aA
Gera vaizdo plokštė kompiuteryje leidžia žaisti naujausius žaidimus, o esant kriptovaliutų bumui – „išsikasti“ vieną kitą eurą per dieną. Tačiau patikliems jaunuoliams šimtus eurų kainuojantį komponentą įsigudrino siūlyti ir sukčiai – dabar ši prekė yra pasaulinis deficitas. Policija dėl apgautų vaizdo plokščių pirkėjų pradėjusi 9 tyrimus, vidutinė žala – 200 eurų. Netgi dėžutes nuo jų lietuviai įsigudrina pardavinėti po kelias dešimtis eurų.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Technologijų kompanijos, tokios kaip AMD ar „Nvidia“, išleido naujausias vaizdo plokštes dar pernai lapkritį, tačiau ir šiuo metu jų atrasti prekyboje – iššūkis ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje. Norintiems susirinkti kompiuterį tenka rinktis arba senesnius modelius, arba įrangos ieškoti skelbimų portaluose.

Sukčiai tai jau užčiuopė. Į „Delfi“ parašiusi moteris pasakoja, kad vaikai tampa aukomis – jie patiklūs, juos masina galimybė pažaisti žaidimus, ar bandyti uždirbti iš kriptovaliutų. Tačiau apgauti jie vengia prisipažinti, kaip prarado sutaupytus pinigus.

Kriptovaliutų kainoms pašokus į aukštumas, vaizdo plokštė tinka ne tik žaidimams – priklausomai nuo jos galios bei kainos, ja galima „prikasti“ nuo keliasdešimties centų iki 5-6 eurų, jei perkamos apie 1000-1500 eurų kainuojančios naujausios vaizdo plokštės.

"nVidia" plokštė
"nVidia" plokštė
© Reuters / Scanpix

Skelbimų portaluose galima rasti ne tik apgaulingų skelbimų, bet ir stebinančių – pardavinėjamos net ne pačios vaizdo plokštės, o tik dėžutės nuo jų už kelias dešimtis eurų.

Skaitytoja pasidalijo, kaip atpažinti

„Delfi“ skaitytoja, prisistačiusi bitkoino sukūrėjo Satoshi Nakamoto močiute, pasidalijo savo įžvalgomis, kaip sukčiai apgaudinėja jaunuolius.

„Šiuo metu kylant kriptovaliutų kursui, vis daugiau paauglių svajoja nusipirkti vaizdo plokščių ir pradėti kriptovaliutų kasimą. Daug vaikų iš Kalėdų senelio gavo pinigų, už kuriuos, pridėję savo santaupas, tikisi nusipirkti vaizdo plokštę – dieną žaidimams žaisti, o naktį kriptovaliutoms kasti. Iš Lietuvos parduotuvių visos vaizdo plokštės jau iššluotos, entuziastams belieka pirkti padėvėtas vaizdo plokštes iš rankų ir mokėti už jas kaip už naujas. Šia situacija labai sumaniai naudojasi sukčiai“, – rašo moteris.

Ji pastebi, kad į populiariausius skelbimų portalus įkeliami nauji skelbimai apie vaizdo plokštes ilgai neužsibūna. Tačiau ypač atsargiai reikėtų vertinti tokius, kurie yra iš rajonų, pvz., Mažeikių, Kėdainių, Prienų ar pan. Miestuose pirkėjams lengviau privažiuoti ir patikrinti perkamą prekę – bet čia gerų plokščių už patrauklias kainas gerokai mažiau.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

„Schema paprasta ir puikiai veikia: vaizdo plokštės parduodamos truputį žemiau rinkos kainos, pardavėjas sutinka jas siųsti tiktai paštomatu, jaunuoliai perveda pinigus į nurodytą sąskaitą ir nupirkta prekė niekada neateina. Kadangi paaugliai ir vaikai perka šias prekes už savo pinigus ir nesitaria su tėvais dėl kriptovaliutų kasimo ar kompiuterinės įrangos modernizavimo, dažniausia jie net nepapasakoja tėvams, kaip skaudžiai buvo apgauti ir nuvilti“, – pyksta moteris.

Taip gali nuplaukti ne vienerius metus vaikų taupytos sumos, o policijos tokia informacija gali nė nepasiekti – vaikai ilgai jaučia skriaudą.

