aA
Atliekų rūšiavimas yra aktualus ne tik gyventojams, bet ir verslui, kuris taip pat sugeneruoja nemažai atliekų. Vien spalio mėnesį prie didžiausio Lietuvoje biurų miesto „Technopolis“ Vilniuje esančioje atliekų aikštelėje buvo surinkta virš 25 tonų mišrių komunalinių atliekų. Savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų tvarkymo administratorius“ (VASA) atkreipia dėmesį, kad dar ne visos atliekos yra tinkamai rūšiuojamos ir siūlo verslui pradėti nuo individualių šiukšlinių atsisakymo biure.
Atliekų rūšiavimas įmonėse: verslas mato dvejopą naudą
© Shutterstock

„Nerūšiuojamos atliekos biure, kaip plastiko ar stiklo pakuotės, nereikalingi popieriniai dokumentai, vis dar sudaro nemažą dalį mišrių komunalinių atliekų konteinerių turinio, skelbiama pranešime spaudai. Nuolat edukuojame Vilniaus gyventojus apie atliekų rūšiavimo svarbą ir naudą, tačiau raginame ir verslą nelikti abejingą aplinkos išsaugojimui ir prisidėti prie klimato kaitos mažinimo“, – sako VASA direktorė Justina Prunskienė ir pateikia pavyzdį.

Jei dideliame biure dirba 300 darbuotojų ir kiekvienas turi po individualią šiukšlinę – tai ne tik 300 šiukšlinių su nerūšiuojamomis atliekomis, bet ir 300 plastikinių šiukšlių maišelių. Visa tai atsiduria mišrių atliekų konteineriuose, iš kurių didžioji dalis atliekų patenka į sąvartynus.

„Gal ir patogu išmesti saldainio popieriuką į šiukšlinę tiesiai po stalu, tačiau toks elgesys yra nei tvarus, nei atsakingas“, – pabrėžia J. Prunskienė.

Lapkričio mėnesį pakvietusi šalies įmones prisijungti prie iniciatyvos „Nulis šiukšlių po stalu“ VASA per pirmąją savaitę sulaukė virš 100 susidomėjusių įmonių atstovų, kurie apsisprendė iškeisti individualias šiukšlines į bendras, atliekų rūšiavimui skirtas šiukšliadėžes biure.

Įmonių taikoma praktika perduodama ir klientams

Prie atliekų rūšiavimo iniciatyvos prisijungusios biuro ir HORECA baldų projektų „Ergolain“ įmonių grupės vadovė Vilma Bružienė teigia, kad įmonės gerąja patirtimi dalinasi ir su klientais.

„Įrengdami biurus, visuomet klausiame klientų, ar jie nori šiukšliadėžių po kiekvienu darbo stalu, ir visuomet pasidaliname savo pavyzdžiu, kad atsisakyti šiukšliadėžių vertėtų ne tik dėl patogumo, bet ir dėl ekologiškumo. Todėl neretai projektuose įrengiame ne tik baldus, bet kartu ir šiukšlių rūšiavimo sistemas, kurių yra ne viena – nuo skirtingų spalvų skirtingoms atliekoms skirtų šiukšliadėžių iki vietą ir šiukšlių maišus taupančių sprendimų“, – pasakoja V. Bružienė.

Atliekų rūšiavimas įmonėse: verslas mato dvejopą naudą
© DELFI / Orestas Gurevičius

30 darbuotojų turinčiame Vilniaus biure vietoj 30 individualių šiukšlinių šiuo metu naudojamos tik 8 atliekų rūšiavimui skirtos šiukšliadėžės – po 4 kiekviename aukšte. Atliekų rūšiavimą palengvina ir šalia verslo centro esantys specialūs konteineriai.

Panaši situacija ir gaiviųjų gėrimų prekybos bendrovės „Coca-Cola HBC Lietuva“ biure – apie 30 darbuotojų turinčiame biure atsisakyta apie 25 šiukšlinių kabinetuose, susirinkimų kambariuose ir bendrose erdvėse.

„Svarbiausi pokyčiai prasideda patiems keičiant savo elgesį, tad atsisakę individualių šiukšlinių žengiame mažą, bet svarbų žingsnį – tikime, jog taip rodome gerą pavyzdį ir keičiame žmonių įpročius ne tik Vilniaus ar kitų miestų biuruose, bet ir už jų ribų“, – sako „Coca-Cola HBC Lietuva“ Korporacijos reikalų ir tvarumo vadovas Tomas Digaitis.

Tomas Digaitis
Tomas Digaitis
© Asmeninio albumo nuotr.

Pasak jo, Vilniaus biure yra sudarytos visos sąlygos tvariai darbo dienai – ne tik rūšiuojamos šiukšlės, bet ir renkamos depozito pakuotės, nenaudojami popieriniai rankšluosčiai, skatinamos kitos tvarumo idėjos. Dauguma biuro darbuotojų yra aktyviai įsitraukę į „Coca-Cola“ vykdomą programą „Pasaulis be atliekų“ (World Without Waste), kuri siekia diegti inovacijas atliekų surinkimo ir perdirbimo, pakuotės dizaino bei tvarių partnerysčių srityje.

Tvari iniciatyva – ir darbuotojų įtraukimui

Specialistų teigimu, atliekų rūšiavimas yra reikšmingas klimato kaitos mažinimui – „Zero Waste Europe“ duomenimis, rūšiuojant mišrias atliekas per metus būtų galima sumažinti išskiriamą anglies dvideginį (CO₂) 0,73 mlrd. tonomis visame pasaulyje. Pasak J. Prunskienės, atliekų rūšiavimas yra ne tik socialiai atsakingo verslo požymis, bet ir padeda įmonėms apie 30 proc. sumažinti atliekų tvarkymo išlaidas.

