aA
Kiek iš tiesų kainuoja sviestas ir kokią dalį jo kainos sudaro prekybininkų marža – dėl šio klausimo susikirto „Norfos“ įmonių grupės savininkas Dainius Dundulis ir maisto prekių kainas bei jų struktūrą skelbianti valstybės įmonė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC). Verslininkas siūlo valdininkams patiems pabandyti iš pieno susimušti sviesto, gal tada atsivertų akys, kaip šis produktas atsiranda ir ko reikia jam gaminti.
Dainius Dundulis
Dainius Dundulis
© DELFI / Karolina Pansevič

Prieš Kalėdas vienoje televizijos laidoje dalyvavęs D. Dundulis sulaukė klausimo, kodėl daugiau kaip pusę sviesto kainos sudaro perdirbėjų ir prekybininkų maržos. Toks teiginys buvo grindžiamas ŽŪIKVC duomenimis, rodančiais, kad praėjusių metų spalio mėnesį vidutinė sviesto kaina, neįtraukiant privačių prekės ženklų ir akcijų kainų, buvo 15,46 euro už kilogramą.

Šią kainą esą sudarė 3,58 euro žaliavos gamintojo dalis, 4,33 euro teko gamintojams ir didmenininkams, 4,86 euro – prekybininkams, dar 2,69 euro sudarė pridėtinės vertės mokestis (PVM).

D. Dundulis Delfi pasakoja, kad tąkart į šį klausimą nebuvo pasiruošęs atsakyti, bet skaičiai jam sukėlė įtarimų, tad kitą dieną nusprendė pats pasiskaičiuoti, kiek sviestas vidutiniškai kainuoja „Norfos“ parduotuvėse ir kaip iš tiesų atrodo jo kainos struktūra. Jo gauti rezultatai smarkiai skiriasi nuo tų ŽŪIKVC skelbiamų skaičių – nesutampa nei galutinė sviesto kaina, nei jos dedamosios dalys.

Sviesto kainų detektyvas Dundulį privertė griebtis skaičiuotuvo: jie galvoja, kad mes jį pusiau iš oro gaminame
© Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro nuotr.

Gavo trečdaliu mažesnę sumą

Visų pirma D. Dundulis pasižiūrėjo, kiek „Norfa“ iš viso spalį pardavė sviesto ir kiek pajamų už šį produktą gavo. Tokiu būdu jis suskaičiavo, kad sviesto kilogramas vidutiniškai kainavo 10,32 euro.

Kadangi „Norfos“ įmonių grupės bendrovė „Rivona“ pati užsiima pieno perdirbimu, D. Dundulis sako galėjęs tiksliai apskaičiuoti ir sviesto kainos dedamąsias.

Pasak jo, bendrovė sviesto gamybai perka 40 proc. riebumo grietinėlę, už ją mokėdama 3,05 euro už kilogramą. Norint iš grietinėlės gauti 82 proc. riebumo sviestą, iš jos reikia paimti 82 proc. riebalų ir išminusuoti 3 proc. gamybos nuostolius. Taip išeina, kad kilogramo sviesto savikaina yra 6,44 euro (be PVM).

Sviestas
Sviestas
© Shutterstock

Suvedęs visus galus D. Dundulis suskaičiavo, kad jei „Norfoje“ sviesto kilogramas kainuoja 10,32 euro, tai iš šios kainos 6,44 euro tenka žaliavos gamintojui, 1,71 euro – tai prekybininko ir perdirbėjo dalis, o 2,17 euro – PVM.

Visus šiuos skaičius suguldęs į oficialų raštą „Norfos“ savininkas jį išsiuntė ŽŪIKVC ir gavo atsakymą, kad detalių skaičiavimų centras pateikti negali, nes jiems naudojama konfidenciali informacija.

Atsakyme taip pat buvo pažymėta, kad skirtumai tarp ŽŪIKVC duomenų ir D. Dundulio skaičiavimų galėjo atsirasti dėl skirtingos metodikos.

