aA
Kitų metų valstybės biudžeto projekte beveik visose pajamų eilutėse skaičiai mažesni, nei buvo šiemet. Išimtis – aplinkos teršimo ir transporto priemonių mokesčiai. Ateityje, siekiant mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, jų sumos turėtų augti dar labiau.
Eismo spūstis Islandijos prospekte
Eismo spūstis Islandijos prospekte
© Rokas Tenys, Kas vyksta Kaune

Apie tai, kad anglies dvideginio emisijas reiktų valdyti finansiniais instrumentais kalba ir koaliciją formuojančios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio partijos. Trečioji partnerė Laisvės partija ragina pasiekti anglies dvideginio emisijų neutralumą.

Į kitos kadencijos Seimą perrinktas Liberalų sąjūdžio pirmininkės pavaduotojas Simonas Gentvilas naujojoje Vyriausybėje norėtų užimti aplinkos ministro postą. Po antrojo rinkimų turo surengtoje spaudos konferencijoje jis užsiminė, kad juo tapęs peržiūrėtų motorinių transporto priemonių registracijos mokesčio taikymą.

„Jis užrakina skurdžius gyventojus su teršiančiais automobiliais. Jis yra ydingai suplanuotas“, – sakė jis.

S. Gentvilas dar sakė, kad liberalai pasisako už visų, išskyrus taršos, mokesčių mažinimą.

„Reikia kalbėti, kad tokių mokesčių galima išvengti teisingai elgiantis, gyvenant. Turime gyventojus paskatinti padaryti ekologiškesnį pasirinkimą“, – sakė jis.

Simonas Gentvilas
Simonas Gentvilas
© DELFI / Andrius Ufartas

Europos Vadovų Taryba spalį palaikė Europos Komisijos tikslą iki 2030 metų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą sumažinti mažiausiai 55 proc. Dabartinis aplinkos ministras Kęstutis Mažeika anksčiau yra sakęs, kad siekiant ir ne tokių ambicingų tikslų reikės didesnių taršos mokesčių.

Pavyzdžiui, Europos Parlamente šiuo metu svarstomas anglies dvideginio importo mokestis. Siūloma, kad nuo 2023 metų tokį mokestį mokėtų taršią produkciją į Bendriją importuojančios įmonės.

Surinks daugiau

Seimui pateiktame 2021 metų valstybės biudžeto projekte numatoma, kad jo pajamos sieks 11,38 mlrd. eurų, t. y. 150 mln. eurų arba 1,26 proc. mažiau nei planuota šiemet.

Tačiau yra pajamų šaltinių, kurie į biudžetą turėtų atnešti daugiau, tai – mokesčiai už aplinkos teršimą ir transporto priemonių mokesčiai.

Pavyzdžiui, iš mokesčių už aplinkos teršimą ketinama surinkti 14,847 mln. eurų pajamų, o tai yra 120,15 proc. daugiau nei planuota šiemet.

Tačiau, kaip paaiškinama „Delfi“ pateiktame Aplinkos ministerijos Europos Sąjungos investicijų ir ekonominių priemonių departamento ekonominių priemonių taikymo politikos skyriaus komentare, lyginant su faktinėmis, o ne prognozuotomis 2020 metų pajamomis, padidėjimas bus ne toks didelis.

„Faktinės 2020 metų įplaukos į valstybės biudžetą sudaro 12 mln. eurų, o 2021 metų prognozuojamos įplaukos – 14,847 mln. eurų, tad padidėjimas sudarytų tik 20 proc.

Pažymėtina, kad prognozės koreguojamos pagal faktinius duomenis, kuriuos lemia ne tik mokesčio mokėtojų deklaruojamas mokestis baziniu tarifu, bet ir mokestis, kurį apskaičiuoja aplinkos apsaugos pareigūnai, nustatę pažeidimus taikant didesnį mokesčio tarifą.

Sugriežtinus kontrolę iš stacionarių taršos šaltinių ir nustačius normatyvo viršijimo atvejų ar nedeklaruotų mokesčių už viršnormatyvinį ar nedeklaruotą teršalo kiekį, yra skaičiuojami mokesčiai taikant didesnius tarifus, kurie reikšmingai prisideda prie įplaukų į biudžetą padidėjimo“, – dėstoma ministerijos atsakyme.

Vieninteliai mokesčiai, kurių kitąmet surinks daugiau – aplinkosauginiai: pokyčių žada ir nauja Vyriausybė
© DELFI / Andrius Ufartas

Iš transporto priemonių mokesčių 2021 metais turėtų būti surinkta 50,856 mln. eurų, 59,79 proc. daugiau.

Ministerijos atstovai paaiškino, kad transporto priemonių mokestis iš tiesų susideda iš krovininių transporto priemonių registracijos mokesčio ir motorinių transporto priemonių M1 ir N1 registracijos mokesčio, kuris įsigaliojo liepos 1 dieną.

„Krovininių transporto priemonių mokesčio įplaukos kasmet sudaro apie 20 mln. eurų ir tokios prognozuojamos 2021 metais, o Motorinių transporto priemonių M1 ir N1 registracijos mokestis (pagal anglies dvideginio emisiją) yra prognozuojamas pagal „Regitros“ pateiktas pastarųjų 3 mėnesių įplaukas, kurios sudarė apie 8 mln. eurų.