„Ne paslaptis, kad kriptovaliutų kasimu taip pat aktyviai domisi jaunuoliai ir studentai, kurie dar nebuvo susidūrę su įžūliais apgavikais, tad juos apmulkinti taip pat labai lengva. Sukčius maitina patiklumas ir jaunystė. Kadangi aktyviai seku naujus skelbimus šioje srityje, pastebėjau, kad kas antrą skelbimą į mano sekamą temą įdeda sukčius. Todėl noriu perspėti visus vaikus, paauglius ir tėvus apie jau įprastą apgavystės schemą“, – rašo moteris.

Vaizdo plokščių kainos paprastai prasideda nuo pusantro šimto iki kelių šimtų eurų, o naujausiųjų kainos gali siekti ir 800, ir 1800 eurų.

Sukčių skelbimai turi bendrų braižų.

„Apgavikai siūlo jums išsiųsti vaizdo plokštes paštomatu, tik prieš tai, savaime aišku, reikia pervesti pinigus. Dažnai apgavikai neturi jokių kitų skelbimų ir skelbimų portale prisiregistruoja 2021 metų sausio mėnesį. Visi sukčiai „gyvena“ rajonuose. Geriausias būdas identifikuoti galimai nesąžiningą pardavėją – pasiūlyti jam siųsti vaizdo plokštę išperkamuoju paštu. Tai pašto paslauga, kai prekė ateina į jūsų artimiausią paštą. Parodę asmens dokumentą, galite pakuotę atidaryti, prekę apžiūrėti ir jei ji tinkama, sumokėti pinigus pašto darbuotojai. Jūsų sumokėti pinigai bus išmokėti pardavėjui jo pasirinktame pašto skyriuje. Jei prekės neimsite, ji bus saugiai paštu grąžinta pardavėjui“, – pataria moteris.

Tokio pasiūlymo sulaukę sukčiai taipogi randa gudrybių – išsisukinėja, prašo bent avanso, ar pažada, kad prekę atveš draugas, bet vėliau staiga planai pasikeičia, pardavėjas „atsiduria“ pašte, kur reikia tuoj pat pervesti pinigus, ir pan. Apie panašias sukčiavimo schemas, tik pardavinėjant kitus produktus, skelbta jau ne kartą, tuo verčiasi ir įkalinimo įstaigose laikomi nuteistieji.

„Įprastas dalykas bendraujant su sukčiais, kad parašai žinutę į vieną telefono numerį, gauni atsakymą iš kito numerio. Dažnai pardavėjas jums perskambina vėlai vakare. (…) Sukčiai turi visų prekių garantijas, jeigu jums prireiktų. Vienas „pardavėjas“ man netgi atsiuntė sąskaitą apmokėjimui iš buhalterės elektroninio pašto, tik paskui pasižiūrėjau, kad šis elektroninio pašto adresas laikinas ir galioja 10 minučių. Bet sąskaita atrodė solidžiai, tarsi siuntė pati buhalterė“, – įspėja moteris.

Kriptovaliutos ir klimato kaita
Kriptovaliutos ir klimato kaita
© Koliažas iš AP/Scanpix nuotr. ir The Canadian Press/PA Images/Scanpix nuotr.

Kurjeriai siūlo paslaugą siųsti prekę su pinigų paėmimo paslauga – tai leistų mokėti atsiimant prekę tiesiai kurjeriui. Skaitytoja moko, kad tokiu atveju būtų galima atsekti ir pardavėjo adresą, kadangi kurjeris paprastai atsiima prekę iš namų.

„Kai gausite pardavėjo adresą, dėl visa ko pasitikrinkite, ar kartais tai ne kalėjimas“, – juokauja moteris.

30 eurų už tuščią dėžutę – kaina jau su 40 proc. nuolaida

Populiariame skelbimų portale skelbiu.lt galima rasti ir tokį skelbimą: „MSi Rtx 3070 Gaming X Trio dėžė. Siunčiu paštomatais“. Kaina – 30 eurų. Nurodoma, kad kainai jau pritaikyta 40 procentų nuolaida. Siuntėjas Šiauliuose.

skelbimas portale skelbiu.lt
© skelbiu.lt

„Čia dėžę pardavinėja tiems, kas paskui apgavinės žmones. Įdės bet ką į dėžę ir kokioje stotelėje išmainys į pinigus“, – dalijamasi skelbimo komentaruose.

