėti už tokius dalykus – o dabar tai yra rinkos standartas. Rygoje, kur tarptautiniai IT paslaugų ir aptarnavimo centrai taip sparčiai nesikūrė, biurų pastatų rinka yra žemesnio išsivystymo lygio – progresas vyksta lėčiau.

Konkurencija dėl darbuotojų paskatino daugelį verslų perkratyti savo požiūrį į darbo aplinką, nes atėję užsienio kapitalo įmonės biurą vertino kaip darbdavio konkurencinį įrankį ir investavo ne tik kokybišką kondicionavimo sistemą, bet į darbo vietos estetiką, originalumą, pramogas ir paslaugas. Ši konkurencija pagerino gyvenimo kokybę daugeliui žmonių, praleidžiančių biure trečdalį paros.

Apskritai manau, kad užsienio kapitalo įmonės neatima darbuotojų iš vietinio verslo – vertinant ilgesnę perspektyvą, jos paruošia rinkai stipresnius specialistus. Ypač, jei kalbame apie aukštą pridėtinę vertę kuriančius paslaugų verslus. Pavyzdžiui, tarptautiniai IT aptarnavimo centrai, audito kompanijos samdo daug nepatyrusių jaunų žmonių, kuriuos apmoko dirbti organizacijoje. Dalis jų tose kompanijose pritampa ir kyla karjeros laiptais, apie pusė po pirmų metų ar poros metų nubyra – jie vėl patenka į darbo rinką, bet su geresniais įgūdžiais. Po dar keleto metų iš tų kompanijų vėl „nubyra“ dalis darbuotojų – į rinką patenka dar aukštesnės kvalifikacijos žmonių. Tai nuolatinis natūralus ciklas. Ar tie žmonės būtų pasilikę Lietuvos darbo rinkoje, jeigu nebūtų įsidarbinę užsienio kapitalo bendrovėje, kuri neva atėmė žmones iš lietuviško verslo? Gal jie būtų ieškoję darbo kitoje šalyje.

Nederėtų sumenkinti ir finansinių investicijų įtakos, kuriuos užsienio įmonės įlieja į šalies ekonomiką. Papildomi pinigai rinkoje reiškia naujas darbo vietas – tiek tiesiogiai kuriamas naujai atėjusių ar besiplečiančių užsienio kompanijų, tiek per jas aptarnaujančių smulkesnių vietinių verslų plėtrą. Tai reiškia didesnes žmonių pajamas, perkamąją galią ir pilnesnį valstybės biudžetą.

Daug metų atstovauju vietinį verslą, dešimt metų dirbau tarptautinėje audito ir mokesčių kompanijoje ir apibendrindama visą patirtį, manau, kad stiprių užsienio kapitalo bendrovių atėjimas yra vien pozityvus dalykas, skatinantis spartų vietinių verslų augimą. Žinoma, su sąlyga, kad rinkoje sukurtos vienodos žaidimo taisyklės visoms skaidriai veikiančioms bendrovėms ir visi tų taisyklių laikosi.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Verslą JAV valdantis Jurkonis: viskas, ką manote žinantys apie politiką, yra netiesa (1)

Žodžio „politika“ išvengti negalime. Tačiau ar tikrai suprantame skirtingas jo reikšmes?

Top 10. Lietuviški išradimai ir idėjos, besiskinančios kelią per visą pasaulį (46)

Vis dažniau ir dažniau tarp protingiausių ir sėkmingiausių žmonių, taip pat ir organizacijų,...

Startuolių išradingumui nėra ribų: pardavinėja „karvių kreditus“ (11)

Vienas Europos startuolis pradėjo pardavinėti anglies dioksido kreditus galvijams , šeriamiems...

6 Buffetto patarimai, kaip apsaugoti finansus per pandemiją (14)

Didžiuliame jo konglomerate „ Berkshire Hathaway Inc.“ ši pandemija „neigiamai atsiliepė...

Šis miestas pernai pasipildė 33 milijardieriais (27)

Pekine šiuo metu gyvena daugiau milijardierių negu bet kuriame kitame pasaulio mieste. Taip teigti...

Top naujienos

Lietuva – „juodojoje zonoje“: ekspertas sako, kad nuo blogojo scenarijaus galime ir išsisukti (61)

Nors pagal sergamumo kovidu situaciją, Lietuva yra „juodojoje zonoje“, ekspertas, Lietuvos...

Joana Balčiuvienė | D+

Genialūs patarimai: ekspertai atsakė, kaip tapti turtingesniu ir kokį triuką naudoti, jei taupyti nesiseka

Mažiau važinėti automobiliu. Rinktis susitikimą parke. Darbo pietus ruošti namuose. Dirbti iš...

Ušackas apie įtampą tarp Rusijos, Ukrainos ir Vakarų: Putinas kol kas laimi (168)

Augant įtampai tarp Rusijos ir Ukrainos bei Vakarų valstybių, ekspertai sutaria, kad ES privalo...

Toma Miknevičienė | D+

Lietuvės Tenerifėje įkurtoje mokykloje nebetelpa visi norintys: šiltoje saloje tėvai dirba nuotoliniu būdu, vaikai sėdi klasėse ant vandenyno kranto

Kuriam gi vaikui nepatiktų mokytis ant vandenyno kranto įkurtoje mokykloje , kurioje pamokos...

Tomas Sinickis. Koks turi būti pensinis amžius? (57)

Pastarųjų dienų diskusijos dėl tinkamo senatvės amžiaus yra juokingos ir betikslės. 72 metai,...

Milaknis – vėl ant parketo: „Žalgiris“ – „Dzūkija“ tiesioginė transliacija (1)

Penktą Lietuvos krepšinio lygos (LKL) mačą per devynias dienas sužaisiantis Kauno „Žalgiris“...

Kremliaus režimo juokdariai paspendė spąstus: į juos pateko ir Lietuvos parlamentaras (154)

Kremliaus režimui artimi populiarūs Rusijos komikai Vovanas (Vladimiras Kuznetsovas) ir Lexusas...

Europos sergamumo koronavirusu žemėlapyje – netikėtumas: gerokai pasikeitė pirmavusios šalys (94)

Pagal sergamumą COVID-19 liga praėjusią savaitę Europoje pirmavusios Vengrija ir Estija...

Vilniečiai jau turi kuo džiaugtis: sostinėje pražydo sakuros (16)

Vilniuje jau pražydo sakuros. Panašu jau atėjo tas metas, kai vilniečiai ir miesto svečiai...

Putinas sako esąs pasirengęs „bet kuriuo metu“ susitikti su Ukrainos lyderiu Maskvoje (2)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Ukrainos lyderis „bet...