aA
2019 metais gyventojai ir įmonės turės vienkartinę galimybę susimokėti „pamirštus“ mokesčius be baudų ir delspinigių, numatyta Vyriausybės reformų gairėse.
© DELFI / Karolina Pansevič

Kaip teigiama Finansų ministerijos konsultaciniame dokumente, mokesčių mokėtojams bus siūloma suteikti laikiną – 6 mėnesių – paskatą savanoriškai deklaruoti ir sumokėti neapskaičiuotus mokesčius netaikant baudų ir delspinigių.

„Verslas galės „legalizuotis“ už praėjusius laikotarpius pateikdamas trūkstamas deklaracijas ar patikslindamas ankstesniąsias, tokiu atveju jam nebus taikomos sankcijos, tačiau tai būtų laikina ir vienkartinė priemonė. Jai pasibaigus išimčių nebebūtų taikoma“, – rašoma dokumente.

Apsimokės dėl delspinigių

Finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė DELFI pasakojo, kad ši praktika užsienyje yra daugiau sietina su fizinių asmenų nesumokėtais mokesčiais nuo užsienyje gautų pajamų, pasinaudojant įvairiomis dirbtinėmis mokesčių išvengimo schemomis, ir yra pakankamai veiksminga, jei laikomasi jos vienkartinumo principo.

„6 mėnesių terminas sietinas su šešėlinės ekonomikos mažinimo reformos tikslais – apčiuopiami rezultatai turėtų būti pasiekti jau 2019 metais. Nepasinaudojus šia laikina lengvata, nesąžiningam verslui bus taikomos sankcijos pilna apimtimi, tuo panaikinant nepagrįstą konkurencinį pranašumą prieš sąžiningus mokėtojus“, – pasakojo ji.

Viceministrė dar sakė, kad pastaraisiais metais ženkliai išaugo tarptautinis bendradarbiavimas informacijos mainų srityje, ir šiuo metu Lietuvos mokesčių administratorius automatiškai kasmet gauna informaciją apie Lietuvos gyventojų finansinių sąskaitų informacija užsienio finansų įstaigose.

„Šiais metais informacija bus gauta iš daugiau nei 60 pasaulio valstybių. Nepasinaudojus galimybe deklaruoti nesumokėtus mokesčius, Valstybinė mokesčių inspekcija privalės imtis griežtųjų priemonių tokių asmenų atžvilgiu“, – dėstė ji.

D. Brasiūnaitė paaiškino, kad galimybė bus vienkartinė, nes, kaip rodo užsienio praktika, daugkartiniai atleidimai nuo sankcijų nebepasiekia savo tikslų ir mažina mokesčių mokėjimo drausmę, kadangi mokėtojai įpranta laukti eilinio atleidimo nuo atitinkamų sumų sumokėjimo.

„Kita vertus, jau šiuo metu galiojantis įstatymas numato, kad pateikus už ankstesnius laikotarpius deklaraciją, nurodant nesumokėtus mokesčius, ir jei tai padaryta iki VMI patikrinimo pradžios, baudos nėra skiriamos, tačiau paskaičiuojami delspinigiai.

Taigi, šis atleidimas daugiau skirtas atleidimui nuo pastarųjų, kurie, jei pavyzdžiui, deklaruojami prieš 5 metus nesumokėti mokesčiai, gali viršyti 50 proc. pačios mokesčių sumos“, – sakė ji.

Daiva Brasiūnaitė
Daiva Brasiūnaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Viceministrė dar paaiškino, kad procedūra fiziniams ir juridiniams asmenims iš esmės nesiskirtų, tačiau skirtųsi nesumokėti mokesčiai.

„Pavyzdžiui, gyventojas gavo pajamų (iš finansinio investavimo, dovanų, pajamų iš nuomos ir panašiai) užsienyje, kurios turėjo būti deklaruotos, ir nuo šios sumos turėjo būti sumokėtas gyventojų pajamų mokestis Lietuvoje.

Arba, pavyzdžiui, įmonė nepagrįstai įtraukinėjo į sąnaudas jos vadovo asmeniniams poreikiams tenkinti skirtas išlaidas, todėl per mažai sumokėjo pelno mokesčio, neapskaitė visų ūkinių operacijų, todėl per mažai sumokėjo pridėtinės vertės ir pelno mokesčio ar panašiai“, – pasakojo D. Brasiūnaitė.

Pritaikyta bijantiems bausmių

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) viceprezidentas Vytautas Žukauskas svarstė, kad šia priemone norima gyventojams suteikti galimybę – vienkartinį šansą išsiskaidrinti ir dėl to neturėti jokių baudžiamųjų pasekmių.

„Ji geriausiai veiktų tada, kai gresia didelės baudžiamosios pasekmės, kurios kainuotų daug brangiau, nei mokesčiai, kuriuos reikia sumokėti“, – sakė jis.

Vis dėlto, ši amnestija, pasak pašnekovo, turbūt neturės įtakos sritimis, kurių apskritai neįmanoma vykdyti skaidriai. Pavyzdžiui, cigarečių kontrabandos ar prekybos nelegaliu alkoholiu.

