2019 metais gyventojai ir įmonės turės vienkartinę galimybę susimokėti „pamirštus“ mokesčius be baudų ir delspinigių, numatyta Vyriausybės reformų gairėse.
© DELFI / Karolina Pansevič

Kaip teigiama Finansų ministerijos konsultaciniame dokumente, mokesčių mokėtojams bus siūloma suteikti laikiną – 6 mėnesių – paskatą savanoriškai deklaruoti ir sumokėti neapskaičiuotus mokesčius netaikant baudų ir delspinigių.

„Verslas galės „legalizuotis“ už praėjusius laikotarpius pateikdamas trūkstamas deklaracijas ar patikslindamas ankstesniąsias, tokiu atveju jam nebus taikomos sankcijos, tačiau tai būtų laikina ir vienkartinė priemonė. Jai pasibaigus išimčių nebebūtų taikoma“, – rašoma dokumente.

Apsimokės dėl delspinigių

Finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė DELFI pasakojo, kad ši praktika užsienyje yra daugiau sietina su fizinių asmenų nesumokėtais mokesčiais nuo užsienyje gautų pajamų, pasinaudojant įvairiomis dirbtinėmis mokesčių išvengimo schemomis, ir yra pakankamai veiksminga, jei laikomasi jos vienkartinumo principo.

„6 mėnesių terminas sietinas su šešėlinės ekonomikos mažinimo reformos tikslais – apčiuopiami rezultatai turėtų būti pasiekti jau 2019 metais. Nepasinaudojus šia laikina lengvata, nesąžiningam verslui bus taikomos sankcijos pilna apimtimi, tuo panaikinant nepagrįstą konkurencinį pranašumą prieš sąžiningus mokėtojus“, – pasakojo ji.

Viceministrė dar sakė, kad pastaraisiais metais ženkliai išaugo tarptautinis bendradarbiavimas informacijos mainų srityje, ir šiuo metu Lietuvos mokesčių administratorius automatiškai kasmet gauna informaciją apie Lietuvos gyventojų finansinių sąskaitų informacija užsienio finansų įstaigose.

„Šiais metais informacija bus gauta iš daugiau nei 60 pasaulio valstybių. Nepasinaudojus galimybe deklaruoti nesumokėtus mokesčius, Valstybinė mokesčių inspekcija privalės imtis griežtųjų priemonių tokių asmenų atžvilgiu“, – dėstė ji.

D. Brasiūnaitė paaiškino, kad galimybė bus vienkartinė, nes, kaip rodo užsienio praktika, daugkartiniai atleidimai nuo sankcijų nebepasiekia savo tikslų ir mažina mokesčių mokėjimo drausmę, kadangi mokėtojai įpranta laukti eilinio atleidimo nuo atitinkamų sumų sumokėjimo.

„Kita vertus, jau šiuo metu galiojantis įstatymas numato, kad pateikus už ankstesnius laikotarpius deklaraciją, nurodant nesumokėtus mokesčius, ir jei tai padaryta iki VMI patikrinimo pradžios, baudos nėra skiriamos, tačiau paskaičiuojami delspinigiai.

Taigi, šis atleidimas daugiau skirtas atleidimui nuo pastarųjų, kurie, jei pavyzdžiui, deklaruojami prieš 5 metus nesumokėti mokesčiai, gali viršyti 50 proc. pačios mokesčių sumos“, – sakė ji.

Daiva Brasiūnaitė
Daiva Brasiūnaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Viceministrė dar paaiškino, kad procedūra fiziniams ir juridiniams asmenims iš esmės nesiskirtų, tačiau skirtųsi nesumokėti mokesčiai.

„Pavyzdžiui, gyventojas gavo pajamų (iš finansinio investavimo, dovanų, pajamų iš nuomos ir panašiai) užsienyje, kurios turėjo būti deklaruotos, ir nuo šios sumos turėjo būti sumokėtas gyventojų pajamų mokestis Lietuvoje.

Arba, pavyzdžiui, įmonė nepagrįstai įtraukinėjo į sąnaudas jos vadovo asmeniniams poreikiams tenkinti skirtas išlaidas, todėl per mažai sumokėjo pelno mokesčio, neapskaitė visų ūkinių operacijų, todėl per mažai sumokėjo pridėtinės vertės ir pelno mokesčio ar panašiai“, – pasakojo D. Brasiūnaitė.

Pritaikyta bijantiems bausmių

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) viceprezidentas Vytautas Žukauskas svarstė, kad šia priemone norima gyventojams suteikti galimybę – vienkartinį šansą išsiskaidrinti ir dėl to neturėti jokių baudžiamųjų pasekmių.

„Ji geriausiai veiktų tada, kai gresia didelės baudžiamosios pasekmės, kurios kainuotų daug brangiau, nei mokesčiai, kuriuos reikia sumokėti“, – sakė jis.

Vis dėlto, ši amnestija, pasak pašnekovo, turbūt neturės įtakos sritimis, kurių apskritai neįmanoma vykdyti skaidriai. Pavyzdžiui, cigarečių kontrabandos ar prekybos nelegaliu alkoholiu.