Savininkas komentaruose patikina, kad su dėže gali pasiūlyti ir maišelį.

Skelbimų komentatoriai gali padėti atkreipti dėmesį į detales, kurios pirmasyk perkančiam gali ir nepasirodyti įtartinos. Pavyzdžiui, tame pačiame portale parduodama vaizdo plokštė „Asus Rog Strix 1080“, tenurodoma, kad „kalnakasių stovykloje nebuvusi“, o kaina – 380 eurų.

Pavyzdžiui, apytiksliai tokia vaizdo plokštė leistų pirkėjui gauti apie 1,5-2 eurus per dieną, neatskaičius elektros energijos sąnaudų.

Komentatoriai vardija: pardavėjas ką tik prisiregistravo, nuotrauka neoriginali, rajonas tolimas (Palanga). Kiti komentarai: „Zona juda“, „Apgaus jis jus“ ir pan.

Kriptovaliutos
Kriptovaliutos
© Unsplash

Policija pradėjo 9 tyrimus

Policija pernai pradėjo 9 nusikalstamų veikų tyrimus dėl avansinio sukčiavimo (pervedant lėšas iš anksto), susijusio su melagingais skelbimais apie parduodamas vaizdo plokštes. Vidutinė žala – 200 Eur

„Nuo 1 iki 2 tokių atvejų pasireiškimas buvo stebimas 2020 m. sausį, balandį, gegužę, rugsėjį, spalį, gruodį. Lyginant su 2019 m., tokių įvykių tendencija nėra reikšmingai pasikeitusi“, – paaiškina Lietuvos kriminalinės policijos biuras.

Avansiniai apmokėjimai pamėgta sukčių sritis, ir pasitaiko pačių įvairiausių sukčiavimo būdų.

„Avansinio sukčiavimo mechanizmas dažniausiai pasireiškia populiariuose skelbimų portaluose ir socialiniuose tinkluose paskelbiant melagingus skelbimus apie pigiau už įprastą rinkos kainą parduodamą prekę ar paslaugą ir prašoma pervesti išankstinį mokėjimą (avansą). Paprastai vengiama tiesioginio kontakto, o asmuo, sumokėjęs avansą už prekę ar paslaugą, pastarųjų negauna. Pažymėtina, kad kiekvienas asmuo turi atsakingai įvertinti siūlomų paslaugų teisėtumą ir prekių kokybę“, – rašoma policijos komentare.

Pinigai ir reikalai
Pinigai ir reikalai
© Shutterstock

Už sukčiavimą yra numatyta baudžiamoji atsakomybė pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182 straipsnį. Priklausomai nuo sukčiavimo aplinkybių, kaltininkui gali būti skiriami viešieji darbai, bauda, laisvės apribojimas arba laisvės atėmimas iki 8 metų.

Už smulkų sukčiavimą, kai apgaulės būdu išviliojama pinigų suma nesiekia 3MGL, numatyta administracinė atsakomybė pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 108 str. Už tokį administracinį nusižengimą gali būti skiriama bauda nuo 90 iki 400 eurų.

„Tiriant sukčiavimus, kiekvieno individualaus įvykio tyrimas gali vykti skirtingai, tai priklauso nuo konkrečios veikos aplinkybių, subjektyviųjų ir objektyviųjų veikos požymių. Priklausomai nuo įvykio aplinkybių ir padarytos žalos dydžio, gali būti pradėtas ikiteisminis tyrimas ar administracinio nusižengimo tyrimas“, – paaiškina policija.

Nepaisant garsių įspėjimų, vis tiek nukenčia daug patiklių žmonių

Kriminalinės policijos biuras kilus įtarimui, kad susiduriama su sukčiumi ar jį pastebėjus, prašo nedelsiant pranešti policijai telefonu 112. Kodėl? Pranešę policijai padėsite efektyviau ir greičiau išaiškinti sukčius – visi gauti pranešimai yra registruojami, analizuojami, gretinami ir susiejami pagal bendrus požymius.