„Mes skaičiavimuose, vertinant žaliavos kainą tam tikram pieno produktui pagaminti, įvertiname ir šalutinių gamybos produktų kainas. Pvz., sviesto gamybos technologinio proceso metu susidaro nugriebtas pienas, dėl ko žaliavinio pieno gamintojams tenkanti kainos dalis sviesto kainos struktūroje sumažėja“, – atsakyme pažymėjo ŽŪIKVC.

Sako, kad verslininkas privėlė klaidų

Aleksandras Savilionis, ŽŪIKVC Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus vadovas, Delfi teigia, kad klaidų skaičiuodamas sviesto kainos struktūrą pridarė ir pats D. Dundulis, – esą neteisinga sviesto gamybos pagrindu laikyti grietinėlę, o ne pieną

Pasak A. Savilionio, kalbant apie „Norfos“ savininko skaičiavimus, žaliavos gamintojas atitinka produkto gamintoją (didmenininką), nes skaičiavimai atliekami pagal jau pagaminto pieno produkto (grietinėlės) išeigą sviesto gamyboje.

Be to, jei galutinė mažmeninė sviesto kaina yra 10,32 eurų (su PVM), tai PVM dalis turėtų būti ne 2,17, o tik 1,8 euro, nes produkto kainos struktūroje PVM sudaro 17,4 proc. galutinės mažmeninės kainos.

Vis dėlto D. Dundulis su ŽŪIKVC vertinimais nesutinka. Jis priekaištauja, kad centras sviesto kainos struktūrą skaičiuoja imdamas 15,46 euro mažmeninę kainą, nors kitose duomenų lentelėse pats pripažįsta, kad „Norfoje“ sviestas gerokai pigesnis, o jo kaina artima tai, kurią skelbia pats D. Dundulis. Anot ŽŪIKVC, spalį sviestas „Norfoje“ vidutiniškai kainavo 10,36 euro.

Prekybos tinklo „Norfa“ valdytojas Dainius Dundulis
Prekybos tinklo „Norfa“ valdytojas Dainius Dundulis
© DELFI / Laimonas Jankauskas

„Aš tik galiu daryti prielaidą, spėti, kad jie kažkuriame prekybos tinkle surandą vieną brangiausių sviestų ir teigia, kad visas sviestas parduodamas su tokiu rezultatu. O žaliavinė kaina imama tokia, tarsi mes pusiau iš oro tą pieną gamintume. Aš pats linkiu tiems specialistams už tą kainą nusipirkti pieno ir pabandyti rankiniu būdu iš jo sumušti sviestą, kad pamatytų, kaip jis susidaro“, – piktinasi verslininkas.

Grietinėlė ar pienas?

Pasak jo, skelbiant kainų struktūras turėtų būti vertinamas konkrečios rūšies ir prekės ženklo sviestas, parduodamas konkrečiame prekybos tinkle, kadangi sviesto yra paties įvairiausio, skirtingai kainuojančio, tad natūralu, kad skirsis ir tokių gaminių kainų struktūra.

„Iškabinamas iš konteksto vienas gaminys ir sakoma, kad visas sviestas yra toks. Bet gi jų įvairių yra – nuo 1,5 iki 3 eurų už 200 gramų. Ir pirmojo parduodamas didžiausias kiekis, o antrojo – mažiausias. Ir vidutinę kainą reikia skaičiuoti įvertinant tą kiekį. Tai ta vidutinė kaina pas mus yra 10,32 euro už kilogramą, o jie ima ištraukia 15 eurų. Tai kas čia yra, kokia čia pasaka?“ – stebisi pašnekovas.

Sviestas
Sviestas
© Shutterstock

„Norfos“ akcininkas nesutinka ir su tuo, kad sviesto gamybos pagrindu negalima laikyti grietinėlės: „Jei skaičiuotume per pieną, tai tada labai išaugtų jo žaliavinė kaina. Jei dabar mes už žaliavinį pieną mokame 43 centus, tai skaičiuojant tokiu būdu jo kaina šoktų iki euro. Tegu jie paklausia gamybininkų, kiek kainuoja žaliavos, jie paaiškins, nereikės burti iš kavos tirščių.“

D. Dundulis sako, kad tokia situacija, kai ŽŪIKVC skelbia produktų kainas, kurios yra trečdaliu didesnės nei realios, infliacijos akivaizdoje tik dar labiau blogina gyventojų psichologinę būklę.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(224 žmonės įvertino)
4.1384

Keturi klaipėdiečiai įtariami sukčiavimu – galėjo apgaule įgyti per 640 tūkst. eurų

Keturi asmenys įtariami sukčiaujant apgaule įgiję daugiau nei 640 tūkst. eurų iš Užimtumo...

