Bendrovė „Uralvagonzavod“, kaip pagrindinė minėtų tankų gamintoja, savo gamybos cikle naudoja įvairias Rusijos įmonių tiekiamas stakles ir komponentus. Viską, ko jiems reikia, jie importuoja per savo partnerius kitose šalyse.

Rusijos gynybos tiekėjai daug komponentų importuoja iš Italijos. Tyrėjai pateikia kaip pavyzdį Italijos įmonę M.T.S.R.L., kuri tiekia atsargines staklių dalis JSC „IPK Finval“. Ši jas perparduoda Vologdos optikos ir mechanikos gamyklai (VOMZ), kuri gamina „Sosna-U“ taikiklių sistemą tankams „Proryv“.

Sankt Peterburgo įmonė „Pumori-North-West LLC“, kita gynybos sektoriaus metalo apdirbimo staklių tiekėja bendrovėms VOMZ ir „Tactical Missile Armament Corporation“, perka metalo apdirbimo stakles iš Italijos įmonės „Devco S.R.L.“, o plienines adatas, filtrų kasetes, uždaromuosius vožtuvus, polimerinius žiedus ir kitus komponentus – iš Italijos įmonės „C.C.S.P.A.“.

Vokietijos bendrovė „WTO Werkzeug-Einrichtungen GmbH“ yra kelių Rusijos gynybos bendrovių tiekėja. Ji siunčia tekinimo staklių dalis Sverdlovsko srities bendrovei „OTC-Technologies“, kuri parduoda instrumentus įmonėms „Zavod Nr. 9“ ir „Uralvagonzavod“. „Unimatic“, taip pat „Zavod No. 9“ rangovas, yra dar vienas „WTO Werkzeug-Einrichtungen“ produktų importuotojas. „WTO Werkzeug-Einrichtungen“ taip pat tiekia įrankių blokus Penzoje įsikūrusiai įmonei „LLC TD SMS“, kuri yra susijusi su „LLC Stankomashstroy“, tiekiančia stakles „Rostec“.

Austrijos įmonė „EMCO GmbH“ yra viena iš svarbiausių „Unimatic“ tiekėjų (taigi ir tankinių patrankų gamintojo „Zavod No. 9“). Įmonė Rusijos gynybos rangovui tiekia besisukančius skriemulius ir laikiklius, užspaudžiamuosius žiedus, dantytus diržus ir, žinoma, stakles.

Rygos įmonė „Baltic Machinery“, kuri jau nutraukė savo veiklą, tiekė įvairias dalis Jekaterinburgo įmonei „Unimatic“, naudodamasi Lietuvos įmonei UAB „Didneriai“ priklausančiu sandėliu Vilniuje.

Taip pat Lietuvos įmonė UAB „Elfanta“ dalyvauja tiekiant „Unimatic“ dalis ir priedus austriškoms tekinimo staklėms. Tačiau „Elfanta“ atstovai pažymėjo, kad neatskleidžia informacijos apie galutinius prekių gavėjus.

Lietuvos įmonės vadovas: paskutinis prekių siuntimas buvo iki karo pradžios

Visgi, UAB „Elfanta“ direktorius Valdas Semaška tvirtino, kad jo vadovaujama įmonė netiekia prekių į Rusiją.

„Mes netiekiame prekių niekam. Mes nesame prekybinė bendrovė. Niekada su nieku neprekiavome. Esame sandėliavimo, krovos ir muitinės bei transporto dokumentus ruošianti įmonė“, – komentare Eltai nurodo V. Semaška.

Pasak jo, UAB „Elfanta“ sandėliais naudojosi minėtoji Latvijos „Baltic Machinery“, tiekusi prekes Jekaterinburgo „Unimatic“. Tačiau, pažymėjo V. Semaška, paskutinis prekių siuntinys į Rusiją išvyko dar iki karo Ukrainoje pradžios.

„Paskutinis prekių siuntimas buvo 2022 m. vasario 4 d., iki karo pradžios, iki sankcijų. Tuo metu nebuvo jokio pagrindo įtarti kažką negero“, – nurodė V. Semaška.

Be to, tęsė įmonės vadovas, Ukrainos spaudoje pasirodžius informacijai apie UAB „Elfanta“ esą tęsiamą veiklą su Rusijos įmonėmis, nutarta pasikreipti į Valstybės saugumo departamentą (VSD) – prašant išsiaiškinti situaciją.

Rusijai pradėjus plataus masto invaziją į Ukrainą, demokratinės valstybės teigė įvedusios eksporto kontrolę, siekdamos apriboti Rusijos galimybes gauti technologijų ir kitų išteklių, kurie galėtų padėti jos karinės pramonės kompleksui.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)