aA
Šešėlinės ekonomikos mažinimo koordinavimo komisijos posėdyje aptarti šešėlio mažinimo odontologijos ir ortopedijos sektoriuose priemonių įgyvendinimo rezultatai ir priemonės ateityje dar labiau skaidrinti šias sritis.
Tartasi, kaip skaidrinti odontologijos ir ortopedijos sektorių veiklą
© Pixabay

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė pristatė odontologijos licencijavimo sistemos pakeitimo rezultatus. Nuo gegužės 4 d. licencijavimas iš Odontologų rūmų perduotas Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklos tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir šiuo metu Tarnyba peržiūri gautus duomenis, aiškinasi neteisingų duomenų priežastis. Pavyzdžiui, Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, yra apie 100 neveikiančių odontologijos įstaigų, kai kurios neveikia jau daugiau kaip 5 metus, tačiau jų licencijos galiojimas nėra nei panaikintas, nei sustabdytas.

Deja, Odontologų rūmai, licencijuodami odontologijos įstaigas, iš esmės nevykdė šių įstaigų licencijuojamos veiklos priežiūros, neskyrė dėmesio odontologinės priežiūros paslaugų kokybei, nepasirūpino, kad būtų patvirtinti specialieji šių paslaugų teikimo reikalavimai, be kurių neįmanoma tinkama priežiūra. Tikimasi, kad valstybei perėmus licencijavimo sistemą ji bus daug aiškesnė norintiems dirbti ir dirbantiems šioje sistemoje odontologams, gaunantiesiems odontologijos paslaugas pacientams, skaidresnė ir naudingesnė valstybės biudžetui, didins odontologijos įmonių mokestinę drausmę.

Kita skaidrinimo priemonė – odontologijos įstaigos, siekdamos išvengti veiklos sustabdymo, privalės naudotis informacine sistema ir teikti reikiamus duomenis. Taip bus užtikrinamas ir asmens sveikatos duomenų mainų sąveikumas, o gydytojai galės išrašyti e. receptus, užpildyti moksleivio sveikatos patikrinimo pažymėjimo odontologinę dalį. Kartu priežiūros institucijos turės išsamius ir tikslius duomenis, reikalingus įstaigų veiklos analizei bei rizikingumui nustatyti ir patikrinimams planuoti.

„Odontologijos sektoriuje dauguma įmonių ir specialistų nori veikti skaidriai ir sąžiningai. Deja, jiems sunku konkuruoti su šešėlinę veiklą vykdančiais subjektais. Todėl Vyriausybė ir toliau siekia padėti sąžiningam verslui. Tačiau čia svarbus ir pilietiškos visuomenės vaidmuo – sąskaitų už suteiktas paslaugas prašantys pacientai prisideda prie skaidrumo didinimo ir šešėlio mažinimo. Kartu svarbu pažymėti, kad jei gydantis nutiko nelaimingas atsitikimas, pacientas, nepateikęs paslaugos gavimą įrodančių dokumentų, negalėtų tikėtis žalos atlyginimo“, – sako Šešėlinės ekonomikos mažinimo koordinavimo komisijos pirmininkas, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.

Kita posėdyje aptarta sveikatos srities tema – ortopedija. Komisijoje išklausyta Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos informacija apie ikiteisminių tyrimų metu nustatytus galimus piktnaudžiavimus, skiriant ortopedijos technikos priemones. Valstybinė ligonių kasa pateikė informaciją apie diegiamą kontrolės sistemą, kompensuojant iš PSDF lėšų asmenims skiriamų ortopedijos priemonių išlaidas. Tuo tarpu Specialiųjų tyrimų tarnyba sektoriaus rizikingumą įvertino keturiais esminiais aspektais: sveikatos priežiūros specialistų ryšiai su ortopedijos įmonėmis kelia riziką dėl jų protegavimo siunčiant pacientus į konkrečias įmones; tokie ryšiai kelia riziką dėl pacientui nereikalingos ortopedijos priemonės skyrimo; egzistuoja rizika dėl fiktyvių įrašų medicininiuose dokumentuose; įmonių siekis gauti didesnes kompensacijas iš PSDF lėšų galimai lemia serijiniu būdu gaminamų ortopedijos priemonių deklaravimą kaip gaminamų pagal individualų užsakymą.