„Tačiau kalbant apie gyventojų pajamų ar įmonių pelno mokesčius – tai veiktų. Būtų tokia galimybė viską pradėti nuo švaraus lapo“, – sakė V. Žukauskas.

Vytautas  Žukauskas
Vytautas Žukauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Remiantis Austrijos Linco Johanneso Keplerio universiteto profesoriaus Friedricho Schneiderio skaičiavimais, šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje 2017 metais sudarė 15,5 proc. bendrojo vidaus produkto. Europos Sąjungos šalių vidurkis yra 11,3 proc.

Vyriausybė balandžio viduryje pristatė ir daugiau šešėlinės ekonomikos mažinimo priemonių. Pavyzdžiui, siūloma, kad su nesąžiningų mokesčių mokėjimu siejamoms įmonėms būtų sunkiau dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, gauti kreditą.

Dar siūloma leisti gyventojams dalį išlaidų atskaityti iš gyventojų pajamų mokesčių apmokestinamų pajamų. Taip pat – kad VMI teiktų daugiau elektroninių paslaugų, socialinę paramos mokėjimą gavus darbą pratęsti iki 12 mėnesių, taikyti platesnį PVM atvirkštinį apmokestinimą, 30 proc. padidinti baudas už administracinius nusižengimus, susijusius su mokesčiais, panaikinti pelno mokesčio lengvatas viešųjų įstaigų pelnui, nenaudojamam viešajam interesui tenkinti.

Finansų ministerija 2019 metais iš šešėlio tikisi surinkti 200 mln. eurų pajamų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Papiktino ir nustebino: užsukus į parduotuvę, pirkėjams buvo parodytos durys (78)

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi kauniečiai, kurie mandagiai arba ne taip gražiai buvo...

Krizės tyrėjai Seime apklaus Kirkilą ir Starkevičiūtę (6)

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas , analizuojantis paskutinės ekonominės krizės priežastis,...

Baseino statytojai siekia prisiteisti 130 tūkst. eurų iš savivaldybės (4)

Vilniaus Lazdynų baseino statytojai siekia iš Vilniaus valdžios prisiteisti beveik 130 tūkst....

Britų kovos su nusikalstamumu agentūra pradėjo tyrimą dėl „Danske Bank“

Britų Nacionalinė kovos su nusikalstamumu agentūra (NCA) pradėjo Jungtinėje Karalystėje...

Paskelbtos lygiavertiškiausią atlygį Lietuvoje mokančios įmonės (7)

Atlygio tyrimų bendrovės „Baltic Salary Survey“ Lietuvoje vakar organizuotuose „Lygiaverčio...

Top naujienos

DELFI eksperimentas Vilniaus gatvėse: kokia transporto priemonė čia greičiausia? (5)

Europos judumo savaitė visus ragina „atkimšti“ gatves nuo automobilių ir prisiminti, kiek daug...

Vilnius prieš popiežiaus vizitą pasikeitė neatpažįstamai: verslininkai įspėja – nemokamų paslaugų nebus (69)

Popiežiaus vizitui besiruošiantis Vilnius keičiasi tiesiog akyse – senamiestyje jau kelias...

Mėnesį dirbau kasininku, dabar tai sapnuoju tik košmaruose (284)

Išaušo rytas, ir pirmieji lankytojai užplūdo kuklią didelio prekybos tinklo parduotuvę netoli...

Buvusi LSMU studentė apkaltino dėstytojus seksualiniu priekabiavimu: ji buvo sulaikyta oro uoste (26)

Penktadienį Kaune šalia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU ) susirinko grupelė jaunimo...

Vytautas Landsbergis. Šis tas nauja dėl „Generolo Vėtros“ (286)

Vokiečių žurnale „Der Spiegel“ 1984 m. Nr. 17 paskelbto straipsnio apie Plungės ir apskritai...

Vilnietis apsistojo šiurpą keliančiame bute: tikrai ne kiekvienas išdrįstų tokiame pagyventi (1)

Vienoje iš trumpalaikės nuomos platformų „ Airbnb “ galima rasti išties patrauklių, patogių...

Rusija įspėja JAV: nežaiskite su ugnimi (44)

Maskva penktadienį pareiškė, kad naujausios prieš Rusiją nukreiptos Vašingtono sankcijos...

Žemaitaitis kirto Paksui atgal: išgirdę jo kalbas, įsižeidė visi partijos nariai (95)

Tvarkos ir teisingumo partijos pirmininkui Remigijui Žemaitaičiui europarlamentaro Rolando Pakso...

Papiktino ir nustebino: užsukus į parduotuvę buvo parodytos durys (78)

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi kauniečiai, kurie mandagiai arba ne taip gražiai buvo...

Lietuvoje gyvenantis perujietis: kai čia nusprendi palikti kompaniją – tai laikoma išdavyste

Lietuvoje gyvenantis perujietis Antonio Bechtle, reklamos mokyklos „The Atomic Garden“ dėstytojas...