Lietuvos smulkus ir vidutinis verslas (SVV) suvokia išorines rizikas, tačiau toli gražu ne visuomet priima deramus sprendimus, kad apsisaugotų nuo galimų pavojų. Rizikų vengimas arba nepamatuotas jų toleravimas - didžiausia Lietuvos verslo tvarumo yda, kuri yra apėmusi net 70 proc. šalies bendrovių.
© Bendrovės archyvas

Draudimo bendrovės „Lietuvos draudimas“ antrą kartą atliktas tyrimas „Lietuvos SVV atsparumo išorinėms rizikoms indeksas“ atskleidė, kad Lietuvos SVV įmonės taiko vis daugiau priemonių valdant išorines verslo rizikas, tačiau SVV atsparumas išorinėms rizikoms vis dar išlieka nepakankamas - dalis įmonių nėra įvaldžiusios rizikų valdymo priemonių ir tai tampa kliuviniu jų ateities planams.

„Sprendimo nepriėmimas taip pat yra sprendimas. Tačiau abejingas požiūris į verslo rizikas nuo grėsmės neapsaugo. Vien žinoti, kokios rizikos tyko verslo, neužtenka. SVV geriausiai apsaugo aktyvūs sprendimai, išnaudojami rizikų valdymo įgūdžiai ir priemonės, kurios padeda išlaikyti tęstinumą. Gebėjimas valdyti rizikas įmonėms leidžia aiškiau matyti savo verslo kryptį ir kurti planus“, - teigia „Lietuvos draudimo“ Verslo klientų departamento direktorius Tadas Dovbyšas.

Jis atkreipia dėmesį į tyrime užfiksuotą tendenciją: kuo didesnę apyvartą verslas generuoja, tuo yra aktyvesnis valdant išorines rizikas ir siekia apsisaugoti nuo netikėtų nuostolių.

„Vadinasi, gebėjimas suprasti ir valdyti rizikas yra vienas iš tvaraus verslo augimo požymių“, - sako T. Dovbyšas. Anot jo, didesnės įmonės labiau brangina ir nori išsaugoti savo verslą, investuoja į rizikų valdymą, jaučia didesnę išorinių rizikų tikimybę ir siekia nuo to apsisaugoti.

Pagal rizikų valdymo strategijas Lietuvos įmonės galima skirstyti į tris grupes - vengiančias, toleruojančias ir valdančias rizikas.

Tyrimo duomenimis, beveik trečdalis (30 proc.) Lietuvos SVV įmonių vengia rizikų: jos nedraudžia savo verslo ir neefektyviai naudojasi kitomis rizikų valdymo priemonėmis, todėl patenka tarp išorinėms rizikoms visiškai arba mažai atsparių įmonių. Nurodydami savo sprendimo priežastis šių įmonių atstovai dažniausiai teigė, kad įmonė neturi brangaus turto, nėra poreikio, sugebėtų riziką prisiimti pačios arba manė, kad rizikos tikimybė yra maža.

Draudimo ekspertas T. Dovbyšas įspėja, kad rizikos vengimo taktika užkerta kelią verslo plėtrai ir augimui, o ištikus nenumatytai nesėkmei gali lemti verslo pabaigą - tokios įmonės orientuojasi tik į dabartį. „Pastebima tendencija, kad draudimo paslaugomis nesinaudojančios įmonės taip pat naudoja mažiau kitų, ne draudimo, rizikų valdymo priemonių“, - pažymi ekspertas.

Vidutinio atsparumo požymius tyrime pademonstravo 40 proc. šalies SVV įmonių. Šios įmonės paprastai naudojasi daugiau negu vienu verslo draudimo produktu ir papildomai investuoja į fizinę turto apsaugą, kaupia finansinę atsargą, investuoja į darbuotojų mokymus ir sveikatos draudimą.

„Tačiau šių įmonių rizikos toleravimo lygis nėra pamatuotas, šioms įmonėms turimų rizikos valdymo priemonių nepakanka, nes galimas nenumatyto atvejo poveikis išlieka didesnis nei esamas pasirengimas suvaldyti iškilusias rizikas“, - konstatuoja T. Dovbyšas.

Tuo tarpu 30 proc. SVV įmonių yra pasiekusios didelį atsparumą išorinėms rizikoms. Šios įmonės paprastai naudojasi vidutiniškai 4 ir daugiau draudimo produktais, samdo turto apsaugos įmones, investuoja į darbuotojų saugos mokymus, turi teisininkus, naudojasi kitų konsultantų paslaugomis ir naudoja kitas priemones verslo tęstinumui užtikrinti.

„Lietuvos draudimui“ rūpi Lietuvos smulkios ir vidutinės įmonės, kurios sukuria daugiausiai pridėtinės vertės ir garantuoja visos šalies ekonomikos tvarumą.