Atsižvelgus į tai, planuojama, kad 2021 metais jos sudarys apie 30 mln. eurų. Bendra suma iš transporto priemonių mokesčio sudarytų, kaip ir nurodyta, 50,856 mln. eurų“, – atsakė specialistai.

Aplinkos ministerijos Klimato politikos grupės atstovai „Delfi“ dar pateikė duomenų, kad 2018 metais Lietuvoje į atmosferą buvo išmesta 20,3 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) – apie 1,7 proc. mažiau nei 2017 metais.

Daugiausia išmetė transporto (30,2 proc.) ir energetikos (28,6 proc.) sektoriai. Trečioje vietoje – žemės ūkis (21,1 proc.), kiek mažiau pramonės (15,6 proc.) ir atliekų (4,5 proc.) sektoriai.

Lyginant su 2017 metais, ŠESD išmetimai didėjo transporto (6,4 proc.), cemento gamybos (13,5 proc.), kuro naudojimo pramonės įmonėse (7,2 proc.), namų ūkių ir komercinių įmonių šildymo (2,9 proc.) sektoriuose ir išliko beveik toks pat arba sumažėjo kituose sektoriuose.

2018 metais Lietuvoje buvo absorbuota 3,9 mln. tonų anglies dvideginio, daugiausia – miškų ir daugiamečių pievų dėka. Pagrindinės Lietuvoje išmetamos šiltnamio dujos – anglies dioksidas – sudarė 67,4 proc. viso 2018 metų išmesto kiekio. Gerokai mažiau išmesta metano – 15,1 proc., azoto suboksido – 14,6 proc., fluorintų dujų – 2,9 proc.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
2.3077

Įmonių vadovai į pasaulio ekonomikos augimą žiūri nebe taip optimistiškai: situaciją pakeitė ne tik COVID-19

COVID-19 pandemija ir ją lydintys apribojimai gerokai pakoregavo daugybės verslų visame pasaulyje...

Sunkumai užgriuvo ir stambias įmones: darbuotojai išeina, o naujus rasti sudėtinga (197)

Panevėžyje nedarbas auga drastiškai. Per pastarąjį mėnesį bedarbių gretas papildė daugiau...

Prognozuoja, kad apsipirkimas pasikeis: didžiosios parduotuvės bus nepopuliarios, savitarnos kasose atsiras naujovių (16)

Pandemija parodė, kad išmanaus ir greito apsipirkimo sprendimai yra svarbūs ne tik verslininkams,...

SADM pritaria siūlymui numatyti galimybę darbdaviui gauti subsidijas už darbuotojus, įdarbintus po karantino paskelbimo dienos (4)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) pritaria Seimo narių siūlymui numatyti galimybę...

Perspėja darbuotojus dėl sutarčių: priimant į darbą kai kurie iš karto pasirašo prašymą dėl atleidimo (45)

Antrojo karantino metu, darbuotojų skundų Valstybinėje darbo inspekcijoje mažiau nei pirmojo,...

Top naujienos

Eksperimentas virtuvėje: išrinko skaniausius marinuotus agurkus, tačiau užrašas ant pakuotės nemaloniai nustebino (5)

Marinuotų agurkėlių pasirinkimas Lietuvos prekybos centruose – stulbinančiai gausus. Kokių tik...

Dailius Dargis | D+

Holivudo monstro buvusios žmonos išpažintis: sužinojusi ką jis padarė, pražilau per naktį

Iki šiol nė vienam žurnalistui nepavyko išpešti nė žodžio iš Jurijaus Kadamovo artimųjų ar...

Sunkumai užgriuvo ir stambias įmones: darbuotojai išeina, o naujus rasti sudėtinga (197)

Panevėžyje nedarbas auga drastiškai. Per pastarąjį mėnesį bedarbių gretas papildė daugiau...

Septyniolikmetės Emilijos mama papasakojo apie siaubą, kai dukra vos nemirė nuo COVID-19 ligos (357)

„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, –...

Paulius Jurkevičius. Komendantės valanda – štai Kalėdų dovana Lietuvai! (218)

Čia, mielieji, jums ne kovidinių kaukių balius! Ne teatrų užrakinimai ar restoranų pasiūlymai...

Alytaus Kalėdų eglė jau švyti – įžiebta be žiūrovų minios (5)

Alytaus miesto savivaldybei pavyko išvengti žmonių būriavimosi prie miesto Kalėdų eglės...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Greta Ambrazaitė? (2)

Išsirinkti gerą knygą ar filmą tikrai nelengva užduotis. Ką verta skaityti ir žiūrėti, o ko...

Sausėja lūpos? Paaiškino, kodėl negalima jų laižyti ir kas turėtų būti gero lūpų balzamo sudėtyje (2)

Skilinėjančios ir skausmingos lūpos – dažni ir nemalonūs žiemos palydovai. Šiemet ši...

Per gaudynes nuo pareigūno kulkos žuvusio 18-mečio motinai valstybė sumokės 30 tūkst. Eur (111)

Prieš penkerius metus Druskininkų savivaldybėjei per cigarečių kontrabandininkų sulaikymo...