„Turint biure tik 4 skirtingas šiukšliadėžes – stiklui, popieriui, plastikui ir mišrioms atliekoms – galima ženkliai sumažinti mišrių komunalinių atliekų kiekį. Vadinasi, tenka mažiau mokėti ir už jų tvarkymą – už pakuočių atliekų tvarkymą moka ne gyventojai ar biurai, o jas gaminančios įmonės“, – sako VASA direktorė.

Tinkamai rūšiuojamos pakuočių atliekos yra perdirbamos ir panaudojamos dar kartą. Perdirbimui netinkamos atliekos dažniausiai naudojamos kaip kuras šiluminei energijai išgauti. Atliekų rūšiavimas yra patogus ir patalpų tvarkytojams – vietoj dešimčių pavienių šiukšlinių, kurias reikia ištuštinti, biure lieka tik 4 šiukšliadėžės.

„Tvari iniciatyva yra puiki priemonė sutelkti darbuotojus geram darbui, didina jų įsitraukimą į organizacijos veiklas. O kai žinai, kad kiekvienas nedidelis veiksmas prisideda prie gamtos saugojimo, atsiranda daugiau motyvacijos atliekas rūšiuoti ne tik darbe, bet ir namuose“, – teigia J. Prunskienė.
„Eurostat“ duomenimis, 2018 m. Lietuvoje 1 gyventojui per metus tekdavo 1403 kg atliekų – 19 proc. mažiau nei 2008 m., kai atliekų kiekis siekė 1741 kg. Tik 34,1 proc. šių atliekų buvo perdirbtos, o 56,7 proc. atsidūrė sąvartynuose.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Įprastinė struktūra įmonėms nebetinka: patarimai vadovams (6)

Lyderystės įgūdžius vystykite sistemiškai. Kuo daugiau žmonių galės vadovauti ir turės...

Elektroninės parduotuvės vadovas Lingys susiviliojo nauju sprendimu: kol kas tai bus eksperimentas (1)

Pandemijos metu suvešėjus elektroninei prekybai, apsidžiaugė ne tik patogiai prekes įsigyti...

Keičiasi reikalavimai vadovams: kaip išlikti iššūkių pilnoje aplinkoje (1)

Pastarieji metai į visas gyvenimo sritis įnešė nemažai sumaišties. Ne išimtis ir verslo sfera...

Prancūzų milijardierius žada naują ateitį netradicinių pajamų šaltiniui

Prancūzų telekomunikacijų milijardierius Patrickas Drahi svarsto pirminį viešą „...

D+Eugenija Grižibauskienė

Verslininkė Matulevičienė – apie dovanų prenumeratą, ten slypinčias žinutes ir tūkstantinius užsakymus

Šventės praėjo, darbai nesibaigia – taip būtų galima pasakyti apie „ Skani tradicija “...

Top naujienos

Tokių nuostolių nesitikėję politikai įsprausti į kampą: ieškoma, kaip išeiti iš konflikto su Kinija (89)

Lietuvai patiriant didelį spaudimą iš Kinijos, bandoma ieškoti išeičių. Dėl to planuojamas ir...

Nematytas užsikrėtimų skaičius: Lietuvoje nustatyti 6234 koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės papildyta

Praėjusią parą nustatyti 6234 nauji COVID-19 atvejai, mirė devyni žmonės, rodo trečiadienį...

Nausėda sako, kad reikia nedelsiant spręsti valstybėje kilusią pasitikėjimo krizę (11)

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Lietuva šalia pandemijos ir nelegalios migracijos krizių...

Vos per savaitę nedarbingumo pažymėjimų išduota beveik dvigubai daugiau: kuriais atvejais biuletenio negausite? (5)

Omikrono protrūkį labai gerai jaučia „ Sodra “. Vos per savaitę nedarbingumo pažymėjimų...

Klaipėdietė nepatikėjo savo akimis: danguje išvydo reiškinį pastebimą net kitose planetose (2)

Antradienį popiet Klaipėdos rajone Orinta užfiksavo neįprastą reiškinį – debesys plaukė...

Celofanas veržėsi į Manto Stonkaus spektaklį: iš jo aktorius palydėtas su policija pildoma (56)

Panašu, kad skandalingai pagarsėjęs Antanas Kandrotas - Celofanas turi naują taikinį –...

Išvengti pievų atstatymo trukdo miškai – rizika, kad teks naikinti ariamus laukus didelė

Seimo Kaimo reikalų komitete svarstyta, kas bus su daug triukšmo sukėlusiomis daugiametėmis...

Dialogas po sausio 13-osios minėjimo nebeįmanomas: į garsiai lojančius kvailius reikia nereaguoti (47)

2021-ieji metai mums padovanojo ne tik dar metus pandemijos, keliančios stresą, infliaciją, skiepų...

D+Alberto Nardelli, Jennifer Jacobs, Nick Wadhams

Šaltiniai: JAV spaudžia Europą dėl Rusijos (3)

Jungtinės Valstijos spaudžia Europos sąjungininkes susitarti dėl galimų sankcijų Rusijai,...

Lietuvai gresia tapti brangių degalų šalimi: daugės norinčių užsukti į Lenkiją (116)

Rinkose brangstanti nafta kursto ekspertų spėliones, kad jos kaina toliau augs paveikta...