SVV įmonės gerai atpažįsta išorines verslo rizikas, bet joms sunkiai sekasi identifikuoti, kurios verslo rizikos kelia didžiausią grėsmę jų verslui. Todėl šiais metais bendrovė „Lietuvos draudimas“ pristato nemokamą verslo testą „Verslo termometras“, kuris padeda SVV įmonėms įvertinti savo verslo atsparumą ir lengviau priimti verslo valdymo sprendimus. Atlikusios testą įmonės sužino savo verslo temperatūrą. Sveikos ir efektyviai riziką valdančios bendrovės iš karto gauna tai patvirtinantį sertifikatą, kitos kviečiamos užsiregistruoti „Lietuvos draudimo“ rizikų valdymo specialisto konsultacijai ir žengti svarbų žingsnį savo verslo augimo kelyje - pradėti valdyti išorines rizikas.

„Lietuvos draudimo“ užsakymu tyrimą „Lietuvos SVV įmonių atsparumo išorinėms rizikoms indeksas“ nuo 2016 metų atlieka skaičiuoja rinkos tyrimų bendrovė SIC („Socialinės informacijos centras“). Indeksas sudaromas remiantis reprezentatyvia SVV įmonių apklausa, kurios metu. Indekso dydį lemia trys esminiai rodikliai: įmonių nerimo lygis dėl išorinių verslo rizikų, įmonių patirtis susiduriant su panašiomis rizikomis, įmonių elgsena imantis prevencinių priemonių. SVV atsparumo išorinėms rizikoms indekso skalė yra nuo 0 iki 100 - kuo aukštesnis indeksas, tuo įmonių atsparumas išorinėms verslo rizikoms yra didesnis.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Rimi“ ir „Iki“ sandoris palies kelis šimtus darbuotojų (29)

Prekybos tinklų „Rimi“ ir „Iki“ susijungimas ir reikalavimas kitiems mažmenininkams...

Ar jau verta ruoštis ekonominei krizei? (109)

Labiausiai turime bijoti laikotarpių, kai nieko nebijome, sako ekonomistas Nerijus Mačiulis ,...

Bitkoino vertė peržengė 6 tūkst. dolerių ribą (36)

Kriptovaliutas sekančio tinklapio „CoinDesk“ duomenimis, bitkoino vertė penktadienį pirmą...

Grįžus investuotojų optimizmui dėl D. Trumpo mokesčių reformos, JAV akcijų indeksai kyla (3)

JAV akcijos penktadienio prekybos metu kilo, šoktelėjus technologijų ir bankų sektoriams bei...

Lenkijos banko atstovai atvyksta į Lietuvą: ar iškils naujas bankas? (67)

Vienas didžiausių Lenkijos komercinių bankų PKO, BNS žiniomis, aktyviai domisi galimybėmis...

Top naujienos

A. Užkalnis tarp daugiabučių rado Vietnamo perlą (52)

„Atsiprašau, ar jūs kartais ne Užkalnis?“, – jau pavalgius manęs klausia padavėjas....

Piešiamas naujas Lietuvos žemėlapis: Panevėžiui – priverstinės jungtuvės (126)

Juokaudama, kad šešiuose Lietuvos rajonuose, kurie tarsi žiedai apjuosę miestus, nėra net kur...

Baltarusijoje palygino pensijas su Lietuvos, Latvijos ir kitų kaimynų: lietuviai gauna dvigubai daugiau (1)

Nuo lapkričio 1 d. Baltarusijoje padidės pensijos . Kaip planuoja šalies Darbo ministerija,...

G. Paluckas siūlo skirstant pelną darbuotojus įtraukti į įmonių valdymą (414)

Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininkas Gintautas Paluckas siūlydamas savo idėją...

Metų seklys: nedidelio miestelio dideli nusikaltėlių užmojai (22)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

D. Montvydas švenčia 30-ąjį gimtadienį: keitėsi ne tik išvaizda, bet ir stilius (19)

Spalio 22-oji atlikėjo ir projekto „Lietuvos balsas“ teisėjo Donato Montvydo gyvenime yra...

Ekspertas pasakė, kodėl realiame gyvenime „Titaniko“ herojus nebūtų taip papratai nuskendęs (7)

Daugelį „Titaniko“ gerbėjų ilgus metus kankina neatsakytas klausimas, ar Jackas Dawsonas...

Kitos savaitės orai: galime sulaukti šlapdribos (8)

Kitą savaitę išliks rudeniški permainingi orai , tačiau, kaip LRT RADIJUI sako sinoptikas...

Dingusio baikerio paiešką sekmadienį tęs tik pareigūnai (29)

Sekmadienį dingusio Aivaro Kilkaus žmona, socialiniame tinkle „Facebook“, paskelbė informaciją...

Ekspertas įvertino 4 žmonių su skirtingu gyvenimo būdu riziką: kam kyla didžiausias pavojus susirgti žarnyno vėžiu (22)

Reguliariai mėgaujatės mėsos kepsniu? Norite atsikratyti kelių papildomų kilogramų? Turite II...