Sėkmingai išplatinęs obligacijų emisijas, „Bigbank“ 650 mln. eurų padidins būsto paskolų portfelį

Per pastaruosius pusę metų, išplatinęs tris skirtingas obligacijų emisijas ir pritraukęs 42,7...

Pristatyta mokesčių reforma: individualiai dirbančių laukia nemažai pokyčių, daliai mokesčiai didėtų (2)

Po ilgos tylos antradienio rytą finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė ilgai paslaptyje...

EIMIN tęsia tikslinių stipendijų programą apskrityse: numatoma skirti 260 stipendijų

Ekonomikos ir inovacijų ministerija toliau tęsia tikslinių stipendijų programą studentams,...

Per du šių metų mėnesius Klaipėdos uoste fiksuota 5,3 mln. tonų krova

Šių metų pradžia ir toliau džiugina konteinerių (TEU) krovos rezultatu – sausio–vasario...

Top naujienos

Pristatyta mokesčių reforma: individualiai dirbančių laukia nemažai pokyčių, daliai mokesčiai didėtų (2)

Po ilgos tylos antradienio rytą finansų ministrė Gintarė Skaistė pristatė ilgai paslaptyje...

Koks mūsų planas: labai pavojingi signalai privers suklusti ir optimistus, ir pesimistus (20)

Laiko pasiruošti liko nedaug – Rusija atgaus jėgas, tęs ar net plės agresiją tol, kol nebus...

Putino bendražygio kalbos įgavo naują kryptį: iškart sureagavo ir Rusijos prezidentas (2)

Į Maskvą su oficialiu vizitu pirmadienį atvyko komunistinės Kinijos lyderis Xi Jinpingas ....

Degalinių švieslentėse – pokyčiai: dyzelinių automobilių vairuotojai galės lengviau atsipūsti (2)

Nuo karo Ukrainoje pradžios už dyzeliną daugiau nei už benziną mokėję vairuotojai artimiausiu...

Pavojingo nusikaltėlio paieškos baigtos: nužudymu įtariamas vyras sulaikytas, ginklas rastas

Nuo pirmadienio vakarą vyko įtemptos žmogžudyste įtariamo vyro paieškos, policija kreipėsi ir...

Roma Macijauskaitė

Vaida Kurpienė apie tai, ką iš tiesų gali reikšti itin geltonas kiaušinio trynys: tai nebūtinai liudija kokybę (2)

Artinantis Velykoms dažnam kyla klausimų: kokie kiaušiniai tinkamiausi stalui, kuo skiriasi vieno...

Pamačius brangiausių būstų Lietuvoje sandorių sumas gali atvėpti žandikaulis: kiek pernai už NT paklojo turtingiausieji

Praėję metai naujų butų pardavėjams buvo vieni prasčiausių istorijoje. Tačiau tai nereiškia,...

Karas Ukrainoje. Kryme griaudėjo sprogimai: sunaikintos Rusijos „Kalibr“ raketos Ukrainos žvalgyba: Rusija slapta tęsia mobilizaciją

Sprogimas Džankojaus mieste, Kryme, naktį į antradienį sunaikino Rusijos „Kalibr“ kruizines...

Kubilius siūlo „riebią“ rinkimų analizės antraštę (7)

Europarlamentaras, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) atstovas...

Transliacija / Alfo receptas. Patiekalas, kurį vieni dievina, o kiti nedrįsta paragauti Naminis citrusų limonadas su imbieru

Dažnai akys mus paveda skonio klausimais, todėl Alfas šį kartą siūlo pilnai pasitikėti savo...