„Nepaisant žiniasklaidoje ir viešojoje erdvėje nuolat platinamų įspėjimų bei patarimų kaip nepatekti į sukčių pinkles, nuo įvairių sukčiavimų vis dar nukenčia gan daug patiklių žmonių. Vienas svarbiausių patarimų – kritiškai vertinti pasiūlymus, kuriuose siūlomos, prekės ar paslaugos. Taip pat patartina nesiųsti avanso asmenims, kurių nepažįstate, prekes ir paslaugas pirkti tik iš patikimų asmenų ir (ar) internetinių parduotuvių“, – teigia policijos atstovai.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(29 žmonės įvertino)
4.1724

Vengrijos degalinėse ribojamas degalų pardavimas

Vengrijoje lengvųjų automobilių vairuotojai nuo penktadienio Vengrijos kompanijai MOL ir Austrijos...

Siūlymai dėl MMA didinimo piktina darbuotojus: tarsi saldainis ant meškerės (3)

Naujus minimalios algos skaičiavimus pateikęs, bet palaukti rudens raginantis Lietuvos bankas...

Šiemet registruota mažiau netaršių automobilių

Šiemet sausį–gegužę netaršių automobilių registruota šiek tiek mažiau nei pernai tuo pačiu...

Keliones Europoje sutrikdė „Ryanair“, „Brussels Airlines“ streikai

„Ryanair“ ir „Brussels Airlines“ darbuotojų streikas dėl atlyginimų ir darbo sąlygų...

Seime – siūlymas supaprastinti garažų savininkų susirinkimų tvarką

Seimas spręs, ar supaprastinti garažų bendrijų savininkų susirinkimų tvarką.

Top naujienos

Delfi PliusJelizaveta Dako, Dmitrijus Semionovas

Rusijos politologas sudėliojo scenarijų dėl Suvalkų koridoriaus: Baltijos šalims jis labai nepalankus

„Negalima atmesti, jog galutinai įklimpęs Ukrainoje, Putinas bandys įgyvendinti tai, kas pagal...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Palūkanų augimas gali pateikti staigmenų: ekonomistai neatmeta NT kainų korekcijos

Lietuvoje toliau sparčiai auga nekilnojamojo turto (NT) kainos , Vilniuje gegužės mėn. metinis...

Amerikiečius nušlavę lietuviai įspūdingai žengė į pasaulio trijulių čempionato pusfinalį

Iš Vilniaus „Riviles“, Šakių „Gulbelės“ ir „Jeddah“ atstovų sudaryta Lietuvos 3x3...

Kaitra Lietuvoje tęsis: vieną dieną sinoptikai žada net 34 laipsnių karštį

Sekmadienio naktį dangus bus giedras. Dvelks silpnas rytų, pietryčių vėjas. Iki ryto oras spės...

Švytinti pasaulio čempionė Meilutytė: emocijos kalba pačios už save specialiai „Delfi“ iš Budapešto

Rūta Meilutytė auksiniu akordu užbaigė pasaulio plaukimo čempionatą Budapešte. Prie iškovotos...

Motiejūnas Prancūzijos čempionu netapo – lemiamą dvikovą „Monaco“ pralaimėjo po pratęsimo

„ Monaco “ atstovaujantis Donatas Motiejūnas liko be Prancūzijos čempiono titulo. Lemiamose...

Profesorius Mažeikis: Rusija yra iracionali šalis, todėl galima tikėtis dešimčių rūšių provokacijų (1)

Rusija grasina Lietuvai dėl nutrūkusio prekių, kurioms taikomos sankcijos, tranzito į...

Delfi Plius

Putinas seniai nekenčia Lukašenkos: norėjo nuversti ir susivaldė tik dėl vienos priežasties (3)

V. Putinas seniai nekenčia A. Lukašenkos ir kūrė planus, kaip 2020 metais vykusiuose Baltarusijos...

Karas Ukrainoje. Meras: Sjeverodoneckas visiškai okupuotas Rusijos, perspėja mieste likusius ukrainiečius (4)

Ukrainai buvo suteiktas kandidatės į Europos Sąjungos nares statusas ir tai, anot šalies...

Delfi PliusGiedrė Balčiūtė

Su šia liga susiduria apie pusę visų vyrų: paūmėjimą dažnai išprovokuoja ir lytiniai santykiai

Skausmai pilvo apačioje, apsunkintas šlapinimasis, maudimas tarpvietėje, sėklidėse, varpoje,...