„Tačiau kalbant apie gyventojų pajamų ar įmonių pelno mokesčius – tai veiktų. Būtų tokia galimybė viską pradėti nuo švaraus lapo“, – sakė V. Žukauskas.

Vytautas  Žukauskas
Vytautas Žukauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Remiantis Austrijos Linco Johanneso Keplerio universiteto profesoriaus Friedricho Schneiderio skaičiavimais, šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje 2017 metais sudarė 15,5 proc. bendrojo vidaus produkto. Europos Sąjungos šalių vidurkis yra 11,3 proc.

Vyriausybė balandžio viduryje pristatė ir daugiau šešėlinės ekonomikos mažinimo priemonių. Pavyzdžiui, siūloma, kad su nesąžiningų mokesčių mokėjimu siejamoms įmonėms būtų sunkiau dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, gauti kreditą.

Dar siūloma leisti gyventojams dalį išlaidų atskaityti iš gyventojų pajamų mokesčių apmokestinamų pajamų. Taip pat – kad VMI teiktų daugiau elektroninių paslaugų, socialinę paramos mokėjimą gavus darbą pratęsti iki 12 mėnesių, taikyti platesnį PVM atvirkštinį apmokestinimą, 30 proc. padidinti baudas už administracinius nusižengimus, susijusius su mokesčiais, panaikinti pelno mokesčio lengvatas viešųjų įstaigų pelnui, nenaudojamam viešajam interesui tenkinti.

Finansų ministerija 2019 metais iš šešėlio tikisi surinkti 200 mln. eurų pajamų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Linava“ siekia atgauti buvusios vadovybės išleistus pinigus

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija („Linava“) siekia ankstesnės vadovybės...

„MG valda“ siekia iš Telecentro atgauti daugiau nei 7 mln. eurų

Dariaus Mockaus kontroliuojamo koncerno „MG Baltic“ valdoma nekilnojamojo turto plėtros bendrovė...

„Snoro“ ir Ūkio banko byloms prašoma 100 tūkst. eurų (9)

Prokurorams baigiant ikiteisminius tyrimus „Snoro“ ir Ūkio bankų bylose, dokumentų vertimams...

„Luminor”: banko mokėjimai sutvarkyti, kitų bankų sąskaitas pervedimai pasieks pirmadienį (8)

Banko „Luminor” ir banko-korespondento komanda per savaitgalį sutvarkė techninius sutrikimus,...

Esminių pertvarkų labirinte – tuzinas kelrodžių (60)

Vyriausybės pasiūlyta mokesčių ir pensijų reforma netruko sulaukti kritikos ir aibės...

Top naujienos

Sausio 13-ąją tėvo netekęs žinomas psichologas teisme pasakė sukrečiančią kalbą: ši byla buvo numesta į paraštes (35)

Pirmadienį baigiamąją kalbą Vilniaus apygardos teisme pasakė tėvo Sausio 13 -ąją netekęs...

Du lietuviai tapo žvaigždėmis Italijos saloje: žmonės skandavo Lietuvos vardą (1)

Visai ne japonai geriausiai pasaulyje gamina tuną. Italijoje , mažytėje Karlofortės saloje netoli...

Parlamentaras išdrįso papasakoti nepagražintą gyvenimo istoriją: sadistus vaikų namuose, bado metus ir aplankiusią meilę mokytojai (318)

Mamos jis nematė iki 12 metų, tačiau nežinodamas adreso jai siųsdavo laiškus, auklėtoja vaiką...

Ekspertas: Rusijos nesėkmė pagaliau turi paaiškinimą

Rusijos oro gynybos ginklo nesėkmė Sirijoje pagaliau turi paaiškinimą: Izraelis atskleidė, kad...

Su „Barcelona“ derybas pradėjęs Pešičius mano, kad „Žalgiris“ Eurolygoje turėjo pranašumą (5)

Nors Ispanijos žiniasklaidoje kartas nuo karto vis dar užsimenama apie tai, kad „Barcelonos“...

Orai: gegužės pabaiga bus ypač karšta – pokyčiai birželį (24)

Paskutinėmis gegužės dienomis šalyje bus itin karšta – vietomis termometrų stulpeliai pasieks...

Klaipėdietis nusivylė brangiausiu Lietuvos „Passatu“ pardavėjai problemą mato kitur (652)

„Man tai buvo pirmas naujo automobilio pirkimas“, – DELFI sako Mindaugas, prieš pusmetį...

Esminių pertvarkų labirinte – tuzinas kelrodžių (60)

Vyriausybės pasiūlyta mokesčių ir pensijų reforma netruko sulaukti kritikos ir aibės...

Su traukiniu Italijoje susidūrusio vilkiko vairuotojas grįžta į Lietuvą (12)

Su traukiniu Italijoje susidūrusio vilkiko vairuotojas grįžta į Lietuvą, informavo įmonės...

Tegyvuoja Karalius: „Celtics“ jų tvirtovėje nukovęs Jamesas finale žais aštuntą kartą iš eilės (76)

NBA Rytų konferencijos finalai nuo 2011-ųjų metų turi vieną ir tą patį nesikeičiantį...