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba ir Valstybinė ligonių kasa pateikė siūlymų, susijusių su ortopedijos priemonių skyrimo mechanizmo tobulinimu, įmonių kontrole, priemones skiriančių specialistų atsakomybe. Komisija pavedė griežtinti ortopedijos priemonių išdavimo ir kompensavimo sistemą ir padidinti tarpinstitucinį dėmesį šiam sektoriui.

2019 ir 2018 metais PSDF lėšos, kompensuojamos už ortopedijos priemones, viršijo 12 mln. eurų, šiemet skirta 13,5 mln. eurų. Daugiausia kompensuojamos išlaidos galūnių protezams (apie 3,4 mln. eurų), individualiai gaminamiems įtvarams (daugiau kaip 2,5 mln. eurų) ir avalynei (apie 2,1 mln. eurų).

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Grįžo iš emigracijos ir įkūrė ramybės oazę: lankytojų netrūksta ir darbo dienomis (113)

Greta ir Algirdas Šaumanai iš emigracijos Norvegijoje grįžo prieš trejus metus, tačiau šiandien...

Graikijos premjeras: nesutiksime su griežtomis ES sąlygomis dėl COVID-19 paramos

Graikijos premjeras Kyriakos Mitsotakis teigia, kad jo šalis nesutiks su griežtomis Europos...

Gegužę bankų paskolų verslui portfelis Lietuvoje nukrito labiausiai visoje euro zonoje (69)

Naujausi Europos centrinio banko (ECB) skaičiai rodo, kad 2020 m. gegužę Lietuva užėmė...

Baro terasos statybos papiktino gyventojus: išsigandę dėl triukšmo kyla į kovą (48)

Bare Žvejų g. 7 jau kurį laiką tvarkosi nauji šeimininkai, planuojantys plėsti veiklą....

Keleivių vežėjai: srautai dar tik artėja prie pusės pernykščio lygio laukiama Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos sienų atsivėrimo (32)

Maždaug trečdalį tarptautinių maršrutų atnaujinę šalies vežėjai sako, kad keleivių srautai...

Top naujienos

Valdžia nepatenkintų lietuvių nuotaikos: sovietmečio nebesiilgi ir Putinu netiki (339)

Lietuviai skeptiškai vertina demokratijos veikimą šalyje, dalis vis dar ilgisi tvirtos rankos ir...

Atlyginimų padidėjimą pajus ne visi: gali tekti palaukti kitų metų (14)

Seimas pritarė prezidento Gitano Nausėdos siūlymui ir nusprendė padidinti neapmokestinamąjį...

Miestelio šventė baigėsi tragiškai – žmogų užmušė kunigo akivaizdoje (135)

Kėdainių rajone, Krakių miestelyje prieš metus vykusią šventę bei atlaidus vainikavo beprasmė...

„Bloomberg“: Eva – didžiausia grėsmė Lukašenkai (150)

Jos rankos sukryžiuotos, o lūpos sardoniškai pravertos – Eva netikėtai tapo protesto...

Grįžo iš emigracijos ir įkūrė ramybės oazę: lankytojų netrūksta ir darbo dienomis (113)

Greta ir Algirdas Šaumanai iš emigracijos Norvegijoje grįžo prieš trejus metus, tačiau šiandien...

Vilnietis savo istorija nori perspėti kitus: viskas prasidėjo nuo noro „nuskausminti“ jausmus, bet baigėsi kur kas blogiau (87)

Įveikęs priklausomybę nuo narkotikų vilnietis Ruslanas šiandien drąsiai priima gyvenimo...

Garsiausi keliautojai gūžčioja pečiais: Nida – brangiausias planetoje kurortas, pasaulyje tokių mokesčių nėra (451)

Neringa ypatinga ne tik savo gamtos perlais, bet ir mokesčiais, norintiems patogiai ilsėtis jos...

Su mylimąja Deimante susitaikęs reperis Mad Money: nebeliko jokių klausimų (105)

Praėjusių metų sausio 31-ąją, kai ant raudonojo M.A.M.A apdovanojimų kilimo pozavo tik su...

Į Barseloną atvykęs Jasikevičius: darbai jau pradėti (149)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius sekmadienį atvyko į...

|Maža didelių žinių kaina